Ζωόφιλοι & ανθρωπόφιλοι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 58
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728

    Ζωόφιλοι & ανθρωπόφιλοι

    Με αφορμή την επίθεση του πιτμπουλ σε αστυνομικό

    νιώθω ότι παρότι φαίνεται από την περιγραφή ότι ο άντρας δέχθηκε δάγκωμα από σωματώδη σκύλο κινδυνεύοντας άμεσα (εκεί περνάει η μηριαία αρτηρία) πολλοί φιλόζωοι δεν παίρνουν το μέρος του επειδή σκότωσε με το όπλο του το σκύλο. Ο αστυνομικός όπως φαίνεται προφανώς ένιωσε ότι απειλείται η ζωή του

    Τέλος πάντων, αυτό το χρησιμοποιώ ως αφορμή για να θίξω κάτι γενικότερο

    Σημαντική μερίδα ζωόφιλων είναι ιδέα μου ή υπερλατρεύουν τα ζώα τους και ταυτόχρονα μισούν τους ανθρώπους;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    μισούν τους ανθρώπους; πώς προέκυψε αυτό;
    τα ζώα δεν έχουν λογική. λειτουργούν με το σύστημα επιβίωσης.
    το ζώο δεν επιτίθεται επειδή ΘΕΛΕΙ να σε σκοτώσει. δεν είναι δολοφόνος.

    δεν ξέρω αν το έθεσα όπως είναι, το λειτουργικό σύστημα ενός σκύλου, δηλαδή.
    δεν έχει πρόθεση, ας πούμε.
    ο άνθρωπος γνωρίζει και τον άνθρωπο και το ζώο. είναι υποχρέωσή του να γνωρίζει και να καταλαβαίνει πώς λειτουργεί το ζώο και πώς ο άνθρωπος. δεν είμαστε το ίδιο. οι ανθρώποι ΕΙΝΑΙ δολοφόνοι.
    αν δεν ασκούσε βία στο ζώο, τώρα ο ιδιοκτήτης θα ήταν στο αυτόφωρο. επειδή αυτός είναι ο υπεύθυνος για την συμπεριφορά του σκύλου -και θα πρέπει να παραπεμφθει, αν με ρωτάς. παρ όλα αυτά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    συχνα οι ζωοφιλοι πασχουν απο ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη που εχει ως αποτελεσμα αυτο ακριβως.
    ετσι ναι, δυσκολευονται να σκεφτουν ορθολογικα για αυτο τους βλεπεις να βοηθανε σκυλους αλλα οχι γατες, η γατες αλλα οχι ποντικια η σπουργιτια κτλ κτλ δηλαδη δεν εχουν καποια σφαιρικη οικολογικη συνειδηση.
    για αυτο αρκετοι θεωρουν τον αστυνομικο δολοφονο, αλλοι λενε οτι θα επρεπε να το χτυπησει με το γκλοπ αλλοι οτι εκανε το δαγκωμα με παιχνιδιαρικη διαθεση....κτλ κτλ. δεν βγαζεις ακρη, ειναι σαν να μιλας σε κουμουνιστες σε φεμινιστριες, σε βαθια θρηκευομενους ανθρωπους σαν να μιλας σε ενα ντουβαρι τουβλα δηλαδη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Βλέπω απόψεις σε ζωόφιλους που με τρομάζουν με κορυφαίο το οι άνθρωποι σε πληγώνουν, ένα σκυλάκι θέλει μόνο την αγάπη σου και θα σε λατρεύει. Δεν μπορώ να εκφράσω με λόγια πόσο πρβληματικό ακούγεται όλο αυτό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    οι ανθρώποι σχετίζονται μεταξύ τους με διαφορετικό τρόπο απο ότι ένα ζώο με έναν άνθρωπο.
    το ζώο σε έχει ανάγκη, δεν ξέρει τα δικαιώματά του.
    δεν πιστεύω ότι έχεις υποχρέωση να αγαπάς τα ζώα αν δεν σου βγαίνει, το ίδιο και τους ανθρώπους. η υποχρέωσή σου είναι να τα σέβεσαι.
    το σωστό δηλαδή είναι ότι, βάρα στο ψαχνό, ο θάνατός σου η ζωή μου; μάλλον όχι.
    τα ζώα έχουν ένστικτο. δεν αγαπάνε τυφλά, εγώ πιστεύω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by user View Post
    οι ανθρώποι σχετίζονται μεταξύ τους με διαφορετικό τρόπο απο ότι ένα ζώο με έναν άνθρωπο.
    το ζώο σε έχει ανάγκη, δεν ξέρει τα δικαιώματά του.
    δεν πιστεύω ότι έχεις υποχρέωση να αγαπάς τα ζώα αν δεν σου βγαίνει, το ίδιο και τους ανθρώπους. η υποχρέωσή σου είναι να τα σέβεσαι.
    το σωστό δηλαδή είναι ότι, βάρα στο ψαχνό, ο θάνατός σου η ζωή μου; μάλλον όχι.
    τα ζώα έχουν ένστικτο. δεν αγαπάνε τυφλά, εγώ πιστεύω.
    Aυτό είναι σωστό αλλά δεν λέω αυτό. Λέω ότι πολλές φορές οι ζωόφιλοι είναι σε βάρος του ανθρώπου. Με γενικότητες ότι ο άνθρωπος είναι ότι πιο επικίνδυνο έχει υπάρξει (τσουβαλιάζοντας όλους τους ανθρώπους) και τη βεβαιότητα ότι όλα τα σκυλιά είναι άκακα (ακόμα και αν φαίνεται ότι ορισμένες ράτσες σχετίζονται σχεδόν πάντα με βίαια περιστατικά) βλέπουμε παράλογες εκφράσεις ότι ήθελε να παίξει, ότι ναι πήγε να σου φάει το πόδι αλλά εσύ έπρεπε να αντιδράσεις αλλιώς κ οτιδήποτε. Και φοβάσαι να πεις το αυτονόητο ότι όταν κινδυννεύεις θα αμυνθείς και δεν έχει σημασία αν φταίει ο σκύλος ή το αφεντικό εκείνη την ώρα ο άνθρωπος κινδύνευε.
    Και όσον αφορά για την αγάπη, συνήθως θα δεις ανθρώπους μόνους που λατρεύουν τα σκυλιά και δεν έχουν κανέναν άθρωπο δίπλα τους, τους έχει γίνει εμμονή το κάθε δικαίωμα των ζώων αλλά αδιαφορούν για τους ανθρώπους. Γιατί ενώ το σκυλί σχεδόν ποτέ δεν θα σε απορρίψει, ο άνθρωπος θα το κάνει και θέλει πολύ περισσότερο κόπο μια σχέση. Και αν διαλέγεις το σκύλο επειδή φοβάσαι την απόρριψη είναι ένα θέμα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Με αφορμή την επίθεση του πιτμπουλ σε αστυνομικό

    νιώθω ότι παρότι φαίνεται από την περιγραφή ότι ο άντρας δέχθηκε δάγκωμα από σωματώδη σκύλο κινδυνεύοντας άμεσα (εκεί περνάει η μηριαία αρτηρία) πολλοί φιλόζωοι δεν παίρνουν το μέρος του επειδή σκότωσε με το όπλο του το σκύλο. Ο αστυνομικός όπως φαίνεται προφανώς ένιωσε ότι απειλείται η ζωή του

    Τέλος πάντων, αυτό το χρησιμοποιώ ως αφορμή για να θίξω κάτι γενικότερο

    Σημαντική μερίδα ζωόφιλων είναι ιδέα μου ή υπερλατρεύουν τα ζώα τους και ταυτόχρονα μισούν τους ανθρώπους;
    Θα θέλα να μεινω σε αυτή τη φράση σου που τόνισα γιατί πιστεύω πως εκεί είναι όλη η ουσία. Ο αστυνομικός ΕΝΙΩΣΕ πως απειλείται η ζωή του.

    Ο αστυνομικός δεν είναι ή δεν θα πρεπε να ναι ένας τυχαίος άνθρωπος χωρίς εκπαίδευση χωρίς εμπειρία χωρίς ψυχραιμία στον κίνδυνο που απλά νιώθει πως απειλείται η ζωή του και βγάζει το όπλο και πυροβολεί.

    Ο αστυνομικός ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ πως είναι εκπαιδευμένος για επικίνδυνες καταστάσεις, πως μπορεί να δείξει την ανάλογη ψυχραιμία και να φερθεί αναλογώς. Σκέψου πχ αν του "ορμούσε" ενας ψυχικά ασθενής σε κρίση, θα λέγαμε πάλι με την ίδια ευκολία καλά έκανε κι έβγαλε όπλο και τον σκότωσε;;

    Στο συγκεκριμένο περιστατικό δεν γνωρίζουμε αν όντως απειλήθηκε η ζωή του (που πάλι θα μπορούσε με το γκλοπ εδώ που τα λέμε να αμυνθεί) ή αν απλά μιλάμε για έναν ανεκπαίδευτο τραμπούκο.

    Αρκεί να θυμίσω πως όχι πολλά χρόνια πίσω, αστυνομικοί ΕΝΙΩΣΑΝ πως απειλήθηκε η ζωή τους απο κάτι 15χρονα που τους πετάξαν νεράτζια (αν τα πέταξαν κι αυτά), ένας εξ αυτών έβγαλε το όπλο και σκότωσε ένα 15χρονο παιδί.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Θα θέλα να μεινω σε αυτή τη φράση σου που τόνισα γιατί πιστεύω πως εκεί είναι όλη η ουσία. Ο αστυνομικός ΕΝΙΩΣΕ πως απειλείται η ζωή του.

    Ο αστυνομικός δεν είναι ή δεν θα πρεπε να ναι ένας τυχαίος άνθρωπος χωρίς εκπαίδευση χωρίς εμπειρία χωρίς ψυχραιμία στον κίνδυνο που απλά νιώθει πως απειλείται η ζωή του και βγάζει το όπλο και πυροβολεί.

    Ο αστυνομικός ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ πως είναι εκπαιδευμένος για επικίνδυνες καταστάσεις, πως μπορεί να δείξει την ανάλογη ψυχραιμία και να φερθεί αναλογώς. Σκέψου πχ αν του "ορμούσε" ενας ψυχικά ασθενής σε κρίση, θα λέγαμε πάλι με την ίδια ευκολία καλά έκανε κι έβγαλε όπλο και τον σκότωσε;;

    Στο συγκεκριμένο περιστατικό δεν γνωρίζουμε αν όντως απειλήθηκε η ζωή του (που πάλι θα μπορούσε με το γκλοπ εδώ που τα λέμε να αμυνθεί) ή αν απλά μιλάμε για έναν ανεκπαίδευτο τραμπούκο.

    Αρκεί να θυμίσω πως όχι πολλά χρόνια πίσω, αστυνομικοί ΕΝΙΩΣΑΝ πως απειλήθηκε η ζωή τους απο κάτι 15χρονα που τους πετάξαν νεράτζια (αν τα πέταξαν κι αυτά), ένας εξ αυτών έβγαλε το όπλο και σκότωσε ένα 15χρονο παιδί.
    Σορυ, αλλά πρέπει να είμαστε ρεαλιστές. Ένας αστυνομικός δεν μπορεί εκ των πραγμάτων να είναι εκπαιδευμένος για κάθε είδους απειλή, απλά δεν γίνεται. Ούτε ήταν υποχρεωμένος να ρισκάρει την ακεραιότητά του επειδή για μερικούς το σκυλί ήθελε να παίξει η οτιδήποτε. Δλδ η εκπαίδευση τι θα του μάθαινε; Να βάλει χειροπαίδες στο σκύλο; Ούτε ένανς από αυτούς τους φιλόζωους δεν έχει μπει στον κόπο να δουν πόσο φοβήθηκε και απειλήθηκε. Στην δικιά τους λογική κάποια μαγική εκπαίδευση απομακρύνει τα δόντια του πιτμπουλ, χωρίς να αφαιρέι τη σάρκα, τον τετρακέφαλο και μια από τις μεγαλύτερες αρτηρίες τη μηριαία. Το΄ζωο απλά θα τον κατασπάραζε, όπως έχουμε δει στο παρελθόν νεκρά παιδιά από σκυλιά. Και θα έπρεπε και να απαγορευτούν ορισμένες ράτσες.

    Τώρα το ότι πας να μπλέξεις μια τελείως άσχετη υπόθεση που όλη ξέρουμε δεν έχει καμία σχέση. Απλά λες τη μαλακία σου, σορυ κιολας για τη λεξη, για να μπλέξεις έναν ψυχάκια που σκότωσε έναν έφηβο επειδή ήταν φασίστας και έναν μπατσο (που δεν τους πολυσυμπαθώ) που είχε ένα άγριο ζωο να τον τρώει. Αν ποτέ σε φάει σκύλος εκεί, είμαι σίγουρος θα αλλάξεις γνώμη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Ας ξεκαθαρίσουμε κάτι για αρχή...Το μεγαλύτερο μέρος όλων αυτών που περιγράφεις είναι σκυλόφιλοι και γατόφιλοι. Δεν είναι ζωόφιλοι

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Κάποιοι φιλόζωοι όντως βρίζουν συνεχώς τους ανθρώπους και εξιδανικεύουν τα ζώα, αλλά οι περισσότεροι αγαπούν και βοηθούν τα ζώα χωρίς να είναι μισάνθρωποι. Και δεν ξέρω αν αυτό έχει σχέση με το θέμα, αλλά σε εμένα, και σε πολλούς εσωστρεφείς γενικότερα, μου βγαίνει να κάνω χάδια σε ζώα- ειδικά γάτες- αλλά όχι σε ανθρώπους.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Σορυ, αλλά πρέπει να είμαστε ρεαλιστές. Ένας αστυνομικός δεν μπορεί εκ των πραγμάτων να είναι εκπαιδευμένος για κάθε είδους απειλή, απλά δεν γίνεται. Ούτε ήταν υποχρεωμένος να ρισκάρει την ακεραιότητά του επειδή για μερικούς το σκυλί ήθελε να παίξει η οτιδήποτε. Δλδ η εκπαίδευση τι θα του μάθαινε; Να βάλει χειροπαίδες στο σκύλο; Ούτε ένανς από αυτούς τους φιλόζωους δεν έχει μπει στον κόπο να δουν πόσο φοβήθηκε και απειλήθηκε. Στην δικιά τους λογική κάποια μαγική εκπαίδευση απομακρύνει τα δόντια του πιτμπουλ, χωρίς να αφαιρέι τη σάρκα, τον τετρακέφαλο και μια από τις μεγαλύτερες αρτηρίες τη μηριαία. Το΄ζωο απλά θα τον κατασπάραζε, όπως έχουμε δει στο παρελθόν νεκρά παιδιά από σκυλιά. Και θα έπρεπε και να απαγορευτούν ορισμένες ράτσες.

    Τώρα το ότι πας να μπλέξεις μια τελείως άσχετη υπόθεση που όλη ξέρουμε δεν έχει καμία σχέση. Απλά λες τη μαλακία σου, σορυ κιολας για τη λεξη, για να μπλέξεις έναν ψυχάκια που σκότωσε έναν έφηβο επειδή ήταν φασίστας και έναν μπατσο (που δεν τους πολυσυμπαθώ) που είχε ένα άγριο ζωο να τον τρώει. Αν ποτέ σε φάει σκύλος εκεί, είμαι σίγουρος θα αλλάξεις γνώμη.
    Καταρχάς τις μαλακίες τις λες εσύ χωρίς να γνωρίζεις όπως και κανένας μας πώς έγινε το περιστατικό(και εγώ δεν ζητώ σορυ για την λέξη, την κέρδισες με την αγένια σου)

    Εσύ πώς ξέρεις τι έγινε;;; Η πλευρά της αστυνομίας λέει πως ήταν ένα άγριο ζώο που όρμηξε και η πλευρά του ιδιοκτήτη λέει πως δεν έγιναν έτσι και πως το ζώο ήταν φιλικό. Εσύ πώς ξέρεις τι από τα δύο έγινε;;;;
    Γιατί εγώ δεν ισχυρίζομαι πως ξέρω γιαυτό έμεινα στο τι "ενιωσε" ο αστυνομικός και σε αυτό που θεώρησα σημαντικό . ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΟΠΛΟ. Δεν ξέρουμε καν τα βασικά για την υπόθεση αλλά έβγαλες συμπέρασμα ότι του όρμηξε ο σκύλος και οτι κινδύνευσε η ζωή του! πώς το ξέρεις;;;;

    Η εκπαίδευση που θα πρεπε να είχαν και αποδεδειγμένα ΔΕΝ έχουν γιατί έχουμε δείγματα κατά καιρούς σε διάφορες καταστάσεις και για τις ικανότητες τους και για την ψυχραιμία τους, δεν θα έκανε το πιτμπουλ να μη του επιτεθεί , αλλά θα κανε τον ίδιο να σκεφτεί καλά πριν μπει σε έναν χώρο με ενα πιτμπουλ ελεύθερο! Ασε που υποτιθεται πως ηταν και δεμενο!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @erimitis44 συμφωνώ απόλυτα, αλλά ζωόφιλους αποκαλούν τους εαυτούς τους

    @Eagle guy στους μισάνθρωπους αναφέρομαι

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Ο αστυνομικός ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ πως είναι εκπαιδευμένος για επικίνδυνες καταστάσεις, πως μπορεί να δείξει την ανάλογη ψυχραιμία και να φερθεί αναλογώς. Σκέψου πχ αν του "ορμούσε" ενας ψυχικά ασθενής σε κρίση, θα λέγαμε πάλι με την ίδια ευκολία καλά έκανε κι έβγαλε όπλο και τον σκότωσε;;

    ί.
    ο καθε αστυνομικος εχει το δικαιωμα οταν τελειωσει την δουλεια του να παει στην οικογενεια του αρτιμελης
    ουτε δαγκωμενος απο κοπρους ουτε καμμενος απο απλυτους

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Καταρχάς τις μαλακίες τις λες εσύ χωρίς να γνωρίζεις όπως και κανένας μας πώς έγινε το περιστατικό(και εγώ δεν ζητώ σορυ για την λέξη, την κέρδισες με την αγένια σου)

    Εσύ πώς ξέρεις τι έγινε;;; Η πλευρά της αστυνομίας λέει πως ήταν ένα άγριο ζώο που όρμηξε και η πλευρά του ιδιοκτήτη λέει πως δεν έγιναν έτσι και πως το ζώο ήταν φιλικό. Εσύ πώς ξέρεις τι από τα δύο έγινε;;;;
    Γιατί εγώ δεν ισχυρίζομαι πως ξέρω γιαυτό έμεινα στο τι "ενιωσε" ο αστυνομικός και σε αυτό που θεώρησα σημαντικό . ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΟΠΛΟ. Δεν ξέρουμε καν τα βασικά για την υπόθεση αλλά έβγαλες συμπέρασμα ότι του όρμηξε ο σκύλος και οτι κινδύνευσε η ζωή του! πώς το ξέρεις;;;;

    Η εκπαίδευση που θα πρεπε να είχαν και αποδεδειγμένα ΔΕΝ έχουν γιατί έχουμε δείγματα κατά καιρούς σε διάφορες καταστάσεις και για τις ικανότητες τους και για την ψυχραιμία τους, δεν θα έκανε το πιτμπουλ να μη του επιτεθεί , αλλά θα κανε τον ίδιο να σκεφτεί καλά πριν μπει σε έναν χώρο με ενα πιτμπουλ ελεύθερο! Ασε που υποτιθεται πως ηταν και δεμενο!
    έχουμε ακούσει την περιγραφή. Επίσης οι ιδιοκτήτες αν δεις τι είπαν δεν πείθει κανέναν. Τώρα αν εσύ θες να καταλαβαίνεις τα δικά σου άλλο θέμα

    Δεν έβγαλε όπλο εύκολα, πήγε να τον σκοτώσει σκύλος. Με τα κεφαλαία προσπαθείς να με πείσεις για κάτι;

    Προφανώς και έχουμε δείγματα κατά καιρούς αλλά εδώ ξεκάθαρα φαίνεται πως υπερασπίστηκε τη ζωή του. Επίσης τα 2 πιτμπουλ ήταν παρανόμως και για μέρες στην ταράτσα. Τώρα αν για σενα πρέπει να πεθάνει κάποιος γιατι το σκυλι δεν φταιει, μαλλον δεν τα πας καλά με τους ανθρωπους.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by erimitis44 View Post
    Ας ξεκαθαρίσουμε κάτι για αρχή...Το μεγαλύτερο μέρος όλων αυτών που περιγράφεις είναι σκυλόφιλοι και γατόφιλοι. Δεν είναι ζωόφιλοι
    σωστος, το εγραψα και εγω στο τριτο σχολιο

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •