Μπορεί να αγαπήσει αληθινά ένα άτομο με οριακή διαταραχή; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 55
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    Ταυτίζομαι με κάποια απο αυτά που λέτε χωρίς να έχω κάποια διάγνωση, αλλά με κάποια άλλα νοιώθω πως δίνετε λάθος ερμηνεία σε κάποιες συμπεριφορές.

    Για παράδειγμα: το "με χώρισες γιατί ήξερες πως θα σε χωρίσω", ήταν κάτι που μου είχε πει μια πρώην μου όταν είχαμε φιλικές σχέσεις, κάποια χρόνια μετά απο το τέλος τη σχέσης.
    Αυτό δεν ίσχυε. Χώρισα γιατί δεν με κάλυπτε συναισθηματικά. Άλλα δεν την διέψευσα όταν μου το είπε, γιατί υπέθεσα πως έτσι ήθελε να το κλείσει μέσα της.
    Η εικόνα που έχουμε για τους άλλους δεν ισχύει πάντα, ακόμα και όταν οι ίδιοι δεν τη διαψεύδουν.

    Το να "υπερτιμάς" κάποιον όταν είσαι ερωτευμένος (τουλάχιστον τους πρώτους μήνες) νομίζω πως συνηθίζεται.
    Το να "υποτιμάς" κάποιον που σε απορρίπτει ή δεν καλύπτει τις συναισθηματικές σου ανάγκες, νομίζω πως είναι μηχανισμός άμυνας για πολλούς ανθρώπους.
    Αν αυτά είναι κριτήρια για να χαρακτηριστεί κάποιος "οριακός", τότε έχουμε μεγάλο ποσοστό.
    Βασικά εξαιρούνται μόνο αυτοί που δεν έχουν ερωτευτεί ποτέ στη ζωή τους. Γιατί είναι αναμενόμενο να υποτιμήσεις κάποιον που υπερτιμούσες όσο ήσουν ερωτευμένος!
    Και στη τελική ποιος μπορεί να κρίνει κάποιον με σιγουριά? Να πει πως: αυτός ο άνθρωπος αξίζει "τόσο", για "αυτούς" τους λόγους. Και αυτό να μην αλλάξει ποτέ.

    Είμαστε όλοι πολύ διαφορετικοί άνθρωποι. Έχουμε διαφορετικές αντιδράσεις, και αντιλαμβανόμαστε εντελώς διαφορετικά κάποια πράγματα.. πόσω μάλλον την αγάπη.
    Αν κάναμε ένα ερωτηματολόγιο για τον ορισμό της "αγάπης", είμαι σίγουρος πως θα παίρναμε διαφορετικές απαντήσεις ακόμα και από ανθρώπους που ανήκουν στις ίδιες "κατηγορίες" όπως είναι η "οριακή διαταραχή προσωπικότητας".

    Νομίζω πως συνηθίζεται να νοιώθουμε ευκολότερα συναισθήματα με ανθρώπους που μοιάζουν μαζί μας ή έχουμε τις ίδιες απόψεις.
    Δεν είναι χαρακτηριστικό κάποιας "κατηγορίας" ανθρώπων αυτό, ούτε ψυχικής διαταραχής.

    Η ερώτηση "Μπορεί να αγαπήσει αληθινά ένα άτομο με οριακή διαταραχή;" θεωρώ πως είναι λάθος.
    Αν έχει κάποιος απορία για το αν μπορεί να τον αγαπήσει κάποιος άλλος, πρέπει να απαντήσει για τον συγκεκριμένο άνθρωπο σε τρεις ερωτήσεις:
    1. Ποιος είναι ο ορισμός της αγάπης για αυτόν?
    2. Ποιες είναι οι προυποθέσεις για να το νοιώσει αυτό?
    3. Τι θα τον έκανε να σταματήσει να το νοιώθει αυτό?
    Αν ρωτήσεις τον ίδιο, μπορεί να σου δώσει λάθος απαντήσεις, αλλά αξίζει η προσπάθεια.
    Αν θέλει κάποιος να απαντήσει στις ερωτήσεις για τον εαυτό του, πρέπει να σκεφτεί το παρελθόν του.

    Ήθελα να γράψω πολλά ακόμα, αλλά θα ξεφύγω εντελώς απο το θέμα.
    Το να φύγει κάποιος/κάποια από μία σχέση ακόμα και πρώτος, μέσα στην οποία οποία λαμβάνει ξεκάθαρα δεδομένα ότι η άλλη πλευρά δεν ενδιαφέρεται ή έχει σκοπό να την εγκαταλείψει ή επειδή κερατώνει ή επειδή απομακρύνεται συναισθηματική ή για πολλούς άλλους λόγους, είναι απόλυτα υγειές. Το να φύγει επειδή ο άλλος άργησε να απαντήσει στο τηλ μισή ώρα, όχι. Αυτή ειναι η διαφορά.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by AN NA View Post
    και για τον Aelos

    Σας εύχομαι να ΕΡΩΤΕΥΤΕΙΤΑΙ κάποτε πραγματικά και ολόψυχα και να μην "ξοδεύεστε" σε εφήμερες και ελεύθερες σχέσεις....οι οριακοί ΔΕΝ φοβούνται να νιώσουν έντονα αισθήματα και να τα εκφρασουν, άσχετα αν οι άλλοι τρομάζουν από αυτά...
    επίσης στο παραπάνω σχόλιο υπάρχει μία έντονη διαστεύλωση της πραγματικότητας. Το αρρωστημένο ερωτικό πάθος που συνοδεύεται από απουσία ορίων, ακραίο φόβο, απουσία ελέγχου συναισθημάτων και συμπεριφορών, χειραγώγιση, συνγώνευση κ.α. βαφτίζεται ως "πραγματική" και "ολόψυχη" αγάπη! δλδ σαν κάτι το υγειές. Η ψυχοπαθολογία μετασχηματίζεται σε προτέρημα!

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Το να φύγει κάποιος/κάποια από μία σχέση ακόμα και πρώτος, μέσα στην οποία οποία λαμβάνει ξεκάθαρα δεδομένα ότι η άλλη πλευρά δεν ενδιαφέρεται ή έχει σκοπό να την εγκαταλείψει ή επειδή κερατώνει ή επειδή απομακρύνεται συναισθηματική ή για πολλούς άλλους λόγους, είναι απόλυτα υγειές. Το να φύγει επειδή ο άλλος άργησε να απαντήσει στο τηλ μισή ώρα, όχι. Αυτή ειναι η διαφορά.
    Στο συγκεκριμένο παράδειγμα που φέρνεις, έχεις δίκιο. Επειδή όμως είναι παράδειγμα, ποιος καθορίζει τα "ξεκάθαρα δεδομένα"?
    Και γιατί το παράδειγμα αυτό να ισχύει για τους οριακούς, και όχι για τους σχιζοφρενείς. Γιατί να μην είναι η καχυποψία πχ ο λόγος που θα τη χωρίσει επειδή δεν απάντησε στο τηλέφωνο σε μισή ώρα?
    Και γιατί να μην είναι κάποια ψωνισμένη που απλά να θέλει να της απαντάνε το ίδιο λεπτό? Η ίδια αντίδραση θα μπορούσε να συμβεί για 1000 διαφορετικούς λόγους.
    Και κάποιος οριακός που θα το σκεφτόταν αυτό μπορεί να αντιδρούσε με εντελώς διαφορετικό τρόπο για να καλύψει την ανασφάλεια του και να μη χώριζε.

    Μου είχε μείνει που είχε γράψει κάποιος στο forum "πινω χαλαρός το κρασί μου ενώ είμαι σίγουρος πως το έχουν δηλητηριάσει"
    Με αντίστοιχο τρόπο σκέψης κάποιος οριακός θα μπορούσε να πει "επειδη ξέρω πως θα με χωρίσει, ζω τη κάθε στιγμή όσο την έχω κοντά μου"
    Ακόμα και αν η ανασφάλεια είναι κοινή για τους οριακούς (κάτι που δεν το ξέρω) δεν σημαίνει πως θα είναι ίδια και η αντίδραση.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    Είχα γράψει πολλά άλλα που έσβησα. Θα ξεφύγει η συζήτηση αν πάμε εμείς να αναλύσουμε το Borderline Symptom List 23 (BSL-23).
    Όντως, από όλα αυτά που έγραψα εκεί κόλλησες?



    ...
    δεν "κολλησα".
    σχολιασα αυτο, γιατι ειναι το μονο που αναφερεις σαν γνωρισμα ενος ατομου με οριακη. τα υπολοιπα που εγραψες, δεν περιειχαν καποια αλλα κριτηρια...
    προφανως, οσα εσβησες δεν τα ξερω...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    επίσης στο παραπάνω σχόλιο υπάρχει μία έντονη διαστεύλωση της πραγματικότητας. Το αρρωστημένο ερωτικό πάθος που συνοδεύεται από απουσία ορίων, ακραίο φόβο, απουσία ελέγχου συναισθημάτων και συμπεριφορών, χειραγώγιση, συνγώνευση κ.α. βαφτίζεται ως "πραγματική" και "ολόψυχη" αγάπη! δλδ σαν κάτι το υγειές. Η ψυχοπαθολογία μετασχηματίζεται σε προτέρημα!
    αυτο ακριβως...

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    Στο συγκεκριμένο παράδειγμα που φέρνεις, έχεις δίκιο. Επειδή όμως είναι παράδειγμα, ποιος καθορίζει τα "ξεκάθαρα δεδομένα"?
    Και γιατί το παράδειγμα αυτό να ισχύει για τους οριακούς, και όχι για τους σχιζοφρενείς. Γιατί να μην είναι η καχυποψία πχ ο λόγος που θα τη χωρίσει επειδή δεν απάντησε στο τηλέφωνο σε μισή ώρα?
    Και γιατί να μην είναι κάποια ψωνισμένη που απλά να θέλει να της απαντάνε το ίδιο λεπτό? Η ίδια αντίδραση θα μπορούσε να συμβεί για 1000 διαφορετικούς λόγους.
    Και κάποιος οριακός που θα το σκεφτόταν αυτό μπορεί να αντιδρούσε με εντελώς διαφορετικό τρόπο για να καλύψει την ανασφάλεια του και να μη χώριζε.

    Μου είχε μείνει που είχε γράψει κάποιος στο forum "πινω χαλαρός το κρασί μου ενώ είμαι σίγουρος πως το έχουν δηλητηριάσει"
    Με αντίστοιχο τρόπο σκέψης κάποιος οριακός θα μπορούσε να πει "επειδη ξέρω πως θα με χωρίσει, ζω τη κάθε στιγμή όσο την έχω κοντά μου"
    Ακόμα και αν η ανασφάλεια είναι κοινή για τους οριακούς (κάτι που δεν το ξέρω) δεν σημαίνει πως θα είναι ίδια και η αντίδραση.
    οχι, δεν θα μπορουσε.
    ενας οριακος, μολις υποπτευοταν οτι ισως θελει να τον χωρισει, θα περνουσε αμεσα στην επιθεση και θα της εκανε τον βιο- αβιωτο...

    οσο για το παραδειγμα με το τηλεφωνημα,
    ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν θα εβγαζε κανεις διαγνωση και συμπερασμα αποα υτο το μοναδικο περιστατικο, αλλα θα εμφανιζε και πολλες αλλες και χαρακτηριστικες συμπεριφορες...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    επίσης στο παραπάνω σχόλιο υπάρχει μία έντονη διαστεύλωση της πραγματικότητας. Το αρρωστημένο ερωτικό πάθος που συνοδεύεται από απουσία ορίων, ακραίο φόβο, απουσία ελέγχου συναισθημάτων και συμπεριφορών, χειραγώγιση, συνγώνευση κ.α. βαφτίζεται ως "πραγματική" και "ολόψυχη" αγάπη! δλδ σαν κάτι το υγειές. Η ψυχοπαθολογία μετασχηματίζεται σε προτέρημα!
    Εγώ αυτό ψάχνω! Αν βρείτε κάποια να σκέφτεται έτσι και δεν σας αρέσει να μου τη "πασάρετε" που έλεγε και η φίλη απο το άλλο θέμα.
    "Ανδρική αλληλεγγύη"!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    Εγώ αυτό ψάχνω! Αν βρείτε κάποια να σκέφτεται έτσι και δεν σας αρέσει να μου τη "πασάρετε" που έλεγε και η φίλη απο το άλλο θέμα.
    "Ανδρική αλληλεγγύη"!
    βαλε αγγελια στην αντιστοιχη στηλη. δεν εχουν και μεγαλη ζητηση ανθρωποι με τετοιες συμπεριφορες.. δεν θα χρειαστει "πασα"...

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    βαλε αγγελια στην αντιστοιχη στηλη. δεν εχουν και μεγαλη ζητηση ανθρωποι με τετοιες συμπεριφορες.. δεν θα χρειαστει "πασα"...
    Σωστά. Ζήτηση έχουν οι λογικοί άνθρωποι που παρατάνε τον σύντροφο τους όταν αυτός αποκτήσει πρόβλημα ή απλά κερατώνουν μέχρι να πάνε στον επόμενο.
    Απο πρόχειρη αναζήτηση: 38,3 διαζύγια ανά 100 γάμους. 75%+ η απιστία. και αυτοί οριακοί ήταν? ή μήπως το 25% ήταν οι οριακοί?

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    Σωστά. Ζήτηση έχουν οι λογικοί άνθρωποι που παρατάνε τον σύντροφο τους όταν αυτός αποκτήσει πρόβλημα ή απλά κερατώνουν μέχρι να πάνε στον επόμενο.
    Απο πρόχειρη αναζήτηση: 38,3 διαζύγια ανά 100 γάμους. 75%+ η απιστία. και αυτοί οριακοί ήταν? ή μήπως το 25% ήταν οι οριακοί?
    απο προχειρες αναφορες γυρω μου, υπαρχουν και αλλες περιπτωσεις, εκτος απο αυτες που αναφερεις...
    επισης, ποιος ψευτης σου ειπε οτι οι οριακοι δεν κερατωνουν;
    ειναι βασικο χαρακτηριστικο οτι βρισκουν αλλους πριν φυγουν η και παραλληλα για να μην ξεμενουν..

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    Στο συγκεκριμένο παράδειγμα που φέρνεις, έχεις δίκιο. Επειδή όμως είναι παράδειγμα, ποιος καθορίζει τα "ξεκάθαρα δεδομένα"?
    Tο γνωστό παιγνίδι αμφισβήτησης της πραγματικότητας των άλλων, γνωστό και ως gaslighting. Δλδ π.χ. αν η άλλη για πέμπτη συνεχόμενη φορά αποφύγει να με συναντήσει επειδή... τινάζει τα χαλιά, δεν είναι ότι ξεκάθαρα με αποφευγει, απλά ειναι σχετικό! Πάψτε να σχετικοπποιείτε τα πάντα επειδή απλά σας συμφέρει.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    επισης, ποιος ψευτης σου ειπε οτι οι οριακοι δεν κερατωνουν;
    ειναι βασικο χαρακτηριστικο οτι βρισκουν αλλους πριν φυγουν η και παραλληλα για να μην ξεμενουν
    ..
    χααχαχαχαχαααχχααχαχαχαχα χ
    παραιτούμαι. πίστευε ότι θέλεις!

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    απο προχειρες αναφορες γυρω μου, υπαρχουν και αλλες περιπτωσεις, εκτος απο αυτες που αναφερεις...
    επισης, ποιος ψευτης σου ειπε οτι οι οριακοι δεν κερατωνουν;
    ειναι βασικο χαρακτηριστικο οτι βρισκουν αλλους πριν φυγουν η και παραλληλα για να μην ξεμενουν..
    και μάλιστα στο ιδια 24ωρο

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Tο γνωστό παιγνίδι αμφισβήτησης της πραγματικότητας των άλλων, γνωστό και ως gaslighting. Δλδ π.χ. αν η άλλη για πέμπτη συνεχόμενη φορά αποφύγει να με συναντήσει επειδή... τινάζει τα χαλιά, δεν είναι ότι ξεκάθαρα με αποφευγει, απλά ειναι σχετικό! Πάψτε να σχετικοπποιείτε τα πάντα επειδή απλά σας συμφέρει.
    Εϊσαι ψυχίατρος και έχεις στατιστικές πληροφορίες ή τουλάχιστον 10 ασθενείς με κοινά τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις?
    Εχεις γνωρίσει με κάποιο μαγικό τρόπο 10 οριακούς και τους έχεις γνωρίσει τόσο καλά ωστε να σου πουν πως σκέφτονται?
    Και να ισχύουν αυτά που λες, δεν μας λες απο πού προέκυψαν αυτά τα συμπεράσματα.
    Αν ισχύει κάτι απο αυτά που σε ρώτησα παραπάνω, θα σου ζητήσω και συγνώμη που σε αμφισβήτησα.

    Τι να με συμφέρει? αυτά που λες δεν τα έχω κάνει ποτέ. Ξαφνικά έβγαλες διάγνωση πως είμαι και εγώ οριακός?! χαχααχαχαχχααχχ
    Αυτό που λεω απο την αρχή, είναι πως συνδέετε ψυχική ασθένεια με τον τρόπο που αγαπάει κάποιος. Και αυτό είναι λάθος.
    Τέλος πάντων.. επειδή θεωρώ άσκοπη τη συζήτηση, τη σταματάω εδώ.
    Last edited by Cmos; 06-07-2022 at 01:52.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    Εϊσαι ψυχίατρος και έχεις στατιστικές πληροφορίες ή τουλάχιστον 10 ασθενής με κοινά τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις?
    Εχεις γνωρίσει με κάποιο μαγικό τρόπο 10 οριακούς και τους έχεις γνωρίσει τόσο καλά ωστε να σου πουν πως σκέφτονται?
    Και να ισχύουν αυτά που λες, δεν μας λες απο πού προέκυψαν αυτά τα συμπεράσματα.
    Αν ισχύει κάτι απο αυτά που σε ρώτησα παραπάνω, θα σου ζητήσω και συγνώμη που σε αμφισβήτησα.

    Τι να με συμφέρει? αυτά που λες δεν τα έχω κάνει ποτέ. Ξαφνικά έβγαλες διάγνωση πως είμαι και εγώ οριακός?! χαχααχαχαχχααχχ
    Αυτό που λεω απο την αρχή, είναι πως συνδέετε ψυχική ασθένεια με τον τρόπο που αγαπάει κάποιος. Και αυτό είναι λάθος.
    Τέλος πάντων.. επειδή θεωρώ άσκοπη τη συζήτηση, τη σταματάω εδώ.
    Οι διάφορες ψυχικές ασθένειες αγαπητέ έχουν άμμεση επίπτωση στην ικανότητα του πάσχοντα να διαχειρίζεται διάφορα συναισθηματικά ζητήματα, όπως ειναι και η αγάπη ή ο έρωτας. Διαφορετικά δεν θα ήταν ψυχικές διαταραχές. Ολοι οι οριακοί είτε σου αρέσει είτε όχι, μοιράζονται κάποια κοινά χαρ/κά, αλλά και διαφορές μεταξύ τους. Διαφορετικά δεν θα ονομάζονταν οριακοί. Δεν αμφισβητώ ότι όλοι μας έχουμε την υποκειμενική μας πραγματικότητα. Παρόλα αυτά, κάποιες υποκειμενικές αλήθειες ειναι πολύ μακρυά, και άλλες ειναι πιο κοντά από αυτό που πραγματικά συμβαίνει. Η διάφορες διαταραχές επηρεάζουν αρνητικά την ικανότητα του ατόμου να αντιλαμβάνεται την πραγματικότητα και τη διαστρεβλώνουν. Οι οριακοί για παράδειγμα βλέπουν απειλές εκεί που δεν υπάρχουν. Αν εσύ αμφισβητείς την ύπαρξη οποιασδήποτε πραγματικότητας, τότε πράγματι δεν υπάρχει κοινό έδαφος για διάλογο.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή διαταραχή ?
    By blue Nikol in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 11
    Last Post: 13-06-2020, 02:45
  2. Οριακή διαταραχή ?
    By blue Nikol in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 3
    Last Post: 02-03-2020, 14:34
  3. Οριακη διαταραχη.
    By mpoufos in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 30-01-2016, 00:19
  4. ποσο κοντα μπορει να ειναι η οριακη με τη διπολικη διαταραχη;
    By Danay1997 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 32
    Last Post: 10-05-2012, 05:11
  5. Replies: 14
    Last Post: 22-03-2009, 23:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •