Φοβίες μετά το έμφραγμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    Φοβίες μετά το έμφραγμα

    Kαλησπέρα,
    Έχω αναφερθεί σε προηγούμενο ποστ ότι τον Ιανουάριο πέρασα ένα σοβαρό έμφραγμα μόλις στα 34 χρόνια μου που έφερε άνω κάτω τη ζωή μου. Έχοντας περάσει ένα εύλογο διάστημα (σαν να ξεπέρασα το πρώτο ΣΟΚ της ασθένειας) τον τελευταίο καιρό φοβάμαι πολύ ότι μπορεί να πάθω κάτι μοιραίο, δεν τολμώ ούτε να το πω. Παίρνω κανονικά τα φάρμακά μου, προσπαθώ να προσέχω τη διατροφή μου (δεν είναι πολύ εύκολο αυτό) αλλά κάνω κακές σκέψεις. Φοβάμαι αρκετά. Το έμφραγμα με οδήγησε στην εμφύτευση απινιδωτή για ασφάλεια σε τυχόν αρρυθμίες της καρδιάς που μπορεί να γίνουν επικίνδυνες. Παρακαλώ, αν κάποιο μέλος έχει αντίστοιχη εμπειρία αν θέλει να επικοινωνήσει μαζί μου να μιλήσουμε λίγο και να δώσουμε κουράγιο ο ένας στον άλλο αν το επιθυμεί. Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Καταρχήν περαστικά σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!!Ήσουν από πριν αγχώδης?ρωτάω γιατί είσαι πολύ μικρός για έμφραγμα!

  3. #3
    Eυχαριστώ πολύ. Ναι, είμαι αγχώδης κυρίως με το κομμάτι της δουλειάς.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by gimit View Post
    Kαλησπέρα,
    Έχω αναφερθεί σε προηγούμενο ποστ ότι τον Ιανουάριο πέρασα ένα σοβαρό έμφραγμα μόλις στα 34 χρόνια μου που έφερε άνω κάτω τη ζωή μου. Έχοντας περάσει ένα εύλογο διάστημα (σαν να ξεπέρασα το πρώτο ΣΟΚ της ασθένειας) τον τελευταίο καιρό φοβάμαι πολύ ότι μπορεί να πάθω κάτι μοιραίο, δεν τολμώ ούτε να το πω. Παίρνω κανονικά τα φάρμακά μου, προσπαθώ να προσέχω τη διατροφή μου (δεν είναι πολύ εύκολο αυτό) αλλά κάνω κακές σκέψεις. Φοβάμαι αρκετά. Το έμφραγμα με οδήγησε στην εμφύτευση απινιδωτή για ασφάλεια σε τυχόν αρρυθμίες της καρδιάς που μπορεί να γίνουν επικίνδυνες. Παρακαλώ, αν κάποιο μέλος έχει αντίστοιχη εμπειρία αν θέλει να επικοινωνήσει μαζί μου να μιλήσουμε λίγο και να δώσουμε κουράγιο ο ένας στον άλλο αν το επιθυμεί. Ευχαριστώ.
    Καλημερα !
    Τι θα ελεγες να ξεκινησεις με ενα ψυχολογο να δουλευεις αυτη την τραυματικη σου εμπειρια η οποια απολυτα φυσιολογικα σου άφησε αυτη την φοβια ?
    Το εχεις σκεφτει ?
    Κανε μια ερευνα υπαρχουν σπουδαίοι που δουλευουν σε τραυμα .

    Ειναι μια πληγη αυτη που κουβαλας ,ενα τραυμα ,αγκαλιασε το ,προστατευσε το ,αποδεξου το και μονο ετσι θα το πλαισιωσεις οπως πρεπει για να κατευναστει και ο φοβος σου και το αγχος σου


    Καντω οσο ειναι καιρος και στο λεω εγω που ενας τραυματισμος και ακριβως τα ιδια αγχοι με εσενα τα αφησα και μου αλοιωσαν ολη μου την ζωη πριν απο χρονια , μεχρι να μαθω να αγαπω το μετατραυματικο μου στρες που με οδηγησε σε αγχωδης διαταραχη και καταθλιπτικα επεισοδια ..
    Ακομα και σημερα υφίσταται απλα το διαχειριζομαι εγω και οχι εκεινο εμενα ...

    Επρεπε να γινει γιατι βλεποντας το σημερα η ζωη μου ειναι τελειως διαφορετικη ,αλλαξε οπτικη που το βλεπεις ολο αυτο θα σου κανει πολυ καλο!

    Στην αμυγδαλη του εγκεφαλου μας εχει καταγραφή αυτο το γεγγονος ...το παραμικρο ερεθισμα θα ενεργοποιει τον φοβο μας ..ετσι λειτουργει ο εγκεφαλος μας ,τελείως περιληπτικό για να καταλαβεις .Μαθε λοιπον σε καθε ερεθισμα που ενεργοποιει την αμυγδαλη σου να αντιδρας αναλογα ωστε να μην γιγαντωνεται ολο αυτο στο ταλαιπωρημενο μυαλο σου !

    Περαστικα και να εισαι οσο μπορεις επιμελής με την αυτοφροντιδα σου !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Similar Threads

  1. εκοψα το χορτο μετα απο 14 χρονια και αυτο με έκανε να εχω φοβίες και κρίση αγχους,
    By proinxasiklis in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 9
    Last Post: 17-10-2020, 16:14
  2. Ξανα μετα απο καιρο φοβιες...
    By konsav92 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 18-04-2015, 23:13
  3. ΕΜΦΡΑΓΜΑ
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 16-08-2012, 17:51
  4. Φοβιες και υπερβολικο αγχος μετα απο τραυματικη εμπειρια υγειας με γιατρους
    By Triella in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 23-08-2011, 13:49
  5. Φοβίες μετά από χωρισμό....
    By supergirl in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 21-07-2008, 17:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •