Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
Στην αρχή μιας ωραίας νέας γνωριμίας πολύ συχνά υπάρχει αμοιβαίος ενθουσιασμός.
Όμως, αφού περάσει ο πρώτος καιρός του ενθουσιασμού, τότε ξεκινάει η ερωτική σχέση ή δεν ξεκινάει.
Γιατί όταν κοπάσει ο ενθουσιασμός (που σε τυφλώνει κάπως) το άτομο έρχεται σε επαφή πάλι με τις ανάγκες του.
Ένας άνθρωπος που δεν είναι συναισθηματικά διαθέσιμος και έτοιμος για μία σχέση θα κάνει πίσω.
Αντίθετα, ένας άνθρωπος που είναι έτοιμος συναισθηματικά συνηθως δεν ξενερώνει τόσο εύκολα, θα δώσει ευκαιρίες για να δει αν ταιριάζετε κλπ.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι θεωρώ τελείως λάθος δρόμο να ψάχνεσαι να βρεις τι έκανες και ίσως εκείνος ξενέρωσε.
Γιατί απλούστατα μπορεί να μην έχει σχέση καν με εσένα αλλά με το τι είχε εν τέλει εκείνος ανάγκη.
Μπορεί για παράδειγμα αυτός να μην είναι έτοιμος ή να μην θέλει σχέση και να προτιμά να κυνηγά τύπισσες που δεν τον θέλουν.
Ένας άνθρωπος που πραγματικά θέλει να κάνει σχέση δεν θα κάτσει να ασχολείται αιωνίως με ανθρώπους που δεν τον θέλουν αλλά αντίθετα θα ψάξει να βρει έναν πιο συναισθηματικά διαθέσιμο σύντροφο.

Αυτά που εσύ έχεις να δώσεις είναι πολύ όμορφα. Φυσικά και όταν θέλεις κάποιον, μπορείς να γυρίσεις και τον κόσμο ανάποδα για να τον δεις. Φυσικά και σε πειράζει που δεν τον έχεις δει πόσο καιρό. Αλίμονο να ήταν οι έρωτες όσο κουλ και αδιάφοροι τα παρουσιάζει το αγόρι που λες.
Τώρα εάν εσύ θες να το συνεχίσεις ή να το σταματήσεις μαζί του είναι καθαρά δική σου απόφαση. Απλά είναι σημαντικό να θυμάσαι ότι σε αυτή τη φάση εσύ για μένα είσαι αυτή που διαθέτει την ωραιότητα και την ομορφιά του έρωτα και αυτός απλά είναι ο ξενέρωτος και ο αδιάφορος. Τώρα αμα θες αυτά τα όμορφα να τα χαρίσεις σε έναν άνθρωπο που μπορεί εν τέλει να σε κάνει να νιώθεις άσχημα για αυτά θα το δεις.
Η αληθεια ειναι οτι οταν εβλεπα οτι πχ γυρισε πατρικο και περναγε καλα με τους φιλους του ενω δεν ειχε ουτε μια μερα να ερθει να δει εμενα με επιασε ανασφαλεια οτι αυτος περναει τελεια και εχει ζωη ενω οχι . ομως σκεφτηκα οτι αν ο αλλος θελει οσους φιλους και ενδιαφεροντα και να εχει αυτο που του δινεις εσυ δεν του φαινεται αδιαφορο . Εγω οσα μου ειπε περι σεπτεμβρη (οτι μπορει να ειναι σε αλλη φαση τοτε και να μην θελει και μονο σεξ) δεν τα υπολογιζω . Αυτες τις μερες νομιζω τον εχω απομυθοποιησει γιατι αποφασισα να μην θυμαμαι αυτα που ελεγε πανω στον ενθουσιασμο αλλα να δω μονο το γεγονος οτι ενω η πολη του ειναι κοντα δεν καιγεται να με δει (οπως επισης και ολα τα αλλα των τελευταιων μηνων που χανοταν ). Οποτε κατεληξα οτι δεν εχω πλεον καποια προσδοκια . Ισως το συνεχισω για το σεξουαλικο για να περασω καλα . αν δω οτι ολα αυτα που εχουν γινει με εχουν ξενερωσει τοσο σε βαθμο να μην περναω καλα και σεξουαλικα μαζι του τοτε θα το κοψω . ακομα δηλαδη επειδη δεν εχω βρεθει απο κοντα δεν ξερω πως θα μου βγει παντως το θετικο ειναι οτι απο τοτε που ανοιξα το thread εχω σταματησει να σκεφτομαι που υστερω και δεν θελει