ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΟΝΙΩΝ Νο 2 - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 14 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast
Results 151 to 165 of 198
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    Originally posted by weird
    Αυτό πάντως που ένιωσα εγώ, είναι οτι η Μπου, δεν θέλει να ανοίξει τα χαρτιά της, πρωτίστως στον σύντροφό της,μέσα απο έναν διάλογο.

    Η δεν μπορείς να βρεις τον τρόπο να το κάνεις.
    Ενας - ατελέσφορος κατά τη γνώμη μου- τρόπος είναι οι γκρίνιες και τα παράπονα.

    Υπάρχουν όμως κι άλλοι τρόποι,
    όχι \"μοιρολόγια\", όχι \"γκρίνιες\", απλά έκφραση.
    Εκφραση του πως νιώθω, του τί θέλω , του τι περιμένω , του τι δίνω,
    έκφραση που όμως όταν ο άλλος έχει κλειστά τα αυτιά του,
    καταλήγει σε μονότονο θλιβερό τραγούδι.
    Ισως και σε γκρίνια.

    Η επικοινωνία θέλει δυο.
    Εγω προσπαθησα να ανοιξω τα χαρτια μου, εκεινος δεν ηθελε να παιξει το παιχνιδι καθολου.
    Αρα οπως λες και εσυ αντι για γκρινιες και μοιρολογια, το ριχνω και λιγακι στην τρελη!
    Παντως μεταξυ μας νομιζω οτι ο αντρας μου θα αναγκαστει καποια στιγμη εκ των πραγματων να κατσει στο τραπεζι των διαβουλευσεων. Θα περιμενω να ωριμασει η ωρα. Αλλα στο μεταξυ γιατι να μην περναω και εγω καλα;

    Φευγουμε απο Παρασκευη μεχρι Δευτερα με τον αντρα μου και το μωρο για Θεσσαλονικη. Τα παιδια θα περασουν μια χαρα χωρις εμας, σε τουριστικη παραλια μενουμε, αλλα δεν προκειται να αφησω ταπερακια και σιδερωμενα πριν φυγω.
    Ας το θεωρησουν μια προβα Generale για την φοιτητικη τους ζωη. Ξερουν που ειναι το ψυγειο, η κουζινα, και τα αυγουλακια μια χαρα φαγητο ειναι!!
    Μα τα δειλινα.... μια φωνη μου ψυθιριζει.... μυστικα .... δεν θα γυρισεις πια.....

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    εγω βλεπω το εξης boubourina

    σε προβληματιζαν καποια πραγματακια ετσι οπως ειχαν διαμορφωθει

    τα συζητησες εδω μαζι μας

    ειδες λοιπον καποια στοιχεια για το που σφαλλεις

    για μερικους τροπους καλυτερευσης της ολης επικοινωνιας η του ολου σκηνικου


    και ετσι με τα νεα στοιχεια

    ανακατευεις μια καινουργια συνταγη

    που λεει

    οτι η boubourina ειτε με λογια ειτε με πραξεις αναλογως διεκδικει

    κατι καλυτερο απο αυτο που ειχε

    χωρις ταυτοχρονα να το παιρνει απο καποιον αλλον

    διεκδικεις χρονο για σενα και το παιδι σου

    για σενα με τον αντρα σου

    εγω βλεπω οτι εισαι δεκτικη σε ενδεχομενη λεκτικη επικοινωνια αν προκυψει

    και το πιο θετικο που βλεπω στην ολη υποθεση

    ειναι οτι ξεκινας κατι νεο

    οχι μουτζωνοντας η βριζοντας αλλα διεκδικωντας με χαμογελο και με πραξεις

    δεν βλαπτεις κανεναν πηγαινοντας μια παραπανω βολτα

    ισα ισα φχαριστιεσαι οφελεισαι με αποτελεσμα πιο χαρουμενο προσωπο

    τωρα οπως λες η αποφαση σου να μην αφησεις ταπερακια

    δεν ειναι μια πραξη εκδικησης

    αλλα μια πραξη συνυπευθυνοτητας και ενδιαφεροντος

    γιατι πρεπει δηλαδη καθε φορα που θα φευγεις να σκοτωνεσαι στο ταπερακι

    δε στο ζητησε και κανεις

    και μαλλον ξυπνησες να το καταλαβεις

    αυτο ειναι ολο.

  3. #153
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by boubourina


    Εγω προσπαθησα να ανοιξω τα χαρτια μου, εκεινος δεν ηθελε να παιξει το παιχνιδι καθολου.

    προβλεπω σκληρο ποκερ....

    :cool:

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    Originally posted by krino
    Originally posted by boubourina


    Εγω προσπαθησα να ανοιξω τα χαρτια μου, εκεινος δεν ηθελε να παιξει το παιχνιδι καθολου.

    προβλεπω σκληρο ποκερ....

    :cool:
    Αν ηταν strip ποκερ και ημουν καμμια 18αρα, να δεις πως θα ετρεχε να ανοιξουμε τα χαρτια μας!!!!

    χαχαχαχαχαχα
    Μα τα δειλινα.... μια φωνη μου ψυθιριζει.... μυστικα .... δεν θα γυρισεις πια.....

  5. #155
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    καταλαβα....
    θα πατε να πλεξετε βελονακι ε?
    :P

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    Originally posted by krino
    καταλαβα....
    θα πατε να πλεξετε βελονακι ε?
    :P
    Για ξαναριξτο σε κερματα γιατι δεν το πιασα!!!
    Ειμαι και λιγο γκαγκα... μην με παρεξηγεις!!!
    Μα τα δειλινα.... μια φωνη μου ψυθιριζει.... μυστικα .... δεν θα γυρισεις πια.....

  7. #157
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    σου ειπα πιο πανω αναλυτικα ποια ειναι η γνωμη μου.
    Δεν μου πεφτει λογος να εμβαθυνω παραπανω.

    Μεγαλος ανθρωπος εισαι, θα κανεις αυτο που πιστευεις εσυ ως καλυτερο.

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    καλημερα boubourina!

    πως παν οι ευαισθησιες?

    :)

  9. #159
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!!!!!!

    Και να που εγινε το BABY BOOOOOOOM!!!
    Ο Μπουμπουρινος ξεσπαθωσε εχθες και μου επιτεθηκε με νευρα!!!!
    Γυρισα σπιτι, απο τη δουλεια αφου πηρα τον μεγαλο γιο απο τον Προαστιακο και η ωρα ηταν 6 το απογευμα, (απο τις 7 το πρωι) ο μπαμπας ειχε κοιμηθιε για μεσημερι με τον μπεμπη, η μεγαλη δουλευε στις ξαπλωστρες και του λεω να παμε να κανουμε μπανιο στις ξαπλωστρες μαζι με τα μεγαλα παιδια.
    Πηγαμε, τα μεγαλα παρολο που καθονταν με τις παρεες τους ηρθαν αρκετες φορες και καθησαν μαζι μας, Περιμεναμε τη μικρη να σχολασει να την παρουμε μαζι μας, και μαζευτηκαμε κατα τις 9 στο σπιτι.
    Ταισμα ο μικρος, μπανιο, μπανιο εγω, μπανιο ο μπαμπας, ηρθε η ωρα 10, παω να βαλω τον μικρο για υπνο κα ο μπαμπας λεει οτι θα παει βολτα με εναν συναδελφο.
    Ωπα του λεω!! εγω να μην ερθω;
    Δεν ξερω μου λεει, αυτος δεν παιρνει την γυναικα του. (ειμαστε φιλοι με το ζευγαρι)
    Καλα του λεω, και γελωντας συνεχιζω...
    Εμεις στην εταιρεια μου ειμαστε 370! αν βγουμε απο μια μερα με ολους καθε βραδυ επι ενα χρονο καθε βραδυ θα ειμαστε εξω βολτα!!
    και αρχιζω να του τραγουδαω το ...\"μια ωραια πεταλουδα..\"
    Και αγριευει!!!!
    Κοφτο επιτελους μου εχεις σπασει τα νευρα με την ανεμελη συμπεριφορα σου!!
    Του λεω: εγω κανω οτι κανετε, απλα ευθυγραμμιζομαι με την γενικη ροτα αυτης της οικογενειας και τωρα θα μου την πεις και απο πανω;
    Μου λεει αγριεμενα. Τι θες; να μιλησω στα παιδια;
    και του απαντω, εγω δεν θελω τιποτα πλεον, το τι πρεπει να κανεις ειναι δικη σου δουλεια. Ουτε με εμενα δεν εχεις μιλησει.
    Μου φωναζει οτι δεν θα παει πουθενα γιατι του την εσπασα, του απαντω: σκασιλα μου!
    Απο εκεινη τη στιγμη ο μπεμπης αρχισε να κλαει και προσπαθουσα μεχρι τις 12:30 να τπν κοιμησω. Οταν βγηκα στην κουζινα συνεχισα να μαγειρευω για την αλλη μερα. Μαζεψα, επλυνα τον παγκο της κουζινας και κατα τις 1:30 πηγα για υπνο. Εκεινος ηταν ξαπλωμενος στον καναπε και εβλεπε τηλεοραση. Οσο μιλησε με εσας, αλλο τοσο μου μιλησε και εμενα.
    Τωρα τι γινεται;
    Κια αυριο ειναι να φυγουμε ταξιδι. Δεν θελω να παω ετσι που ειμαστε τσακωμενοι. Τι κανω;
    Μα τα δειλινα.... μια φωνη μου ψυθιριζει.... μυστικα .... δεν θα γυρισεις πια.....

  10. #160
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Δεν ξερω boubourina

    ουτε με το ενα ακρο (τρεχοντας για ολους σα παλαβη)

    ουτε με το αλλο ακρο (παιζοντας την τελειως αδιαφορη )

    ξεκαθαριζεις τι θες

    εκτος αν αυτο που θες ειναι να φερεις ενταση και νευρα

    δε σου φταιει ο αλλος τελικα εαν εσυ δεν ξερεις πως να ξεκαθαρισεις ακριβως τι θες

    τη στιγμη που σε ρωτα κιολας

    τα νευρα παντως εμενα δε μου αρεσουν καθολου

    και ο μπεμπουλης ταραχτηκε φυσικα

    μετα απο ολο αυτο

    και σε βαζεις παλι σε μια δυσμενη θεση η ολη φαση

    να πας να του ζητησεις να μην ειστε τσακωμενοι και τετοια

    απο τη μια θες πραγματα

    αλλα απο την αλλη δεν ειναι δυνατον και ο αλλος να μυρισει τα δαχτυλα του για το πως ακριβως τα θες καποια πραγματα

  11. #161
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    1,098
    καλημέρα μπιμπί μου...διαβάζω τα γραφόμενα σου...και αναρωτιέμαι....τι σκατά την θες κι εσυ την ωραία πεταλουδα...δεν του έλεγες καλυτερα το περνά περνά η μέλισσα...αφου βλέπεις..του την δίνουν οι πεταλούδες!!!:P
    κοριτσάκι μου, απλά αποποιείται των ευθυνών του και μάλλον ο μπουμπουρίνος είναι πιο μωρό απο το μωρό σου. δεν θέλει σκοτουρες και ρίχνει το βάρος σε σενα. τι άλλο μπορείς να κάνεις απο το να χαμηώσεις λιγο τους τόνους κι εσύ και να καθήσετε σαν ζευγάρι να μιλήσετε...μονο έτσι θα βρεθεί κάποια λυση. με τις μπηχτές και τα νεύρα ηλεκτρίζεται περισσότερο ή ατμόσφαιρα και δεν βγάζετε και καμιά άκρη. νομίζω πως είναι καλό που θα φύγετε, θα αλλάξετε παραστάσεις, θα είσαστε πιο χαλαροί και έτσι ίσως μπορέσετε να ηρεμήσετε και να ξεκαθαρίσετε τα πράγματα. να αφιερώσετε λίγο χρόνο ο ένας στον άλλο σαν ζευγάρι και να συζητήσετε τα προβλήματα.


    και για να κάνω και μια ερώτηση....εσύ τι πρόβλημα είχες αν θα εβγαίνε με έναν συνάδελφο του??????

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    κοιταξτε, το να με ρωταει τι θελω την ωρα που εχω τον μπεμπη αγκαλια στο δωματιο να τον κοιμησω μου την εδωσε στα νευρα, γιατι ξερει πολυ καλα οτι δεν ειναι ωρεα για συζητηση, εκτος εαν δεν θες πραγματικα να συζητησεις.
    Δεν εχω τιποτα με το να βγει με εναν συναδελφο, και οι δυο βγαινουμε μονοι μας με φιλους οταν μπορουμε. Αυτο ποτε δεν πειραξε κανεναν απο τους δυο μας. Απλα τον πειραζα.
    Το \"μια ωραια πεταλουδα\", μπορει οντως να ηταν χοντρο, αλλα δεν το καταλαβα δηλαδη, μου εχουν πει πολυ ΧΟΝΤΡΟΤΕΡΑ,και τα εχω φαει.
    Εγω δηλαδη ειμαι ο μ@@@@κας που μικροι μεγαλοι μεσα στο σπιτι μου την λενε και ολοι οι αλλοι δεν σηκωνουν μυγα στο σπαθι τους;
    Μα τα δειλινα.... μια φωνη μου ψυθιριζει.... μυστικα .... δεν θα γυρισεις πια.....

  13. #163
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    εγω βλεπω οτι απο τη μια πλευρα θες να διεκδικησεις

    και απο την αλλη θες να εκδικηθεις

    αυτα τα δυο ομως δεν ειναι το ιδιο

    το να διεκδικησεις με λογια η και πραξεις κατι καλυτερο ισως σε βγαλει απο αυτο που εισαι σε κατι πιο ευκολο και ξενοιαστο


    το να εκδικηθεις παλι δικαιωμα σου ειναι απλα τα αποτελεσματα θα ειναι απο τη μια να εχεις τη χαρα λεμε τωρα να τους κανεις ο,τι σου κανουν σαν αντιποινα απο την αλλη σε βαζει στη θεση μια σου και μια μου και παλι στα ιδια ειμαστε


    διαλεγεις και παιρνεις

  14. #164
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    Originally posted by researcher
    εγω βλεπω οτι απο τη μια πλευρα θες να διεκδικησεις

    και απο την αλλη θες να εκδικηθεις
    τι να εκδικηθω ρε παιδια, ο ανθρωπος μου την στηνει επιτηδες την κουβεντα με το μωρο στην αγκαλια σε ενα σκοτεινο δωματιο που προσπαθω να κοιμησω το παιδι, και εκεινη την ωρα του ηρθε να με ρωτησει τι θελω;

    αυτα τα δυο ομως δεν ειναι το ιδιο

    το να διεκδικησεις με λογια η και πραξεις κατι καλυτερο ισως σε βγαλει απο αυτο που εισαι σε κατι πιο ευκολο και ξενοιαστο


    το να εκδικηθεις παλι δικαιωμα σου ειναι απλα τα αποτελεσματα θα ειναι απο τη μια να εχεις τη χαρα λεμε τωρα να τους κανεις ο,τι σου κανουν σαν αντιποινα απο την αλλη σε βαζει στη θεση μια σου και μια μου και παλι στα ιδια ειμαστεδεν ειναι ετσι, εκει πηγαινε το μια ωραια πεταλουδα..... οτι με βλεπεις οτι κανω κατι αλλο και εσυ στον κοοοοοοοοσμο σου, να πας την βολτα σου και να βγεις και απο πανω!


    διαλεγεις και παιρνεις εγω γιατι ειμαι στραβη και δεν καταλαβει οτι η επιλογη ηταν δικη μου. Εγω βλεπω μονο κ@@λο μπηχτες καθε λιγο και λιγακι και προσπαθει να κανει το θεμα μας ξεπετα
    Μα τα δειλινα.... μια φωνη μου ψυθιριζει.... μυστικα .... δεν θα γυρισεις πια.....

  15. #165
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by boubourina
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!!!!!!

    Και να που εγινε το BABY BOOOOOOOM!!!
    Ο Μπουμπουρινος ξεσπαθωσε εχθες και μου επιτεθηκε με νευρα!!!!
    Γυρισα σπιτι, απο τη δουλεια αφου πηρα τον μεγαλο γιο απο τον Προαστιακο και η ωρα ηταν 6 το απογευμα, (απο τις 7 το πρωι) ο μπαμπας ειχε κοιμηθιε για μεσημερι με τον μπεμπη, η μεγαλη δουλευε στις ξαπλωστρες και του λεω να παμε να κανουμε μπανιο στις ξαπλωστρες μαζι με τα μεγαλα παιδια.
    Πηγαμε, τα μεγαλα παρολο που καθονταν με τις παρεες τους ηρθαν αρκετες φορες και καθησαν μαζι μας, Περιμεναμε τη μικρη να σχολασει να την παρουμε μαζι μας, και μαζευτηκαμε κατα τις 9 στο σπιτι.
    Ταισμα ο μικρος, μπανιο, μπανιο εγω, μπανιο ο μπαμπας, ηρθε η ωρα 10, παω να βαλω τον μικρο για υπνο κα ο μπαμπας λεει οτι θα παει βολτα με εναν συναδελφο.
    Ωπα του λεω!! εγω να μην ερθω;
    Δεν ξερω μου λεει, αυτος δεν παιρνει την γυναικα του. (ειμαστε φιλοι με το ζευγαρι)
    Καλα του λεω, και γελωντας συνεχιζω...
    Εμεις στην εταιρεια μου ειμαστε 370! αν βγουμε απο μια μερα με ολους καθε βραδυ επι ενα χρονο καθε βραδυ θα ειμαστε εξω βολτα!!
    και αρχιζω να του τραγουδαω το ...\"μια ωραια πεταλουδα..\"
    Και αγριευει!!!!
    Κοφτο επιτελους μου εχεις σπασει τα νευρα με την ανεμελη συμπεριφορα σου!!
    Του λεω: εγω κανω οτι κανετε, απλα ευθυγραμμιζομαι με την γενικη ροτα αυτης της οικογενειας και τωρα θα μου την πεις και απο πανω;
    Μου λεει αγριεμενα. Τι θες; να μιλησω στα παιδια;
    και του απαντω, εγω δεν θελω τιποτα πλεον, το τι πρεπει να κανεις ειναι δικη σου δουλεια. Ουτε με εμενα δεν εχεις μιλησει.
    Μου φωναζει οτι δεν θα παει πουθενα γιατι του την εσπασα, του απαντω: σκασιλα μου!
    Απο εκεινη τη στιγμη ο μπεμπης αρχισε να κλαει και προσπαθουσα μεχρι τις 12:30 να τπν κοιμησω. Οταν βγηκα στην κουζινα συνεχισα να μαγειρευω για την αλλη μερα. Μαζεψα, επλυνα τον παγκο της κουζινας και κατα τις 1:30 πηγα για υπνο. Εκεινος ηταν ξαπλωμενος στον καναπε και εβλεπε τηλεοραση. Οσο μιλησε με εσας, αλλο τοσο μου μιλησε και εμενα.
    Τωρα τι γινεται;
    Κια αυριο ειναι να φυγουμε ταξιδι. Δεν θελω να παω ετσι που ειμαστε τσακωμενοι. Τι κανω;
    Το ξέρεις οτι το να κάνεις τον κούκο, δεν βοηθάει.

    Ουτε την πεταλούδα, ούτε το πουλάκι, ούτε την πάπια, ούτε το να το πάίζεις τριλαλίμ τριλαλόμ ανέμελη, εφόσον μέσα σου ανησυχείς για όλα αυτά που τόσες μέρες μας καταθέτεις.

    Γιατί είναι τόσο δύσκολο να του επικοινωνήσεις αυτά που σκέφτεσαι και νιώθεις?
    Γιατί πρέπει να γίνεται έμμεσα?
    Με ατακες και συμπεροφορές?

    Τι είναι επιτέλους αυτό που εμποδίζει την επικοινωνία ανάμεσα σας?
    Κάτι, για το οποίο έχετε ευθύνη και οι δυο σας.

    Απλά και αληθινά καλή μου, άσε στην άκρη πείσματα και εγωισμούς και μίλα του.

    \" Νομίζω οτι πιέστηκα πολύ τον τελευταίο καιρό. Ενιωσα οτι με αδικείς, αρνείσαι να αναλάβεις ευθύνες, τα έριξες όλα στην ράχη μου, δεν παίρνεις θέση μπροστά στα παιδιά, δεν με βοηθάς, πονάω με αυτήν την κατάσταση.
    Την αγαπώ πολύ την οικογένειά μας και θέλω να βρούμε μια άκρη.
    Θέλω να έχουμε στιγμές οι δυο μας, να νιώθω η γυναίκα σου, να μπορώ να σου δείξω, πόσο σε θέλω....\"

    Κι άλλα τόσα που μπορείς να του πεις, για να γεφυρώσετε το χάσμα!
    Εμπρός λοιπόν, πλησίασέ τον,
    πιστεύω οτι ήρθε η ώρα :)
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

Page 11 of 14 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •