Εχω αυτη τη φωνη....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Εχω αυτη τη φωνη....

    Εχω αυτη τη φωνη στο μυαλο μου που γινεται διαπραγματευση-συζητηση-κριτικη σε καθε τι συμβαινει καθε στιγμη. Αλλες φορες κανει υποθετικα σεναρια, αλλες φορες υποθετικες συζητησεις σαν ν ειμαι εγω ομως ενα τριτο προσωπο, αλλες φορες δημιουργει εικονες στο μυαλο μου του τυπου "τι θα γινοταν αν" κ μ εκτοξευει το αγχος στα υψη ολο αυτο.
    Ειναι μια φυσικη διεργασια π συμβαινει σε ολους απλα σ καποιους σε αλλο βαθμο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by Theshotgun View Post
    Εχω αυτη τη φωνη στο μυαλο μου που γινεται διαπραγματευση-συζητηση-κριτικη σε καθε τι συμβαινει καθε στιγμη. Αλλες φορες κανει υποθετικα σεναρια, αλλες φορες υποθετικες συζητησεις σαν ν ειμαι εγω ομως ενα τριτο προσωπο, αλλες φορες δημιουργει εικονες στο μυαλο μου του τυπου "τι θα γινοταν αν" κ μ εκτοξευει το αγχος στα υψη ολο αυτο.
    Ειναι μια φυσικη διεργασια π συμβαινει σε ολους απλα σ καποιους σε αλλο βαθμο?
    Νομίζω πως είναι έτσι ακριβώς όπως το λες. Ο βαθμός ποικίλλει. Εμένα μου είχε κάνει εντύπωση όταν πρωτοξεκίνησα αντικαταθλιπτικά που τα σενάρια κόπηκαν μαχαίρι. Χωρίς αγωγή θέλει ψυχοθεραπεία να βρεις τρόπους να ηρεμείς το σύστημα αυτό υπερπαραγωγής σκέψεων, ίσως και αλλαγές στη ζωή μας.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    322
    Αυτό ήταν κι εμένα το κυρίως πρόβλημα μου , αυτή η φωνή που λες αλλά με προέκταση σε καταθλιπτικά συναισθήματα... τώρα με τη θεραπεία , remeron 15mg σχεδόν έχει εξαφανιστεί...

  4. #4
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    Αυτό ήταν κι εμένα το κυρίως πρόβλημα μου , αυτή η φωνή που λες αλλά με προέκταση σε καταθλιπτικά συναισθήματα... τώρα με τη θεραπεία , remeron 15mg σχεδόν έχει εξαφανιστεί...
    Η αληθεια ειναι οτι δε βρισκομαι σε αγωγη αλλα σε ψυχοθεραπεια. Λες κ εχω αναγκαστει να κουβαλαω μαζι μου καποιον νιωθω π μιλαει συνεχεια.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Theshotgun View Post
    Η αληθεια ειναι οτι δε βρισκομαι σε αγωγη αλλα σε ψυχοθεραπεια. Λες κ εχω αναγκαστει να κουβαλαω μαζι μου καποιον νιωθω π μιλαει συνεχεια.
    Εγώ έχω μια υποθετική φωνή ενός φίλου μου αλλά μαρέσει. Πχθα μου πέσει κάτι στη δουλειά και θα μου πει άμπαλος είσαι ρε μαλάκα και θα απαντήσω με το μυαλό μου ναι ενώ εσύ είσαι καλύτερος.. και μπορεί σχεδόν να τσακώνομαι μέσα μου.. ή να σκεφτώ "σκάσε μας μιλάνε" για να ακούσω τι μου λέει κάποιος.

Similar Threads

  1. ακουσα φωνη
    By pavlosla in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 07-04-2018, 18:25
  2. Ακούω μια φωνή
    By GiwrgosLxs in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 28-11-2017, 20:15
  3. Μια φωνη μεσα μου
    By bestriven in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 31-08-2016, 15:44
  4. Μια θετική φωνή!
    By Οδυσσεας34 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 31-08-2015, 01:13
  5. Εχω θεμα με τη φωνη μου
    By Kostas 111 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 15-05-2014, 02:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •