Όταν γνωρίζετε ότι κάποιος είναι σε κακοποιητική σχέση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497

    Όταν γνωρίζετε ότι κάποιος είναι σε κακοποιητική σχέση

    Μία φίλη με την φίλη τής (γκέι) έχουν τήν πιο αρρωστημένη σχέση... όσο περνά ο καιρός όλο και κλιμακώνεται. Τό θέμα είναι ότι μόνο εγώ ξέρω αυτές τις συμπεριφορές(οι άσχημες συμπεριφορά είναι καί από τίς δύο πλευρές)
    Τί νά κάνω;

    Επίσης όταν είναι στα όρια Με παίρνει τηλ σε τραγική κατάσταση καί εγώ δεν ξέρω τί νά κάνω. Είμαι σέ αυτή τή θέση. Έχω δηλαδή καί τό βάρος καί τό άγχος.
    Σέ ψυχιατρο δεν πάνε καί είναι πραγματικά σα νά περιμένω κάτι πολύ κακο νά συμβεί.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    εσύ δεν μπορείς να κάνεις κάτι, πρέπει να το καταλάβει. Μπορείς να την βοηθήσεις ψυχολογικά ή και οικονομικά ανάλογα τις περιστάσεις

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Αυτό είναι ότι δεν φαίνεται να γίνεται τίποτα απολύτως η κατάσταση είναι απίστευτα τραγική. Παίζει πολλή ψυχοπαθολογία καί από τις δύο πλευρές. Κανένας έλεγχος του εαυτού μα κανένας απολύτως.
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    εσύ δεν μπορείς να κάνεις κάτι, πρέπει να το καταλάβει. Μπορείς να την βοηθήσεις ψυχολογικά ή και οικονομικά ανάλογα τις περιστάσεις
    Σκέφτομαι μήπως ότι τη βοηθάω νά τό συντηρεί κιόλας αυτό. Δεν ξέρω. Έχει κάπου νά τά λέει καί εγώ νά τις λέω πράγματα που φαίνεται νά μήν καταλαβαίνει καθόλου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Αυτό είναι ότι δεν φαίνεται να γίνεται τίποτα απολύτως η κατάσταση είναι απίστευτα τραγική. Παίζει πολλή ψυχοπαθολογία καί από τις δύο πλευρές. Κανένας έλεγχος του εαυτού μα κανένας απολύτως.Σκέφτομαι μήπως ότι τη βοηθάω νά τό συντηρεί κιόλας αυτό. Δεν ξέρω. Έχει κάπου νά τά λέει καί εγώ νά τις λέω πράγματα που φαίνεται νά μήν καταλαβαίνει καθόλου.
    συνήθως έτσι πάει, ότι και ναλέμε οι φίλοι..

  5. #5
    [QUOTE=ladybird12;1170198]Μία φίλη με την φίλη τής (γκέι) έχουν τήν πιο αρρωστημένη σχέση... όσο περνά ο καιρός όλο και κλιμακώνεται. Τό θέμα είναι ότι μόνο εγώ ξέρω αυτές τις συμπεριφορές(οι άσχημες συμπεριφορά είναι καί από τίς δύο πλευρές)
    Τί νά κάνω;

    Επίσης όταν είναι στα όρια Με παίρνει τηλ σε τραγική κατάσταση καί εγώ δεν ξέρω τί νά κάνω. Είμαι σέ αυτή τή θέση. Έχω δηλαδή καί τό βάρος καί τό άγχος.
    Σέ ψυχιατρο δεν πάνε καί είναι πραγματικά σα νά περιμένω κάτι πολύ κακο νά συμβεί.[/QUOTE

    Δυστυχώς όπως είπαν και οι προηγούμενοι, δεν υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις εσύ, εφόσον κανένας από το ζευγάρι και ειδικότερα η φίλη σου δεν θέλει να απομακρυνθεί από αυτήν την κατάσταση. Μην την πιέζεις να χωρίσει γιατί θα πεισμωσει και τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα. Εάν δεν σε ρίχνει εσένα ψυχολογικά το να ακούς τα προβλήματα της σχέσης της, μην απομακρυνθείς, ώστε να έχει κάποιον δικό της άνθρωπο να την στηρίξει σε περίπτωση που γίνει κανένα χοντρό σκηνικό. Πες της ότι θα εισαι δίπλα της και θα την υποστηρίξεις ότι κι αν αποφασίσει ώστε να ξέρει ότι έχει κάποιον κοντά της σε περίπτωση αναγκης.Οταν μιλάτε προσπάθησε με διακριτικό τρόπο να της δίνεις παραδείγματα από σχέσεις που οι εμπλεκόμενοι φέρονται μεταξύ τους με ωριμότητα και σεβασμό μπας και ξυπνήσει και αποφασίσει να απομακρυνθεί από τοξικές καταστάσεις. Δεν ξέρω αν θα βοηθουσε να επαιρνες τηλέφωνο σε κάποια από αυτές τις γραμμές για κακοποιημένες γυναίκες μήπως σου δώσουν καλύτερες οδηγίες....Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο ..εύχομαι να πάνε όλα καλά για τη φίλη σου....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,769
    αναμενω απο το ελισαβετ να μας πει εαν για αυτην την κακοποιητηκη σχεση φταιει η...........................ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΑ

    αντε λοιπον!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Φταίει τό ότι καί οι δύο έχουν μεγαλώσει σέ αρκετά κακοποιητικο περιβάλλον.

    Καί οι δύο έχουν πατεράδες επιθετικούς που χτύπαγαν είτε τίς ίδιες είτε τίς συζύγους είτε τά αδέρφια. Αυτά τά γνωρίζω δηλαδή.
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    αναμενω απο το ελισαβετ να μας πει εαν για αυτην την κακοποιητηκη σχεση φταιει η...........................ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΑ

    αντε λοιπον!!
    Εφόσον δεν πήγαν νά τά λύσουν ποτέ, έχουν ξυπνήσει όλα αυτά τά τραύματα του παρελθόντος... που κουβαλάνε από σχέση σέ σχέση.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Έχω στηρίξει αρκετά και έχω δείξει ότι είμαι εκεί και έχω αναλάβει τό ρόλο του ψυχολόγου ενώ δεν πρέπει καί εξηγώ πράγματα γιατί φαίνεται ότι δεν καταλαβαίνει τίποτα.[QUOTE=picamama;1170291]
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Μία φίλη με την φίλη τής (γκέι) έχουν τήν πιο αρρωστημένη σχέση... όσο περνά ο καιρός όλο και κλιμακώνεται. Τό θέμα είναι ότι μόνο εγώ ξέρω αυτές τις συμπεριφορές(οι άσχημες συμπεριφορά είναι καί από τίς δύο πλευρές)
    Τί νά κάνω;

    Επίσης όταν είναι στα όρια Με παίρνει τηλ σε τραγική κατάσταση καί εγώ δεν ξέρω τί νά κάνω. Είμαι σέ αυτή τή θέση. Έχω δηλαδή καί τό βάρος καί τό άγχος.
    Σέ ψυχιατρο δεν πάνε καί είναι πραγματικά σα νά περιμένω κάτι πολύ κακο νά συμβεί.[/QUOTE

    Δυστυχώς όπως είπαν και οι προηγούμενοι, δεν υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις εσύ, εφόσον κανένας από το ζευγάρι και ειδικότερα η φίλη σου δεν θέλει να απομακρυνθεί από αυτήν την κατάσταση. Μην την πιέζεις να χωρίσει γιατί θα πεισμωσει και τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα. Εάν δεν σε ρίχνει εσένα ψυχολογικά το να ακούς τα προβλήματα της σχέσης της, μην απομακρυνθείς, ώστε να έχει κάποιον δικό της άνθρωπο να την στηρίξει σε περίπτωση που γίνει κανένα χοντρό σκηνικό. Πες της ότι θα εισαι δίπλα της και θα την υποστηρίξεις ότι κι αν αποφασίσει ώστε να ξέρει ότι έχει κάποιον κοντά της σε περίπτωση αναγκης.Οταν μιλάτε προσπάθησε με διακριτικό τρόπο να της δίνεις παραδείγματα από σχέσεις που οι εμπλεκόμενοι φέρονται μεταξύ τους με ωριμότητα και σεβασμό μπας και ξυπνήσει και αποφασίσει να απομακρυνθεί από τοξικές καταστάσεις. Δεν ξέρω αν θα βοηθουσε να επαιρνες τηλέφωνο σε κάποια από αυτές τις γραμμές για κακοποιημένες γυναίκες μήπως σου δώσουν καλύτερες οδηγίες....Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο ..εύχομαι να πάνε όλα καλά για τη φίλη σου....
    Αλλά όπως είπαν καί ολοι παραπάνω, πρέπει το ίδιο τό άτομο νά συνειδητοποιήσει πού βρίσκεται.
    Είτε καταλαβαίνουμε είτε όχι η απομάκρυνση από τέτοια σχέση είναι δύσκολη...

    Απλά φοβάμαι καμία φορά μήν γίνει κάτι πολύ κακο.. άλλα όχι δεν είμαι cool ... Ταραζομαι πολύ. Άλλο νά τό γράφω εδώ καί άλλο νά σας τό λέω.

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Εύχομαι σέ όλους καλά ξεμπερδεματα!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    378
    Μπορείς να μιλήσεις πως σε κάνει να νιώθεις η σχέση της φιλης σου με την κοπέλα της.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Μπορείς να μιλήσεις πως σε κάνει να νιώθεις η σχέση της φιλης σου με την κοπέλα της.
    Πώς; Όταν συμβαίνουν αυτά είμαι καί εγώ αποδέκτης.
    Είμαι τό άτομο που θά πάρει τηλ όχι για νά ζητήσει βοήθεια, όχι για νά ρωτήσει πώς θά βγεί από όλο αυτό, όχι για νά μάθει πώς θά καταφέρει να τό τελειώσει, αλλά για νά μου πει τί κάνει καί τί έκανε η άλλη κυρίως αυτό.
    Έχω πει κάτι έχω προτείνει πολλά καί στις δύο. Έχω πει ποιες λύσεις υπάρχουν. Κανείς δεν δέχεται ψυχολογική βοήθεια ενώ έχω δώσει τόσα τηλέφωνα.
    Απλά δεν μπορώ νά κάνω κάτι αν δεν τό πάρουν απόφαση νά βοηθηθούν.
    Φαίνεται νά μήν θέλουν κιόλας τελικά...

    Εγώ δεν αισθάνομαι καλά θέλω νά τό κόψω αυτό αλλά από τήν άλλη φοβάμαι για τήν υγεία τούς καί τή σωματική.. πέρα από τήν ψυχική που είναι διαλυμένη..

  11. #11
    Είναι πολύ δύσκολη η κατάσταση αυτή....Έχεις κάνει ότι καλύτερο μπορούσες και δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνεις. Δεν είναι ανήλικα να τα πιάσεις από το αυτί και να τα χωρισεις....Ας ελπίσουμε κάποια στιγμή κάποια από τις 2 να ξυπνήσει και να απομακρυνθεί από τη σχέση χωρίς παρατράγουδα.....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,694
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    αναμενω απο το ελισαβετ να μας πει εαν για αυτην την κακοποιητηκη σχεση φταιει η...........................ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΑ

    αντε λοιπον!!
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Φταίει τό ότι καί οι δύο έχουν μεγαλώσει σέ αρκετά κακοποιητικο περιβάλλον.

    Καί οι δύο έχουν πατεράδες επιθετικούς που χτύπαγαν είτε τίς ίδιες είτε τίς συζύγους είτε τά αδέρφια. Αυτά τά γνωρίζω δηλαδή.
    Εφόσον δεν πήγαν νά τά λύσουν ποτέ, έχουν ξυπνήσει όλα αυτά τά τραύματα του παρελθόντος... που κουβαλάνε από σχέση σέ σχέση.
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.

    ladybird, αυτες οι κοπελες φτανουν και σε χειροδικιες η ασκουν ψυχολογικη βια η μια στην αλλη;
    Last edited by Aeon; 16-08-2021 at 13:55.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Όταν γνωρίζεις ότι κάποιος είναι σε κακοποιητική σχέση, προσπαθείς να βοηθήσεις αν οι άλλοι θέλουν να βοηθηθούν και όσο αντέχεις χωρίς να μπαίνεις μέσα σε όλο αυτό και να κάνεις κακό σε εσένα έμμεσα. Θέτεις όρια. Αν τα όριά σου δεν γίνονται σεβαστά, απομακρύνεσαι.
    Αν μιλάμε πλέον για ακραίες καταστάσεις, απειλητικές για τη ζωή κάποιου π.χ. , εκεί πρέπει να γνωστοποιείται η κατάσταση σε άλλους πιο αρμόδιους να παρέμβουν, διότι δεν έχει κανένα νόημα να βαράμε κουβέντα και μετά να πέφτουμε από τα σύννεφα όταν είναι πλέον αργά.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,769
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    πηγε να κανει αποτυχημενο χιουμορ ο μισογυνης ο νικολακης, ομως ΝΑ που και παλι η πατριαρχια φταιει, οταν ο καθε αποτυχημενος παπαρας, επειδη δεν τα καταφερνει πουθενα, νομιζει οτι ειναι αφεντης στο σπιτι του μιας και καταφερε να κανει 2 παιδια και να τον ανεχεται μια γυναικα και κακοποιει τους αδυναμους για να νοιωσει "ισχυρος"... και η βια, ανακυκλωνεται...
    ΦΑΤΗΝ ΝΙΚΟΛΑΚΗ!!!!

    ladybird, αυτες οι κοπελες φτανουν και σε χειροδικιες η ασκουν ψυχολογικη βια η μια στην αλλη;
    βλεπω εχεις ορεξη σημερα!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    441
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    αναμενω απο το ελισαβετ να μας πει εαν για αυτην την κακοποιητηκη σχεση φταιει η...........................ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΑ

    αντε λοιπον!!
    ουυ κ το ρωτάς για όλα η πατριαρχια φταίει lmaoo [emoji23]

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 53
    Last Post: 02-09-2014, 10:06
  2. Κακοποιητική σχέση
    By nikiii in forum Κακοποίηση
    Replies: 50
    Last Post: 14-09-2013, 23:48
  3. ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΝΕΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΑΠΑΤΑ? ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ 'Η ΚΑΚΟΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ?
    By VICKY88 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 23-11-2012, 09:53
  4. Απορία για κακοποιητική σχέση...
    By elenh in forum Κακοποίηση
    Replies: 34
    Last Post: 18-09-2011, 21:53
  5. ποια ειναι τα σημαδια που εκπεμπει καποιος οταν ειναι ερωτευμενος;
    By Μαντω in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 04-03-2008, 10:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •