Ζωόφιλοι & ανθρωπόφιλοι - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 58
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    εννοεις οτι πηρε εναν αρσενικο σκυλο;
    αν σκεφτεσαι να παρεις θηλυκο σκυλο επειδη δεν μπορεις να βρεις γυναικα, να σε ενημερωσω οτι ειναι κακοποιηση και διωκεται...
    μονο εσυ θα σκεφτοσουν οτι η γυναικα πηρε αρσενικο σκυλο, επειδη δεν ειχε ανδρα..

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    για τις λεπτομερειες του περιστατικου με την επιθεση του σκυλου δεν ξερω, κι εγω διαβασα τις δυο αντικρουομενες αποψεις.
    αυτο που ξερω ομως, ειναι οτι δεν ηταν ενα τυχαιο περιστατικο που εγινε σε μια βολτα του αστυνομικου.
    η αστυνομια πηγε εκει γιατι η καταγγελια ηταν για ΑΓΡΙΑ σκυλια που κρατουνται ΠΑΡΑΝΟΜΑ στην ταρατσα, και η συνιδιοκτητρια δεν μπορει καν να επισκεφθει την ταρατσα ενω ηθελε να βαλει εναν ηλιακο η κατι τετοιο.
    επομενως, εκτος του οτι οι ιδιοκτητες των σκυλων δεν ειναι φιλοζωοι , γιατι αν ηταν δεν θα ειχαν σκυλια σε ταρατσα, εκτος του οτι ηταν παρανομοι και εκφοβιζαν την αλλη ιδιοκτητρια, ηξεραν οτι ερχεται ηα στυνομια για ελεγχο και δεν μπορεσαν ενω ηταν παροντες να συγκρατησουν το σκυλι τους, που ηταν το λιγοτερο που επρεπε να κανουν και υποθετω οτι αν μπορουσαν θα το εκαναν...
    επομενως , μπαινω ανετα στην σκεψη οτι ειχαν ανεκπαιδευτα σκυλια, η ακομα χειροτερα, εκπαιδευμενα να επιτιθενται, οπως συνηθως κανουν οι ιδιοκτητες πιτμπουλ καιειδικα πιτμπουλ που δεν τα βαζουν ΚΑΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ και δεν μπορουσαν ουτε οι ιδιοι να τα κανουν καλα.
    ο αλλος που εχει παει για να δει τι γινεται με αγρια σκυλια σε μια ταρατσα, και ειναι ο μαλακας ο ιδιοκτητητς ΜΠΡΟΣΤΑ, και δεν το μαζυειε για να δειξει εστω υποκριτικα ποσο ακακο ειναι το σκυλι του, τι πρεπει να κανει δηλαδη; να ρισκαρει αν θα του κοψει μικρο κομματι η μεγαλο;;;
    ο ιδιοκτητης, εκτος του οτι εχει κανει παρανομια και βασανισμο ζωου, αν μπορουσε να το μαζεψει, θα το ειχε μαζεψει εφοσον ηρθε για ελεγχο η αστυνομια. αυτο σκεφτομαι εγω. οτι το σκυλι ηταν απολυτως ανεξελεγκτο και ναι, που να ξερει ο αστυνομικος αν θα του κοψει κομματι η θα κανει πισω με ενα χτυπημα;

  3. #33
    Τώρα διάβασα ότι ο ιδιοκτήτης του σκύλου έχει βαρύ ποινικό παρελθόν για κλοπές, ληστείες και βιασμούς και γι’ αυτό δίνει το παρών στο Αστυνομικό Τμήμα της περιοχής του. Είχε καταδικαστεί το 2015 σε εφτά χρόνια κάθειρξη και άσκησε έφεση κατά της απόφασης. Επίσης, είχε κατηγορηθεί το Σεπτέμβριο του 2010 για επίθεση σε βάρος γυναίκας στο Γαλάτσι, ενώ το 2004 είχε κατηγορηθεί για επεισόδια σε γήπεδο.
    Επίσης, οι άλλοι ένοικοι της πολυκατοικίας μαρτυρούν ότι «Ο ιδιοκτήτης του πίτμπουλ είναι βίαιος και απειλητικός προς όλους τους γείτονες. Συμπεριφέρεται σαν να του ανήκει η πολυκατοικία. Πριν από δύο χρόνια είχε ακόμα περισσότερα σκυλιά. Δε μπορούσαμε να βγούμε από το σπίτι μας γιατί φοβόμασταν. Εάν δεν ήταν αυτός παρών δεν πήγαινες πουθενά. Υπάρχουν καταγγελίες σε βάρος του και από άλλους γείτονες».
    Εγώ καταλαβαίνω ότι ο σκύλος πρέπει τελικά να ήταν άγριος εξαιτίας του ιδιοκτήτη. Είναι σίγουρο δε, ότι δάγκωσε τον αστυνομικό διότι αυτός νοσηλεύτηκε και η σύντροφος του ιδιοκτήτη είπε ψέματα ότι ο σκύλος έπαιζε.
    Εγώ από όλο αυτό εντυπωσιάζομαι περισσότερο από το γεγονός ότι η σύντροφός του, μια νέα κοπέλα διαμένει (εν γνώσει της) με έναν βίαιο τύπο, κατηγορούμενο για ξυλοδαρμούς, ληστείες και βιασμό. Δεν φοβάται;

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Τώρα διάβασα ότι ο ιδιοκτήτης του σκύλου έχει βαρύ ποινικό παρελθόν για κλοπές, ληστείες και βιασμούς και γι’ αυτό δίνει το παρών στο Αστυνομικό Τμήμα της περιοχής του. Είχε καταδικαστεί το 2015 σε εφτά χρόνια κάθειρξη και άσκησε έφεση κατά της απόφασης. Επίσης, είχε κατηγορηθεί το Σεπτέμβριο του 2010 για επίθεση σε βάρος γυναίκας στο Γαλάτσι, ενώ το 2004 είχε κατηγορηθεί για επεισόδια σε γήπεδο.
    Επίσης, οι άλλοι ένοικοι της πολυκατοικίας μαρτυρούν ότι «Ο ιδιοκτήτης του πίτμπουλ είναι βίαιος και απειλητικός προς όλους τους γείτονες. Συμπεριφέρεται σαν να του ανήκει η πολυκατοικία. Πριν από δύο χρόνια είχε ακόμα περισσότερα σκυλιά. Δε μπορούσαμε να βγούμε από το σπίτι μας γιατί φοβόμασταν. Εάν δεν ήταν αυτός παρών δεν πήγαινες πουθενά. Υπάρχουν καταγγελίες σε βάρος του και από άλλους γείτονες».
    Εγώ καταλαβαίνω ότι ο σκύλος πρέπει τελικά να ήταν άγριος εξαιτίας του ιδιοκτήτη. Είναι σίγουρο δε, ότι δάγκωσε τον αστυνομικό διότι αυτός νοσηλεύτηκε και η σύντροφος του ιδιοκτήτη είπε ψέματα ότι ο σκύλος έπαιζε.
    Εγώ από όλο αυτό εντυπωσιάζομαι περισσότερο από το γεγονός ότι η σύντροφός του, μια νέα κοπέλα διαμένει (εν γνώσει της) με έναν βίαιο τύπο, κατηγορούμενο για ξυλοδαρμούς, ληστείες και βιασμό. Δεν φοβάται;
    Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι την ενοχλούν οι πράξεις του; όχι συγκεκριμένα αυτή, αλλά την κάθε γυναίκα σε αντίστοιχη θέση. Ούτως η άλλως υπάρχουν παραδείγματαόπου γυναίκες ερωτεύονται και αλληλογραφούν με δολοφόνους από τη φυλακή. Ίσως δρα ερεθιστικά δεν ξέρω. Η Σιλβύ στα μαύρα μεσάνυχτα τα είχε με έναν νονό της νύχτας, δεν φοβόταν γιατί και αυτή το ίδιο ήταν :Ρ

    Οπότε επανέρχομαι. Κάποιες ράτσες είναι πιο επιθετικές από άλλες, όσο και να χτυπιούνται κάποιοι. Δλδ γιατί δέχονται ότι μια τίγρης είναι πιο επιθετική από μια γάτα και όχι ότι ένα πιτμπουλ είναι πιο επιθετικό από ένα λαμπραντόρ; Και λόγω της συμπεριφοράς τους και της δύναμης τους είναι φονικά όπλα. Δεν με ενδιαφέρει το "το σκυλί όπως το μάθεις", θα βασίζουμε την ασφάλεια μας στην καλή πίστη ότι είναι σωστοί οι ιδιοκτήτες; Στη Σουηδία για να πάρεις σκυλί σχεδόν εξετάσεις περνάς. Εδω ό κάθε παπάρας παίρνει ένα θηρίο και δεν τον ελέγχει κανείς. Πρέπει να επέμβει η πολιτεία και να νομοθετήσει και ελένξει.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αν σκεφτεσαι να παρεις θηλυκο σκυλο επειδη δεν μπορεις να βρεις γυναικα, να σε ενημερωσω οτι ειναι κακοποιηση και διωκεται...
    μονο εσυ θα σκεφτοσουν οτι η γυναικα πηρε αρσενικο σκυλο, επειδη δεν ειχε ανδρα..
    α, χα χα!!
    μονο μια γυναικα θα μπορουσε να τα σκεφτει ολα αυτα!!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Εγώ από όλο αυτό εντυπωσιάζομαι περισσότερο από το γεγονός ότι η σύντροφός του, μια νέα κοπέλα διαμένει (εν γνώσει της) με έναν βίαιο τύπο, κατηγορούμενο για ξυλοδαρμούς, ληστείες και βιασμό. Δεν φοβάται;
    σε ολες τις γυναικες ειναι φυσιολογικο να αρεσουν τα κακα παιδια.
    μερικες το φτανουν στα ακρα και τοτε το λεμε υβριστοφυλια
    https://en.wikipedia.org/wiki/Hybristophilia

    οπως μαθαινουμε απο το σχετικο αρθρο.........

    Ο ψυχολόγος Leon F. Seltzer προσέφερε εξηγήσεις για το φαινόμενο των άνδρων κατά συρροή δολοφόνων να προσελκύουν γυναίκες σεξουαλικές συντρόφους με βάση την εξελικτική ψυχολογία . Οι κατά συρροή δολοφόνοι, κατά την άποψή του, είναι περιπτώσεις άλφα αρσενικών που τείνουν να προσελκύουν γυναίκες. Αυτό συμβαίνει επειδή τέτοια αρσενικά ήταν καλά στην προστασία των γυναικών και των απογόνων τους σύμφωνα με την εξελικτική ιστορία . Λέει ότι οι γυναίκες σήμερα μπορεί συνειδητά να συνειδητοποιήσουν ότι δεν είναι συνετό να βγαίνουν ραντεβού με έναν κατά συρροή δολοφόνο, αλλά παρόλα αυτά τους ελκύουν

    εγω σαν νικος2 συμφωνω σε ολα αυτα!!

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Τώρα διάβασα ότι ο ιδιοκτήτης του σκύλου έχει βαρύ ποινικό παρελθόν για κλοπές, ληστείες και βιασμούς και γι’ αυτό δίνει το παρών στο Αστυνομικό Τμήμα της περιοχής του. Είχε καταδικαστεί το 2015 σε εφτά χρόνια κάθειρξη και άσκησε έφεση κατά της απόφασης. Επίσης, είχε κατηγορηθεί το Σεπτέμβριο του 2010 για επίθεση σε βάρος γυναίκας στο Γαλάτσι, ενώ το 2004 είχε κατηγορηθεί για επεισόδια σε γήπεδο.
    Επίσης, οι άλλοι ένοικοι της πολυκατοικίας μαρτυρούν ότι «Ο ιδιοκτήτης του πίτμπουλ είναι βίαιος και απειλητικός προς όλους τους γείτονες. Συμπεριφέρεται σαν να του ανήκει η πολυκατοικία. Πριν από δύο χρόνια είχε ακόμα περισσότερα σκυλιά. Δε μπορούσαμε να βγούμε από το σπίτι μας γιατί φοβόμασταν. Εάν δεν ήταν αυτός παρών δεν πήγαινες πουθενά. Υπάρχουν καταγγελίες σε βάρος του και από άλλους γείτονες».
    Εγώ καταλαβαίνω ότι ο σκύλος πρέπει τελικά να ήταν άγριος εξαιτίας του ιδιοκτήτη. Είναι σίγουρο δε, ότι δάγκωσε τον αστυνομικό διότι αυτός νοσηλεύτηκε και η σύντροφος του ιδιοκτήτη είπε ψέματα ότι ο σκύλος έπαιζε.
    Εγώ από όλο αυτό εντυπωσιάζομαι περισσότερο από το γεγονός ότι η σύντροφός του, μια νέα κοπέλα διαμένει (εν γνώσει της) με έναν βίαιο τύπο, κατηγορούμενο για ξυλοδαρμούς, ληστείες και βιασμό. Δεν φοβάται;
    καλα, μην εντυπωσιαζεσαι τοσο, υπαρχουν και κοπελες που ειναι παραβατικες, ή χρηστριες ουσιων, ή κλεφτρες. δεν ειναι αποκλειστικα ανδρικο προσον η παραβατικοτητα... η συγκεκριμενη, ή θυμα κακοποιησης ειναι, ή αναλογου παρελθοντος με αυτον τον τυπο...

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Aυτό είναι σωστό αλλά δεν λέω αυτό. Λέω ότι πολλές φορές οι ζωόφιλοι είναι σε βάρος του ανθρώπου. Με γενικότητες ότι ο άνθρωπος είναι ότι πιο επικίνδυνο έχει υπάρξει (τσουβαλιάζοντας όλους τους ανθρώπους) και τη βεβαιότητα ότι όλα τα σκυλιά είναι άκακα (ακόμα και αν φαίνεται ότι ορισμένες ράτσες σχετίζονται σχεδόν πάντα με βίαια περιστατικά) βλέπουμε παράλογες εκφράσεις ότι ήθελε να παίξει, ότι ναι πήγε να σου φάει το πόδι αλλά εσύ έπρεπε να αντιδράσεις αλλιώς κ οτιδήποτε. Και φοβάσαι να πεις το αυτονόητο ότι όταν κινδυννεύεις θα αμυνθείς και δεν έχει σημασία αν φταίει ο σκύλος ή το αφεντικό εκείνη την ώρα ο άνθρωπος κινδύνευε.
    Και όσον αφορά για την αγάπη, συνήθως θα δεις ανθρώπους μόνους που λατρεύουν τα σκυλιά και δεν έχουν κανέναν άθρωπο δίπλα τους, τους έχει γίνει εμμονή το κάθε δικαίωμα των ζώων αλλά αδιαφορούν για τους ανθρώπους. Γιατί ενώ το σκυλί σχεδόν ποτέ δεν θα σε απορρίψει, ο άνθρωπος θα το κάνει και θέλει πολύ περισσότερο κόπο μια σχέση. Και αν διαλέγεις το σκύλο επειδή φοβάσαι την απόρριψη είναι ένα θέμα.
    δεν έχω προσωπική πείρα απο τέτοιες αντιλήψεις, για μένα είναι ξεκάθαρα διαφορετικοί, ζώα και ανθρώποι, όχι όμως σε σημείο να τους συγκρίνω. κάποιος που το κάνει αυτό σαφώς είναι λίγο παραπληροφορημένος ή ανόητος. διορθόνωνται και τα δύο.
    απο την αλλη, αν η ζωή κάποιου ανθρώπου είναι γεμάτη πληγές από τις σχέσεις του με τους άλλους, δεν το βρίσκω κακό να μην έχει κανέναν στη ζωή του, μόνο τα σκυλιά ή τις γάτες.
    σημασία έχει να υπάρχει κάποιος που να νοιάζεται για τα δικαιώματά σου πάντα. κι ας υπάρχουν κι αυτοί που δε νοιάζονται ή αδιαφορούν.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by user View Post
    δεν έχω προσωπική πείρα απο τέτοιες αντιλήψεις, για μένα είναι ξεκάθαρα διαφορετικοί, ζώα και ανθρώποι, όχι όμως σε σημείο να τους συγκρίνω. κάποιος που το κάνει αυτό σαφώς είναι λίγο παραπληροφορημένος ή ανόητος. διορθόνωνται και τα δύο.
    απο την αλλη, αν η ζωή κάποιου ανθρώπου είναι γεμάτη πληγές από τις σχέσεις του με τους άλλους, δεν το βρίσκω κακό να μην έχει κανέναν στη ζωή του, μόνο τα σκυλιά ή τις γάτες.
    σημασία έχει να υπάρχει κάποιος που να νοιάζεται για τα δικαιώματά σου πάντα. κι ας υπάρχουν κι αυτοί που δε νοιάζονται ή αδιαφορούν.
    To πρόβλημα είναι όταν οι πικραμένοι αυτοί άνθρωποι προσκολληθούν εμμονικά σε ζώα και μισήσουν τους ανθρώπους. Και βλέπουν πάντα κακό έναν άνθρωπο και τελικά δεν σέβονται τις ανάγκες και των ανθρώπων. Και όσοι από εμάς έχουν αγαπήσει και ερωτευτεί καταλαβαίνουν πόσο άσχημο είναι να απορρίψεις τους ανθρώπους και πόσο πονάνε μέσα τους. Γιατί ένα σκυλί ποτέ δεν θα αντικαταστήσει αυτό που σου δίνει ένας άνθρωπος.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    σε ολες τις γυναικες ειναι φυσιολογικο να αρεσουν τα κακα παιδια.
    μερικες το φτανουν στα ακρα και τοτε το λεμε υβριστοφυλια
    https://en.wikipedia.org/wiki/Hybristophilia

    οπως μαθαινουμε απο το σχετικο αρθρο.........

    Ο ψυχολόγος Leon F. Seltzer προσέφερε εξηγήσεις για το φαινόμενο των άνδρων κατά συρροή δολοφόνων να προσελκύουν γυναίκες σεξουαλικές συντρόφους με βάση την εξελικτική ψυχολογία . Οι κατά συρροή δολοφόνοι, κατά την άποψή του, είναι περιπτώσεις άλφα αρσενικών που τείνουν να προσελκύουν γυναίκες. Αυτό συμβαίνει επειδή τέτοια αρσενικά ήταν καλά στην προστασία των γυναικών και των απογόνων τους σύμφωνα με την εξελικτική ιστορία . Λέει ότι οι γυναίκες σήμερα μπορεί συνειδητά να συνειδητοποιήσουν ότι δεν είναι συνετό να βγαίνουν ραντεβού με έναν κατά συρροή δολοφόνο, αλλά παρόλα αυτά τους ελκύουν

    εγω σαν νικος2 συμφωνω σε ολα αυτα!!
    Καλά και εγώ φτιάχνομαι με τέτοιους άντρες, απλά λέω στον εαυτό μου μην είσαι μαλάκας μη σε οδηγεί η καυ** και προσπαθώ να συγκρατηθώ δεν ξέρω γτ.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Καλά και εγώ φτιάχνομαι με τέτοιους άντρες, απλά λέω στον εαυτό μου μην είσαι μαλάκας μη σε οδηγεί η καυ** και προσπαθώ να συγκρατηθώ δεν ξέρω γτ.
    η διαφορα του φτιαχνομαι με ελκυουν κτλ απο την πραξη, ειναι τεραστια.
    εδω λεμε για γυναικες που στελνουν ερωτικες επιστολες στους εγκληματιες οπως παλιοτερα στον παπαχρονη ,στον μπαμπη και διαφορους αλλους τετοιους μαλιστα απο οτι εχω διαβασει ο παπαχρονης παντρευτηκε μια απο αυτες

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Με αφορμή την επίθεση του πιτμπουλ σε αστυνομικό

    νιώθω ότι παρότι φαίνεται από την περιγραφή ότι ο άντρας δέχθηκε δάγκωμα από σωματώδη σκύλο κινδυνεύοντας άμεσα (εκεί περνάει η μηριαία αρτηρία) πολλοί φιλόζωοι δεν παίρνουν το μέρος του επειδή σκότωσε με το όπλο του το σκύλο. Ο αστυνομικός όπως φαίνεται προφανώς ένιωσε ότι απειλείται η ζωή του

    Τέλος πάντων, αυτό το χρησιμοποιώ ως αφορμή για να θίξω κάτι γενικότερο

    Σημαντική μερίδα ζωόφιλων είναι ιδέα μου ή υπερλατρεύουν τα ζώα τους και ταυτόχρονα μισούν τους ανθρώπους;
    θεωρώ οτι κάθε ένας στην θέση του αυτό θα έκανε όσο αφορά τους φιλόζωους τους θεωρώ ανεγκέφαλους δηλαδή άμα σε επιτεθεί σκύλος θα κάτσω να πω κ συγνώμη κιόλας γιατί αμυνθηκα? *για να μην παρεξηγώ εννοείται ότι αγαπάμε τα ζώα κ δεν πρέπει ούτε να τα χτυπάμε/σκοτώνουμε*

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Thanasis25 View Post
    θεωρώ οτι κάθε ένας στην θέση του αυτό θα έκανε όσο αφορά τους φιλόζωους τους θεωρώ ανεγκέφαλους δηλαδή άμα σε επιτεθεί σκύλος θα κάτσω να πω κ συγνώμη κιόλας γιατί αμυνθηκα?
    φοβάμαι πως ναι, θα θέλουν να τους ζητήσεις συγγνώμη. Δε θα δουν λογικά. Θα σου λένε ότι τα σκυλιά είναι καλά και πως ο άνθρωπος πρέπει να τα εκπαιδεύει και έπρεπε να κάνεις κάτι άλλο και παπαριές.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Με έχει κυνηγήσει αδέσποτο πρινν κάποια χρόνια το οποίο έτρεχε με φόρα πήδηξε ένα περβάζι και σχεδόν από τον ουρανό ερχόταν. Αν είχα όπλο θα έριχνα. Και για αυτό εφόσον έγινε έτσι όπως φαίνεται το θεωρώ ως η μόνη λύση για να λήξει.

    Τα πιτμπουλα ειναι επικινδυνη ρατσα και αν δεις φωτο των ιδιοκτητων ισως ειναι στους μαλακες που αναφέφερεσαι

    Δεν δρα ψυχοθεραπευτικά κατ'εμέ. Θα αναφερθώ σε μια γυναίκα που ξέρω. Έψαχνε βασικά έναν πρίγκηπα. Και προφανώς κανένας δεν ανταποκρινόταν στις προσδοκίες της. Οι άντρες την πλήγωναν, κυρίως μέσω απόρριψης γτ απλά είχε κλειδωθεί στην εικόνα του τέλειου άντρα. Το λέγαμε κιολας ότι αυτή ζει σε αρλεκιν. Τελικά τώρα έχει ένα σκύλο είναι όλο μαζί του, διακοπές οι 2 τους, φαγητό οι 2 τους, για καφε οι 2 τους και όλο φωτογραφίες με σχολιο "ειμαι με την καλύτερη παρέα". Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις έτσι αλλά κάθε μια περίπτωση έχει μια παρεμφερή ιστορία. Αυτή απλά υποκατέστησε τον άντρα με σκύλο και πιστεύω μέσα της μίσησε τα άλλα ζευγάρια για αυτο και έχει μείνει χωρίς φίλους. Αυτό με φοβίζει και με στεναχωρεί, γιατί το μίσος ίσως φέρει κακό και στους γύρω τους. Φοβάμαι ότι υπάρχουν άντρες και γυναίκες αντίστοιχες περιπτώσεις. Μισούν τους αννθρώπους. Ψυχοθεραπευτικά θα δράσει το ζώο σε άλλες περιπτώσεις, σε κάποιον με κατάθλιψη, πένθος, μοναξιά αλλά όχι όταν έρθει σε ψυχοπαθολογικό περιβάλλονν να παριστάνει τον άνθρωπο.
    Υπάρχουν πολλοί τέτοιοι που περιγράφεις. Οι ανθρώπινες σχέσεις θέλουν δουλειά και εμπεριέχουν και ρίσκο. Ρίσκο να πληγωθείς, να νιώσεις απόρριψη, απογοήτευση...οι σχέσεις με τα ζώα είναι πιο 'ακίνδυνες". Έχεις ένα σκύλο πχ κι όσο σκατένιος άνθρωπος κι αν είσαι ή αν του φέρεσαι σκατένια αυτός θα επιμένει να σε αγαπά και να εξαρτάται από σένα για να ζήσει. Είναι σα να χεις ένα παιδί που δεν ενηλικιώνεται ποτέ ας πούμε και εξαρτάται συνεχώς από σένα. Γιαυτό κι όταν βλέπουμε έναν άνθρωπο να ζει μόνο με τα ΄ζωα και να χει απομονωθεί απτους ανθρώπους συχνά κρύβεται μια ψυχοπαθολογία εκεί.

    Και πάλι όμως...δεν σημαίνει ότι όλοι αυτοί μισούν τους ανθρώπους. Εδώ που βρίσκεσαι πχ είναι ένας χώρος με ανθρώπους με διάφορα ψυχολογικά θέματα και θα δεις οτι συχνά βρίσκουν ανακούφιση στα ζώα. Σ αυτες τις περιπτώσεις μπορεί να δράσει ψυχοθεραπευτικά η σχέση με ένα ζώο.

    Για να φτάσει κάποιος να μισήσει τους ανθρώπους...εκεί μιλάμε πια για χοντρό πρόβλημα που δεν ξέρω αν λύνεται και ποτέ. Συν ότι αυτοί δεν αγαπούν τελικά ούτε τα ζώα. Εμμονικά προσκολλούνται με κάποιο εξ ανάγκης...αυτό δεν είναι αγάπη. Για μένα η αγάπη είναι κάτι που ή το χεις και αυτό φαίνεται σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής σου και σε όλες σου τις σχέσεις ή όχι. Δεν γίνεται πχ να λέω πως αγαπω τα ζώα και να εύχομαι τον θάνατο των γκει (ως παράδειγμα το χρησιμοποιώ). Κι αντίστροφα δεν γίνεται να λέω πως αγαπώ τους ανθρώπους αλλά να μισώ τα ζώα.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    To πρόβλημα είναι όταν οι πικραμένοι αυτοί άνθρωποι προσκολληθούν εμμονικά σε ζώα και μισήσουν τους ανθρώπους. Και βλέπουν πάντα κακό έναν άνθρωπο και τελικά δεν σέβονται τις ανάγκες και των ανθρώπων. Και όσοι από εμάς έχουν αγαπήσει και ερωτευτεί καταλαβαίνουν πόσο άσχημο είναι να απορρίψεις τους ανθρώπους και πόσο πονάνε μέσα τους. Γιατί ένα σκυλί ποτέ δεν θα αντικαταστήσει αυτό που σου δίνει ένας άνθρωπος.
    εδώ διακρίνω ως πρόβλημα την ημιμάθεια και αυτό διορθώνεται.
    η λύση απέναντι σε αυτό είναι η μόρφωση ή/και η ενημέρωση.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •