Seroxat Παρενεργειες - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21
  1. #16
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Nikos2021 View Post
    τι ειδους ΙΔΨ ?
    Σοβαρή. Από τις δύσκολες περιπτώσεις.
    Φόβος μήπως κολλήσω ειτζ από το οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς.
    Έφτασα στο σημείο να νιώθω βελόνες να με τρυπάνε μέσα στο ίδιο μου το σπίτι στο κρεβάτι που κοιμάμαι…

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Σοβαρή. Από τις δύσκολες περιπτώσεις.
    Φόβος μήπως κολλήσω ειτζ από το οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς.
    Έφτασα στο σημείο να νιώθω βελόνες να με τρυπάνε μέσα στο ίδιο μου το σπίτι στο κρεβάτι που κοιμάμαι…
    Δυσκολο. Γιατι αραγε τα κανει αυτα το μυολο ?

  3. #18
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Nikos2021 View Post
    Δυσκολο. Γιατι αραγε τα κανει αυτα το μυολο ?
    Αυτή την απορία έχω κι εγώ τόσα χρόνια….
    Εγώ είμαι έτσι από τα 7 μου….
    Μεγαλώνοντας και πηγαίνοντας στους ψυχολόγους και τους ψυχιάτρους άρχισα να καταλαβαίνω ότι και οι γονείς μου είχαν/έχουν συμπτώματα και μάλιστα χοντρά ΙΔΨ…
    Όποτε προφανώς είναι κληρονομικό παρόλο που η ψυχιατρική δεν έχει βρει τέτοιες συσχετίσεις για την ΙΔΨ.
    Σίγουρα μεγάλο ρόλο παίζει και το περιβάλλον στο οποίο μεγαλώνει κάποιος. Εμένα πχ ήταν πολύ αυστηρό θρησκευτικό το πλαίσιο όποτε όλα μα όλα ήταν ντροπή στην οικογένεια μου και φυσικά το γνωστό «τι θα πει ο κόσμος». Επίσης απ όσο με θυμάμαι οι γονείς μου δημιουργούσαν ενοχές για τα πάντα.
    Λίγο το κληρονομικό λίγο το περιβάλλον έφτασα στον πάτο…

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Αυτή την απορία έχω κι εγώ τόσα χρόνια….
    Εγώ είμαι έτσι από τα 7 μου….
    Μεγαλώνοντας και πηγαίνοντας στους ψυχολόγους και τους ψυχιάτρους άρχισα να καταλαβαίνω ότι και οι γονείς μου είχαν/έχουν συμπτώματα και μάλιστα χοντρά ΙΔΨ…
    Όποτε προφανώς είναι κληρονομικό παρόλο που η ψυχιατρική δεν έχει βρει τέτοιες συσχετίσεις για την ΙΔΨ.
    Σίγουρα μεγάλο ρόλο παίζει και το περιβάλλον στο οποίο μεγαλώνει κάποιος. Εμένα πχ ήταν πολύ αυστηρό θρησκευτικό το πλαίσιο όποτε όλα μα όλα ήταν ντροπή στην οικογένεια μου και φυσικά το γνωστό «τι θα πει ο κόσμος». Επίσης απ όσο με θυμάμαι οι γονείς μου δημιουργούσαν ενοχές για τα πάντα.
    Λίγο το κληρονομικό λίγο το περιβάλλον έφτασα στον πάτο…
    Με ποιον τροπο σκεφτεσαι να τα ξεπερασεις ολα αυτα ? Εγω εαν τελικα γινω τουλαχιστον οπως ημουν πριν παρω αυτο το καταστροφικο φαρμακο θα αλλαξω πολλα στην ζωη μιας και τωρα ειδα πως ειναι να πιανεις πατο και ξυπνησα.

  5. #20
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Nikos2021 View Post
    Με ποιον τροπο σκεφτεσαι να τα ξεπερασεις ολα αυτα ? Εγω εαν τελικα γινω τουλαχιστον οπως ημουν πριν παρω αυτο το καταστροφικο φαρμακο θα αλλαξω πολλα στην ζωη μιας και τωρα ειδα πως ειναι να πιανεις πατο και ξυπνησα.
    Σου έχει κάνει ζημιά ε;; Θες να γινεις όμως όπως πριν; Δεν είχες αρνητικές σκέψεις τότε; Άλλωστε γι αυτό δεν πήρες τα φάρμακα;;
    Εγώ θα ήθελα να κόψω τελείως από τα φάρμακα και να προσπαθήσω να διατηρήσω τις σκέψεις στο επίπεδο που είναι τώρα γιατί σε αυτό το κομμάτι είμαι πολύ καλά. Βέβαια δεν σου κρύβω πως φοβάμαι μήπως κόβοντας τα ξαναγυρίσω στα παλιά χάλια μου…
    Δρν ξέρω πραγματικά. Θέλω να κάνω πράγματα για μένα, πράγματα που με ευχαριστούν. Η αλήθεια είναι πως πάντα είχα χόμπι και τα ασχολιόμουν με πολλά. Κι ενώ όλοι λένε ότι αυτό βοηθάει, εγώ παρόλα αυτά που έκανα βούλιαζα στις αρνητικές σκέψεις και τα κολλήματα μου. Δεν με βοηθούσε τίποτα από ένα σημείο και μετά. Γι αυτό και ξεκίνησα τα φάρμακα. Δεν ήταν επιλογή ήταν σχεδόν διαταγή από τους γιατρούς για να τα πάρω γιατί είχα φτάσει στα όρια της αυτοκτονίας. Δυστυχώς τα πράγματα ήταν πολύ ασχημα και δεν είχα άλλη επιλογή. Είχα εξαντλήσει ήδη την ψυχοθεραπεία η οποία επίσης δεν με βοήθησε. Όποτε πήρα τα φάρμακα χωρίς δεύτερες σκέψεις. Σήμερα όμως μετά από αυτό που βλέπω ότι κάνουν στον οργανισμό θέλω πια να τα σταματήσω.
    Εσυ σκέφτεσαι να τα κόψεις; Το έχεις συζητησει με τον ψυχίατρο;;

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    24
    Οχι το πηρα γιατι ειχα ψυχοσωματικα οπως ζαλαδα κοπωση ταση δυσπμοια τετοια. Οι οποιες αρνητικες σκεψεις ειχα ηταν πληρως δικες μου και ελεγχομενες σκεψεις εγω τις εφερνα στο μυαλο εγω τις εδιωχνα οχι οπως τωρα που εχω κακες σκεψεις συνεχεια απο το πουθενα. Εγω δεν περνω φαρμακα πηρα μονο μια φορα και μου εκανε ολο αυτο σιγα μην το συνεχιζα και σιγα μην ξαναπαρω. Αυτα τα φαρμακα ειναι ολα βλακειες τωρα το καταλαβα πριν δεν ηξερα σου καταστρεφουν το μυολα και το ποιος εισαι.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Seroxat- παρενέργειες
    By Delmem250119a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 29-07-2020, 21:48
  2. Seroxat
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 7
    Last Post: 31-07-2018, 18:20
  3. seroxat
    By pokemongo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 20
    Last Post: 20-08-2016, 14:59
  4. Seroxat- ναι ή οχι???
    By impossible in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 08-12-2011, 03:50
  5. SEROXAT
    By maria... in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 01-12-2008, 11:36

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •