Αγανάκτηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    1

    Αγανάκτηση

    Καλησπέρα σας....εχουμε να τα πουμε πολύ καιρό ελπίζω εσεις να είστε καλα ..... Παντα ειχα ιδεοληψίες για διαααααφορα θέματα (Βία,σεξουαλικού περιεχομένου, φοβος τρέλας, φοβος μη κάνω κακό στον εαυτό μου κτλπ). Διαγνωστικά με ΙΨΔ στα 20 αλλα εννοείτε ειχα και πριν θεματα με κρισεις πανικου και γενικα ότι έχει σχέση με αγχος ακόμα και τωρα με λίγα λόγια ΓΑΔ.Το θεμα είναι οτι κάθε καινούρια ιδεοληψια είναι και χειρότερη και με κανει να αμφιβάλω αν όντως ισχύει ή όχι. Δν θα κάτσω να αναλυσω τι θεμα έχει αυτή την φορά η ιδεοληψια γτ μονο που το σκέφτομαι νοιωθω ντροπή, φοβο και αηδία. Επίσης ξέρω ότι δν ισχύει αλλα το μυαλό μου με κανει να πιστεύω το αντίθετο και ααααντε παλι από την αρχή. Όταν βγαίνει στην επιφάνεια η ιδεοληψία για να ηρεμώ μπαίνω και διαβάσω παρόμοια θεματα στο φόρουμ και σε ξενα φόρουμ(αν ηξερα και αλλη γλώσσα θα το εκανα σιγουρα και σε αλλα φόρουμ) μπορεί να διαβάζω τα ιδια και τα ιδια συνέχεια αλλα κάπως ξεχνιέμαι επίσης ο αλλος τρόπος για να ξεχνιέμαι ειναι να κοιμάμαι όλη την μέρα σχεδων αν δν έχω κάτι να κανω και το βράδυ που για κάποιο λόγο ηρεμώ και ειμαι κάπως λειτουργικός δν κοιμάμαι. Πραγματικά εχω κλειστεί στον εαυτό μου αποφεύγω τα πάντα και δεν θέλω να βγαίνω έξω γτ κάθε τι ερέθισμα που αφορά την ιδεοληψία αυτή με αγχώνει....Εχω καταλάβει ότι αυτή η αρρώστια στοχεύει στα πιο σημαντικά θέματα τις προσωπικότητας του ατόμου και σε αυτα που αγαπάει πιο πολύ Το θεμα ειναι οτι οταν σε πιάνει δν το σκέφτεσαι αυτό και αμφιβάλλεις για τα πάντα. Πραγματικά απλα δν θέλω να σκέφτομαι τίποτα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Κοίτα φίλε, επειδή έχω παρόμοιο θέμα, θα σου πω να μην ψαρώνεις και να μην δίνεις σημασία, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ! Για παράδειγμα, εγώ είμαι πιστός και κάπου διάβασα ότι όποιος βλασφημήσει το Άγιο Πνεύμα δεν συγχωρείται, και φυσικά άρχισα να σκέφτομαι βλασφημίες κατά του Αγίου Πνεύματος! Όταν, όμως, ρώτησα έναν ιερέα και μου είπε ότι δεν εννοούν βρισιές όταν λένε για τέτοιες βλασφημίες, αλλά άλλα πράγματα, όπως να μη συγχωρείς κάποιον που σου ζητάει συγνώμη, σταμάτησα να ανησυχώ και έφυγαν αυτές οι ιδεοληψίες! Εσύ, βέβαια, μπορεί να πιστεύεις και να έχεις τέτοιες ιδεοληψίες, μπορεί να μην πιστεύεις και να έχεις άλλες, όμως αυτά σου τα είπα για να σου δείξω πώς δουλεύει αυτή η ασθένεια και να καταλάβεις ότι είναι παιχνίδι του μυαλού και δεν υπάρχει κίνδυνος να θελήσεις να κάνεις αυτήν την ιδεοληψία. ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ! Μη δίνεις καμία σημασία, μην ασχολείσαι!

Similar Threads

  1. Αγανάκτηση
    By StressedOut in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 18-06-2020, 22:38
  2. Αγανάκτηση!
    By Del-To-21042020a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 02-03-2017, 01:09
  3. αγανάκτηση
    By ΜΑΙΡΟΥΛΑ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 12-11-2015, 20:31
  4. Οικογενεια παλια κ συγχρονη εποχη,Προβληματισμος κ αγανακτηση
    By μυσπ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 09-10-2013, 02:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •