Seroxat Παρενεργειες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    24

    Exclamation Seroxat Παρενεργειες

    Καλησπερα. Διαβαζω καιρο τις συζητησεις σας δεν ειχα γραψει ποτε ηρθε η ωρα να γραψω και γω τωρα που βρησκομαι σε τραγικη κατασταση. Το ιστορικο μου ειναι Χρονια Αγχωδη διαταραχη με εντονα ψυχοσωματικα, νοσοφοβιες οτι εχω διαφορα οτι θα πεθανω και αλλα τετοια τα γνωριζετε, ηπια καταθλιψη που δεν μου διμιουργουσε προβλημα και ΙΨ σχετικα απλοι οπως συχνο πλυσιμο χεριων, επανελεγχος και θεματα με την οργανωση. Πηγα σε ψυχιατρο γιατι ειχα κουραστει με τα ψυχοσωματικα και ηθελα να τελειωνω με αυτα. Η ψυχιατρος μου εδωσε Seroxat πρωτη φορα θα επερνα τετοια φαρμακα. Λοιπον περνω ενα Seroxat ολοκληρω το απογευμα και μετα απο 15 λεπτα αρχιζω να εχω εντονη συγχηση-ανησυχια δεν ηξερα τι κανω εντονος εσωτερικος πονος πιεση 155 παλμοι 130+ τρομο ναυτια πονοκοιλο και αλλα δεν το ξαναπηρα. Το χειροτερο ομως ειναι οτι μου διμιουργησε αυτοκτονικες τασεις-σκεψεις, τασεις να θελω να κανω κακο στον εαυτο μου και στους αλλους κατι που δεν ειχα ποτε μου ημουν πολυ φυσιολογικος και λογικος ανθρωπος παρολα τα θεματα με το αγχος. Οποτε τωρα ενα μιση μηνα μετα συνεχειζω να εχω σκεψεις να κανω κακο στον εαυτο μου και στους αλλους π.χ. να πηδηξω απο καπου η να πεσω μπροστα απο αμαξι και αλλα κατι που μου δημιουργει εντονο αγχος και φοβο γιατι ξερω οτι δεν θελω να κανω κακο σε κανεναν. Επισης εχω χασει τελιως τον εαυτο μου δεν ξερω ποιος ειμαι ουσιαστικα ειναι λες και δεν εχω προσβαση στο μυολο μου στις αναμνησεις μου στα συναισθηματα μου ειναι φορες που νιωθω οτι ειναι τελιως αλλος σνθρωπος στο σωμα και στο μυαλο μου.Ειναι φορες που νιωθω οτι παει τρελαθηκα και θα ειμαι για παντα ετσι. Νιωθω απαθεια για τους γυρω μου και για ολα οσα αγαπουσα καποτε χωρις κινητρα χωρις επιθυμιες χωρις ονειρα ουσιαστικα χωρις συναιρθηματα. Γνωριζει καποιος τι μπορει να μου συνεβει και αν εχει καποιος παρομοια εμπειρια ? Θα σταματηση καποτε αυτο η θα ειμαι ετσι και χειροτερα για παντα ?
    Υ.Γ. Θα ξαναεπισκεψτω ψυχιατρο οποτε αχρηστες απαντησεις τυπου πηγαινε σε ψυχολογο, ψυχιατρο δεν θελω....Ευχαριστω.
    Last edited by Nikos2021; 15-08-2021 at 16:59.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,097
    Αν και δεν έχω δοκιμάσει το seroxat, από αυτά που περιγράφεις και τη δική μου εμπειρία με διάφορα άλλα αντικαταθλιπτικά, συμπεραίνω ότι δεν ήταν το φάρμακο που τα προκάλεσε όλα αυτά. Εξάλλου όλα τα φάρμακα θέλουν κάποιο χρονικό διάστημα για να δράσουν, ακόμη και οι παρενεργειες και μάλιστα τέτοιου είδους δεν θα εμφανιστούν λίγη ώρα μετά τη λήψη του. Μάλλον το υπερβολικό σου άγχος εστίασε τώρα στο φάρμακο και στο τι μπορεί να σου προκαλέσει και αυτό το αγχος το σωματοποιησες. Πες το στον επόμενο γιατρό μπας και σου γράψει και κάνα αγχολυτικο ή για να αφιερώσετε χρόνο συζήτησης για την αγωγή κλπ

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    24
    Μονο που εγω ποτε δεν ειχα τετοιες σκεψεις ποσο μαλλον να μην ξερω ποιος ειμαι. Παντα ηξερα ποιος ειμαι που ειμαι και τι κανω. Δεν υπαρχει περιπτωση να ξαναπαρω τετοιες βλακειες. Πως μπορειτε και τα περνετε ειναι οτι χειροτερο υπαρχει τωρα καταλαβα τι ειναι αυτα τσ φαρμακα και το ποσο "ψευτικα" ειναι τελικα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Καλησπέρα και Χρόνια πολλά σε όλους...η Παναγια μαζί μας,
    Εχω κι εγω θέμα με άγχος,αρρωστοφοβία,κρίσεις πανικου και πολλά πολλά ψυχωσωματικά.Ξέρω πόσο κουραστικό είναι όλο αυτό...το παλευω χρόνια.Ευτυχώς έχω καταφέρει να είμαι λειτουργική και να μην κλείνομαι αλλά είναι κατα περιόδους δύσκολο πολύ.Δεν εχω πάρει φάρμακα μέχρι στιγμής...μόνο αγχολυτικό χρησιμοποιώ.Όμως σε συζήτηση που είχα περσι με μια νευρολόγο που με παρακολουθούσε για να ξεκινήσουμε φαρμακευτική αγωγή (ήμουν πολύ δύσκολα περσι το καλοκαίρι) θυμάμαι χαρακτηριστικά που μου είπε οτι τα αντικαταθλιπτικά τους πρωτους μήνες δίνονται πάντα σε συνδυασμό με αγχολυτικά ακριβώς λόγω των παρενεργειών που μπορει να προκαλέσουν.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Πιθανόν να είχες την παράδοξη αντίδραση ( adverse reaction ) στο φάρμακο, που δυστυχώς μπορεί να παρουσιαστεί με την πρώτη λήψη αυτων των φαρμάκων ..
    Συμπτώματα της από ότι γνωρίζω από το site survivingantidepressants.com
    είναι και το depersonalisation ,και ο αυτοκτονικος ιδεασμος .
    Δες το με τον ψυχίατρο σου ,αν είναι μελετημένος και σοβαρός επιστήμονας, να δείτε τι μπορείς να κάνεις.
    Last edited by kostas62; 15-08-2021 at 23:25. Reason: Διόρθωση έκφραση

  6. #6
    Nefeli28
    Guest
    Στην αρχή της λήψης των αντικαταθλιπτικών είναι πολύ πιθανό να εμφανιστούν όλα αυτά τα συμπτώματα που εχεις και ειδικά ο αυτοκτονικός ιδεασμός.
    Όταν ξεκίνησα για 1η φορά τα αντικαταθλιπτικά και παρόλο που τα έπαιρνα για ΙΔΨ και κατάθλιψη, είχαν φουντώσει και οι αρνητικές σκέψεις και η κατάθλιψη και ο αυτοκτονικός ιδεασμός.
    Αργότερα υποχώρησαν αυτά τα συμπτώματα και στη θέση τους ήρθε μια γενική καταστολή του οργανισμού και ισοπέδωση κυρίως των συναισθημάτων. Αυτή η απάθεια που περιγράφεις είναι πολύ χαρακτηριστική των χαπιών αυτών.
    Τρία χρόνια μετά, συνεχίζω να έχω καταστολή, απάθεια και τελικά αλλοίωση του χαρακτήρα μου….
    Αυτο που μου έχει κάνει τη μεγαλύτερη εντύπωση συζητώντας με τον ψυχίατρο είναι ότι και μετά τη διακοπή αυτών των φαρμάκων τα συμπτώματα και οι παρνεργειες μπορεί να συνεχιστούν για πολύ καιρό….

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,097
    Quote Originally Posted by Nikos2021 View Post
    Μονο που εγω ποτε δεν ειχα τετοιες σκεψεις ποσο μαλλον να μην ξερω ποιος ειμαι. Παντα ηξερα ποιος ειμαι που ειμαι και τι κανω. Δεν υπαρχει περιπτωση να ξαναπαρω τετοιες βλακειες. Πως μπορειτε και τα περνετε ειναι οτι χειροτερο υπαρχει τωρα καταλαβα τι ειναι αυτα τσ φαρμακα και το ποσο "ψευτικα" ειναι τελικα.
    Μήπως είχες διαβάσει το φύλλο οδηγιών με τις πιθανές παρενέργειες και επηρεαστηκες; Από την άλλη είναι αλήθεια ότι δεν υπάρχει τρόπος επιλογής αντικαταθλιπτικου που να σιγουρευει το αποτέλεσμα. Πρέπει ο γιατρός να είναι πολύ ενημερωμένος για τα φάρμακα και να έχει καλή αντίληψη και προαίρεση απέναντι στον ασθενή. Δεν πετάμε και την σκούφια μας από τη χαρά μας που τα παίρνουμε, από ανάγκη το κάνουμε. Υπάρχουν πολλοί που έχουν βοηθηθεί, άλλοι περισσότερο άλλοι λιγότερο.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    24
    Και βεβαια το διαβασα αλλα δεν νομιζω να ειναι απο αυτο... δεν ξερω πια ......γιατι εγινε ολο αυτο.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    24
    Ο αυτοκτονικοσ ιδεασμος τι ακριβως ειναι ? Ειναι απλως σκεψη η ειναι κατι που μπορει και να το κανεις ? Μπορεις να μου πεις πως βιωνεις αυτην την ισοπέδωση των συναισθημάτων και την απαθεια ?

  10. #10
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Nikos2021 View Post
    Ο αυτοκτονικοσ ιδεασμος τι ακριβως ειναι ? Ειναι απλως σκεψη η ειναι κατι που μπορει και να το κανεις ? Μπορεις να μου πεις πως βιωνεις αυτην την ισοπέδωση των συναισθημάτων και την απαθεια ?
    Είναι οι σκέψεις και οι ιδέες που μπαίνουν σε κάποιον όταν αρχιζει να σκέφτεται έντονα και με λεπτομέρειες την αυτοκτονία του.
    Η ισοπέδωση συναισθημάτων και η απάθεια είναι για μένα μια επίπεδη κατάσταση στην οποία αδυνατώ να βιώσω όπως βίωνα παλιότερα τα συναισθήματα μου. Δηλ σαν να με κρατάει κάτι από το να νιώσω την χαρά αλλά και τη λύπη όπως ειναι στην πραγματικότητα. Είναι σχεδόν και τα δυο ίδια.
    Δεν μπορω να εκνευριστώ εύκολα αλλά ούτε και να χαρώ όπως χαιρόμουν. Όλα ειναι φλατ.
    Κάτι (τα φάρμακα) με εμποδίζει από το να νιώσω στο 100% όλα τα συναισθήματα. Έστω σε ένα μεγάλο φυσιολογικο ποσοστό όπως τα νιώθουν οι άνθρωποι που δεν παίρνουν χάπια…
    Είμαι σε καταστολή. Όλα ειναι ίδια. Χωρίς σκαμπανεβάσματα, σαν μια ευθεία γραμμή.
    Δεν μπορω όμως να ζω έτσι. Έχει αρχίσει να με φρικάρει πολύ όλο αυτό…

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Είναι οι σκέψεις και οι ιδέες που μπαίνουν σε κάποιον όταν αρχιζει να σκέφτεται έντονα και με λεπτομέρειες την αυτοκτονία του.
    Η ισοπέδωση συναισθημάτων και η απάθεια είναι για μένα μια επίπεδη κατάσταση στην οποία αδυνατώ να βιώσω όπως βίωνα παλιότερα τα συναισθήματα μου. Δηλ σαν να με κρατάει κάτι από το να νιώσω την χαρά αλλά και τη λύπη όπως ειναι στην πραγματικότητα. Είναι σχεδόν και τα δυο ίδια.
    Δεν μπορω να εκνευριστώ εύκολα αλλά ούτε και να χαρώ όπως χαιρόμουν. Όλα ειναι φλατ.
    Κάτι (τα φάρμακα) με εμποδίζει από το να νιώσω στο 100% όλα τα συναισθήματα. Έστω σε ένα μεγάλο φυσιολογικο ποσοστό όπως τα νιώθουν οι άνθρωποι που δεν παίρνουν χάπια…
    Είμαι σε καταστολή. Όλα ειναι ίδια. Χωρίς σκαμπανεβάσματα, σαν μια ευθεία γραμμή.
    Δεν μπορω όμως να ζω έτσι. Έχει αρχίσει να με φρικάρει πολύ όλο αυτό…
    Εγω δεν σκεφτομαι ουτε εντονα ουτε με λεπτομερειες την αυτοκτονια απλως απλως μου ερχεται σαν σκεψη/παροτρηνση να το κανω χωρις λεπτομερειες... Και εγω ετσι νιωθω στο θεμα τον συναισθηματων χωρις να μπορω να χαρω να λυπηθω να ευχαριστιθω η να στεναχωρηθω η να συμπονεσω ολα το ιδιο απαθεια.. Αφου νιωθεις τοσο χαλια με αυτα τα φαρμακα γιατι τα παιρνεις ?

  12. #12
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Nikos2021 View Post
    Εγω δεν σκεφτομαι ουτε εντονα ουτε με λεπτομερειες την αυτοκτονια απλως απλως μου ερχεται σαν σκεψη/παροτρηνση να το κανω χωρις λεπτομερειες... Και εγω ετσι νιωθω στο θεμα τον συναισθηματων χωρις να μπορω να χαρω να λυπηθω να ευχαριστιθω η να στεναχωρηθω η να συμπονεσω ολα το ιδιο απαθεια.. Αφου νιωθεις τοσο χαλια με αυτα τα φαρμακα γιατι τα παιρνεις ?
    Τα έχω μειωσει αλλά ο ψυχίατρος λέει δεν είμαι σε φάση να τα κόψω τελείως. Όποτε τι να κάνω;;;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Τα έχω μειωσει αλλά ο ψυχίατρος λέει δεν είμαι σε φάση να τα κόψω τελείως. Όποτε τι να κάνω;;;
    τι προβληματα ειχες και τα αρχισες ?

  14. #14
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Nikos2021 View Post
    τι προβληματα ειχες και τα αρχισες ?
    ΙΔΨ και κατάθλιψη

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    ΙΔΨ και κατάθλιψη
    τι ειδους ΙΔΨ ?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Seroxat- παρενέργειες
    By Delmem250119a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 29-07-2020, 21:48
  2. Seroxat
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 7
    Last Post: 31-07-2018, 18:20
  3. seroxat
    By pokemongo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 20
    Last Post: 20-08-2016, 14:59
  4. Seroxat- ναι ή οχι???
    By impossible in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 08-12-2011, 03:50
  5. SEROXAT
    By maria... in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 01-12-2008, 11:36

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •