Αρνητικά συναισθηματα Και στρεςς
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133

    Αρνητικά συναισθηματα Και στρεςς

    Καλησπέρα και καλή Παναγιά
    Έχετε βιώσει ποτέ αρνητική ενέργεια,Αρνητικά vibes από κάποιους ανθρώπους; ή από μια περιοχη;
    Εγώ αυτό το βιώνω όταν μπαίνω σπίτι. Νιωθω κάτι αρνητικο δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω. Κακή ενέργεια και Αυτό μου δημιουργεί στρες.
    Υποτίθεται ότι μπαίνουμε στο σπίτι για να ηρεμήσουμε και αντ' αυτού μου δημιουργείται μια αγωνία.

    Δεν ξέρω τι να κάνω.

  2. #2
    Quote Originally Posted by Meli-meli View Post
    Καλησπέρα και καλή Παναγιά
    Έχετε βιώσει ποτέ αρνητική ενέργεια,Αρνητικά vibes από κάποιους ανθρώπους; ή από μια περιοχη;
    Εγώ αυτό το βιώνω όταν μπαίνω σπίτι. Νιωθω κάτι αρνητικο δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω. Κακή ενέργεια και Αυτό μου δημιουργεί στρες.
    Υποτίθεται ότι μπαίνουμε στο σπίτι για να ηρεμήσουμε και αντ' αυτού μου δημιουργείται μια αγωνία.

    Δεν ξέρω τι να κάνω.
    Καλησπέρα. Καλη Παναγια και η βοήθεια της μαζι μας.
    Σε καταλαβαίνω, αυτο ακριβώς σκεφτόμουν και εγω σήμερα δηλαδη. Καθε φορα που μπαίνω σπίτι ή οδευω προς αυτο σαν να ξεκινανε ολα. Ισως βέβαια να φταίει οτι μενω μονη μου και προκαλείται ενα ενδόμυχο αγχος και φόβος.
    Τωρα για το τι μπορεις να κάνεις. Μια λύση ειναι ο αγιασμός. Ραντισε ολο το σπιτι και πες μια προσευχή. Η μετά μπορεις να παρεις ενα ματσάκι φασκόμηλο και να το ανάψεις. Ο καπνος του και η μυρωδιά λενε πως διώχνει την αρνητική ενέργεια και εξαγνιζει το χωρο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by Nafkoko View Post
    Καλησπέρα. Καλη Παναγια και η βοήθεια της μαζι μας.
    Σε καταλαβαίνω, αυτο ακριβώς σκεφτόμουν και εγω σήμερα δηλαδη. Καθε φορα που μπαίνω σπίτι ή οδευω προς αυτο σαν να ξεκινανε ολα. Ισως βέβαια να φταίει οτι μενω μονη μου και προκαλείται ενα ενδόμυχο αγχος και φόβος.
    Τωρα για το τι μπορεις να κάνεις. Μια λύση ειναι ο αγιασμός. Ραντισε ολο το σπιτι και πες μια προσευχή. Η μετά μπορεις να παρεις ενα ματσάκι φασκόμηλο και να το ανάψεις. Ο καπνος του και η μυρωδιά λενε πως διώχνει την αρνητική ενέργεια και εξαγνιζει το χωρο.
    Βοήθεια μας.
    Πλέον θυμιατιζω καθημερινά. Αν δεν το κανω μια μέρα νιώθω περίεργα. Μαζί με το λιβάνι βάζω και απηγανο έχει άθλια μυρωδιά όμως λένε ότι κάνει για τετοια.
    Κάποτε φέραμε ένα πάτερ να μας κάνει ευχελαιο όμως από τότε δεν πήγαν και πολύ καλά τα πράγματα.
    Ομως θελω να ξαναφέρουμε .

    Δεν μπορώ. Το σπίτι είναι το καταφύγιο μας λένε. Όμως μονο έξω από αυτό νιώθω ήρεμη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Σήμερα πήγα σε ένα ξωκλήσι. Και ήταν τόσο ήρεμα που ήθελα να μείνω εκεί.
    Έχει καιρό να νιώσω έτσι ηρεμία.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Νομίζω ότι έχει να κάνει με ταύτιση ενός γεγονότος που έχει γίνει στο σπίτι ή αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα που σε ταλαιπωρεί και πηγαίνοντας σπίτι νιώθεις να σε πνίγει. Αυτά περί ευχελαίου κλπ δεν τα πολυπαίρνω στα σοβαρά, οπότε δε μπορώ να πω κάτι περί αυτού

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Μήπως να μετακομίσεις;;;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by erimitis44 View Post
    Νομίζω ότι έχει να κάνει με ταύτιση ενός γεγονότος που έχει γίνει στο σπίτι ή αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα που σε ταλαιπωρεί και πηγαίνοντας σπίτι νιώθεις να σε πνίγει. Αυτά περί ευχελαίου κλπ δεν τα πολυπαίρνω στα σοβαρά, οπότε δε μπορώ να πω κάτι περί αυτού
    Ναι έχεις δίκαιο. Όχι μέσα στο σπίτι μας αλλά έξω από αυτό. Και μάλλον γι αυτό νιώθω έτσι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Meli-meli View Post
    Ναι έχεις δίκαιο. Όχι μέσα στο σπίτι μας αλλά έξω από αυτό. Και μάλλον γι αυτό νιώθω έτσι.
    Πάντως να ξέρεις ότι το παθαίνουν και άλλοι άνθρωποι. Ας πούμε εγώ αν βγω και περάσω καλά, μετά αν γυρίσω στο σπίτι και δεν έχω προγραμματίσει μια άλλη έξοδο σε σύντομο χρονικό διάστημα, αισθάνομαι μια μελαγχολία...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Μήπως να μετακομίσεις;;;
    Πολύ θα το ήθελα. Ειδικά να είχα την οικονομική ευχέρεια θα το έκανα μέχρι να βρω αυτό που μου δημιουργεί θετικά αισθήματα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Πάντως καί εγώ πολλές φόρες νιώθω ότι δεν Με βοηθά τό σπίτι νά χαλαρωσω. Δεν μαρεσει ούτε αυτό ούτε η περιοχή... όλο προσπαθώ να τό φτιάξω καί όλο κάτι μου φταίει.

    Μήπως νά αλλάξεις τό χωρο μέσα;δλδ την οργάνωση; νά βάλεις φυτά;να βάλεις αντικείμενα που σού αρέσουν;
    Πράγματα που τά βλέπεις καί χαίρεσαι;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Πάντως καί εγώ πολλές φόρες νιώθω ότι δεν Με βοηθά τό σπίτι νά χαλαρωσω. Δεν μαρεσει ούτε αυτό ούτε η περιοχή... όλο προσπαθώ να τό φτιάξω καί όλο κάτι μου φταίει.

    Μήπως νά αλλάξεις τό χωρο μέσα;δλδ την οργάνωση; νά βάλεις φυτά;να βάλεις αντικείμενα που σού αρέσουν;
    Πράγματα που τά βλέπεις καί χαίρεσαι;
    Με το που μπαίνω στη περιοχή γύρω από το σπίτι νιώθω να αλλάζει η διάθεση μου. Δεν έχει σχέση με τη διακόσμηση. Νιωθω στον αέρα κάτι περίεργο. Σαν να μαυριζει η ψυχη μου. Θα ψάξω να βρω τίποτα για ενεργειακούς καθαρισμούς.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,097
    Quote Originally Posted by Meli-meli View Post
    Με το που μπαίνω στη περιοχή γύρω από το σπίτι νιώθω να αλλάζει η διάθεση μου. Δεν έχει σχέση με τη διακόσμηση. Νιωθω στον αέρα κάτι περίεργο. Σαν να μαυριζει η ψυχη μου. Θα ψάξω να βρω τίποτα για ενεργειακούς καθαρισμούς.
    Ψυχολογικό είναι. Τζάμπα ταλαιπωρεισαι με λιβάνια και ενεργειακό καθαρισμό κλπ. Μέσα σου ψάξε πώς αισθάνεσαι για την οικογένειά σου, τι συμβολίζει για σένα το σπίτι κλπ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Δεν έχω αρνητικά συναισθήματα για την οικογένεια μου. Το σπίτι συμβολίζει ηρεμία για μενα. Γύρω από το σπίτι είναι το πρόβλημα. Ή φασαρία, αρνητικοί άνθρωποι και αυτό μπαίνει και μέσα.

Similar Threads

  1. Αρνητικά συναισθήματα
    By stavrinafly in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 18-07-2020, 17:47
  2. Αρνητικά Συναισθήματα
    By ΕιρηνηΠαναγιωτα in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 56
    Last Post: 23-11-2019, 20:29
  3. ΜΌΝΙΜΟ ΑΓΧΟΣ ΖΩΉ ΜΈΣΑ ΣΤΟ ΣΤΡΕΣΣ
    By Tomtim98 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 19-08-2018, 00:36
  4. Αρνητικά συναισθήματα
    By deladrian in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 06-03-2013, 06:05
  5. αρνητικά συναισθήματα
    By Sofaki in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 30-08-2009, 19:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •