Ζωόφιλοι & ανθρωπόφιλοι - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 58 of 58
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Υπάρχουν πολλοί τέτοιοι που περιγράφεις. Οι ανθρώπινες σχέσεις θέλουν δουλειά και εμπεριέχουν και ρίσκο. Ρίσκο να πληγωθείς, να νιώσεις απόρριψη, απογοήτευση...οι σχέσεις με τα ζώα είναι πιο 'ακίνδυνες". Έχεις ένα σκύλο πχ κι όσο σκατένιος άνθρωπος κι αν είσαι ή αν του φέρεσαι σκατένια αυτός θα επιμένει να σε αγαπά και να εξαρτάται από σένα για να ζήσει. Είναι σα να χεις ένα παιδί που δεν ενηλικιώνεται ποτέ ας πούμε και εξαρτάται συνεχώς από σένα. Γιαυτό κι όταν βλέπουμε έναν άνθρωπο να ζει μόνο με τα ΄ζωα και να χει απομονωθεί απτους ανθρώπους συχνά κρύβεται μια ψυχοπαθολογία εκεί.

    Και πάλι όμως...δεν σημαίνει ότι όλοι αυτοί μισούν τους ανθρώπους. Εδώ που βρίσκεσαι πχ είναι ένας χώρος με ανθρώπους με διάφορα ψυχολογικά θέματα και θα δεις οτι συχνά βρίσκουν ανακούφιση στα ζώα. Σ αυτες τις περιπτώσεις μπορεί να δράσει ψυχοθεραπευτικά η σχέση με ένα ζώο.

    Για να φτάσει κάποιος να μισήσει τους ανθρώπους...εκεί μιλάμε πια για χοντρό πρόβλημα που δεν ξέρω αν λύνεται και ποτέ. Συν ότι αυτοί δεν αγαπούν τελικά ούτε τα ζώα. Εμμονικά προσκολλούνται με κάποιο εξ ανάγκης...αυτό δεν είναι αγάπη. Για μένα η αγάπη είναι κάτι που ή το χεις και αυτό φαίνεται σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής σου και σε όλες σου τις σχέσεις ή όχι. Δεν γίνεται πχ να λέω πως αγαπω τα ζώα και να εύχομαι τον θάνατο των γκει (ως παράδειγμα το χρησιμοποιώ). Κι αντίστροφα δεν γίνεται να λέω πως αγαπώ τους ανθρώπους αλλά να μισώ τα ζώα.
    Αναφέρομαι σε συγκεκριμένη περίπτωση όχι σε όλα τα είδη αγάπης προς τα ζώα.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by user View Post
    εδώ διακρίνω ως πρόβλημα την ημιμάθεια και αυτό διορθώνεται.
    η λύση απέναντι σε αυτό είναι η μόρφωση ή/και η ενημέρωση.
    Σε έχασα κάπου

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Σε έχασα κάπου
    είπες, εσείς που έχετε αγαπήσει και ερωτευτεί. προφανώς οι πικραμένοι ανθρώποι να μην είχαν την ίδια ζωή. γνωρίζουν μόνο την δική τους ιστορία και όχι το ότι μπορούν να αγαπηθούν κι αυτοί.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by user View Post
    είπες, εσείς που έχετε αγαπήσει και ερωτευτεί. προφανώς οι πικραμένοι ανθρώποι να μην είχαν την ίδια ζωή. γνωρίζουν μόνο την δική τους ιστορία και όχι το ότι μπορούν να αγαπηθούν κι αυτοί.
    ναι αυτό λέω, ότι κλεδώνονται σε μια περίεργη συναισθηματική κατάσταση. Και πολλές φορές τα πράγματα είναι δύσκολα αλλά κάποιες φορές φταίμε και εμείς αν δεν αγαπηθούμε δυστυχώς. Και με το σκύλο υποκατάστασο απλά νομίζουν ότι βρήκαν την ευτυχία και κατά βάση βλέπουν μόνο κακό στους ανθρώπους και ψάχνουν δίέξοδο σε ένα συναισθηματικό τέλμα. Αλλά μιλάω για μια κατηγορία ιδιοκτητών όχι για όλους.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    ναι αυτό λέω, ότι κλεδώνονται σε μια περίεργη συναισθηματική κατάσταση. Και πολλές φορές τα πράγματα είναι δύσκολα αλλά κάποιες φορές φταίμε και εμείς αν δεν αγαπηθούμε δυστυχώς. Και με το σκύλο υποκατάστασο απλά νομίζουν ότι βρήκαν την ευτυχία και κατά βάση βλέπουν μόνο κακό στους ανθρώπους και ψάχνουν δίέξοδο σε ένα συναισθηματικό τέλμα. Αλλά μιλάω για μια κατηγορία ιδιοκτητών όχι για όλους.
    κατάλαβα. εξ άλλου κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός. άρα και η ιδιοσυγκρασία του.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,253
    Εγώ πάντως έχοντας μεγαλώσει αρκετές γάτες κατά τη διάρκεια της ζωής μου έχω να πω ότι τα ζώα σε πληγώνουν μόνο μια φορά, όταν πεθαίνουν σε αντίθεση με τους ανθρώπους... Αλλά για να μην παρεξηγηθώ να πω επίσης ότι δεν τους μισώ εκτός από όσους μ' έχουν βλάψει...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Εγώ πάντως έχοντας μεγαλώσει αρκετές γάτες κατά τη διάρκεια της ζωής μου έχω να πω ότι τα ζώα σε πληγώνουν μόνο μια φορά, όταν πεθαίνουν σε αντίθεση με τους ανθρώπους... Αλλά για να μην παρεξηγηθώ να πω επίσης ότι δεν τους μισώ εκτός από όσους μ' έχουν βλάψει...
    Οι άνθρωποι θα σε πληγώσουν και πονάει πολύ ακριβώς επειδή είναι σημαντικοί για εμάς. Όλοι έχουμε πονέσει. Απλά σε κάποια μυαλιά κάτι γίνεται και αποφασίζουν ότι θα εξαρτηθούν από ένα σκυλί. Και πως να σε πληγώσει ένα σκυλί (ή μια γάτα); Εξαρτάται από εσένα. Νερό, φαγητό, προστασία.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,253
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Οι άνθρωποι θα σε πληγώσουν και πονάει πολύ ακριβώς επειδή είναι σημαντικοί για εμάς. Όλοι έχουμε πονέσει. Απλά σε κάποια μυαλιά κάτι γίνεται και αποφασίζουν ότι θα εξαρτηθούν από ένα σκυλί. Και πως να σε πληγώσει ένα σκυλί (ή μια γάτα); Εξαρτάται από εσένα. Νερό, φαγητό, προστασία.
    Εμένα εκτός από κάποιους ανθρώπους και τα ζώα μου είναι σημαντικά για μένα... Αλλά ίσως να μην εκφράστηκα απόλυτα σωστά πριν... Ήθελα να πω ότι σου δίνουν αγάπη κι αυτά τα πλάσματα κι επιπλέον για μένα προσωπικά είναι μια παρέα όταν είμαι μόνη στο σπίτι...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Εμένα εκτός από κάποιους ανθρώπους και τα ζώα μου είναι σημαντικά για μένα... Αλλά ίσως να μην εκφράστηκα απόλυτα σωστά πριν... Ήθελα να πω ότι σου δίνουν αγάπη κι αυτά τα πλάσματα κι επιπλέον για μένα προσωπικά είναι μια παρέα όταν είμαι μόνη στο σπίτι...
    Μα δεν είπε κανείς να μην είναι σημαντικά (από συναισθηματικής σκοπιάς) τα ζώα. Αλλά δεν θα πάρουν τη θέση του φίλου και του συντρόφου. Θα είναι κατοικίδιο που το αγαπάς πολύ. Όχι άντρας, γυναίκα, παιδί κτλ.

    και σίγουρα είναι μια παρέα.
    Έχω μια γάτα έξω από το σπίτι η οποία κάνει σαν να με ξέρει. Κοιμάται πάνω στο αυτοκίνητο και δεν κουνιέται. Ακόμα και όταν ξεκλειδώσω κτ.. και απλά την πιάνω όπως είναι και την ακουμπάω στα σκαλιά του σπιτιού μου που έχει σκιά και ούτε καν κουνιέται. χαχα

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,253
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Μα δεν είπε κανείς να μην είναι σημαντικά (από συναισθηματικής σκοπιάς) τα ζώα. Αλλά δεν θα πάρουν τη θέση του φίλου και του συντρόφου. Θα είναι κατοικίδιο που το αγαπάς πολύ. Όχι άντρας, γυναίκα, παιδί κτλ.

    και σίγουρα είναι μια παρέα.
    Έχω μια γάτα έξω από το σπίτι η οποία κάνει σαν να με ξέρει. Κοιμάται πάνω στο αυτοκίνητο και δεν κουνιέται. Ακόμα και όταν ξεκλειδώσω κτ.. και απλά την πιάνω όπως είναι και την ακουμπάω στα σκαλιά του σπιτιού μου που έχει σκιά και ούτε καν κουνιέται. χαχα
    Αυτό δείχνει ότι νιώθει ασφαλής...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Δεν μπορείς να βάλεις όρια στο τι αισθάνεται ο άλλος, αν θα αγαπήσει το κατοικίδιό του πολύ ή λίγο.
    Λατρεύω τις γάτες και μου αρέσει βοηθάω τα ζωάκια, είτε τα του σπιτιού είτε αδέσποτα.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Η κατηγορία που περιγράφεις (γιατί δεν μιλάμε για όλους) μπορούν να αγαπήσουν και να συμβιώσουν με έναν άνθρωπο μόνο στην περίπτωση που αντικαταστήσει την συμπεριφορά του σκύλου πχ, η της γάτας.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    121
    Δεν έχω διαβάσει όλα το thread γιατί είναι ήδη μεγάλο.
    Έχω και σκυλιά και ένα γατάκι. Ναι τα λατρεύω σαν μέλη της οικογένειας.
    Δεν ξέρω τι πραγματικά μπορεί να έγινε στην περίπτωση του αστυνομικού με το πιτμπλουλ, όμως αν η ζωή μου ή η ζωή ενός δικού μου ανθρώπου ή των κατοικιδίων μου βρισκόταν σε πραγματικό κίνδυνο, πολύ πιθανό να έκανα το ίδιο. Την έχει πέσει ολόκληρη αγέλη στον έναν από τους σκύλους μου και κόντεψε να τον σκοτώσει. Εκείνη την ώρα δεν σκέφτεσαι λογικά παρα μόνο να σώσεις αυτό που αγαπάς. Εγώ δεν μπόρεσα να κάνω πολλά γιατί ήμουν μόνη μου, απλά μπηκα μέσα στην μέση και έφαγα κ εγώ δαγκωματιές. Βγήκαν άνθρωποι από διπλανά σπίτια και τα χτύπησαν μέχρι να μας αφήσουν. Εκείνη την ώρα φυσικά και θεώρησα πως αυτό ήταν το σωστό, μετά που σκεφτόμουν τις σκηνές με πλήγωνε
    Τους ανθρώπους ΦΥΣΙΚΑ και δεν τους μισώ όμως συμπονώ πιο πολύ ένα ζωο γιατί είναι ανυπεράσπιστο όπως ακριβώς και ένα παιδάκι. Από εμάς περιμένουν φροντίδα και προστασία και αν τυχει και πέσουν στα χέρια κάποιου ανώμαλου δεν μπορουν να κανουν τιποτα παρα μονο να υπομενουν τα βασανιστηρια τους (αναφέρομαι και στα παιδιά και στα ζώα). Αυτη η σκέψη με πονάει βαθιά...

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •