Μπορεί να αγαπήσει αληθινά ένα άτομο με οριακή διαταραχή;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 55
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174

    Μπορεί να αγαπήσει αληθινά ένα άτομο με οριακή διαταραχή;

    Πιστεύετε ότι ένα άτομο με οριακή διαταραχή μπορεί να αγαπήσει αληθινά; Αυτή η ανάγκη για την προστασία του εσωτερικού κόσμου αφήνει το οριακό άτομο να αγαπήσει;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Ας το βάλω κι εδώ, αφού άνοιξες νέο θέμα: Νομίζω ότι η αγάπη έχει άλλη έννοια γι αυτούς. Έχουν γράψει παραπάνω ότι η αγάπη για τους οριακούς σημαίνει συγχώνευση. Ανάγκη να γίνονται ένα με σένα, να μην διαφοροποιείσαι καθόλου. Γι αυτό σε "αγαπούν" όταν συμφωνείς μαζί τους ακόμα και σε ο,τι πιο παράδοξο μπορεί να σου πουν. Επίσης, επειδή είναι πάντα εστιασμένοι στα δικά τους, αδυνατούν να ασχοληθούν με τα δικά σου, εκτός αν συμπίπτουν με τα δικά τους. Βέβαια, αν δεις τι γράφουν οι ίδιοι στο φόρουμ, θα δεις ότι σκίζονται για το πόσο αγαπούν τους άλλους. Αλλά δεν πιστεύω ότι ξέρουν τι θα πει αγάπη. Όχι όπως το αντιλαμβάνονται οι περισσότεροι άνθρωποι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Πιστεύετε ότι ένα άτομο με οριακή διαταραχή μπορεί να αγαπήσει αληθινά; Αυτή η ανάγκη για την προστασία του εσωτερικού κόσμου αφήνει το οριακό άτομο να αγαπήσει;
    δεν ξερω τι ακριβως ειναι αυτο που αποκαλουμε "αληθινη" αγαπη...
    εγω πιστευω οτι στο κεντρο καθε "αγαπης", υπαρχει το εγω, αυτου που "αγαπαει". χωρις το ΕΓΩ, δεν υπαρχει προσωπικοτητα. τι να ειναι η "αληθινη αγαπη";;;
    ισως "αληθινη", να ειναι η αγαπη με το λιγοτερο προβληματικο ΕΓΩ. παντως, χωρις ΕΓΩ, δεν εχω δει ποτε, πουθενα. ο καθενας εχει μεσα το προσωπικο του κριτηριο και το ΕΓΩ του, καπου...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν ξερω τι ακριβως ειναι αυτο που αποκαλουμε "αληθινη" αγαπη...
    εγω πιστευω οτι στο κεντρο καθε "αγαπης", υπαρχει το εγω, αυτου που "αγαπαει". χωρις το ΕΓΩ, δεν υπαρχει προσωπικοτητα. τι να ειναι η "αληθινη αγαπη";;;
    ισως "αληθινη", να ειναι η αγαπη με το λιγοτερο προβληματικο ΕΓΩ. παντως, χωρις ΕΓΩ, δεν εχω δει ποτε, πουθενα. ο καθενας εχει μεσα το προσωπικο του κριτηριο και το ΕΓΩ του, καπου...
    Ακόμα κι έτσι να το ορίσεις, θα συμφωνείς μάλλον ότι οι οριακοί έχουν ένα προβληματικότατο ΕΓΩ. Μερικοί θεωρούν ότι οι οριακοί είναι και νάρκισσοι σε μεγάλο βαθμό - κι ένας νάρκισσος δεν αγαπάει παρά τον εαυτό του ή το είδωλό του. Στους οριακούς αυτό με το είδωλο νομίζω είναι ακόμα πιο έντονο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Ακόμα κι έτσι να το ορίσεις, θα συμφωνείς μάλλον ότι οι οριακοί έχουν ένα προβληματικότατο ΕΓΩ. Μερικοί θεωρούν ότι οι οριακοί είναι και νάρκισσοι σε μεγάλο βαθμό - κι ένας νάρκισσος δεν αγαπάει παρά τον εαυτό του ή το είδωλό του. Στους οριακούς αυτό με το είδωλο νομίζω είναι ακόμα πιο έντονο.
    Περισσότερο έντονο από τους νάρκισσους?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Περισσότερο έντονο από τους νάρκισσους?
    Ναι. Ο νάρκισσος αγαπάει τον εαυτό του και είναι ευχαριστημένος με αυτόν. Ο οριακός, ψάχνει να αγαπήσει και να αγαπηθεί από το είδωλό του, τον όμοιό του. Όσο είσαι όμοιός του σε λατρεύει. Αλλοίμονό σου αν διαφοροποιηθείς.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Με την έννοια της ώριμης αγάπης, η απάντηση στο ερώτημα είναι ότι οι οριακοί δεν μπορούν να αγαπήσουν κανένα ούτε καν το ίδιο τους τον εαυτό. Τι ειναι η ώριμη αγάπη; σύμφωνα με την τριγωνική θεωρία της αγάπης, ώριμη αγάπη ή ολοκληρωμένη αγάπη είναι αυτή που εμπεριέχει πάθος+οικειότητα+μονιμότητ α. Η ειρωνεία με τους οριακούς είναι ότι τα θέλουν όλα αλλά δεν μπορούν να το πετύχουν αυτό, γιατί απλά σαμποτάρουν με τη συμπεριφορά τους την οικειότητα και κατ επέκταση τη μονιμότητα. Επίσης μπερδεύουν την οικειότητα με το πάθος. Δεν μπορούν να καταλάβουν τη διαφορά. Γι αυτό και οι περισσότερες BPD γυναίκες είναι δύσκολο να έχουν φίλους άντρες γιατί αργά η γρήγορα θα πηδηχτούν μαζί του.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Η πλάκα ειναι ότι οι σύντροφοι BPD που δεν γνωρίζουν από διαταραχές και τέτοια, νομίζουν ότι η κακοποιητική συμπεριφορά της/του συντρόφου τους, οφείλεται στην υπερβολική αγάπη! Εκεί ειναι που μπερδεύονται. Δεν υπάρχει αγάπη, υπάρχει μόνο φόβος!

    Κάνε εικόνα τη σύζυγο σου σαν ένα δίχρονο κοριτσάκι. Μπορεί να αγαπήσει το δίχρονο κοριτσάκι; Σαφώς ναι! μπορεί να αγαπήσει ώριμα; Σαφώς όχι. Αυτό έχεις απέναντί σου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Last edited by Epsilon; 21-08-2021 at 01:44.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Νομίζω αυτή είναι η πιο σωστή τοποθέτηση: As you may notice from the other answers, if you ask a pwBPD they will tell you they feel love very deeply and be surprised by your question. However if you ask someone if they feel loved by their BPD partner, you might get a negative or partially negative answer. I’ll try to clarify this disparity.

    BPDs do feel and express love very intensely. Generally they’re very intense, emotional and impulsive people. They’re desperate to love, feel loved and have the best intentions.

    However the type of love they can offer tend to come across as intermittent, needy, volatile, capricious and conditional. Their disorder usually doesn’t affect much their relationships with friends, colleagues and acquaintances. However, towards their partner, they are very prickly, incapable of trusting, and struggle with boundaries, delaying gratification and offering empathy. Their partners thereby tent to feel exhausted, emotionally unsupported, precarious, always on trial, walking on egg shells. To the point that sometimes they can be left wondering if they are genuinely being loved as a person or just as a precious yet disposable object.

    BDPs don’t have object constancy, they fall in love very quickly, they idealise their partner and expect him to make their life perfect. Anytime the nonBPD fails to keep up with such unrealistic expectations, the pwBPD will switch from seeing them as ‘all good” to seeing them as “all bad”. The wrath resulting from the triggered fear of not being loved can lead to various consequences such as verbal abuse, physical abuse, cheating, break up threats, self harming, suicide threats, and all sorts of other revengeful actions that they usually regret afterwards but won’t hesitate to commit again next time they’re triggered.

    Depending on how severe the BPD, and how good the nonBPD is at offering reassurance, setting boundaries and defusing episodes of anger, the relationship can, despite the extra challenges and the low level of emotional intimacy, be successful and long lasting.

    It’s interesting to note that usually whenever that relationship isn’t successful, the pwBPD will start a new relationship even before breaking up the old one. They will almost instantly fall in love with the new person (usually the first person that comes around) and be completely insensitive to the pain caused to the old one. This reinforces the impression that partners are treated as disposable objects.

    To conclude people with BPD experience intense feeling of love and frustration which lead to expressions of impressive generosity and extreme hostility. Whether what they can offer to their partners is real love remains at least debatable.
    Last edited by Epsilon; 21-08-2021 at 01:44.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    5
    Αγαπάμε αρρωστημένα κυριολεκτικά. Μπορεί να σας διώχνουμε να σας υποτιμάμε να σας βρίζουμε
    Αλλά κατά βάθος αυτό είναι από την συναισθηματική ασταθια και αυτοπεποίθηση που δεν έχουμε, τον συνεχόμενο φόβο που έχουμε της εγκατάλειψης οπότε αυτό είναι η άμυνα μας στο ενδεχόμενο να μας προδώσετε και να μας εγκαταληψετε . Δηλαδή προτιμάμε να σας διώξουμε πρώτοι εμείς με όποιο πόνο πάρα να φύγετε εσείς. Θέλουμε πολύ προσοχή πάνω μας αγάπη και υποστήριξη να νιώσουμε συναισθηματική ασφάλεια.γενικά να εχετε υπομονή και κατανόηση όχι αδιαφορία και λογοκρισία.
    Και καλό είναι να ακούς γνώμες από τους ίδιους τους οριακους. Όχι από "θύματα " των οριακων που ποτε δεν μας καταλαβαν.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Stelstef View Post
    Αγαπάμε αρρωστημένα κυριολεκτικά. Μπορεί να σας διώχνουμε να σας υποτιμάμε να σας βρίζουμε
    Αλλά κατά βάθος αυτό είναι από την συναισθηματική ασταθια και αυτοπεποίθηση που δεν έχουμε, τον συνεχόμενο φόβο που έχουμε της εγκατάλειψης οπότε αυτό είναι η άμυνα μας στο ενδεχόμενο να μας προδώσετε και να μας εγκαταληψετε . Δηλαδή προτιμάμε να σας διώξουμε πρώτοι εμείς με όποιο πόνο πάρα να φύγετε εσείς. Θέλουμε πολύ προσοχή πάνω μας αγάπη και υποστήριξη να νιώσουμε συναισθηματική ασφάλεια.γενικά να εχετε υπομονή και κατανόηση όχι αδιαφορία και λογοκρισία.
    Και καλό είναι να ακούς γνώμες από τους ίδιους τους οριακους. Όχι από "θύματα " των οριακων που ποτε δεν μας καταλαβαν.
    Σοβαρά τώρα?!?!
    Η συμβουλή αυτή είναι ιδανική για να οδηγήσει κάποιον στην απόλυτη καταστροφή! Αλλά κάνεις λάθος, κάποια "θύματα" σας έχουν καταλάβει πολύ καλά.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    ΣΕΛΗΝΗ
    Posts
    64
    Είμαι οριακή κι έχω αγαπήσει μια και μοναδική φορά στη ζωή μου έναν άνδρα τόσο που για χάρη του εγκατέλειψα το μεγαλύτερο επαγγελματικό όνειρο και πάθος μου, άλλαξα χώρα, μηδένισα τελείως τα θέλω μου και αποφάσισα να συμβιβάσω την υπόλοιπη ζωή μου με ανούσιες "αγάπες". Στάθηκα τελικά τυχερή γιατί ένας άνδρας αγάπησε εμένα ολοκληρωτικά παρόλο που δεν το άξιζα και του είπα την αλήθεια, ότι εγώ αγαπούσα κάποιον άλλον. 30 χρόνια μετά αν με ρωτήσεις αν έχω αγαπήσει θα σου πω "ναι, μια και μοναδική φορά". Μέσω της τεχνολογίας ¨παρακολουθώ" ακόμα την ζωή του, χαίρομαι για τις μεγάλες επαγγελματικές του επιτυχίες, χαϊδεύω στην οθόνη τις ρυτίδες που απέκτησε αυτά τα χρόνια, δακρύζω αντικρύζοντας τα ίδια γαλάζια μάτια, επισκέπτομαι όσο πιο συχνά μπορώ τον αγαπημένο μας τόπο....και ξέρω ότι αυτός δεν θα με θυμάται πλέον καθόλου... Η απάντηση λοιπόν είναι "ΝΑΙ, οι οριακοί αγαπούν μέχρι και το τελευταίο όριο της ύπαρξης τους, μερικές φορές ακόμα και σκοτώνοντας τον εαυτό τους"....κι ας μας κοροϊδεύετε κάποιοι από εσάς, δεν το κάνετε από κακία, απλά δεν μπορείτε να μας νιώσετε.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by AN NA View Post
    Είμαι οριακή κι έχω αγαπήσει μια και μοναδική φορά στη ζωή μου έναν άνδρα τόσο που για χάρη του εγκατέλειψα το μεγαλύτερο επαγγελματικό όνειρο και πάθος μου, άλλαξα χώρα, μηδένισα τελείως τα θέλω μου και αποφάσισα να συμβιβάσω την υπόλοιπη ζωή μου με ανούσιες "αγάπες". Στάθηκα τελικά τυχερή γιατί ένας άνδρας αγάπησε εμένα ολοκληρωτικά παρόλο που δεν το άξιζα και του είπα την αλήθεια, ότι εγώ αγαπούσα κάποιον άλλον. 30 χρόνια μετά αν με ρωτήσεις αν έχω αγαπήσει θα σου πω "ναι, μια και μοναδική φορά". Μέσω της τεχνολογίας ¨παρακολουθώ" ακόμα την ζωή του, χαίρομαι για τις μεγάλες επαγγελματικές του επιτυχίες, χαϊδεύω στην οθόνη τις ρυτίδες που απέκτησε αυτά τα χρόνια, δακρύζω αντικρύζοντας τα ίδια γαλάζια μάτια, επισκέπτομαι όσο πιο συχνά μπορώ τον αγαπημένο μας τόπο....και ξέρω ότι αυτός δεν θα με θυμάται πλέον καθόλου... Η απάντηση λοιπόν είναι "ΝΑΙ, οι οριακοί αγαπούν μέχρι και το τελευταίο όριο της ύπαρξης τους, μερικές φορές ακόμα και σκοτώνοντας τον εαυτό τους"....κι ας μας κοροϊδεύετε κάποιοι από εσάς, δεν το κάνετε από κακία, απλά δεν μπορείτε να μας νιώσετε.
    Το παραπάνω που γράφεις δεν βγάζει κανένα νόημα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Stelstef View Post
    Αγαπάμε αρρωστημένα κυριολεκτικά. Μπορεί να σας διώχνουμε να σας υποτιμάμε να σας βρίζουμε
    Αλλά κατά βάθος αυτό είναι από την συναισθηματική ασταθια και αυτοπεποίθηση που δεν έχουμε, τον συνεχόμενο φόβο που έχουμε της εγκατάλειψης οπότε αυτό είναι η άμυνα μας στο ενδεχόμενο να μας προδώσετε και να μας εγκαταληψετε . Δηλαδή προτιμάμε να σας διώξουμε πρώτοι εμείς με όποιο πόνο πάρα να φύγετε εσείς. Θέλουμε πολύ προσοχή πάνω μας αγάπη και υποστήριξη να νιώσουμε συναισθηματική ασφάλεια.γενικά να εχετε υπομονή και κατανόηση όχι αδιαφορία και λογοκρισία.
    Και καλό είναι να ακούς γνώμες από τους ίδιους τους οριακους. Όχι από "θύματα " των οριακων που ποτε δεν μας καταλαβαν.
    σοβαρα τωρα;
    ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΝΑΝ ΛΟΓΟ να θελει καποιος να ζησει αυτο που περιγραφεις!
    αν οντως ειναι οπως τα λες, να πατε σε παιδικο σταθμο.
    τι τις θελετε τις σχεσεις;

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή διαταραχή ?
    By blue Nikol in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 11
    Last Post: 13-06-2020, 02:45
  2. Οριακή διαταραχή ?
    By blue Nikol in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 3
    Last Post: 02-03-2020, 14:34
  3. Οριακη διαταραχη.
    By mpoufos in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 30-01-2016, 00:19
  4. ποσο κοντα μπορει να ειναι η οριακη με τη διπολικη διαταραχη;
    By Danay1997 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 32
    Last Post: 10-05-2012, 05:11
  5. Replies: 14
    Last Post: 22-03-2009, 23:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •