ΙΔΨ ξεπερνιέται; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 39 of 39
  1. #31
    Νομίζω πως με την ψυχοθεραπεία έχω εντοπίσει τι φταίει. Ποιες σκέψεις με οδηγούν σε ιδεοληψίες. Προσπαθώ να δουλέψω πάνω σε αυτά αλλά είναι κυρίως ανασφάλειες και όσο εύκολα ριζωθηκαν τόσο δύσκολα θα μπορέσω να τις αποβάλλω. Τα φάρμακα με έχουν βοηθήσει πολύ. Το έντονο άγχος που βίωνα με τις ιδεοληψίες βλέπω πως έχει αρχίσει να υποχωρεί και γίνεται πιο εύκολο να ξεφύγω από μία σκέψη που πριν με απασχολούσε μέρες. Όμως κάθε φορά που θα σκεφτώ κάτι καλό για μένα και θα πω καλά τα κατάφερες, έρχεται μια ιδεοληψία. Και γενικά φοβάμαι ότι αν δεν έχω τέτοιες σκέψεις κάτι θα μου συμβεί. Κάτι κακό. Έτσι ενώ από τη μια νιώθω καλύτερα την ίδια στιγμή δεν είμαι. Δεν ξέρω αν μπορώ να τα εξηγήσω καλύτερα.

  2. #32
    Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Ναι είναι νόμος αυτό στην ΙΔΨ: πρέπει πάντα να σκεφτόμαστε όλα αυτά τα αρνητικά γιατί είναι σαν να μην μπορούμε η να μην μας επιτρέπεται να ζούμε χωρίς αυτά…
    Κι όμως μας αξίζει να ζήσουμε χωρίς αυτά η έστω χωρίς τα περισσότερα απ’αυτα.
    Θα δεις θα τα καταφερεις, να έχεις εμπιστοσύνη σε σένα ακόμα και στις πιο σκοτεινές στιγμές. Στο λέω έχοντας περάσει από τα πιο σκοτεινά τούνελ της ζωής μου και έχοντας καταφέρει να ζήσω χωρίς τις αρνητικές σκέψεις που είχα πριν.
    Απλά θέλει τον χρόνο του στον καθένα μας. Εχε υπομονή και θα πάνε όλα καλύτερα!
    Εγω αυτο που παθαίνω είναι ότι δεν μπορώ να φέρω στο μυαλό μου εύκολα πως ήταν όταν δεν είχα αυτές τις ιδεοληψίες, πως καθόμουν ήρεμη στο σπίτι συγκεντωρνομουν στα πάντα διαβαζα, όταν ζούσα ήρεμα σαν φυσιολογικός άνθρωπος, μετά σκέφτομαι ποιος θα μας τις διώξει και το φάρμακο θέλει χρόνο αλλά πόσο χρόνο? Τη πρώτη φορά που πήρα σεροπραμ δεν θυμάμαι πόσο καιρό έκανε να φύγει κάπως να νιώσω καλύτερα, και τώρα είναι σαν να είναι όλα από την αρχή

  3. #33
    Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Εγώ με Ιδψ σοβαρή δεν βοηθήθηκα από γνωστική συμπεριφοριστικη ….
    ΣΕ έχει βοηθήσει κάτι άλλο? Οι γιατροί επιμένουν ότι τα φάρμακα σε συνδυασμό με τη ψυχοθεραπεία βοηθάνε

  4. #34
    Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Stress28580 View Post
    Μακάρι. Το χειρότερο είναι πως σκέφτομαι ότι πρέπει να σκέφτομαι όλα αυτά γιατί αλλιώς θα μου συμβεί κάτι πολύ κακό. Σε ευχαριστώ για την ενθάρρυνση.
    Κ εγώ πολλές φορές σκέφτομαι α μην χαίρεσαι πολύ θα ξαναέρθουν οι άσχημες σκέψεις η πολλές φορές σαν να δοκιμάζω τον εαυτό μου για σκέψου τες λίγο θα σε επηρεάσουν, ότι να ναι πραγματικά.

  5. #35
    Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Εγώ πιστεύω πως αν το πιάσεις σε μικρή ηλικία υπάρχει μια προοπτική. Εγώ ένα χρόνο παίρνω αγωγή και ψυχοθεραπεία, νιώθω πως σε κάθε ευάλωτη στιγμή είναι επιρρεπής σε υποτροπή. Κουράστηκα. Γιατί βλέπω και το παρελθόν μου που το έζησα σαν ΙΔΨ χωρίς να έχω διάγνωση.
    Πόσα χρόνια το έχεις αυτό. Το. Θέμα εμένα μετά από μια πολλή μεγάλη κρίση πανικού πριν από 10 χρόνια περίπου αρχισαν να μου κολλάνε ιδέες ότι κάτι θα πάθω ότι πεθαίνω ότι τι είναι ο θανατος και προσπαθούσα μόνη μου είχα και τους γύρω μου που μου έλεγαν δεν χρειαζεσαι εσύ βοήθεια από φάρμακα ειαια δυνατή και εκεί πάλευα μόνη μου, και έτσι από τότε δεν έχω ξαναβρεί τον εαυτό μου. Έκανα ένα χρόνο ψυχοθεραπεία και φάρμακα παράλληλα εννοώ το σεροπραμ μόνο και όντως βοηθήθηκα αλλά ίσως αυτά πρέπει να ρα παίρνεις σε μεγάλο διάστημα? Τώρα το ξεκίνησα πάλι αλλά ο γιατρός λεει ότι είναι σαν να το παίρνει από την αρχή δεν το θυμάται το σώμα σου. Ουφ θέλει πάλι υπομονή, έχεις κάποιο τιπ που σε βοηθάει εσένα? Εσένα πο σκέψεις σε οδηγούν καμία φορά και σε κρίση πανικού?

  6. #36
    Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Stress28580 View Post
    Γιατί κάθε φορά που σκέφτομαι κάτι καλό για τον εαυτό μου πρέπει να ξυπνάνε όλα τα ψυχαναγκαστικά; Εκεί που αισθάνομαι πως συνερχομαι εκεί μου ρίχνω μια και πέφτω πάλι στα ίδια...
    Ακριβώς και εγώ το. Ίδιο αισθάνομαι εκεί που λέω ωραία σήμερα είναι υπό έλεγχο όλα, την επόμενη εκεί αρχίζει και κάνει το παιχνίδι του το μυαλό, πόσο κουραστικό. Βλέπω είχες γράψει πριν ένα χρόνο τώρα πως είσαι?

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    @Data Σε σχέση με όταν είχα γράψει το τότε ποστ, έχω κάνει μεγάλη πρόοδο. Δεν θεραπεύεσαι από την ΙΔΨ, μαθαίνεις να ζεις με αυτό.

  8. #38
    Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    @Data Σε σχέση με όταν είχα γράψει το τότε ποστ, έχω κάνει μεγάλη πρόοδο. Δεν θεραπεύεσαι από την ΙΔΨ, μαθαίνεις να ζεις με αυτό.
    Τι είδους ψυχοθεραπεία έκανες?? Την αγωγή την συνεχίζεις? Μετά από πόσο καιρό έκανες να νιώσεις καλά, αν και αυτό είναι στον Ανθρωπο. Αν επιτρέπεται ποιο φάρμακο πήρες?

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Ξεχνώ να παίρνω κάποιες φορές την ημέρα τα φάρμακα. Αν τα έπαιρνα τακτικά θα ήμουν καλύτερα. Νομίζω πως όταν βγαίνεις εκτός του comfort zone σου με την ΙΔΨ, αναγκαστικά αυτά που ήταν μεγάλα στο μυαλό σου γίνονται μικρότερα, και αρχίζουν άλλα να σε αγχώνουν. Βέβαια κι εγώ έχω τα κολλήματά μου όταν φτάνω στο πικ, πχ. αν δεν νιώθω καθαρή να μην μπορώ να φάω, να θέλω να χτενίσω τα μαλλιά μου ή να κάνω κάτι συγκεκριμένο την τάδε στιγμή, αν στεναχωρηθώ να θέλω να κάνω εμετό και να πλυθώ, κ.α. Απλά τουλάχιστον πια ζω με αυτή την παράνοια και κάνω και δύο πράγματα παραπάνω στην ζωή.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Πως ξεπερνιέται η αρρωστοφοβια???
    By Vasomp in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 11
    Last Post: 13-06-2019, 10:04
  2. Ξεπερνιέται;
    By Del-To-21042020a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 58
    Last Post: 16-08-2017, 21:16
  3. Αγοραφοβια πως ξεπερνιεται;
    By Georgia78 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 33
    Last Post: 13-09-2016, 12:56
  4. Υπερευαισθησια - πως ξεπερνιεται;
    By Mελίνa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 31-07-2016, 21:38
  5. ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΙΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ
    By ασπασια in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 16
    Last Post: 26-09-2015, 17:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •