Άγχος για την δουλειά.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Άγχος για την δουλειά.

    Καλησπέρα σε όλους. Ίσως το θέμα μου να μην είναι τόσο έντονο ή τόσο σημαντικό σε σύγκριση με κάποια άλλα αλλά ήθελα κάπου να μιλήσω και σε κάποιους που ξέρουν από άγχος. Σήμερα έκλεισα 2 μήνες στην δουλειά μου (δουλεύω 1η φορά στην ζωή μου). Δουλεύω σε ένα μικρό ξενοδοχείο αλλά αυτές τις μέρες έχουμε πολύ δουλειά και από χθες άρχισα να αγχώνομαι και με συνέπεια να μην τρώω και καλά και συναισθηματικα να νιώθω ράκος. Και σήμερα κάπως χαλάρωσα το απόγευμα γιατί αύριο κανονικά έχω ρεπό αλλά με πήρε η υπεύθυνη για να πάω γιατί έχει δουλειά και θέλουν βοήθεια και αμέσως αγχώθηκα. Αν και μέχρι το επόμενο Σαββατοκύριακο θα έχει αρκετή δουλειά και μετά θα είναι και πάλι πιο χαλαρά. Αλλά δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ. Καμία συμβουλή ή ιδέα?

  2. #2
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by nightwalker77777 View Post
    Καλησπέρα σε όλους. Ίσως το θέμα μου να μην είναι τόσο έντονο ή τόσο σημαντικό σε σύγκριση με κάποια άλλα αλλά ήθελα κάπου να μιλήσω και σε κάποιους που ξέρουν από άγχος. Σήμερα έκλεισα 2 μήνες στην δουλειά μου (δουλεύω 1η φορά στην ζωή μου). Δουλεύω σε ένα μικρό ξενοδοχείο αλλά αυτές τις μέρες έχουμε πολύ δουλειά και από χθες άρχισα να αγχώνομαι και με συνέπεια να μην τρώω και καλά και συναισθηματικα να νιώθω ράκος. Και σήμερα κάπως χαλάρωσα το απόγευμα γιατί αύριο κανονικά έχω ρεπό αλλά με πήρε η υπεύθυνη για να πάω γιατί έχει δουλειά και θέλουν βοήθεια και αμέσως αγχώθηκα. Αν και μέχρι το επόμενο Σαββατοκύριακο θα έχει αρκετή δουλειά και μετά θα είναι και πάλι πιο χαλαρά. Αλλά δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ. Καμία συμβουλή ή ιδέα?
    Ποσο χρόνων είσαι;;

  3. #3
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Ποσο χρόνων είσαι;;
    Είμαι 23. Δεν έτυχε να δουλέψω ποτέ γιατί είμαι από τα άτομα που δεν θα μπορούσα να δουλευω και να έχω και την σχολή ταυτόχρονα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Θα σου ελεγα το κλισε. Μια μερα τη φορα. Μην σκεφτεσε ολη τη εβδομαδα που θα εχει δουλεια μονο τη καθε μερα ξεχωριστα. Τι ποστο εχεις στο ξενοδοχειο.;

  5. #5
    Quote Originally Posted by Meli-meli View Post
    Θα σου ελεγα το κλισε. Μια μερα τη φορα. Μην σκεφτεσε ολη τη εβδομαδα που θα εχει δουλεια μονο τη καθε μερα ξεχωριστα. Τι ποστο εχεις στο ξενοδοχειο.;
    Δουλεύω ρεσεψιόν αλλά βοηθάω και με τα πρωινά, να μαζέψω μετά τα πιάτα και ότι άλλο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Είναι όλη μέρα η δουλειά; Ή μπορείς να βρεις χρόνο για μια βουτιά; Τα μπάνια βοηθούν στη χαλάρωση. Μακροπρόθεσμα θα βοηθούσε να σκεφτείς τι ακριβώς είναι αυτό που σε αγχωνει.

  7. #7
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Είναι όλη μέρα η δουλειά; Ή μπορείς να βρεις χρόνο για μια βουτιά; Τα μπάνια βοηθούν στη χαλάρωση. Μακροπρόθεσμα θα βοηθούσε να σκεφτείς τι ακριβώς είναι αυτό που σε αγχωνει.
    Από της 7 και 30 που φτάνω με το λεωφορείο μέχρι της 2 και 15 που φεύγω για να προλάβω το τελευταίο λεωφορείο. Νιώθω πιεσμενη. Και η υπεύθυνη νούμερο 1 η οποία είναι και όλη την ώρα εκεί στο ξενοδοχείο και είναι μεγάλη σε ηλικία είναι όλη την ώρα στην τσίτα, στα νεύρα και δεν προλαβαίνω εκείνο δεν προλαβαίνω το άλλο και εν μέρη "ξεσπάει" σε εμένα. Και μου μεταδίδει όλο αυτό και νιώθω και εγώ μετά χάλια και αγχωμένη. Η κόρη της υπεύθυνη νούμερο 2 όσες φορές έρχεται είναι πιο χαλαρή και πιο συννενοησημη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    2.15 το πρωί;

  9. #9
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    2.15 το πρωί;
    Το μεσημέρι. Κανονικά είμαι 8ωρο αλλά για να βολεύομαι με το λεωφορείο κάθομαι λιγότερες ώρες.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Εγώ κατάλαβα ότι και 4 ώρες να δούλευες πάλι δεν θα ήσουν ευχαριστημένη γιατί δεν σου αρέσει η δουλειά που κάνεις, όχι ότι είναι κακό οι περισσότεροι έτσι είναι!; Εγώ έχω δεν ξέρω εάν υπάρχει τέτοιος ορισμός εργασιακή φοβία, αποφεύγω να δουλεύω, έχω δουλέψει σε 4 διαφορετικές δουλειές και δεν είχα την καλύτερη αντιμετώπιση στις 3 από της 4 τουλάχιστον οπότε είμαι με το φόβο ότι θα αποτύχω και στην 5 και τα βάζω με τον εαυτό μου γιατί ξέρω ότι θα τα κάνω μούσκεμα, λόγο άγχους, τρέμουν τα χέρια μου δεν μπορώ με τίποτα να συγκεντρωθω και εάν πάω να δουλέψω η θα αρρωστήσω κάθε μέρα από λίγο η θα με διώξουν. Βέβαια κάποτε θα βρεθώ στην ανάγκη αλλά δεν θέλω να το σκέφτομαι αυτό!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by nightwalker77777 View Post
    Το μεσημέρι. Κανονικά είμαι 8ωρο αλλά για να βολεύομαι με το λεωφορείο κάθομαι λιγότερες ώρες.
    Αν περνάς ευχάριστα και δημιουργικά το υπόλοιπο της ημέρας νομίζω θα βοηθήσει. Αν βλέπεις ότι η σκέψη σου βρίσκεται στο μέλλον, δηλαδή στην αυριανή μέρα που θα δουλεύεις, πρέπει να εστιάζεις στο τώρα. Αλλιώς δεν θα ευχαριστιεσαι τίποτα.

  12. #12
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Αν περνάς ευχάριστα και δημιουργικά το υπόλοιπο της ημέρας νομίζω θα βοηθήσει. Αν βλέπεις ότι η σκέψη σου βρίσκεται στο μέλλον, δηλαδή στην αυριανή μέρα που θα δουλεύεις, πρέπει να εστιάζεις στο τώρα. Αλλιώς δεν θα ευχαριστιεσαι τίποτα.
    Σίγουρα αλλά όταν από την μία σκέφτομαι που την Δευτέρα το μεσημέρι όταν πήγα να φύγω και γυρίζει και μου λέει η υπεύθυνη ότι θα ήθελα να κάθεσαι περισσότερο καμία ώρα, αυτές τις μέρες επειδή έχουμε αρκετή δουλειά ενώ ξέρει ότι δεν έχω την ελευθερία να μετακινούμε όπως θέλω και από την άλλη να έχω και την μητέρα μου που τα Σάββατα το πρωί επειδή με πηγαίνει αυτή επειδή το λεωφορείο φεύγει 7:30 και φτάνω 8 και 30 και την πρώτη φορά μου είχε κάνει παρατήρηση η υπεύθυνη και είπα στην μητέρα μου να κανονίζει στην δουλειά της να μην την βάζουν πρωί για να με πηγαίνει αυτή νωρίτερα αλλά από ότι φαίνεται το επόμενο Σάββατο θα δουλεύει και δεν μπορεί να το αλλάξει και μου λέει ότι αναγκαστικά θα πας με το λεωφορείο και δεν με καεί και πολύ. Και είμαι να σκάσω.

Similar Threads

  1. Άγχος για δουλειά
    By Nikos156 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 11-06-2018, 20:23
  2. δουλεια και αγχος
    By giannis97 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 10-06-2016, 23:17
  3. Αγχος στη δουλεια
    By kel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 19-03-2013, 14:46
  4. άγχος και δουλειά
    By stirixi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 12-06-2012, 17:42
  5. Εχω το άγχος για την δουλεία
    By Anta in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 31-08-2010, 09:39

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •