Όταν γνωρίζετε ότι κάποιος είναι σε κακοποιητική σχέση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 30 of 30
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Μία φίλη με την φίλη τής (γκέι) έχουν τήν πιο αρρωστημένη σχέση... όσο περνά ο καιρός όλο και κλιμακώνεται. Τό θέμα είναι ότι μόνο εγώ ξέρω αυτές τις συμπεριφορές(οι άσχημες συμπεριφορά είναι καί από τίς δύο πλευρές)
    Τί νά κάνω;

    Επίσης όταν είναι στα όρια Με παίρνει τηλ σε τραγική κατάσταση καί εγώ δεν ξέρω τί νά κάνω. Είμαι σέ αυτή τή θέση. Έχω δηλαδή καί τό βάρος καί τό άγχος.
    Σέ ψυχιατρο δεν πάνε καί είναι πραγματικά σα νά περιμένω κάτι πολύ κακο νά συμβεί.
    καλημέρα
    Δεν κατάλαβα αν φτάνουν και σε άσκηση σωματικής βίας. Αν ναι, τότε πρέπει να ενημερώσεις αστυνομία.
    αν δεν μιλάμε για τέτοια κατάσταση αλλα σε πρήζουν με τα υπόλοιπα τότε θα συμφωνήσω με την σονια.....όρια! Μη κάθεσαι να ακους, βρες μια δικαιολογία την στιγμή που σε παίρνει τηλέφωνο ώστε να το κλείσεις, πες της πως έχεις τα δικά σου και δεν μπορείς να ασχοληθείς τώρα...γενικά μην δε΄χεσαι να παίζεις τον ρόλο του διαιτητη μετάξυ τους. Να ξέρεις ότι το γεγονός πως σε παιρνει μετά τηλέφωνο και κάθετια και στα λέει όλα αυτα λειτουργεί λίγο σαν βαλβίδα. Παιρνει το βάρος απο πάνω της, ξαλαφρώνει κάπως και το πετάει σε σένα. Αν δεν ησουν εκει να το κανεις αυτό, ίσως αναγκαζόταν μόνη της να πάρει αποφασεις για το τι πρεπει να κανει γιατι δεν θα είχε αυτή τη βαλβίδα.
    Στη θέση σου θα προσπαθούσα πρωτα διακριτικά βρίσκοντας δικαιολογίες να αποφύγω κι αν δεν έπιανε αυτό μετά θα τους έλεγα ξεκάθαρα ότι δεν θελω πια να μου λένε τα δικα τους γιατι δεν είμαι ψυχολόγος για να τις βοηθήσω.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Μία φίλη με την φίλη τής (γκέι) έχουν τήν πιο αρρωστημένη σχέση... όσο περνά ο καιρός όλο και κλιμακώνεται. Τό θέμα είναι ότι μόνο εγώ ξέρω αυτές τις συμπεριφορές(οι άσχημες συμπεριφορά είναι καί από τίς δύο πλευρές)
    Τί νά κάνω;

    Επίσης όταν είναι στα όρια Με παίρνει τηλ σε τραγική κατάσταση καί εγώ δεν ξέρω τί νά κάνω. Είμαι σέ αυτή τή θέση. Έχω δηλαδή καί τό βάρος καί τό άγχος.
    Σέ ψυχιατρο δεν πάνε καί είναι πραγματικά σα νά περιμένω κάτι πολύ κακο νά συμβεί.
    Καλημερα!

    Αντιλαμβανεσαι οτι συνυπάρχουν σε μια αρρωστημένη σχεση με την θεληση του και οταν πραγματικα φτανουν στα ορια τα πραγματα ζηταει βοηθεια ?

    Δυστυχως σε αυτες τις καταστασεις δεν μπορεις να κανεις τιποτα αν οι ιδιες δεν απευθυνθούν σε ψυχολογο ή ακομα οταν οι κατστασεις ειναι πολυ βιαιες στην αστυνομια οπου θα κινηθει η ολη υποθεση αυταπαγγελτα .
    Ενημερωσε την ιδια οτι την επομενη φορα θα καλεσεις αστυνομια γιατι κινδυνεύει και οτι εσυ δεν μπορεις να το επιτρεψεις ολο αυτο να γινει .

    Ξεκαθαρα πραγματα σε αυτες τις καταστασεις γιατι οσο τις αφηνεις φοβαμαι οτι η βια φερνει χειροτερη βια ..
    Το θεμα στην προκειμενη περιπτωση δεν ειναι να δουμε αν ειναι θεμα πατριαρχειας ή οχι .

    Το θεμα ειναι να σταματησει αμεσα η βια πριν γινει κατι ανεπανορθωτο ..Τα υπολοιπα εινια θεμα ψυχολογου και εσυ δεν μπορεις να αναμειχθείς.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Ακριβώς όταν φτάνει στα όρια με τηλ απλώς για νά μου πει ότι θά πλακωθουνε όπου νά ναι ή ότι πλακωθηκαν. Όχι όμως για νά ζητήσει βοήθεια.... δεν Με ρωτά δλδ τί νά κάνει κάτι πώς νά τό χειριστεί.. απλά νά Με ενημερώσει...να Με αγχωσει....να ξεσπάσει αυτή.
    Θέλω νά τό ξεκόψω όμως γιατί αν θέλεις πραγματικά βοήθεια θά πρέπει νά καταλάβει πως δεν γίνεται νά την πάρει από εμένα...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Ακριβώς όταν φτάνει στα όρια με τηλ απλώς για νά μου πει ότι θά πλακωθουνε όπου νά ναι ή ότι πλακωθηκαν. Όχι όμως για νά ζητήσει βοήθεια.... δεν Με ρωτά δλδ τί νά κάνει κάτι πώς νά τό χειριστεί.. απλά νά Με ενημερώσει...να Με αγχωσει....να ξεσπάσει αυτή.
    Θέλω νά τό ξεκόψω όμως γιατί αν θέλεις πραγματικά βοήθεια θά πρέπει νά καταλάβει πως δεν γίνεται νά την πάρει από εμένα...
    Αυτο ακριβως !
    Θελει να πεταξει απο πανω της ολο αυτο ΑΛΛΑ δεν θελει να το καταπολεμησει .
    Εχει μεγαλη σημασια οτι δεν ζητα ουσιαστικη βοηθεια γι αυτο και σου ειπα οτι ειναι αρρωστημενο ολο αυτο και στην προκειμενη φαση σημασια εχει η αμεση επεμβαση .

    Ξεκαθαριζεις ,μονο αυτο .
    Την επομενη φορα που θα λαβεις τετοιο τηλεφώνημα θα καλεσεις την αστυνομια ,θέλει να το δεχτεί καλώς αν οχι να μην σε ξαναενοχλησει .
    Σε τετοιες φασεις δεν μπλεκεσαι και μαλιστα με ψυχολογικο κοστος .
    Μην αφήνεις τον οποιοδήποτε να σε παρασύρει πατωντας πανω στην ευαισθησια σου γιατι στο τελος θα αρρωστησεις και εσυ,πραγματικα αυτα τα ατομα σε παρασερνουν σε ολο αυτο χωρις να το καταλαβεις .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Αυτή η ιστορία δεν έχει ένα μήνα καί δύο... αλλά μιλάμε για χρόνια.
    Καί υπήρχαν πολλές στιγμές που ήμουν μέσα στον πανικό καί στο άγχος λές καί η σχέση είναι δική μου.

    Είναι τελείως αρρωστημένο και δεν δέχεται καμία απολύτως βοήθεια
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Αυτο ακριβως !
    Θελει να πεταξει απο πανω της ολο αυτο ΑΛΛΑ δεν θελει να το καταπολεμησει .
    Εχει μεγαλη σημασια οτι δεν ζητα ουσιαστικη βοηθεια γι αυτο και σου ειπα οτι ειναι αρρωστημενο ολο αυτο και στην προκειμενη φαση σημασια εχει η αμεση επεμβαση .

    Ξεκαθαριζεις ,μονο αυτο .
    Την επομενη φορα που θα λαβεις τετοιο τηλεφώνημα θα καλεσεις την αστυνομια ,θέλει να το δεχτεί καλώς αν οχι να μην σε ξαναενοχλησει .
    Σε τετοιες φασεις δεν μπλεκεσαι και μαλιστα με ψυχολογικο κοστος .
    Μην αφήνεις τον οποιοδήποτε να σε παρασύρει πατωντας πανω στην ευαισθησια σου γιατι στο τελος θα αρρωστησεις και εσυ,πραγματικα αυτα τα ατομα σε παρασερνουν σε ολο αυτο χωρις να το καταλαβεις .

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Να σε ρωτήσω κάτι ladybird12 ; H βάση της φιλίας σας, η ποιότητά της ποια είναι; Ανεξάρτητα από τα σκηνικά με τη σχέση της, ακούει τα δικά σου, έχετε κοινές δραστηριότητες, ενδιαφέροντα, κατανόηση; Ή έχεις εξελιχθεί σε ένα αφτί που ακούει τα προβλήματά της, αποσυμπιέζεται ίσως στιγμιαία εκείνη, ξαλαφρώνει, αλλά φορτώνεσαι εσύ τα δικά της θέματα και δεν παίρνεις τίποτα από αυτή τη σχέση;

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Σόνια ακριβώς αυτό που λές συμβαίνει.
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Να σε ρωτήσω κάτι ladybird12 ; H βάση της φιλίας σας, η ποιότητά της ποια είναι; Ανεξάρτητα από τα σκηνικά με τη σχέση της, ακούει τα δικά σου, έχετε κοινές δραστηριότητες, ενδιαφέροντα, κατανόηση; Ή έχεις εξελιχθεί σε ένα αφτί που ακούει τα προβλήματά της, αποσυμπιέζεται ίσως στιγμιαία εκείνη, ξαλαφρώνει, αλλά φορτώνεσαι εσύ τα δικά της θέματα και δεν παίρνεις τίποτα από αυτή τη σχέση;
    Μα νομίζω ότι Με θυμάται Πίο πολύ σέ κάποια ένταση ....
    Κοινές δραστηριότητες καμία, ούτε κοινά ενδιαφέροντα.

    Οπότε είναι σάν νά μας συνδέει τό πρόβλημα τής, καταταλλα... τίποτα

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Επίσης έχω ξανά υπάρξει σε παρόμοιο ρόλο στο παρελθόν Με"φίλη" που ήθελε στήριξη... καί κάπου νά τά λέει.. καί όταν πάλι έφτιαχνε η σχέση εξαφανιζόταν για ένα διάστημα καί μετά πάλι από τήν αρχή τά ίδια.

    Οπότε εγώ πρέπει νά σκεφτώ λίγο τίς σχέσεις μου Με κάποιες "φίλες" και τί κάνω.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αυτό όμως είναι κάτι που πρέπει εσύ να το επεξεργαστείς και να δεις τι θα κάνεις. Υπάρχει κάποια ελπίδα να τεθεί η σχέση σας σε άλλη βάση ή όχι; Αν όχι, ποιος ο λόγος να παραμένεις σε όλο αυτό;

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Οπότε εγώ πρέπει νά σκεφτώ λίγο τίς σχέσεις μου Με κάποιες "φίλες" και τί κάνω.
    Tαυρόχρονα γράφαμε. Ακριβώς αυτό να κάνεις.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
    Τό έχω σκεφτεί και στο παρελθόν αυτό για εμάς.
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Αυτό όμως είναι κάτι που πρέπει εσύ να το επεξεργαστείς και να δεις τι θα κάνεις. Υπάρχει κάποια ελπίδα να τεθεί η σχέση σας σε άλλη βάση ή όχι; Αν όχι, ποιος ο λόγος να παραμένεις σε όλο αυτό;
    Δεν υπάρχει λόγος όχι... Απλά σκέφτομαι πόσο χάλια είναι.. καί λυπάμαι που συμβαίνει όλο αυτό.

    Από τήν άλλη.... τόσα χρόνια που ήμουν εγώ χάλια δεν μπορώ νά πω ότι ήταν πλάι μου ή ότι έδειχνε κατανόηση.

    Καλύτερα νά κρατήσω τά τυπικά.
    Καί νά βάλω όρια στο πότε Με παίρνει τηλ και Γιατί.
    Αν Με ξανά πάρει για κάτι τέτοιο στη μέση τής νύχτας θά τής πω λάθος αριθμό καλεσες.
    Πάρε τό 15900.

    Γιατί κατάντησα ενας σάκος που ξεσπά.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Αυτή η ιστορία δεν έχει ένα μήνα καί δύο... αλλά μιλάμε για χρόνια.
    Καί υπήρχαν πολλές στιγμές που ήμουν μέσα στον πανικό καί στο άγχος λές καί η σχέση είναι δική μου.

    Είναι τελείως αρρωστημένο και δεν δέχεται καμία απολύτως βοήθεια
    Ποια πραγματική σου ανάγκη καλύπτει αυτή η σχέση εφόσον λες δεν είναι δίπλα σου όταν την χρειάζεσαι εσύ ?

    Σου έχει ξανατυχει λες και με άλλη φίλη ..Μήπως πρέπει λιγάκι να δεις τι κενό καλύπτεις εσύ πλέον μέσα από όλη αυτή την μονόπλευρη δοτικότητα που θέλεις να κυριαρχεί στο φιλικό κομμάτι των σχέσεών σου ?

    Αν σταματήσει να επικοινωνεί μαζί σου θα σου λείψει κάτι από την φίλη σου ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ποια πραγματική σου ανάγκη καλύπτει αυτή η σχέση εφόσον λες δεν είναι δίπλα σου όταν την χρειάζεσαι εσύ ?

    Σου έχει ξανατυχει λες και με άλλη φίλη ..Μήπως πρέπει λιγάκι να δεις τι κενό καλύπτεις εσύ πλέον μέσα από όλη αυτή την μονόπλευρη δοτικότητα που θέλεις να κυριαρχεί στο φιλικό κομμάτι των σχέσεών σου ?

    Αν σταματήσει να επικοινωνεί μαζί σου θα σου λείψει κάτι από την φίλη σου ?
    Καλημέρα καί από δώ![emoji1]
    Ακριβώς έτσι, τά σκέφτομαι καί εγώ, δηλαδή Στην αρχή σκέφτομαι... πόσο άδικο νά περνάνε ο, τί περνάνε.. δηλαδή στεναχωριέμαι που ζουν ο, τί ζούν γιατί είναι καλές κοπέλες και Με θλίβει τό γεγονός ότι υπάρχουν άνθρωποι που φέρονται έτσι άσχημα στις σχέσεις...
    Αλλά από τήν άλλη, αργότερα σκεφτόμουν αυτό που λες καί εσύ.
    Εμένα τί μου δίνουν; είναι ανταποδοτικές αυτές οι σχέσεις;τι ρόλο βαράω εγώ εδώ πέρα;
    Πρέπει τά όριά μου να βάζω καί δεν τά έβαζα, δεν τό καταλάβαινα κάν.
    Τουλάχιστον τώρα τό καταλαβαίνω..

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Καλημέρα καί από δώ![emoji1]
    Ακριβώς έτσι, τά σκέφτομαι καί εγώ, δηλαδή Στην αρχή σκέφτομαι... πόσο άδικο νά περνάνε ο, τί περνάνε.. δηλαδή στεναχωριέμαι που ζουν ο, τί ζούν γιατί είναι καλές κοπέλες και Με θλίβει τό γεγονός ότι υπάρχουν άνθρωποι που φέρονται έτσι άσχημα στις σχέσεις...
    Αλλά από τήν άλλη, αργότερα σκεφτόμουν αυτό που λες καί εσύ.
    Εμένα τί μου δίνουν; είναι ανταποδοτικές αυτές οι σχέσεις;τι ρόλο βαράω εγώ εδώ πέρα;
    Πρέπει τά όριά μου να βάζω καί δεν τά έβαζα, δεν τό καταλάβαινα κάν.
    Τουλάχιστον τώρα τό καταλαβαίνω..
    Καλημέρα
    ladybird να ξέρεις πως όταν ασχολούμαστε τόσο πολύ με τα θέματα των άλλων και παίρνουμε ρόλο "σωτήρα", νομίζουμε ότι θα βοηθήσουμε και δίνουμε τόση ενέργεια σε αυτά, κατά πάσα πιθανότητα κάτι πολύ δικό μας παλεύουμε να αφήσουμε στην άκρη και να μην ασχολήθουμε. Κοινώς κάτι δικό μας θέλουμε να αποφύγουμε και συνήθως νιώθουμε πως παίρνουμε αξία από την βοήθεια που πρσφέρουμε στους άλλους.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Καλημέρα καί από δώ![emoji1]
    Ακριβώς έτσι, τά σκέφτομαι καί εγώ, δηλαδή Στην αρχή σκέφτομαι... πόσο άδικο νά περνάνε ο, τί περνάνε.. δηλαδή στεναχωριέμαι που ζουν ο, τί ζούν γιατί είναι καλές κοπέλες και Με θλίβει τό γεγονός ότι υπάρχουν άνθρωποι που φέρονται έτσι άσχημα στις σχέσεις...
    Αλλά από τήν άλλη, αργότερα σκεφτόμουν αυτό που λες καί εσύ.
    Εμένα τί μου δίνουν; είναι ανταποδοτικές αυτές οι σχέσεις;τι ρόλο βαράω εγώ εδώ πέρα;
    Πρέπει τά όριά μου να βάζω καί δεν τά έβαζα, δεν τό καταλάβαινα κάν.
    Τουλάχιστον τώρα τό καταλαβαίνω..
    Καλημερα!!

    Κοιτα καποιο άνθρωποι ειναι πολυ δοτικοί και δεν ζητουν ανταλαγματα ουτε μπαινουν στην διαδικασια να σκεφτονται ετσι .
    Τοσα εδωσα και τοσα πρεπει να παρω .
    Αυτο μου κανει λιγο σαν λογιστικη σχεση οπου στο τελος κανεις ταμειο και ετσι και βγεις μειον θελεις να απομακρυνθεις .
    Οχι οτι ειναι κακο ,ισα ισα κάνεις και δινεις οσα αντεχεις με σκοπο παντα να μην φθείρεσαι εσυ και να μην επωμίζεσαι την ευθύνη των άλλων .
    Αν δεν μπορεις καλο ειναι να αποχωρεις ή να δινεις μονο οταν θες και οχι σαν ανταλαγμα .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Replies: 53
    Last Post: 02-09-2014, 10:06
  2. Κακοποιητική σχέση
    By nikiii in forum Κακοποίηση
    Replies: 50
    Last Post: 14-09-2013, 23:48
  3. ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΝΕΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΑΠΑΤΑ? ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ 'Η ΚΑΚΟΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ?
    By VICKY88 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 23-11-2012, 09:53
  4. Απορία για κακοποιητική σχέση...
    By elenh in forum Κακοποίηση
    Replies: 34
    Last Post: 18-09-2011, 21:53
  5. ποια ειναι τα σημαδια που εκπεμπει καποιος οταν ειναι ερωτευμενος;
    By Μαντω in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 04-03-2008, 10:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •