Μπορεί να αγαπήσει αληθινά ένα άτομο με οριακή διαταραχή; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 55
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Stelstef View Post
    Θέλουμε πολύ προσοχή πάνω μας αγάπη και υποστήριξη να νιώσουμε συναισθηματική ασφάλεια.γενικά να εχετε υπομονή και κατανόηση όχι αδιαφορία και λογοκρισία.
    Και καλό είναι να ακούς γνώμες από τους ίδιους τους οριακους. Όχι από "θύματα " των οριακων που ποτε δεν μας καταλαβαν.
    Καταλαβαίνεις ότι για να καθίσει κάποιος να σας κανακεύει σαν να είστε μωρά (γιατί αυτό λες) πρέπει να έχει ένα πολύ ισχυρό κίνητρο για να το κάνει; Ας πούμε οικονομικές ή άλλου είδους απολαβές;

    Γιατί ξέρεις, όλοι οι άνθρωποι θέλουμε προσοχή, αγάπη και κατανόηση, δεν είστε οι μόνοι που το θέλετε αυτό. Ομως εσείς το θέλετε αυτό χωρίς να σας περνάει από το μυαλό να κάνετε κι εσείς το ίδιο για τους συντρόφους σας.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by AN NA View Post
    Είμαι οριακή κι έχω αγαπήσει μια και μοναδική φορά στη ζωή μου έναν άνδρα τόσο που για χάρη του εγκατέλειψα το μεγαλύτερο επαγγελματικό όνειρο και πάθος μου, άλλαξα χώρα, μηδένισα τελείως τα θέλω μου.
    Ωραία, εσύ τα έκανες όλα αυτά αλλά και πάλι κάπου στράβωσε η σχέση (δεν μας λες πως και γιατί) και το διαλύσατε. Το ότι παράτησες τα πάντα για χάρη του κάποτε δεν αποδεικνύει καμία "μεγάλη αγάπη", γιατί οι μεγάλες αγάπες είναι και αμφίδρομες και κρατάνε σε διάρκεια. Αυτός που αγαπάει πραγματικά στην ιστορία σου κατά τη γνώμη μου είναι ο άντρας σου, που συμπορεύεται μαζί σου τόσα χρόνια.

  3. #18
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    ΣΕΛΗΝΗ
    Posts
    64
    ................................

  4. #19
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    ΣΕΛΗΝΗ
    Posts
    64
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Ωραία, εσύ τα έκανες όλα αυτά αλλά και πάλι κάπου στράβωσε η σχέση (δεν μας λες πως και γιατί) και το διαλύσατε. Το ότι παράτησες τα πάντα για χάρη του κάποτε δεν αποδεικνύει καμία "μεγάλη αγάπη", γιατί οι μεγάλες αγάπες είναι και αμφίδρομες και κρατάνε σε διάρκεια. Αυτός που αγαπάει πραγματικά στην ιστορία σου κατά τη γνώμη μου είναι ο άντρας σου, που συμπορεύεται μαζί σου τόσα χρόνια.
    Το ότι έφυγα από τη χώρα που ζούσα παρατώντας τα πάντα, το έκανα γιατί μόνο έτσι μπορούσα να απομακρυνθώ από τη ζωή του. Οι επαγγελματικές μας καθημερινότητες ήταν παράλληλες και από τη στιγμή που κατάλαβα ότι εγώ δεν είχα τον ρόλο και τη σημασία στη ζωή του που είχε εκείνος για μένα, αποφάσισα να φύγω. Συγκεκριμένα σε μια συνάντηση μας μου ξεκαθάρισε ότι άλλο η μεταξύ μας σχέση και άλλο η υπόλοιπη προσωπική του ζωή. Και για να σου λύσω και την παραμικρή απορία ήμουν φοιτήτρια του και ήταν καθηγητής μου. "Κλασσική ιστορία". Έτσι έφυγα εγώ. Και για τον τωρινό μου σύντροφο, έχεις απόλυτο δίκαιο είναι ένας υπέροχος άνθρωπος αλλά κι εγώ ήμουν πάντα ειλικρινής απέναντι του και μπορεί να μην τον ερωτεύτηκα αλλά τον αγάπησα και τον εκτίμησα πολύ.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Και φυσικά, αν κάποιος δεν θέλει να τα ζήσει όλα αυτά ή κουράστηκε να τα ζει, είναι επειδή δεν τους αγαπούσε και δεν τους κατάλαβε πραγματικά!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by AN NA View Post
    Το ότι έφυγα από τη χώρα που ζούσα παρατώντας τα πάντα, το έκανα γιατί μόνο έτσι μπορούσα να απομακρυνθώ από τη ζωή του. Οι επαγγελματικές μας καθημερινότητες ήταν παράλληλες και από τη στιγμή που κατάλαβα ότι εγώ δεν είχα τον ρόλο και τη σημασία στη ζωή του που είχε εκείνος για μένα, αποφάσισα να φύγω. Συγκεκριμένα σε μια συνάντηση μας μου ξεκαθάρισε ότι άλλο η μεταξύ μας σχέση και άλλο η υπόλοιπη προσωπική του ζωή. Και για να σου λύσω και την παραμικρή απορία ήμουν φοιτήτρια του και ήταν καθηγητής μου. "Κλασσική ιστορία". Έτσι έφυγα εγώ. Και για τον τωρινό μου σύντροφο, έχεις απόλυτο δίκαιο είναι ένας υπέροχος άνθρωπος αλλά κι εγώ ήμουν πάντα ειλικρινής απέναντι του και μπορεί να μην τον ερωτεύτηκα αλλά τον αγάπησα και τον εκτίμησα πολύ.

    Και πάλι δεν σε καταλαβαίνω. Ποιός ο λόγος να φύγεις και να αλλάξεις και χώρα ( ! ) επειδή χωρίσατε; Η ίσως ήταν παντρεμένος για να λες για "υπόλοιπη προσωπική ζωή". Πολύ συνηθισμένα όλα αυτά. Αλλοίμονο αν άλλαζαν χώρα οι άνθρωποι κάθε φορά που χωρίζουν. Εδώ χωρίζουν παντρεμένα ζευγάρια καθηγητών, με μεγάλα παιδιά και συνυπάρχουν στις θέσεις τους επαγγελματικά (πχ σε ένα σχολείο, φροντιστήριο, πανεπιστήμιο). Τι να κάνουν, να αλλάξουν και δουλειά επειδή χώρισαν; Δεν αποδεικνύει κάτι το ότι άλλαξες χώρα, παρά μόνο ότι εσύ η ίδια έχεις θέμα με την έννοια του χωρισμού.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Και φυσικά, αν κάποιος δεν θέλει να τα ζήσει όλα αυτά ή κουράστηκε να τα ζει, είναι επειδή δεν τους αγαπούσε και δεν τους κατάλαβε πραγματικά!
    Εννοείται. Κι εδώ στην συζήτηση δεν τους καταλαβαίνουμε...

  8. #23
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    ΣΕΛΗΝΗ
    Posts
    64
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Εννοείται. Κι εδώ στην συζήτηση δεν τους καταλαβαίνουμε...
    και για τον Aelos

    Σας εύχομαι να ΕΡΩΤΕΥΤΕΙΤΑΙ κάποτε πραγματικά και ολόψυχα και να μην "ξοδεύεστε" σε εφήμερες και ελεύθερες σχέσεις....οι οριακοί ΔΕΝ φοβούνται να νιώσουν έντονα αισθήματα και να τα εκφρασουν, άσχετα αν οι άλλοι τρομάζουν από αυτά...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Ταυτίζομαι με κάποια απο αυτά που λέτε χωρίς να έχω κάποια διάγνωση, αλλά με κάποια άλλα νοιώθω πως δίνετε λάθος ερμηνεία σε κάποιες συμπεριφορές.

    Για παράδειγμα: το "με χώρισες γιατί ήξερες πως θα σε χωρίσω", ήταν κάτι που μου είχε πει μια πρώην μου όταν είχαμε φιλικές σχέσεις, κάποια χρόνια μετά απο το τέλος τη σχέσης.
    Αυτό δεν ίσχυε. Χώρισα γιατί δεν με κάλυπτε συναισθηματικά. Άλλα δεν την διέψευσα όταν μου το είπε, γιατί υπέθεσα πως έτσι ήθελε να το κλείσει μέσα της.
    Η εικόνα που έχουμε για τους άλλους δεν ισχύει πάντα, ακόμα και όταν οι ίδιοι δεν τη διαψεύδουν.

    Το να "υπερτιμάς" κάποιον όταν είσαι ερωτευμένος (τουλάχιστον τους πρώτους μήνες) νομίζω πως συνηθίζεται.
    Το να "υποτιμάς" κάποιον που σε απορρίπτει ή δεν καλύπτει τις συναισθηματικές σου ανάγκες, νομίζω πως είναι μηχανισμός άμυνας για πολλούς ανθρώπους.
    Αν αυτά είναι κριτήρια για να χαρακτηριστεί κάποιος "οριακός", τότε έχουμε μεγάλο ποσοστό.
    Βασικά εξαιρούνται μόνο αυτοί που δεν έχουν ερωτευτεί ποτέ στη ζωή τους. Γιατί είναι αναμενόμενο να υποτιμήσεις κάποιον που υπερτιμούσες όσο ήσουν ερωτευμένος!
    Και στη τελική ποιος μπορεί να κρίνει κάποιον με σιγουριά? Να πει πως: αυτός ο άνθρωπος αξίζει "τόσο", για "αυτούς" τους λόγους. Και αυτό να μην αλλάξει ποτέ.

    Είμαστε όλοι πολύ διαφορετικοί άνθρωποι. Έχουμε διαφορετικές αντιδράσεις, και αντιλαμβανόμαστε εντελώς διαφορετικά κάποια πράγματα.. πόσω μάλλον την αγάπη.
    Αν κάναμε ένα ερωτηματολόγιο για τον ορισμό της "αγάπης", είμαι σίγουρος πως θα παίρναμε διαφορετικές απαντήσεις ακόμα και από ανθρώπους που ανήκουν στις ίδιες "κατηγορίες" όπως είναι η "οριακή διαταραχή προσωπικότητας".

    Νομίζω πως συνηθίζεται να νοιώθουμε ευκολότερα συναισθήματα με ανθρώπους που μοιάζουν μαζί μας ή έχουμε τις ίδιες απόψεις.
    Δεν είναι χαρακτηριστικό κάποιας "κατηγορίας" ανθρώπων αυτό, ούτε ψυχικής διαταραχής.

    Η ερώτηση "Μπορεί να αγαπήσει αληθινά ένα άτομο με οριακή διαταραχή;" θεωρώ πως είναι λάθος.
    Αν έχει κάποιος απορία για το αν μπορεί να τον αγαπήσει κάποιος άλλος, πρέπει να απαντήσει για τον συγκεκριμένο άνθρωπο σε τρεις ερωτήσεις:
    1. Ποιος είναι ο ορισμός της αγάπης για αυτόν?
    2. Ποιες είναι οι προυποθέσεις για να το νοιώσει αυτό?
    3. Τι θα τον έκανε να σταματήσει να το νοιώθει αυτό?
    Αν ρωτήσεις τον ίδιο, μπορεί να σου δώσει λάθος απαντήσεις, αλλά αξίζει η προσπάθεια.
    Αν θέλει κάποιος να απαντήσει στις ερωτήσεις για τον εαυτό του, πρέπει να σκεφτεί το παρελθόν του.

    Ήθελα να γράψω πολλά ακόμα, αλλά θα ξεφύγω εντελώς απο το θέμα.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    Ταυτίζομαι με κάποια απο αυτά που λέτε χωρίς να έχω κάποια διάγνωση, αλλά με κάποια άλλα νοιώθω πως δίνετε λάθος ερμηνεία σε κάποιες συμπεριφορές.

    Για παράδειγμα: το "με χώρισες γιατί ήξερες πως θα σε χωρίσω", ήταν κάτι που μου είχε πει μια πρώην μου όταν είχαμε φιλικές σχέσεις, κάποια χρόνια μετά απο το τέλος τη σχέσης.
    Αυτό δεν ίσχυε. Χώρισα γιατί δεν με κάλυπτε συναισθηματικά. Άλλα δεν την διέψευσα όταν μου το είπε, γιατί υπέθεσα πως έτσι ήθελε να το κλείσει μέσα της.
    Η εικόνα που έχουμε για τους άλλους δεν ισχύει πάντα, ακόμα και όταν οι ίδιοι δεν τη διαψεύδουν.

    Το να "υπερτιμάς" κάποιον όταν είσαι ερωτευμένος (τουλάχιστον τους πρώτους μήνες) νομίζω πως συνηθίζεται.
    Το να "υποτιμάς" κάποιον που σε απορρίπτει ή δεν καλύπτει τις συναισθηματικές σου ανάγκες, νομίζω πως είναι μηχανισμός άμυνας για πολλούς ανθρώπους.
    Αν αυτά είναι κριτήρια για να χαρακτηριστεί κάποιος "οριακός", τότε έχουμε μεγάλο ποσοστό.
    Βασικά εξαιρούνται μόνο αυτοί που δεν έχουν ερωτευτεί ποτέ στη ζωή τους. Γιατί είναι αναμενόμενο να υποτιμήσεις κάποιον που υπερτιμούσες όσο ήσουν ερωτευμένος!
    .....
    ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν ειναι αυτο μοναδικο κριτηριο για να διαγνωστει/χαρακτηριστει καποιος ως οριακος...
    υπαρχει πληθωρα κριτηριων...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by AN NA View Post
    και για τον Aelos

    Σας εύχομαι να ΕΡΩΤΕΥΤΕΙΤΑΙ κάποτε πραγματικά και ολόψυχα και να μην "ξοδεύεστε" σε εφήμερες και ελεύθερες σχέσεις....οι οριακοί ΔΕΝ φοβούνται να νιώσουν έντονα αισθήματα και να τα εκφρασουν, άσχετα αν οι άλλοι τρομάζουν από αυτά...
    Αν θες να πιστεύεις ότι "τρόμαξε από το έντονο συναίσθημά σου" και γι αυτό δεν σε ήθελε ο κ. καθηγητής, δικαίωμά σου να το πιστεύεις. Εγώ όμως, διαβάζοντας την ιστορία που μας γράφεις έβγαλα άλλα συμπεράσματα. Οσο για μένα, αν κάποτε "ερωτευόμουν" σε βαθμό που να αλλάξω χώρα επειδή δεν θα με ήθελε ένας άντρας, καλύτερα να μην "ερωτευτώ" ποτέ έτσι.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Cmos View Post


    Η ερώτηση "Μπορεί να αγαπήσει αληθινά ένα άτομο με οριακή διαταραχή;" θεωρώ πως είναι λάθος.
    Αν έχει κάποιος απορία για το αν μπορεί να τον αγαπήσει κάποιος άλλος, πρέπει να απαντήσει για τον συγκεκριμένο άνθρωπο σε τρεις ερωτήσεις:
    1. Ποιος είναι ο ορισμός της αγάπης για αυτόν?
    2. Ποιες είναι οι προυποθέσεις για να το νοιώσει αυτό?
    3. Τι θα τον έκανε να σταματήσει να το νοιώθει αυτό?
    Αν ρωτήσεις τον ίδιο, μπορεί να σου δώσει λάθος απαντήσεις, αλλά αξίζει η προσπάθεια.
    Αν θέλει κάποιος να απαντήσει στις ερωτήσεις για τον εαυτό του, πρέπει να σκεφτεί το παρελθόν του.

    Ήθελα να γράψω πολλά ακόμα, αλλά θα ξεφύγω εντελώς απο το θέμα.
    Ναι, και κατά τη δική μου γνώμη είναι λάθος διατυπωμένη η ερώτηση, γιατί μετά αρχίζουμε συζητήσεις για τι σημαίνει "αληθινή" αγάπη. Ομως κατά βάθος όλοι όσοι έχουν σχετικά νορμάλ ψυχισμό μπορούν πιστεύω να αντιληφθούν τι εννοεί ο θεματοθέτης.

    Αν αντί για "αληθινή" αγάπη πούμε "αγάπη όπως την αντιλαμβάνονται οι περισσότεροι άνθρωποι" ίσως είμαστε πιο κοντά στη σωστή διατύπωση. Αγάπη στην οποία παίρνεις και δίνεις, για να το πω έτσι.

    Οι οριακοί έχουν άλλη έννοια της "αγάπης" μέσα τους. Ορκίζονται ότι νιώθουν έντονα συναισθήματα, αλλά παρόλα αυτά δεν δίνουν τίποτα, μόνο ζητούν να πάρουν, όπως ένα παιδί.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by AN NA View Post
    και για τον Aelos

    Σας εύχομαι να ΕΡΩΤΕΥΤΕΙΤΑΙ κάποτε πραγματικά και ολόψυχα και να μην "ξοδεύεστε" σε εφήμερες και ελεύθερες σχέσεις....οι οριακοί ΔΕΝ φοβούνται να νιώσουν έντονα αισθήματα και να τα εκφρασουν, άσχετα αν οι άλλοι τρομάζουν από αυτά...
    ποιος σου ειπε οτι κανουμε ελευθερες σχεσεις και δεν ερωτευομαστε πραγματικα και ολοψυχα;
    νομιζεις οτι πρεπει να ειναι καποιος ασθενης για να ερωτυεται πραγματικα και ολοψυχα;
    λαθος εντυπωση εχεις.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν ειναι αυτο μοναδικο κριτηριο για να διαγνωστει/χαρακτηριστει καποιος ως οριακος...
    υπαρχει πληθωρα κριτηριων...
    Είχα γράψει πολλά άλλα που έσβησα. Θα ξεφύγει η συζήτηση αν πάμε εμείς να αναλύσουμε το Borderline Symptom List 23 (BSL-23).
    Όντως, από όλα αυτά που έγραψα εκεί κόλλησες?

    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Αν αντί για "αληθινή" αγάπη πούμε "αγάπη όπως την αντιλαμβάνονται οι περισσότεροι άνθρωποι" ίσως είμαστε πιο κοντά στη σωστή διατύπωση. Αγάπη στην οποία παίρνεις και δίνεις, για να το πω έτσι.

    Οι οριακοί έχουν άλλη έννοια της "αγάπης" μέσα τους. Ορκίζονται ότι νιώθουν έντονα συναισθήματα, αλλά παρόλα αυτά δεν δίνουν τίποτα, μόνο ζητούν να πάρουν, όπως ένα παιδί.
    Πως την αντιλαμβάνονται οι περισσότεροι? Τι δίνεις? και τι παίρνεις?
    Έχουμε κάποια στατιστική για αυτό?
    Έχουμε κάποια στατιστική για τους οριακούς και ξέρουμε πως "δεν δίνουν τίποτα, μόνο ζητούν να πάρουν"?

    Μου δίνεις την εντύπωση πως εκφράζεις δική σου εμπειρία με άτομο που σε πλήγωσε.

    Το ίδιο κάνει και η ΑΝ ΝΑ. Θεωρεί πως επειδή ανήκει σε αυτή τη κατηγορία, όλοι όσοι ανήκουν σε αυτή τη κατηγορία μπορούν να αγαπήσουν με τον ίδιο τρόπο.

    Υπάρχει κάποιο ερωτηματολόγιο σχετικά με το πως αντιλαμβάνεται ο ασθενής την αγάπη για να κατηγοριοποιηθεί?
    Δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by AN NA View Post
    και για τον Aelos

    Σας εύχομαι να ΕΡΩΤΕΥΤΕΙΤΑΙ κάποτε πραγματικά και ολόψυχα και να μην "ξοδεύεστε" σε εφήμερες και ελεύθερες σχέσεις....οι οριακοί ΔΕΝ φοβούνται να νιώσουν έντονα αισθήματα και να τα εκφρασουν, άσχετα αν οι άλλοι τρομάζουν από αυτά...
    Διαφωνώ, στην πραγματικότητα οι ορισκοί ειναι αυτοί που φοβούνται να βιώσουν έντονα συναισθήματα, αλλά επειδή ειναι οριακοί και δεν μπορούν να ρυθμίσουν ευκολα τα συναισθήματά τους, είναι καταδικαμένοι να τα βιώνουν ακόμα κι αν δεν το θέλουν. Γι αυτό και συχνά εγγαταλείουν με ευκολία τους συντρόφους τους με την πρώτη γελοία αφορμή.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή διαταραχή ?
    By blue Nikol in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 11
    Last Post: 13-06-2020, 02:45
  2. Οριακή διαταραχή ?
    By blue Nikol in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 3
    Last Post: 02-03-2020, 14:34
  3. Οριακη διαταραχη.
    By mpoufos in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 30-01-2016, 00:19
  4. ποσο κοντα μπορει να ειναι η οριακη με τη διπολικη διαταραχη;
    By Danay1997 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 32
    Last Post: 10-05-2012, 05:11
  5. Replies: 14
    Last Post: 22-03-2009, 23:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •