Κολικός εντερου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1

    Κολικός εντερου

    Καλησπέρα !! Έχω διάγνωση εδώ κ τρία χρόνια σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου!! Μέχρι τώρα είχα τα γνωστά συμπτώματα ....την Τετάρτη προς Πέμπτη ξημερώματα με ξύπνησε ένας τόσο δυνατός πόνος που ούτε στον χειρότερο εχθρό μου δν θα τον ευχομουν ποτέ.....
    Πήγα νοσοκομείο γιατί νόμιζα είναι σκωληκοειδίτιδα!! Εξετάσεις σούπερ ,γυναικολογικά σούπερ ,crp ,λευκά ,αιματοκρίτης σούπερ ....
    Ακτίνες κοιλιάς σούπερ
    Όλη την άλλη μέρα είχα διάρροιες με αίμα ροζ ...
    Προφανώς πήγα στον γιατρό μου κ ξεκίνησα ριφακολ κ σιλροτον γιατί έχω και παλινδρόμηση κ παίρνω και λαπραζολ ταυτόχρονα ... το ριφακολ τελείωσε χτες κ έχω ξεκινήσει προβιοτικα ...την άλλη εβδομάδα θα κάνω καλπροτεκτινη να δούμε αν υπάρχει κολίτιδα η Κρον ... ( ο γιατρός δν δίνει πάνω από 1% πιθανότητα λόγω τέλειας crp και λοιπων συμπτωμάτων) εγώ όμως....έχω φοβηθεί απειρααααα
    Αρχικά δεν μπορώ να ξεπεράσω τονσοκ αυτού του απίστευτου πόνου που έζησα κ ας κράτησε μόνο 15λεπτα..ιδρωσα τόσο πολύ η μπλούζα μου έσταζε ...χάθηκα..σαν λιποθυμία ....


    Το εχει πάθει κανείς σας; κ αν ναι ,το ξαναπαθατε;
    Όλοι μου είπαν ότι κολικός εντέρου δεν είναι κάτι που συμβαίνει συχνά όπως νεφρού κ χολής καθώς δεν υπάρχει κάποια πέτρα κλπ ..
    Σκέφτηκα διάτρηση μην έχω κλπ κλπ
    Ο γιατρός είπε ότι αυτά έχουν μαύρο αίμα ..εγώ είχα μόνο την επόμενη του νοσοκομείου ροζ ζωηρό κ σε μικρές ποσότητες ..σα να έσταζε από πληγή για αυτό κ ο γιατρός το δικαιολόγησε σαν πληγή απ' το έντερο χαμηλά ...
    Ο πόνος κ η ενόχληση που έχω πάντα είναι από αρκετά χαμηλά ...
    Πείτε μου τις εμπειρίες σας κ αν είναι αισιόδοξες ...
    Υποφέρει το μυαλό ,μου ...φοβάμαι μην το ξαναπαθω,..ένιωσα ότι έτσι πεθαίνει ο άνθρωπος...

  2. #2
    Κανείς ποτέ δεν έπαθε κολικό εντέρου ;;;; τι έχει γίνει με το φόρουμ;;; κάποτε γινόταν χαμός ...έχασα κάτι;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση.

  4. #4
    Που ακριβώς έκανα λάθος ;που πρέπει να το γράψω;

  5. #5
    Γιατί δεν μου απαντάτε ;;;;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    234
    Na σου απαντήσω εγώ. 'Εχω κι εγώ ευερέθιστο έντερο κι έχω περάσει κολικούς εντέρου. Αυτό που βοηθάει είναι μία θερμοφόρα στην κοιλιά -απλά ζεστή όχι να ζεματάει- καθώς η θερμότητα απαλύνει τον πόνο. Εννοώ πριν τον κολικό, όταν αισθάνεσαι απλή ενόχληση. Να το έχεις ως συνήθεια όταν πχ διαβάζεις ή βλέπεις τηλεόραση μια θερμοφόρα στην κοιλιά βοηθάει. Μετά διατροφή, περπάτημα -γιατί αυτού του είδους η γυμναστική βοηθάει κι αυτή πολύ- και μ' αυτά απομακρύνεται ο κολικός. Περιορίζεις το ευερέθιστο όσο μπορείς!
    Bobby Fischer
    1. ε4 γ5

  7. #7
    Έχετε καμία ιδέα κ για την παλινδρομηση που δεν μου περνά παρόλο π περνω χάπια στομάχου?
    Σκέφτομαι αν αυξηθεί η δόση του αντικαταθλιπτικου του σεροξατ αν θα βοηθήσει γιατί πέρασα έντονο στρες έχει 2 μήνες λόγω τ ότι η μαμά μ ήταν άρρωστη.

  8. #8
    Άρα έχεις παθει πανω από μια φορά κολικό;
    Θεέ μου ούτε να το σκεφτώ ξανά ...
    Κάνεις ειδική διατροφή ;
    Μπορείς να ,ου γράψεις για δεν τρως ποτέ ;
    Επίσης ,μιαμφορα το μήνα έχω μια κρίση διάρροιΑς ΠΧ για ,Κ μια μέρα,το ακούς να ταιριάζει με σεε;;;
    Αύριο θα έχω τ αποτελέσματα της καλπροτεκτινης ...έχω αγχωθει ,μη. Είναι Κρον η κολίτιδα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by Annitoulla View Post
    Έχετε καμία ιδέα κ για την παλινδρομηση που δεν μου περνά παρόλο π περνω χάπια στομάχου?
    Σκέφτομαι αν αυξηθεί η δόση του αντικαταθλιπτικου του σεροξατ αν θα βοηθήσει γιατί πέρασα έντονο στρες έχει 2 μήνες λόγω τ ότι η μαμά μ ήταν άρρωστη.
    Παίρνω κάποιο συμπλήρωμα με μαστίχα Χίου το οποίο για μένα είναι αποτελεσματικό. Εννοείται πως έχω κάνει εξετάσεις και δεν υπάρχει πρόβλημα με το στομάχι. Ο γιατρός μού σύστησε το συγκεκριμένο το οποίο προσωπικά με έχει βοηθήσει πολύ.
    Bobby Fischer
    1. ε4 γ5

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by φοβισμενη!!!! View Post
    Άρα έχεις παθει πανω από μια φορά κολικό;
    Θεέ μου ούτε να το σκεφτώ ξανά ...
    Κάνεις ειδική διατροφή ;
    Μπορείς να ,ου γράψεις για δεν τρως ποτέ ;
    Επίσης ,μιαμφορα το μήνα έχω μια κρίση διάρροιΑς ΠΧ για ,Κ μια μέρα,το ακούς να ταιριάζει με σεε;;;
    Αύριο θα έχω τ αποτελέσματα της καλπροτεκτινης ...έχω αγχωθει ,μη. Είναι Κρον η κολίτιδα
    Ναι, έχω πάθει πάνω από μία φορά αλλά ήπιας μορφής. Ειδική διατροφή κάνω: δεν τρώω καθόλου γαλακτοκομικά, ζάχαρη, κρέατα και γενικά επεξεργασμένα τρόφιμα. Πολλές ίνες, βρώμη, φυτικά σκευάσματα, ροφήματα (χαμομήλι, πράσινο τσάι, λουίζα, φασκόμηλο κλπ), όσπρια (με μέτρο εννοείται) και ψωμί ολικής. Ολα είναι θέμα συνήθειας. Προσωπικά δεν βρήκα καθόλου δύσκολη τη συγκεκριμένη διατροφή. Καθημερινά όμως άσκηση (έχω αγοράσει αεροπερπατητή σπίτι, αερόβια δηλαδή άσκηση) και... στον αγώνα καθημερινά.
    Bobby Fischer
    1. ε4 γ5

  11. #11
    Γλουτένη ; από σαλάτες; πφφ μου φαίνεται πολύ δύσκολο να αλλάξω τόσο διαιτολόγιο ενώ μένω με τον άντρα κ την,κόρη μας ....τόσο ξεχωριστά γεύματα μόνο για μενα...
    Έξω αν βγεις;;;
    Έκανα καλπροτεκτινη κοροανων κ βγήκε 52. Δλδ ελάχιστα ερεθισμένο έντερο ....
    Δν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω ...στην σκέψη ότι μπορεί να το ξαναπαθω Μ πιάνει τρέλα ..
    ΠΟΤΕ μέχρι τώρα δν μου έκανε καμία τέτοια κρίση ούτε τα πράσινα ούτε τα όσπρια κλπ όκ συνήθως έχω ενόχληση σαν πόνος περιόδου αλλά όχι έτσι ποτέ που έπαθα εκείνο το βράδυ ,ο γιατρός λέει ίσως ήταν κ γατσρμετεριδα μαζί ...κ τι αυτό κ το αίμα την άλλη μέρα ...αλλά ροζ ανοιχτο από πληγή
    Έκανα κ υπέρηχο άνω κοιλίας κ όλα τα σπλάχνα είναι οκ ....
    Παίρνεις κάποια αγωγη;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    234
    Οχι, αγωγή δεν παίρνω. Μόνο διατροφή και άσκηση. Πριν χρόνια διαγνώστηκα με διαβήτη τύπου 2 οπότε η διατροφή μου άλλαξε από τότε και άλλα μαγείρευα για μένα, άλλα για την οικογένεια. Αυτό δεν με ενοχλούσε καθόλου και εξακολουθεί να μη με ενοχλεί.
    Με την γλουτένη δεν έχω πρόβλημα. Οταν βγαίνω έξω παίρνω ό,τι επιτρέπεται στο διαιτολόγιο μου, πράγμα εύκολο γιατί σήμερα υπάρχει μεγάλη ποικιλία για όλους.
    Από σαλάτες έχω εντοπίσει ποια λαχανικά με πειράζουν (το μαρούλι πχ) τα υπόλοιπα μια χαρά τα τρώω κάθε μέρα. Το ευρέθιστο (σε μένα τουλάχιστον) λειτουργεί περισσότερο ψυχολογικά. Με το άγχος να δεις πρήξιμο και πόνος! Αυτό είναι το πρωτεύον, η διατροφή ακολουθεί. Αλλά τι να κάνουμε; Κάθε μέρα προσπαθούμε...
    Bobby Fischer
    1. ε4 γ5

  13. #13
    Νομίζω πως κ σε μένα πρώτα επηρεάζει το άγχος κ το στρες ...όμως είναι κ λίγο φαύλος κύκλος...το ίδιο το σεε δημιουργει στρες ...κ πάει λέγοντας ..
    Είμαι σε φάση που προσπαθώ να δω τη ζωή πρώτα με θετική οπτική κ μετά Μ αρνητική ...
    Τώρα όμως πχ μου κόλλησε ότι ίσως έχω εκκολπώματα αλλά δν μου γράφουν κολοκοσκοπηση με τίποτε με τέτοια κλινική εικόνα κλπ ...
    Έτσι είναι προσπαθούμε...το χειρότερο είναι ο φόβος που απέκτησα να μην ξαναπαθω κολικό ...αλλά άντε να φύγει ...
    Έχω κ τοπ ...όλα μαζί

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    234
    Εάν σε απασχολεί τόσο πολύ πήγαινε ιδιωτικά να κάνεις μια κολονοσκόπηση. Το κόστος της δεν είναι απαγορευτικό, βρες έναν καλό γαστρεντερολόγο και πήγαινε. Τουλάχιστον θα γνωρίζεις αν και δεν είναι και κάτι φοβερό να έχεις εκκολπώματα!
    Το "τοπ" που γράφεις, τι είναι;
    Bobby Fischer
    1. ε4 γ5

  15. #15
    Δεν μου κάνει ιδιώτης γιατί θεωρεί ότι δεν χρειάζεται Μ αυτή την κλινική εικόνα κλπ .κ ηλικία
    Δν χρειάζονται αγωγή αυτά; δν είναι θανατηφόρα;
    Γοπ εΓράψα ..τοπ έβγαλε ...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πολύποδες εντέρου
    By Dimitri34 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 15-06-2022, 23:16
  2. Τι ειναι η διατρηση εντερου?
    By hlias1988 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 19-07-2021, 13:37
  3. ισχαιμια και αποφραξη εντερου...
    By hlias1988 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 9
    Last Post: 26-12-2020, 18:13
  4. Τεινεσμός εντέρου βοήθεια!!
    By IPPOKRATIS1991 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-11-2016, 05:11
  5. Υδροθεραπεια εντερου
    By zwgrafia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 20-03-2009, 21:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •