περι μεταμοσχευση οργανων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933

    περι μεταμοσχευση οργανων

    διαβασα το παρακατω αρθρακι,






    Στη Λετονία, μια δημιουργική, τολμηρή αλλά και αρκετά αμφιλεγόμενη διαφημιστική εκστρατεία κατάφερε, σε αρκετά μεγάλο βαθμό, να πετύχει αυτό που όλοι συμφωνούν ότι πρέπει να γίνει, αλλά και όλοι ξέρουν πόσο δύσκολο είναι: Να αλλάξουμε νοοτροπία. Ή, πιο ωμά ακόμα: Νά αλλάξουμε μυαλά!
    Η ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΗ εταιρεία Mooz!, έπεισε με την δική της τολμηρή προσέγγιση στο θέμα των τροχαίων, την κυβέρνηση, να της αναθέσει τη συγκεκριμένη καμπάνια. Βασικός «στόχος», ήταν οι οδηγοί, κυρίως άνδρες, ηλικίας 20-35 ετών, που ανήκουν, σύμφωνα με έρευνες, στην ομάδα «άμεσου κινδύνου», με τις υπερβολικές ταχύτητες που αναπτύσσουν, την επιθετική συμπεριφορά που αναπτύσσουν στο οδήγημα, και την αλαζονεία που έχουν για τις ικανότητές τους, αφού τα περισσότερα θανατηφόρα τροχαία προκαλούνται με ευθύνη ανθρώπων που πίστευαν ότι είναι οι καλύτεροι οδηγοί στον κόσμο, εννοώντας με αυτό, ότι ήταν ... περίπου Σουμάχερ.
    Η ΔΙΑΦHΜIΣΗ που βγήκε τελικά, και που προκάλεσε αρκετές συζητήσεις, δεν ήταν από αυτές τις «διδασκαλικού τύπου», όπου πάντα κάποιος σου κουνάει επιδεικτικά το δάχτυλο και σου λέει «μή τρέχεις».


    Η Mooz!, εκτός από την υπερβολική ταχύτητα, επικέντρωσε την προσοχή της και σε ένα άλλο θέμα: την σοβαρή έλλειψη οργάνων για μεταμοσχεύσεις. Και τι έκανε, λοιπόν; Αντί κάποιου ενημερωτικού εντύπου, δημιουργήθηκε ένα Πιστοποιητικό Δωρεάς Οργάνων το οποίο λάμβαναν οι οδηγοί κατευθείαν από την αστυνομία.
    ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ, όσοι υπερέβαιναν το όριο ταχύτητας (και κανονικά θα έπρεπε να λάβουν κλήση), αναγκάζονταν από την αστυνομία να υπογράψουν το πιστοποιητικό με το οποίο δήλωναν διατεθειμένοι να γίνουν δωρητές οργάνων! Το αποτέλεσμα ήταν ο αριθμός των θυμάτων από τροχαία, μέσα σε έναν χρόνο, να μειωθεί κατά 29%, και ταυτόχρονα να σημειωθεί και σημαντική αύξηση, κατά 39% στην, έστω και δι' αυτού του τρόπου, δωρεά οργάνων. Μπορεί, λοιπόν, οι οδηγοί να μην θυμόνταν ένα οποιοδήποτε διαφημιστικό, όμως δεν θα μπορούσαν να ξεχάσουν ποτέ την ημέρα που, άθελά τους, έγιναν δωρητές οργάνων...

    Το Συμβόλαιο

    Η ΗΜΕΡΑ εκείνη, είναι όταν, έπειτα από κάποια σοβαρή παράβασή τους, υποχρεούνται να υπογράψουν το παρακάτω Πιστοποιητικό Δωρητή Οργάνων:

    «Υπάρχουν άνθρωποι που θα έδιναν τα πάντα για να βρίσκονται στη θέση μου, και εάν βρίσκονταν, δεν θα έπαιζαν ποτέ με τη ζωή τους.
    Εγώ ο/η , ____ _________________, εφόσον έχω την τάση να υπερβαίνω το όριο ταχύτητας στο δρόμο και/ή να οδηγώ επιθετικά, με το παρόν δηλώνω ότι η ζωή μου δεν είναι πρώτης προτεραιότητας για μένα και ευχαρίστως θα την αποχωριζόμουν. Έχοντας σώας τας φρένας, κατανοώ ότι αργά ή γρήγορα θα εμπλακώ σε ατύχημα και αφού αυτό συμβεί, αφήνω την καρδιά μου, τα νεφρά μου και όποια άλλα όργανα του σώματός μου δεν καταστραφούν από το ατύχημα, σε εκείνους που τα χρειάζονται πραγματικά.
    Επίσης, ζητώ εκ των προτέρων να με συγχωρέσουν οι άνθρωποι και τα αγαπημένα πρόσωπα εκείνων για τους οποίους θα είμαι εγώ υπεύθυνος για το θάνατο ή την αναπηρία τους, εξαιτίας ατυχήματος
    __, _______, 200_
    Υπογραφή΄
    ____ _________"



    http://portokalis.blogspot.com/2009/04/mooz.html




    Οχι και ασχημα, σαν ιδεα.....
    Μακαρι και στην ελλαδα να ειχαν τετοιες ιδεες και να τις εφαρμοζαν κιολας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    441
    Krino σήμερα το διάβασες αυτό?

    Πριν λίγο αυτό ακριβώς διάβαζα, κάνοντας zapping σε διάφορα blogs και έπεσα τυχαία πάνω του;)

    Διαφημιστές, έξυπνους και πανούργους έχουμε στην Ελλαδίτσα:)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    τελειο!

    τελεια καμπανια!

    πολυ εξυπνη και πολυ ψυχολογημενη!

    σιγουρα θα εφερνε αποτελεσματα εδω!

    σε καθε τριημερο ξεκληριζεται η πετσοκοβεται ολοκληρο χωριο στους δρομους.

    απροσεκτοι οδηγοι
    μη προσεγμενοι δρομοι

    υ.γ. και γενικως τωρα του εριξα μια ματια, πολυ καλο το συγκεκριμενο blog

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    128
    Originally posted by krino
    ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ, όσοι υπερέβαιναν το όριο ταχύτητας (και κανονικά θα έπρεπε να λάβουν κλήση), αναγκάζονταν από την αστυνομία να υπογράψουν το πιστοποιητικό με το οποίο δήλωναν διατεθειμένοι να γίνουν δωρητές οργάνων!
    Αυτό το \"αναγκάζονταν\" δεν μου αρέσει...

    Αν ήταν αντί του προστίμου να διαλέξουν να γίνουν δωρητές θα ήταν πιο δημοκρατικό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by dreamer
    Originally posted by krino
    ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ, όσοι υπερέβαιναν το όριο ταχύτητας (και κανονικά θα έπρεπε να λάβουν κλήση), αναγκάζονταν από την αστυνομία να υπογράψουν το πιστοποιητικό με το οποίο δήλωναν διατεθειμένοι να γίνουν δωρητές οργάνων!
    Αυτό το \"αναγκάζονταν\" δεν μου αρέσει...

    Αν ήταν αντί του προστίμου να διαλέξουν να γίνουν δωρητές θα ήταν πιο δημοκρατικό.
    Δυστυχώς , ο εξαναγκασμός είναι εκ των ων ουκ άνευ, όταν πρόκειται να αντιμετωπίσεις την νεοελληνική μαγκιά και να καθιερώσεις μια σωστή κατά τεκμήριο αντίληψη, σ\' ένα λαό παραδοσιακά αντίθετο σε καινοτομίες και νεωτερισμούς..

    ..όπως με τις ζώνες στο αυτοκίνητο , που έπρεπε να πέφτουν τα πρόστιμα βροχή για να γίνει κατανοητό, πως αυτό το μαραφέτι στην άκρη της πόρτας , δεν φτιάχτηκε για να διακοσμεί αλλά για να σώζει ζωές .
    Βέβαια , η πολιτεία χρησιμοποιούσε το μέτρο για καθαρά εισπρακτικούς λόγους κι όχι από ξαφνική αγάπη προς το πολίτη και την ασφάλεια του...Παρόλα αυτά, θέλω να πιστεύω πως εντυπώθηκε τελικά στη συνείδηση όλων, πως η ζώνη είναι απαραίτητη για την ασφάλεια, γεγονός που μείωσε από τότε που καθιερώθηκε , το ποσοστό θανάτων σε σχέση με τα τροχαία ατυχήματα κατ\' έτος...

    Αναφορικά με τους Δωρητές Οργάνων Σώματος των οποίων είμαι μέλος από το 2005, είχα ανοίξει σχετικό θρέντ το περασμένο Σεπτέμβρη και ίσως θα ήταν χρήσιμη η παράθεση του :
    http://www.e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=3509#pid76370
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by dreamer
    Originally posted by krino
    ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ, όσοι υπερέβαιναν το όριο ταχύτητας (και κανονικά θα έπρεπε να λάβουν κλήση), αναγκάζονταν από την αστυνομία να υπογράψουν το πιστοποιητικό με το οποίο δήλωναν διατεθειμένοι να γίνουν δωρητές οργάνων!
    Αυτό το \"αναγκάζονταν\" δεν μου αρέσει...

    Αν ήταν αντί του προστίμου να διαλέξουν να γίνουν δωρητές θα ήταν πιο δημοκρατικό.

    εσυ ομως με την τακτικη σου δεν οδηγεις μια κατασταση σε κατι μη δημοκρατικο?
    Επισης η μειωση των ατυχηματων ειναι ενδειξη η οχι?
    Κρινω βεβαια εκ του αποτελεσματος αλλα ειναι μια ενδειξη.


    Μηπως θα προτιμουσες να πουλιουνται αυτοκινητα με μεγιστο οριο ταχυτητας στο κοντερ τα 60 χιλ?
    Δηλαδη να πατας γκαζι και το μαξιμουμ να ειναι 60?

  7. #7
    Εμείς στην Ελλάδα είμαστε πάρα πολύ μπροστά!

    Στην εθνική Κορίνθου-Πατρών βρίσκεις μεγάλες πινακίδες που γράφουν: \"Προσοχή στην επόμενη στροφή γίνονται θανατηφορα δυστηχήματα\"\" . Φοβερή πρόληψη αντί να φτιάξουν τους κ....δρομους που έχουν κλείσει εκατοντάδες σπίτια...Για να μην αναφέρω τους ανεγκέφαλους που έβαλαν εκατό χρόνια δόσεις για να πάρουν ένα αμάξι και νομίζουν πως βρίσκονται σε λούνα-παρκ και παίζουν συγκρουόμενα!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by krino

    Μηπως θα προτιμουσες να πουλιουνται αυτοκινητα με μεγιστο οριο ταχυτητας στο κοντερ τα 60 χιλ?
    Δηλαδη να πατας γκαζι και το μαξιμουμ να ειναι 60?
    Χμ, σίγουρα ο ελληνάρας θα έψαχνε να βρει τον τρόπο να το τροποποιήσει για να κάνει τη φιγούρα του, είμαστε έξω από καλούπια εμείς..

    Πάλι με τις ζώνες, στα τελευταίας τεχνολογίας αυτοκίνητα αν δεν βάλεις τη ζώνη, ακούγεται ένας εκνευριστικός βόμβος που σταματάει μόνο αν θηλυκωθεί το κρικάκι της ζώνης στην υποδοχή...
    Κι οι ελληνάρες, ανακάλυψαν και πουλούσαν (και πουλάνε ακόμη) στα βενζινάδικα, ένα σκέτο κρικάκι για να σταματάει ο βόμβος χωρίς να βάλουμε τη ζώνη.
    Δεν ξέρω αν είναι ελληνική πατέντα, αλλά αν την εφηύραν κινέζοι, ήξεραν σε ποιον θα την πουλήσουν...
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    441
    Originally posted by Θεοφανία
    Εμείς στην Ελλάδα είμαστε πάρα πολύ μπροστά!

    Στην εθνική Κορίνθου-Πατρών βρίσκεις μεγάλες πινακίδες που γράφουν: \"Προσοχή στην επόμενη στροφή γίνονται θανατηφορα δυστηχήματα\"\" . Φοβερή πρόληψη αντί να φτιάξουν τους κ....δρομους που έχουν κλείσει εκατοντάδες σπίτια...Για να μην αναφέρω τους ανεγκέφαλους που έβαλαν εκατό χρόνια δόσεις για να πάρουν ένα αμάξι και νομίζουν πως βρίσκονται σε λούνα-παρκ και παίζουν συγκρουόμενα!

    Oι μεγάλες κίτρινες πινακίδες που βρίσκονται στην Κορίνθου-Πατρών με αυτά τα μηνύματα είναι ιδέα μιας γυναίκας που έχασε τον γιο της σε τροχαίο ατύχημα σε αυτή την εθνική οδό.

    Με δικά της χρήματα τις έφτιαξε και ήρθε σε συννενόηση με την τροχαία να τις τοποθετήσουν..

    Ακραίες όντως αλλά τουλάχιστο προσπαθούν να \"συγκρατήσουν\"

  10. #10
    Originally posted by Nora
    Originally posted by Θεοφανία
    Εμείς στην Ελλάδα είμαστε πάρα πολύ μπροστά!

    Στην εθνική Κορίνθου-Πατρών βρίσκεις μεγάλες πινακίδες που γράφουν: \"Προσοχή στην επόμενη στροφή γίνονται θανατηφορα δυστηχήματα\"\" . Φοβερή πρόληψη αντί να φτιάξουν τους κ....δρομους που έχουν κλείσει εκατοντάδες σπίτια...Για να μην αναφέρω τους ανεγκέφαλους που έβαλαν εκατό χρόνια δόσεις για να πάρουν ένα αμάξι και νομίζουν πως βρίσκονται σε λούνα-παρκ και παίζουν συγκρουόμενα!

    Oι μεγάλες κίτρινες πινακίδες που βρίσκονται στην Κορίνθου-Πατρών με αυτά τα μηνύματα είναι ιδέα μιας γυναίκας που έχασε τον γιο της σε τροχαίο ατύχημα σε αυτή την εθνική οδό.

    Με δικά της χρήματα τις έφτιαξε και ήρθε σε συννενόηση με την τροχαία να τις τοποθετήσουν..

    Ακραίες όντως αλλά τουλάχιστο προσπαθούν να \"συγκρατήσουν\"

    Αυτό είναι ακόμη πιο τραγελαφικό. Ζούμε σε στο πιο γελοίο κράτος του κόσμου, όπου οι πολίτες πληρώνουν για να προστατέψουν με τον οποιονδήποτε τρόπο τους υπόλοιπους!

    Άμα ψηφίσουμε όλοι Κατμαν στις εκλογές ίσως και τους δείξουμε πόσο πολύ μας πείθει η μαλακία τους...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    128
    Originally posted by krino
    Originally posted by dreamer
    Originally posted by krino
    ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ, όσοι υπερέβαιναν το όριο ταχύτητας (και κανονικά θα έπρεπε να λάβουν κλήση), αναγκάζονταν από την αστυνομία να υπογράψουν το πιστοποιητικό με το οποίο δήλωναν διατεθειμένοι να γίνουν δωρητές οργάνων!
    Αυτό το \"αναγκάζονταν\" δεν μου αρέσει...

    Αν ήταν αντί του προστίμου να διαλέξουν να γίνουν δωρητές θα ήταν πιο δημοκρατικό.

    εσυ ομως με την τακτικη σου δεν οδηγεις μια κατασταση σε κατι μη δημοκρατικο?
    Επισης η μειωση των ατυχηματων ειναι ενδειξη η οχι?
    Κρινω βεβαια εκ του αποτελεσματος αλλα ειναι μια ενδειξη.


    Μηπως θα προτιμουσες να πουλιουνται αυτοκινητα με μεγιστο οριο ταχυτητας στο κοντερ τα 60 χιλ?
    Δηλαδη να πατας γκαζι και το μαξιμουμ να ειναι 60?
    Κρίνο, για κάποιους μπορεί να είναι τιμωρία αν και όταν πεθάνουν να είναι υποχρεωμένοι να δώσουν τα όργανά τους.

    Εμένα θα μου ήταν εξυπηρέτηση, γιατί ενώ έχω συνειδητοποίσει πόσο σημαντική είναι η μεταμόσχευση, δεν μπήκα ποτέ στο κόπο να συμπληρώσω μια αίτηση.

    Τέλος πάντων, δεν μου αρέσει η ιδέα της υποχρέωσης. Θα μου πεις και το χρηματικό πρόστιμο υποχρεωτικό δεν είναι?

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ντρημερ,
    και εμενα δεν μου αρεσει να ξερω οτι υπαρχουν ασεβεις ανθρωποι διπλα μου.
    Ασεβεις ειναι αυτος που δεν τον απασχολει να συγκρατηθει με στοχο να ικανοποιηθει πανω απο ολα ο εαυτος του.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •