Σχιζοφρένεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161

    Σχιζοφρένεια

    Είμαι η κοπέλα π έχει αδερφή σχιζοφρενή. Συνεχίζω να μην έχω βάλει όρια. Μην με κρίνετε. Μπεστε στην θέση μου. Ο πατέρας μου που μεχρι τώρα την βοηθούσε οικονομικά και στα ΚΕΠΑ και σε άλλες δουλειές είναι στον κατήφορο. Δεν θα ζήσει για πολύ. Και ήδη με πιέζει αυτή να πάρω την θέση του. Ενώ εγώ θέλω να ξεφύγω. Δεν θέλω να την βοηθώ. Η μαμά μου είναι άχρηστη. Η μεγάλη μου αδερφή έκοψε. Έχω λαλήσει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Καλημέρα Stella,

    Δεν έχω βιώσει κάποια παρόμοια εμπειρία, ωστόσο μπορώ να μπω στα παπούτσια σου και να καταλάβω το συναίσθημα αγανάκτησης που νιώθεις. Η περίπτωση της αδερφής σου περιλαμβάνει και ξεσπάσματα βίας; Ακολουθεί κάποια φαρμακευτική αγωγή ή την έχει διακόψει; Το μόνο σίγουρο είναι οτι η αδερφή σου δεν φταίει για αυτό που της συμβαίνει και σίγουρα -όσο δύσκολο και να είναι - χρειάζεται τη στήριξη των δικών της ανθρώπων.
    Απο τα γραφόμενα καταλαβαίνω οτι το βάρος της φροντίδας της έχει πέσει απάνω σε εσένα και στον πατέρα σου. Εσύ μένεις στο σπίτι μαζί με όλους; Και αν ναι, θα είχες τη δυνατότητα να φύγεις και να προσφέρεις απο μακριά; Ή θα μπορούσατε να έχετε κάποιον φροντιστή;
    Πιστεύω οτι είναι δύσκολο μια οικογένεια να αντιμετωπίζει ένα τέτοιο θέμα, ίσως διαταράσσονται και οι ισορροπίες μέσα σε αυτήν. Έχεις μιλήσει με κάποιον ψυχολόγο για να δεις πώς μπορείς να διαχειριστείς αυτή την κατάσταση;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Με αρρώστησε κ μένα αλλά εγώ ζω κανονικά κ δουλεύω. Μόνο φάρμακα παίρνει. Κ δεν ξέρω αν τ παίρνει. Δεν θέλω να τρέχω γ αυτήν όταν πεθάνει ο μπαμπάς μου. Γτ μια ζωή ζούσα στην τρέλα. Κουράστηκα. Δεν δέχεται να πάει σε θεραπεία. Είναι βίαιη κ την φοβόμαστε

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Έφυγα γ αυτόν τον λόγο πριν 7 χρονιά κ ζω σε δικό μου σπίτι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Καλημέρα Stella,

    Θα σου έλεγα να ζητήσεις τη βοήθεια κάποιου ψυχολόγου/ψυχοθεραπευτή προκειμένου να σε βοηθήσει να διαχειριστείς αυτή την κατάσταση. Πιστεύω οτι οι συνεδρίες θα σε βοηθήσουν και θα μπορέσεις να βγάλεις πράγματα απο μέσα σου. Όσον αφορά την κατάσταση στο σπίτι, εκτός απο τον πατέρα σου, υπάρχει κάποιος άλλος άμεσος συγγενής που θα μπορούσε να σε υποστηρίξει;Την περίπτωση κάποιου φροντιστή την έχετε σκεφτεί;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Πήγαινα χρόνια σε ειδικό και πηγαίνω. Δεν βοηθιεμαι. Είναι χειριστικη και έχει μπει στο μυαλό μου. Η μαμά μου αρρώστησε πολύ Χάρης αυτήν. Δεν έχουμε συγγενή αλλους

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Αφου ζεισ σε δικο σου σπιτι παλι καλα να λεσ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Ξέρει που μένω και έχουν γίνει διάφορα επεισόδια

Similar Threads

  1. Χρόνια Σχιζοφρένεια
    By SFS in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 22-07-2021, 11:23
  2. Ψυχωσεις - Σχιζοφρενεια
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 22-07-2021, 00:02
  3. σχιζοφρενεια
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 96
    Last Post: 07-12-2016, 16:55
  4. σχιζοφρενεια
    By sball in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 08-09-2012, 14:47
  5. Σχιζοφρένεια
    By latin pig in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 01-05-2008, 17:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •