ΙΔΨ ξεπερνιέται;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1

    ΙΔΨ ξεπερνιέται;

    Διαγνώστηκα με ΙΔΨ μετά από χρόνια που υπέφερα από άγχος κλπ. Ξεκίνησα θεραπεία με ladose αλλά ακόμα με βασανίζουν οι σκέψεις. Δεν αντέχω. Θα περάσει ποτέ ή η ζωή μου θα είναι πάντα έτσι;

  2. #2
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Stress28580 View Post
    Διαγνώστηκα με ΙΔΨ μετά από χρόνια που υπέφερα από άγχος κλπ. Ξεκίνησα θεραπεία με ladose αλλά ακόμα με βασανίζουν οι σκέψεις. Δεν αντέχω. Θα περάσει ποτέ ή η ζωή μου θα είναι πάντα έτσι;
    Καλησπέρα, παθούσα και εγώ με ΙΔΨ από τα 7 μου. Ποσο καιρό παίρνεις τα λαντοζ; Θεωρείς πως σε έχουν πιάσει;
    Σε γενικές γραμμές (εξαρτάται ο κάθε οργανισμός, η θεραπευτική παρέμβαση και ο προσωπικός αγώνας του καθενός), η ΙΔΨ είναι μια διαταραχή που «θεραπεύεται» σε ένα ποσοστό στην καλύτερη των εκδοχών 70-80%. Και αυτό με συνδυασμό φαρμακευτικής αγωγης και ψυχοθεραπείας . Είναι μια πολύ δύσκολη διαταραχή που μπορεί να κάνει τη ζωή του πάσχοντα πραγματικά πολύ δυσλειτουργική.
    Εγώ είμαι 3 χρόνια σε φάρμακα και 6 χρόνια συνολικά ψυχοθεραπεία και οι σκέψεις έχουν υποχωρήσει κατά πολύ.
    Μην το βάζεις κάτω! Υπάρχει ελπίδα να νιώσεις καλύτερα…

  3. #3
    Ψυχοθεραπεία κάνω 4χρονια αλλά τα χάπια τα ξεκίνησα τώρα. Ένα μήνα περίπου έχω. Δεν ξέρω αν με έπιασαν. Οι σκέψεις είναι διαρκώς στο κεφάλι μου. Ο ψυχίατρος είπε θα με βοηθήσει αλλά να κάνω υπομονή. Δεν θέλω να απελπίζομαι αλλά φαντάζομαι καταλαβαίνεις πως δεν είναι εύκολο. Απλά θέλω να σταματήσει...

  4. #4
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Stress28580 View Post
    Ψυχοθεραπεία κάνω 4χρονια αλλά τα χάπια τα ξεκίνησα τώρα. Ένα μήνα περίπου έχω. Δεν ξέρω αν με έπιασαν. Οι σκέψεις είναι διαρκώς στο κεφάλι μου. Ο ψυχίατρος είπε θα με βοηθήσει αλλά να κάνω υπομονή. Δεν θέλω να απελπίζομαι αλλά φαντάζομαι καταλαβαίνεις πως δεν είναι εύκολο. Απλά θέλω να σταματήσει...
    Έχει δίκιο ο γιατρός είναι νωρίς ακόμα, θέλει χρόνο για να δράσουν.

  5. #5
    Μακάρι. Το χειρότερο είναι πως σκέφτομαι ότι πρέπει να σκέφτομαι όλα αυτά γιατί αλλιώς θα μου συμβεί κάτι πολύ κακό. Σε ευχαριστώ για την ενθάρρυνση.

  6. #6
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Stress28580 View Post
    Μακάρι. Το χειρότερο είναι πως σκέφτομαι ότι πρέπει να σκέφτομαι όλα αυτά γιατί αλλιώς θα μου συμβεί κάτι πολύ κακό. Σε ευχαριστώ για την ενθάρρυνση.
    Ναι είναι νόμος αυτό στην ΙΔΨ: πρέπει πάντα να σκεφτόμαστε όλα αυτά τα αρνητικά γιατί είναι σαν να μην μπορούμε η να μην μας επιτρέπεται να ζούμε χωρίς αυτά…
    Κι όμως μας αξίζει να ζήσουμε χωρίς αυτά η έστω χωρίς τα περισσότερα απ’αυτα.
    Θα δεις θα τα καταφερεις, να έχεις εμπιστοσύνη σε σένα ακόμα και στις πιο σκοτεινές στιγμές. Στο λέω έχοντας περάσει από τα πιο σκοτεινά τούνελ της ζωής μου και έχοντας καταφέρει να ζήσω χωρίς τις αρνητικές σκέψεις που είχα πριν.
    Απλά θέλει τον χρόνο του στον καθένα μας. Εχε υπομονή και θα πάνε όλα καλύτερα!

  7. #7
    Σε ευχαριστώ πολύ. Είναι αυτό ακριβώς που λες. Νιώθω ότι μου αξίζει να ζω έτσι... Μόνο κάποιος που το έχει περάσει καταλαβαίνει πως είναι και τι νιώθω. Οι δικοί μου όσο και να θέλουν δυστυχώς δεν μπορούν να καταλάβουν. Ελπίζω στις μέρες που δεν θα μου επιβάλλω όλη αυτή τη μαυρίλα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Εγώ πιστεύω πως αν το πιάσεις σε μικρή ηλικία υπάρχει μια προοπτική. Εγώ ένα χρόνο παίρνω αγωγή και ψυχοθεραπεία, νιώθω πως σε κάθε ευάλωτη στιγμή είναι επιρρεπής σε υποτροπή. Κουράστηκα. Γιατί βλέπω και το παρελθόν μου που το έζησα σαν ΙΔΨ χωρίς να έχω διάγνωση.

  9. #9
    Έτσι νιώθω κι εγω. Δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί η κατάσταση γιατί τώρα ξεκίνησα την αγωγή. Από μόνη της η ψυχοθεραπεία βοήθησε αλλά δεν έλυσε όλο το πρόβλημα. Έχω δρόμο ακόμα όμως ελπίζω. δεν μπορώ να κάνω αλλιώς.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Κι εγώ αυτό βλέπω, πως έχω πολύ δρόμο μπροστά μου. Έχοντας ζήσει το μεγαλύτερο μέρος της ζωής μου με ιδεοληψίες, είναι μια νέα αρχή να προσαρμοστώ σε μια ζωή χωρίς αυτές. Έχει γίνει πρόοδο με την ψυχοθεραπεία, αλλά προχθές είχα μια μεγάλη υποτροπή- επεισόδιο, σαν αυτό που έπαθα πέρυσι που έπιασα πάτο. Βέβαια τώρα κράτησε μια μέρα που είναι μια πρόοδος σε σχέση με πέρυσι που κράτησε εβδομάδες. Λίγο έχω κουραστεί, αλλά θα προσπαθήσω να ξαναβρώ τους ρυθμούς μου.

  11. #11
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Αυτό το έχω κουραστεί είναι τόσο γνώριμο. Υπάρχουν βραδιά που απλά αφήνομαι και κλαίω απελπισμένη γιατί δεν μπορώ να σταματήσω όλο αυτό που συμβαίνει στο κεφάλι μου. Γιατί νιώθω ότι δεν αντέχω άλλο. Σκέψου όμως αυτό που λες. Κράτησε μια μέρα κι όχι βδομάδες!! Αυτό είναι πρόοδος, σωστά; Και το καλύτερο είναι ότι μπορείς να το αντιληφθείς!! Όλα θα μας πάνε καλά!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Απλά εκείνη την ημέρα είπα πολλά λόγια που στεναχώρησαν και τους δικούς μου, αλλά προφανώς δεν ήμουν ο εαυτός μου. Η αλήθεια είναι πως αν είμαι αγχωμένη έχω την τάση για ιδεοληψίες, δηλαδή στην καθημερινότητά μου τις έχω αποβάλει πολύ ή λίγο. Βέβαια δεν ξέρω αν είναι θετική πρόοδος ή απλά είμαι κουρασμένη και δεν έχω διάθεση ούτε για την ΙΔΨ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Και εγώ παιδιά βλέπω να ξαναξεκινώ αγωγή γιατί με έχουν πιάσει περιέργες ιδεοληψίες που οδηγούν σε κρίσεις πανικού κλπ. Σα να προσπαθώ να βγάλω τον εαυτό μου τρελό, έχω αποπραγματοποίηση αποπροσωποίηση όλα μαζί και με βυθίζουν ψυχικά. Προσπαθώ να κάνω πράγματα καθημερινά και να οργανώνω δραστηριότητες μήπως ξεχαστώ, αλλά δε με βοηθάει ιδιαίτερα..

  14. #14
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Απλά εκείνη την ημέρα είπα πολλά λόγια που στεναχώρησαν και τους δικούς μου, αλλά προφανώς δεν ήμουν ο εαυτός μου. Η αλήθεια είναι πως αν είμαι αγχωμένη έχω την τάση για ιδεοληψίες, δηλαδή στην καθημερινότητά μου τις έχω αποβάλει πολύ ή λίγο. Βέβαια δεν ξέρω αν είναι θετική πρόοδος ή απλά είμαι κουρασμένη και δεν έχω διάθεση ούτε για την ΙΔΨ.
    Λυπάμαι γιατί καταλαβαίνω πως αισθάνεσαι τύψεις. Δεν ξέρω αν θα σε βοηθούσε να το συζητήσεις με τους ανθρώπους σου και να τους εξηγήσεις. Προσωπικά έχω εξηγήσει στα παιδιά μου πως κάποιες μέρες απλά δεν έχω την ίδια υπομονή με άλλες και όταν μου συμβαίνει να είμαι χάλια τους λέω πως αυτή είναι μια τέτοια μέρα κι αν κάνω κάτι που τα στεναχωρεί μόλις ηρεμήσω τους μιλάω για να μην το παίρνουν προσωπικά. Δεν ξέρω αν κάνω καλά ή όχι. Προσπαθώ απλώς για το καλύτερο...

  15. #15
    Quote Originally Posted by erimitis44 View Post
    Και εγώ παιδιά βλέπω να ξαναξεκινώ αγωγή γιατί με έχουν πιάσει περιέργες ιδεοληψίες που οδηγούν σε κρίσεις πανικού κλπ. Σα να προσπαθώ να βγάλω τον εαυτό μου τρελό, έχω αποπραγματοποίηση αποπροσωποίηση όλα μαζί και με βυθίζουν ψυχικά. Προσπαθώ να κάνω πράγματα καθημερινά και να οργανώνω δραστηριότητες μήπως ξεχαστώ, αλλά δε με βοηθάει ιδιαίτερα..
    Αν ο γιατρός θεωρεί ότι θα σε βοηθήσει να τον ακούσεις. Ήμουν αρνητική στο να πάρω αγωγή και τελικά απλά ταλαιπωρήθηκα τόσα χρόνια. Χαίρομαι που τελικά άκουσα το γιατρό μου, γιατί είχα φτάσει να νιώθω τελείως άχρηστη και ανίκανη να διαχειριστώ καταστασεις και επομένως τη ζωή μου. Εύχομαι να βοηθηθεις κάπως.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πως ξεπερνιέται η αρρωστοφοβια???
    By Vasomp in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 11
    Last Post: 13-06-2019, 10:04
  2. Ξεπερνιέται;
    By Del-To-21042020a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 58
    Last Post: 16-08-2017, 21:16
  3. Αγοραφοβια πως ξεπερνιεται;
    By Georgia78 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 33
    Last Post: 13-09-2016, 12:56
  4. Υπερευαισθησια - πως ξεπερνιεται;
    By Mελίνa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 31-07-2016, 21:38
  5. ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΙΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ
    By ασπασια in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 16
    Last Post: 26-09-2015, 17:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •