ΙΔΨ ξεπερνιέται; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 39
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Το έχω συζητήσει και δεν υπάρχει θέμα, δείχνουν κατανόηση, δεν έχω παιδιά έτσι κι αλλιώς. Απλά ορισμένες φορές σκέφτομαι πως θα αισθανόμουν εγώ αν για παράδειγμα ο αδερφός μου είχε το ξέσπασμα που είχα εγώ προς τον εαυτό μου. Σίγουρα είναι κάτι που δεν διαγράφεται από την μνήμη. Βέβαια από το επεισόδιο αυτό τις προάλλες και μετά έχασα την διάθεσή μου για φαι, αλλά είναι καλύτερα από πέρυσι που το έντονο άγχος με έκανε να θέλω να κάνω εμετό με το φαγητό. Έχω ψυχοθεραπεία τον Σεπτέμβρη, αλλά δυστυχώς κάποιες ιδεοληψίες που έχω σχετίζονται και με τη συνεδρία, πχ. πιστεύει η ψυχολόγος πως λέω δικαιολογίες. Δεν τις αναπτύσσω, αλλά υπάρχουν και με ενοχλούν. Δεν έχει να κάνει με το πρόσωπο της ψυχολόγου, αλλά για κάθε τρίτο πιστεύω αυτό αρκετές φορές. Είναι σαν να έχω ένα μαύρο συννεφάκι.

  2. #17
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Το έχω συζητήσει και δεν υπάρχει θέμα, δείχνουν κατανόηση, δεν έχω παιδιά έτσι κι αλλιώς. Απλά ορισμένες φορές σκέφτομαι πως θα αισθανόμουν εγώ αν για παράδειγμα ο αδερφός μου είχε το ξέσπασμα που είχα εγώ προς τον εαυτό μου. Σίγουρα είναι κάτι που δεν διαγράφεται από την μνήμη. Βέβαια από το επεισόδιο αυτό τις προάλλες και μετά έχασα την διάθεσή μου για φαι, αλλά είναι καλύτερα από πέρυσι που το έντονο άγχος με έκανε να θέλω να κάνω εμετό με το φαγητό. Έχω ψυχοθεραπεία τον Σεπτέμβρη, αλλά δυστυχώς κάποιες ιδεοληψίες που έχω σχετίζονται και με τη συνεδρία, πχ. πιστεύει η ψυχολόγος πως λέω δικαιολογίες. Δεν τις αναπτύσσω, αλλά υπάρχουν και με ενοχλούν. Δεν έχει να κάνει με το πρόσωπο της ψυχολόγου, αλλά για κάθε τρίτο πιστεύω αυτό αρκετές φορές. Είναι σαν να έχω ένα μαύρο συννεφάκι.
    Σου εύχομαι ολόψυχα να μπορέσεις να το διώξεις αυτό το συννεφάκι, όπως όλοι μας. Το έχουμε ανάγκη.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Ευχαριστώ για την ευχή και ανταποδίδω. Νιώθω καλύτερα αυτές τις ημέρες.

  4. #19
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Ευχαριστώ για την ευχή και ανταποδίδω. Νιώθω καλύτερα αυτές τις ημέρες.
    Χαίρομαι πολύ.

  5. #20
    Αυτα δυστυχώς τα έχει η ιδψ.Εγω ειμαι έγκυος 6 μηνών κ εδώ κ δύο εβδομάδες με έχει πιάσει ξανά.Εχω ανοίξει κ τοπικ αν θέλετε μιλάμε.

  6. #21
    Quote Originally Posted by Stress28580 View Post
    Ψυχοθεραπεία κάνω 4χρονια αλλά τα χάπια τα ξεκίνησα τώρα. Ένα μήνα περίπου έχω. Δεν ξέρω αν με έπιασαν. Οι σκέψεις είναι διαρκώς στο κεφάλι μου. Ο ψυχίατρος είπε θα με βοηθήσει αλλά να κάνω υπομονή. Δεν θέλω να απελπίζομαι αλλά φαντάζομαι καταλαβαίνεις πως δεν είναι εύκολο. Απλά θέλω να σταματήσει...
    Τι ψυχοθεραπεία 'εκανες? Γνωστική συμπεριφορική που βοηθάει πολύ σ αυτό το πρόβλημα με τη μέθοδο της εσωτερικής παρατήρησης?
    γιάννης

  7. #22
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Τι ψυχοθεραπεία 'εκανες? Γνωστική συμπεριφορική που βοηθάει πολύ σ αυτό το πρόβλημα με τη μέθοδο της εσωτερικής παρατήρησης?
    Εγώ με Ιδψ σοβαρή δεν βοηθήθηκα από γνωστική συμπεριφοριστικη ….

  8. #23
    Quote Originally Posted by Chocorelo View Post
    Αυτα δυστυχώς τα έχει η ιδψ.Εγω ειμαι έγκυος 6 μηνών κ εδώ κ δύο εβδομάδες με έχει πιάσει ξανά.Εχω ανοίξει κ τοπικ αν θέλετε μιλάμε.
    Σήμερα ξύπνησα από το χάραμα με σκέψεις.το κεφάλι μου θα σπάσει. Ελπίζω να ηρεμήσω μέσα στη μέρα. Με το καλό το μωράκι σας.

  9. #24
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Τι ψυχοθεραπεία 'εκανες? Γνωστική συμπεριφορική που βοηθάει πολύ σ αυτό το πρόβλημα με τη μέθοδο της εσωτερικής παρατήρησης?
    Γνωστική συμπεριφορική έκανα και κάνω. Ξεκίνησα με κρίσεις άγχους και πανικού. Κυριολεκτικά κατέρρευσα μια μέρα. Στην πορεία με τη ψυχοθεραπεία βοηθήθηκα πολύ, όμως κάποιες συγκεκριμένες σκέψεις δεν σταμάτησαν ποτέ. Οι ίδιες κάθε φορά και συνοδεύονται από το αίσθημα πως αν δεν τις κάνω θα συμβεί κάτι πολύ κακό. Έτσι μου πρότεινε ο ψυχολόγος να μιλήσω και με ψυχίατρο μήπως πρέπει να μπω σε αγωγή και ξεκίνησα ελπίζοντας ότι θα το ξεπεράσω. Σήμερα δυστυχώς ξημέρωσε μια δυσκολη μέρα.

  10. #25
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Εγώ με Ιδψ σοβαρή δεν βοηθήθηκα από γνωστική συμπεριφοριστικη ….
    Ξεκίνησα την ψυχοθεραπεία όταν κατέρρευσα λόγο του άγχους μου. Έπαθα κρίση άγχους και πανικού σε τραγικό βαθμό. Σε αυτό το κομμάτι είδα βελτίωση αλλά στην ιδψ ακόμα όχι. Ελπίζω μελλοντικά. Η αγωγή νιώθω πως ίσως βοηθάει. Από την άποψη ότι οι σκέψεις μπορεί να με απασχολήσουν λιγότερο σε σχέση με πριν όμως υπάρχουν. Σήμερα για παράδειγμα ξύπνησα αξημερωτα γιατί δεν μπορούσα να σταματήσω να σκέφτομαι. Επιπλέον φοβάμαι ότι αν δεν τα σκεφτώ τώρα όλα αυτά θα γίνει κάτι πολύ κακό.

  11. #26
    Quote Originally Posted by Stress28580 View Post
    Γνωστική συμπεριφορική έκανα και κάνω. Ξεκίνησα με κρίσεις άγχους και πανικού. Κυριολεκτικά κατέρρευσα μια μέρα. Στην πορεία με τη ψυχοθεραπεία βοηθήθηκα πολύ, όμως κάποιες συγκεκριμένες σκέψεις δεν σταμάτησαν ποτέ. Οι ίδιες κάθε φορά και συνοδεύονται από το αίσθημα πως αν δεν τις κάνω θα συμβεί κάτι πολύ κακό. Έτσι μου πρότεινε ο ψυχολόγος να μιλήσω και με ψυχίατρο μήπως πρέπει να μπω σε αγωγή και ξεκίνησα ελπίζοντας ότι θα το ξεπεράσω. Σήμερα δυστυχώς ξημέρωσε μια δυσκολη μέρα.
    Όταν η μέθοδος αυτή (σωστή και αποτελεσματική μεν) δεν βοηθά, βασικά λόγω της κατάστασης του ατόμου, τότε, το επόμενο είναι τα φάρμακα τα οποία όμως θα πρέπει, ειδωμένα από το άτομο, να λειτουργούν υποβοηθητικά στην εφαρμογή της μεθόδου. Άμα κάποιες στιγμές ή ώρες με χτυπάνε έντονα οι σκέψεις και δεν μπορώ να τις αποκρούσω με τη μέθοδο, θα πρέπει οπωσδήποτε εκεί να πάρω φάρμακα για να καταλαγιάσουν τα συναισθήματα (οργανική πλευρά) που προκαλούνται από τις σκέψεις. Έτσι, θα πάψω να σκέφτομαι έντονα ή απλά θα σκέφτομαι τα ίδια πράγματα χωρίς συναίσθημα κι έτσι σιγά σιγά και με τη βοήθεια της μεθόδου, όταν καταλάγιασε πια το συναίσθημα με τη βοήθεια των φαρμάκων, να φύγουν. Καλύτερα δλδ καλλιέργησε μέσα σου τη μέθοδο σε στιγμές ηρεμίες ώστε να δρα προληπτικά για τέτοιες καταστάσεις.
    γιάννης

  12. #27
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Όταν η μέθοδος αυτή (σωστή και αποτελεσματική μεν) δεν βοηθά, βασικά λόγω της κατάστασης του ατόμου, τότε, το επόμενο είναι τα φάρμακα τα οποία όμως θα πρέπει, ειδωμένα από το άτομο, να λειτουργούν υποβοηθητικά στην εφαρμογή της μεθόδου. Άμα κάποιες στιγμές ή ώρες με χτυπάνε έντονα οι σκέψεις και δεν μπορώ να τις αποκρούσω με τη μέθοδο, θα πρέπει οπωσδήποτε εκεί να πάρω φάρμακα για να καταλαγιάσουν τα συναισθήματα (οργανική πλευρά) που προκαλούνται από τις σκέψεις. Έτσι, θα πάψω να σκέφτομαι έντονα ή απλά θα σκέφτομαι τα ίδια πράγματα χωρίς συναίσθημα κι έτσι σιγά σιγά και με τη βοήθεια της μεθόδου, όταν καταλάγιασε πια το συναίσθημα με τη βοήθεια των φαρμάκων, να φύγουν. Καλύτερα δλδ καλλιέργησε μέσα σου τη μέθοδο σε στιγμές ηρεμίες ώστε να δρα προληπτικά για τέτοιες καταστάσεις.
    Ευχαριστώ. Θα προσπαθήσω. Θέλω πολύ να ηρεμήσω από όλα αυτά.

  13. #28
    Γιατί κάθε φορά που σκέφτομαι κάτι καλό για τον εαυτό μου πρέπει να ξυπνάνε όλα τα ψυχαναγκαστικά; Εκεί που αισθάνομαι πως συνερχομαι εκεί μου ρίχνω μια και πέφτω πάλι στα ίδια...

  14. #29
    Όλα ξεκινάνε από ένα λάθος τρόπο σκέψης ο οποίος αφορά την αντίκριση του κόσμου και της ζωής και κατ' επέκταση τη συμπεριφορά του ατόμου προς τους άλλους και τις προκλήσεις της ζωής ο οποίος άρχισε να διαμορφώνεται σε πολύ πρώιμη ηλικία. Αυτός ο λάθος τρόπος σκέψης έχει το ανάλογο αντίκρισμα, θα πάρει το ανάλογο δηλαδή αντίτιμο το οποίο είναι συμπεριφορές που δεν θα ήθελε ή απρόβλεπτα απ αυτόν αποτελέσματα. Αυτά προκαλούν στη σκέψη του τραυματικές εμπειρίες κι έπειτα το άτομο διαμορφώνει τη σκέψη του και τις πράξεις του κατά τρόπον ώστε να αποφεύγει τις τραυματικές εμπειρίες. Ο τρόπος όμως αυτός είναι διαστρεβλωμένος, ήτοι μη αντικειμενικός, προκατειλημμένη, παράλογη, λάθος αντίκριση της πραγματικότητας. Το θέμα συνεχίζει όσο το άτομο παραμένει εγκλωβισμένο σ αυτο τον λαβύρινθο σκέψης. Έτσι πιστεύω γεννάται και ριζώνει η ιψδ.
    γιάννης

  15. #30
    Κι όταν κάποτε αντιληφθεί το λάθος τρόπο σκέψης, ήδη καταλαβαίνει τα λάθη που έκανε και τις ευκαιρίες που έχασε στη ζωή του, στο τώρα μπλοκάρει ή αντιδρά λάθος ή δεν ξέρει τι να κάνει μπρος σε κάθε πρόκληση. Μπορεί να χει γίνει στο μεταξύ επιστήμονας, αθλητής ή επαγγελματίας. Ακόμα κι εκεί θα έχει θέματα στον τρόπο σκέψης πχ λάθος εκτίμησης ευκαιριών κι έτσι να χάνει καλές ευκαιρίες ή να μην ξέρει να χειριστεί κάτι στο χώρο εργασίας του. Ακόμα, παρεξηγείται εύκολα με άτομα που γενικά του φέρονται εντάξει και κάποτε η παρεξήγηση είναι αποτέλεσμα δικού του λάθους στο χειρισμό πραγμάτων στο χώρο εργασίας του λόγω αυτού του λάθος τρόπου σκέψης.
    γιάννης

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πως ξεπερνιέται η αρρωστοφοβια???
    By Vasomp in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 11
    Last Post: 13-06-2019, 10:04
  2. Ξεπερνιέται;
    By Del-To-21042020a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 58
    Last Post: 16-08-2017, 21:16
  3. Αγοραφοβια πως ξεπερνιεται;
    By Georgia78 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 33
    Last Post: 13-09-2016, 12:56
  4. Υπερευαισθησια - πως ξεπερνιεται;
    By Mελίνa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 31-07-2016, 21:38
  5. ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΙΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ
    By ασπασια in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 16
    Last Post: 26-09-2015, 17:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •