Χλαμύδια - Page 18
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 18 of 18 FirstFirst ... 8161718
Results 256 to 269 of 269
  1. #256
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    258
    Προσπαθώ με όλη μου την δύναμη να τα ξεπεράσω ελπίζω να τα καταφέρουμε όλοι μας!

  2. #257
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Γεια σου Νίκο? πώς είσαι με το θέμα σου? Όλα οκ? Εγώ με τα πάνω και τα κάτω μου, καλά λέω

  3. #258
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    258
    Προσπαθώ μέρα με την μέρα αν και με
    πιάνουν που και που κάτι επεισόδια και τα σκέφτομαι συνέχεια ότι έχω χλαμύδια ακόμα και διαφορα τέτοια,αλλά καλύτερα από άλλες μέρες

  4. #259
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    258
    Καλησπέρα παιδιά καλές γιορτές σε όλους με υγεία και καλή χρόνια σας εύχομαι ολόψυχα! Γράφω και πάλι ενώ όλα ήταν καλά και η ψυχοθεραπεία πήγαινε καλά ξανά έπεσα ψυχολογικά και με έχει πιάσει μια άρω στο φοβία,τώρα πιστεύω πως έχω ηπατίτιδα β επειδή έχω κάτι ενοχλήσεις δεξιά πάνω συην κοιλιά σαν τσίμπημα πονοσ Που παει και έρχεται αλλά όχι συνεχής πόνος! Το σκέφτομαι κάθε μέρα και έχω γίνει ξανά χάλια για ακόμα μια φορά! Δεν ηερω αν είναι ψυχοσωματικό η αν είναι ακόμα καο το έντερο μου η αν χτυπάει το άγχος κι εκεί! Σκέφτομαι να κάνω εξετάσεις αλλά φοβάμαι καο πάλι τόσο πολύ! Φοβάμαι υπερβολικά και πάλι

  5. #260
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θύμησέ μου, σπουδάζεις, δουλεύεις, τι κανείς; Πως είναι η καθημερινότητά σου; Μήπως έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο και το μυαλό σου κάθεται και σκέφτεται βλακείες;

    Και γιατί να είναι ηπατίτιδα και να μην είναι κλ*νιά που προσπαθεί να βγει δηλαδή;

    Δεν υποτιμώ το θέμα σου, απλά προσπαθώ να σου δείξω ότι πας και σκέφτεσαι ένα σωρό απίθανα σενάρια κι όχι τα πιο απλά και ανατροφοδοτείς το άγχος.

    Σου έχει πει κάποιες τεχνικές στην ψυχοθεραπεία να ανακατευθύνεις αυτές τις σκέψεις πριν θεριέψουν πάλι;

  6. #261
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Θύμησέ μου, σπουδάζεις, δουλεύεις, τι κανείς; Πως είναι η καθημερινότητά σου; Μήπως έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο και το μυαλό σου κάθεται και σκέφτεται βλακείες;

    Και γιατί να είναι ηπατίτιδα και να μην είναι κλ*νιά που προσπαθεί να βγει δηλαδή;

    Δεν υποτιμώ το θέμα σου, απλά προσπαθώ να σου δείξω ότι πας και σκέφτεσαι ένα σωρό απίθανα σενάρια κι όχι τα πιο απλά και ανατροφοδοτείς το άγχος.

    Σου έχει πει κάποιες τεχνικές στην ψυχοθεραπεία να ανακατευθύνεις αυτές τις σκέψεις πριν θεριέψουν πάλι;
    Καλησπέρα σας,μάγειρας είμαι δουλεύω καθημερινά και δεν έχω καθόλου ώρα για τον εαυτό μου…Δουκευω από τον Απρίλιο σερί χωρίς ρεπο μέχρι και σήμερα! Κάνω αρνητικές σκέψεις συνεχώς δεν έχω καλή ψυχολογία! Ίσως έχεις δίκιο μπορεί να είναι κλ*νια απλά επειδή με χτυπάει ο πόνος δεξιά ψηλά και λέω ότι δεν είναι από στομάχι εδώ Και δυο εβδομαδεσ γίνεται αυτό..

  7. #262
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θα σου πω κάτι αστείο αν δεν ήταν τραγικό, σίγουρα όμως δεικτικό του τι κάνει το μυαλό. Νομίζω το έχω ξαναγράψει.
    Φίλος κάποια στιγμή άρχισε και είχε αρρωστοφοβίες και κάθε λίγο και λιγάκι κάτι πίστευε ότι έχει. Κάποια στιγμή του είχε κολλήσει ότι είχε κήρωση του ήπατος επειδή έβγαινε κι έπινε τα βράδια. Μετά από λίγο αισθανόταν συνεχώς σουβλίες και ήταν πεπεισμένος ότι ήταν από το συκώτι. Μια μέρα παραπονιότανε και έπιανε τη μέση του πλάγια αριστερά.
    Όταν του είπα βρε φίλε, είσαι εντελώς ηλίθιος, δεν είναι καν από αυτή την πλευρά το συκώτι σου και το επιβεβαίωσε μετά, του πέρασαν και οι πόνοι και τα πάντα σε εκείνο το σημείο. Απλά είχε την εντύπωση ότι εκεί είναι το συκώτι, του είχε κολλήσει κάτι έχει, το μυαλό του του έκανε παιχνίδια μετά.

    Μη δίνεις τόση σημασία και θα δεις ότι μετά από λίγο θα σου περάσει. Αν συνεχίσεις να το σκέφτεσαι κάθε μέρα πάλι, θα επιδεινωθεί.

    Δες λίγο και τα πρακτικά, μήπως δεν ξεκουράζεσαι, κάνεις χάλια διατροφή, χάλια ύπνο κτλ. Είναι λογικό να αισθάνεσαι ενοχλήσεις σωματικές, δεν σημαίνει ότι είναι κάτι το σοβαρό. Χαλάρωση χρειάζεσαι. Μετά τις γιορτές δε ζητάς τίποτα ρεπό μαζεμένα να αράξεις λίγο;

  8. #263
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Θα σου πω κάτι αστείο αν δεν ήταν τραγικό, σίγουρα όμως δεικτικό του τι κάνει το μυαλό. Νομίζω το έχω ξαναγράψει.
    Φίλος κάποια στιγμή άρχισε και είχε αρρωστοφοβίες και κάθε λίγο και λιγάκι κάτι πίστευε ότι έχει. Κάποια στιγμή του είχε κολλήσει ότι είχε κήρωση του ήπατος επειδή έβγαινε κι έπινε τα βράδια. Μετά από λίγο αισθανόταν συνεχώς σουβλίες και ήταν πεπεισμένος ότι ήταν από το συκώτι. Μια μέρα παραπονιότανε και έπιανε τη μέση του πλάγια αριστερά.
    Όταν του είπα βρε φίλε, είσαι εντελώς ηλίθιος, δεν είναι καν από αυτή την πλευρά το συκώτι σου και το επιβεβαίωσε μετά, του πέρασαν και οι πόνοι και τα πάντα σε εκείνο το σημείο. Απλά είχε την εντύπωση ότι εκεί είναι το συκώτι, του είχε κολλήσει κάτι έχει, το μυαλό του του έκανε παιχνίδια μετά.

    Μη δίνεις τόση σημασία και θα δεις ότι μετά από λίγο θα σου περάσει. Αν συνεχίσεις να το σκέφτεσαι κάθε μέρα πάλι, θα επιδεινωθεί.

    Δες λίγο και τα πρακτικά, μήπως δεν ξεκουράζεσαι, κάνεις χάλια διατροφή, χάλια ύπνο κτλ. Είναι λογικό να αισθάνεσαι ενοχλήσεις σωματικές, δεν σημαίνει ότι είναι κάτι το σοβαρό. Χαλάρωση χρειάζεσαι. Μετά τις γιορτές δε ζητάς τίποτα ρεπό μαζεμένα να αράξεις λίγο;
    Χαχαχ να σαι καλά που με εκανεσ Και γέλασα λίγο!!! Η αλήθεια είναι πως δεν ξεκουράζομαι αρκετά η διατροφή μπυ είναι λίγο χάλια τρώω στις 2 το πρωί που θα πάω σπίτι μετά από δουλειά! Χρειάζομαι ξεκούραση είμαι ράκος εδώ και πολύ καιρό! Αγχώνομαι συνέχεια κτλ! Δεν ξέρω μακάρι να είναι πάλι η ιδέα μου και αυτοί οι πόνοι να είναι ψυχοσωματικοί απλά επειδή με ενοχλούν καθημερινά φοβάμαι…Βρίσκομαι σε διαρκή πίεση! Η αλήθεια όταν τπ σκέφτομαι με πονάει,όταν ξεχαστώ λίγο νομίζω πως δεν με πιάνει! Μου έχει γίνει εμμονή ιδέα πως το έχω ηπατίτιδα
    Last edited by Nikosnilouuu; 23-12-2021 at 21:25.

  9. #264
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Nikosnilouuu έχω δουλέψει χρόνια και καιρούς συνεχόμενα χωρίς ρεπό σε πολύ απαιτητικές συνθήκες. Κάποια στιγμή το σύστημα τα παίζει αν δεν βρείς τρόπο να αποσυμφορίζεσαι. Κάνε έστω μικρές αλλαγές στην καθημερινότητά σου και έχε κάτι θετικό να προσβλέπεις, κανόνισε κάποια ρεπό όπου θα προγραμματίσεις να κάνεις κάτι που επιθυμείς, κάτι να σπάσεις τη ρουτίνα, μη σκέφτεσαι αρνητικά πως θα είμαι και δε γίνεται κτλ.
    Από τις πιο "απλές" αλλαγές, φρόντισε την ποιότητα του ύπνου σου, το καταλαβαίνω ότι υπάρχει υπερένταση μετά τη δουλειά κτλ, αλλά θέλει και λίγη προσπάθεια. Να σου πω το πιο απλό, γυρνάμε σκοτωμένοι από τη δουλειά στο σπίτι κι αντί να κάνουμε ένα μπάνιο να χαλαρώσουμε και να την πέσουμε στο κρεββάτι με χαμηλό φωτισμό και ησυχία ή χαλαρή μουσικούλα και να κλείσουμε τα μάτια, μπορεί να πιούμε δυο μπίρες, να φάμε κάτι βαρύ, να χαζολογάμε με τις ώρες στο κινητό και να φτάσει ξημερώματα. Όλες οι μελέτες λένε ότι οι οθόνες σε κάνουν να έχεις χάλια ύπνο κι όμως σχεδόν όλοι βλέπουν τηλεόραση ή χαζολογάνε στο ίντερνετ πριν κοιμηθούν. Σου λέω κάτι απλό, έτσι;

  10. #265
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Nikosnilouuu έχω δουλέψει χρόνια και καιρούς συνεχόμενα χωρίς ρεπό σε πολύ απαιτητικές συνθήκες. Κάποια στιγμή το σύστημα τα παίζει αν δεν βρείς τρόπο να αποσυμφορίζεσαι. Κάνε έστω μικρές αλλαγές στην καθημερινότητά σου και έχε κάτι θετικό να προσβλέπεις, κανόνισε κάποια ρεπό όπου θα προγραμματίσεις να κάνεις κάτι που επιθυμείς, κάτι να σπάσεις τη ρουτίνα, μη σκέφτεσαι αρνητικά πως θα είμαι και δε γίνεται κτλ.
    Από τις πιο "απλές" αλλαγές, φρόντισε την ποιότητα του ύπνου σου, το καταλαβαίνω ότι υπάρχει υπερένταση μετά τη δουλειά κτλ, αλλά θέλει και λίγη προσπάθεια. Να σου πω το πιο απλό, γυρνάμε σκοτωμένοι από τη δουλειά στο σπίτι κι αντί να κάνουμε ένα μπάνιο να χαλαρώσουμε και να την πέσουμε στο κρεββάτι με χαμηλό φωτισμό και ησυχία ή χαλαρή μουσικούλα και να κλείσουμε τα μάτια, μπορεί να πιούμε δυο μπίρες, να φάμε κάτι βαρύ, να χαζολογάμε με τις ώρες στο κινητό και να φτάσει ξημερώματα. Όλες οι μελέτες λένε ότι οι οθόνες σε κάνουν να έχεις χάλια ύπνο κι όμως σχεδόν όλοι βλέπουν τηλεόραση ή χαζολογάνε στο ίντερνετ πριν κοιμηθούν. Σου λέω κάτι απλό, έτσι;
    Έχεις δίκιο σε ΟΛΑ όσα ανέφερες και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Τα βραδιά είναι τα χειρότερα μου κάθομαι ψάχνω στο Ίντερνετ θεραπεία για ηπατίτιδα κτλ και κάνω χάλια ύπνο τρομάζω κατά την διάρκεια που κοιμάμαι και ξυπνάω κάθε μέρα στις 6 και ξανά κοιμάμαι!
    Δεν ξέρω μακάρι όλα να είναι απλά στο μυαλό μου καο η κούραση να βγαίνει σε σωματικό πόνο,πιστεύω ότι το έχω και καταλαβαίνεις! Επίσης σε ευχαριστώ πολύ που ασχολείσαι μαζί μου και μου μιλάς!

  11. #266
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    258
    Το πολύ πολύ ίσως το εχω και πεθάνω,δεν ξέρω όσο το σκέφτομαι τόσο με ενοχλεί και με πονάει δεξιά ψηλά η κοιλιά μου,Αντί να χαίρομαι τέτοιες μέρες εχω κλειστεί στο εαυτό μου και πιστεύω πως παθαίνω από ηπατίτιδα! Δεν υπάρχει σωτηρία για εμένα όσες προσπάθειες και αν έκανα με τον ψυχολόγο..Στνεχωριεμαι πολύ γιατί δεν θέλω ούτε να πεθάνω ούτε να στεναχωρώ δικούς μου ανθρώπους ούτε τίποτα! Θέλω να βλέπω όλους να χαμογελάνε και να είναι υγιείς ξατι που δεν είμαι εγώ! Καλά Χριστούγεννα σε όλους εύχομαι με υγεία καο αγάπη!

  12. #267
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    258
    Καλησπέρα και πάλι παιδιά επιστρέφω πιατευοντας ότι έχω ηπατίτιδα ξανά..Ο λόγος είναι ότι τα κόπρανα μου έχω χρώμα ανοιχτό καφέ και διαβάζοντας στο Ίντερνετ έχω πειστεί πλέον ότι το έχω! Τρώω πολύ ψωμί δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό στο χρώμα.
    Last edited by Nikosnilouuu; 19-03-2022 at 17:08.

  13. #268
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    3
    Καλησπέρα παιδιά, μιας και διάβασα το υπάρχον νήμα αναφορικά με τη χλαμύδια είπα να περιγράψω την εμπειρία μου. Ίσως να βοηθήσει κάποιους ψυχολογικά, που ενδεχομένως να είναι παθόντες.

    Κάτοικος Παρισίου, γνωρίζω πέρυσι τέτοια εποχή μια Κινέζα μέσω εφαρμογής γνωριμιών με την οποία σύντομα γίναμε ζευγάρι - και μετά από κάποιους μήνες κάναμε σεξ ακά* (ακάποτοι) αρκετά τακτικά.

    Κάπου στα μέσα Μαρτίου το '23, μια όμορφη Πέμπτη, νιώθω να ανεβάζω πυρετό όχι υψηλό και τις επόμενες μέρες μέσα στο σ.κ. ο αριστερός μου όρχις άρχισε γίνεται τούμπανο... σιγά σιγά. Δεν είχε ιδιαίτερο πόνο οπότε αν και ανησύχησα δεν πήγα άμεσα στο νοσοκομείο ή σε κάποιο γιατρό. Επειδή κάνω σπορ, θεώρησα ότι οφείλονταν σε ασκήσεις που έκανα. Αρχές τις επόμενης εβδομάδας, δευτέρα, πήγα στη δουλειά με ιδιαίτερες ενοχλήσεις στον όρχι οπότε κλίνω ραντεβού με γιατρό δύο μέρες μετά (Τετάρτη).

    Ο ανδρολόγος, αφού με ψηλάφησε και με ρώτησε αν τσούζει κατά την ούρηση, που λέει ότι ο πόνος δεν είναι από τις ασκήσεις αλλά πιθανόν από κάποιο σεξουαλικώς μεταδιδόμενο νόσημα. Εκεί μου κόπηκαν τα πόδια πραγματικά. Όταν το ακούς αυτό, είναι σαν να διαπερνάν οι λέξεις όλο σου το σώμα και να αγγίζουν κάθε τελευταίο κύτταρο. Με τα πολλά, μου έγραψε εξετάσεις (σπέρμοκαλλιέργεια) και υπέρηχο. Αφού έκανα πρώτα τον υπέρηχο η διάγνωση έδειξε οξεία επιδιδυμίτιδα κι επιβεβαιώθηκε φλεγμονή (πρήξιμο) + απόστημα εσωτερικά του όρχι, η ακτινολόγος (χωρίς να έχουμε αποτελέσματα από την ανάλυση σπέρματος) μου γράφει άμεσα αγωγή με Δοξυκυκλίνη, την οποία και πήρα. Όταν βγήκαν οι εξετάσεις από τη σπερμοκαλλιέργεια, έδειξαν ότι έχω χλαμύδια.

    Αφού τελείωσα την αγωγή, η κατάσταση είχε καλυτερέψει αισθητά, ωστόσο οι ενοχλήσεις συνέχιζαν, και ο αριστερός όρχις μου είχε σκληραίνει, μακρόστενος σα λουκάνικο κατά την αφή. Έναμιση μήνα μετά (αρχές μαίου) και μετά από αρκετή ταλαιπωρία όλο αυτό το διάστημα, κάνω δεύτερο υπέρηχο που δείχνει ότι το απόστημα υποχώρησε, και ως ένα βαθμό και η φλεγμονή. Αλλά όχι πλήρως.

    Για να μην σας τα πολυλογώ, η κατάσταση συνέχισε έτσι, με τον όρχι να είναι σκληρός σα λουκάνικο και να ενοχλεί, όλο το καλοκαίρι. Έκανα εξετάσεις για χλαμύδια, αρνητικό. Όμως, η επιδιδυμίτιδα που είχα, είχε ξεπεράσει τους δύο μήνες (8 εβδομάδες) και συνέχιζε έτσι. Είδα διάφορους γιατρούς, κι αρκετές φορές ένιωθα ότι σαν να μην είναι σίγουροι για την κατάσταση...Ή τουλάχιστον, κανένας δεν με διαβεβαίωνε. Η περίπτωση ήταν χρόνιας επιδιδυμίτιδας γιατί το πρόβλημα συνέχιζε. Κανένας γιατρός δεν μου έλεγε πόσο καιρό αυτό μπορεί να κρατήσει, παρά μόνο μου έλεγαν υπομονή.

    Μόνο κάπου μέσα στον Ιούλιο είδα μια ουρολόγο που μου είπε ότι δεν είναι ανησυχητικό, θα περάσει, αλλά θα "στα πρήξει"... κυριολεκτικά και μεταφορικά. Ότι μπορεί να πάρει και 6 και 8 μήνες. Μέσα στο καλοκαίρι είδα ήδη βελτίωση, όπου κάποιες φορές από εκεί που ήταν ο όρχις σκληρός, άρχισε να μαλακώνει, αλλά μετά ξανασκλήραινε και με ταλαιπωρούσε επιπλέον.

    Αφού επέστρεψα από τις διακοπές, τώρα τον Σεπτέμβρη, είμαι ήδη πολύ καλύτερα. Έχουν όλα υποχωρήσει στο 95%, ξανακάνω υπέρηχο και τα δείχνει όλα νορμάλ. Η ακτινολόγος που με εξέτασε (the one who saved my balls earlier in march..) μου είπε ότι επανήλθε και το αφήνουμε πίσω...

    Εν κατακλείδι, παιδιά, αν έχετε χλαμύδια, αν και γενικά είναι εύκολη περίπτωση, φροντίστε να το αντιμετωπίσετε το συντομότερο δυνατό και όπως πρέπει. Πάρτε όλη την αγωγή κι ακολουθείστε τις συστάσεις. Αν σας κάνει οξεία επιδιδυμίτιδα, και σας το γυρίσει σε χρόνια, ετοιμαστείτε για αρκετά ζόρια. Αλλά θα περάσει. Θέλει καιρό, αλλά θα περάσει.

    Ο λόγος που γράφω το κείμενο, είναι ότι ταλαιπωρήθηκα αρκετά αυτούς τους μήνες, και κυρίως ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ γιατί κανένας δεν μου είπε εξ αρχής, ότι μπορεί να πάρει ακόμα και 8 και 10 μήνες για τελειώσει. Μου λέγαν απλά "υπομονή" και όσο έβλεπα ότι δεν περνούσε (και σε συνδυασμό ότι δεν είχα συγκεκριμένες απαντήσεις), ανησυχούσα περισσότερο.

    Για τη χλαμύδια τα βήματα είναι τα εξής: αντιμετωπίζετε το μικρόβιο εξ αρχής με αγωγή, δεν πρόκειται για σοβαρή μόλυνση. Κατά 90% είναι υπόθεση ημερών και όχι επίμονη. Η περίπτωση μου είναι από τις χειρότερες που μπορεί να τύχουν, και πάλι, μετά από 6 μήνες είμαι κομπλε.

    Οπότε μηδέν άγχος, και για πρηξίματα, ε, καλό κουράγιο και υπομονή.

    Ελπίζω να βοήθησα.

  14. #269
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Να προσθέσω ότι θέλει άμεση αντιμετώπιση, μέχρι και στα μάτια μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα. Μάλιστα, εγώ δεν είχα κανένα σύμπτωμα στα γεννητικά όργανα αλλά στο μάτι. Και αφού οι συνήθεις θεραπείες απέτυχαν μου έκαναν καλλιέργεια και το βρήκαν. Επίσης να πω ότι δεν κόλλησα από σεξουαλική επαφή αλλά από επιφάνεια. Άρα βασικές αρχές υγιεινής, πλύσιμο χεριών πολύ καλό ιδίως μετά τη χρήση τουαλέτας και όσο γίνεται να αποφεύγουμε να τρίβουμε τα μάτια μας. Η θεραπεία για τα χλαμύδια επειδή γίνεται με ισχυρή αντιβίωση μπορεί να προκαλέσει διατάραξη του μικροβιωματος και μυκητιάσεις στα γεννητικά όργανα όπως σε εμένα γιατί οι ηλίθιοι γιατροί δεν μου είπαν να παίρνω προβιοτικα.

Page 18 of 18 FirstFirst ... 8161718

Similar Threads

  1. ΧΛΑΜΥΔΙΑ
    By trela in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 1
    Last Post: 19-08-2020, 09:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •