Πρόβλημα σωματικού βάρους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42

    Πρόβλημα σωματικού βάρους

    Καλημέρα. Χαιρετώ τα μέλη του φόρουμ. Είμαι 28 ετών. Λέγομαι Γεώργιος και είμαι παχύσαρκος. Ζυγίζω 123 κιλά περίπου. Θέλω να χάσω τα κιλά και να γίνω αδύνατος και να το διατηρήσω αλλά δυσκολεύομαι. Κολλάω μερικές φορές στο ίδιος βάρος. Τι να κάνω για να γίνω αδύνατος? Τι κάνω λάθος στις προσπάθειές μου και τι να διόρθωνα?

    8 χρόνια είμαι παχύσαρκος και όταν είναι κάποιος παχύσαρκος δύσκολα ζει και αισθάνεται άσχημα, πιθανόν να μην στεναχωριέται έντονα αλλά σε σχέση με τον εαυτό του που θα ήταν αδύνατος ταλαιπωρείται και κουράζεται, αισθάνεται πιο άσχημα.

    Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by plants View Post
    Καλημέρα. Χαιρετώ τα μέλη του φόρουμ. Είμαι 28 ετών. Λέγομαι Γεώργιος και είμαι παχύσαρκος. Ζυγίζω 123 κιλά περίπου. Θέλω να χάσω τα κιλά και να γίνω αδύνατος και να το διατηρήσω αλλά δυσκολεύομαι. Κολλάω μερικές φορές στο ίδιος βάρος. Τι να κάνω για να γίνω αδύνατος? Τι κάνω λάθος στις προσπάθειές μου και τι να διόρθωνα?

    8 χρόνια είμαι παχύσαρκος και όταν είναι κάποιος παχύσαρκος δύσκολα ζει και αισθάνεται άσχημα, πιθανόν να μην στεναχωριέται έντονα αλλά σε σχέση με τον εαυτό του που θα ήταν αδύνατος ταλαιπωρείται και κουράζεται, αισθάνεται πιο άσχημα.

    Ευχαριστώ πολύ.
    Μη περιμένεις κάποια μαγική λύση.Διατροφη και γυμναστική.Αυτα τα δυο θελει.Το να διατηρεις ενα καλο σώμα απαιτει πολλές θυσιες.Εισαι διατεθειμένος να τις κάνεις;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42
    Τρώω όταν πεινάω και εκεί δυσκολεύομαι. Για τις θυσίες, ίσως χρειάζομαι κάποιες συμβουλές τι να προσέχω. Ϊσως δεν έχω θέληση ή πίστη ότι αν τρώω λιγότερο θα με βοηθήσει και δε θα με βλάψει.

    Έχω προσπαθήσει να μη φάω μέσα στη μέρα πολύ και ήταν δύσκολο.Γίνεται λίγο λίγο να μειώνω το φαγητό στη μέρα? Ειδικά τα γλυκά είναι δύσκολο να τα σταματήσω. Όπως και το ψωμί είναι δύσκολο να το σταματήσω.

    Μήπως θα ζαλιστώ ή θα πέσω κάτω αν μειιώσω πολύ το φαγητό? Από σωματική άσκηση προσπαθώ ποδήλατο, περπάτημα, ποδόσφαιρο αλλά όχι πολύ έντονα γιατί μου είναι δύσκολο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by plants View Post
    Τρώω όταν πεινάω και εκεί δυσκολεύομαι. Για τις θυσίες, ίσως χρειάζομαι κάποιες συμβουλές τι να προσέχω. Ϊσως δεν έχω θέληση ή πίστη ότι αν τρώω λιγότερο θα με βοηθήσει και δε θα με βλάψει.

    Έχω προσπαθήσει να μη φάω μέσα στη μέρα πολύ και ήταν δύσκολο.Γίνεται λίγο λίγο να μειώνω το φαγητό στη μέρα? Ειδικά τα γλυκά είναι δύσκολο να τα σταματήσω. Όπως και το ψωμί είναι δύσκολο να το σταματήσω.

    Μήπως θα ζαλιστώ ή θα πέσω κάτω αν μειιώσω πολύ το φαγητό? Από σωματική άσκηση προσπαθώ ποδήλατο, περπάτημα, ποδόσφαιρο αλλά όχι πολύ έντονα γιατί μου είναι δύσκολο.
    Αδυνατος και γλυκα μαζι δεν πάνε.Επισης ψωμιά και μακαρονια παλι σιγουρα δε θα σε βοηθήσουν να χασεις.Εσυ θες να εισαι αδυνατος αλλα χωρις καμια προσπάθεια.Δε γίνεται.Αν ειναι πραγματικά αυτο που θες πρέπει να το παλεψεις και φυσικά να κανεις πολλές θυσίες.Εισαι διατέθημενος;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42
    Μου φαίνονται δύσκολες οι θυσίες. Πρακτικά μου είναι δύσκολο να τρώω πολύ λίγο και να αποφεύγω τροφές. Αισθάνομαι ότι βλάπτω τον εαυτό μου και το λαμβάνω ως κίνδυνο για το σώμα μου. Τι να κάνω? Γίνεται κάπως όχι απότομα να προσπαθήσω να μειώσω το φαγητό?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by plants View Post
    Καλημέρα. Χαιρετώ τα μέλη του φόρουμ. Είμαι 28 ετών. Λέγομαι Γεώργιος και είμαι παχύσαρκος. Ζυγίζω 123 κιλά περίπου. Θέλω να χάσω τα κιλά και να γίνω αδύνατος και να το διατηρήσω αλλά δυσκολεύομαι. Κολλάω μερικές φορές στο ίδιος βάρος. Τι να κάνω για να γίνω αδύνατος? Τι κάνω λάθος στις προσπάθειές μου και τι να διόρθωνα?

    8 χρόνια είμαι παχύσαρκος και όταν είναι κάποιος παχύσαρκος δύσκολα ζει και αισθάνεται άσχημα, πιθανόν να μην στεναχωριέται έντονα αλλά σε σχέση με τον εαυτό του που θα ήταν αδύνατος ταλαιπωρείται και κουράζεται, αισθάνεται πιο άσχημα.

    Ευχαριστώ πολύ.
    Καλησπέρα.
    Τι προσπάθειες έχεις κάνει ως τώρα και πως πήγαν; Ήσουν περισσότερα κιλά και έχεις κολλήσει τώρα σε αυτά ή τι; Εργάζεσαι, μένεις μόνος, πως είναι τα γεύματά σου μέσα στη μέρα;

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42
    Προσπάθειες που έκανα: παλιά είχα φτάσει τα 107,5 κιλά αφού είχα φτάσει πιο πριν τα 135 με 136 κιλά. Χρειάστηκε πολλή σωματική άσκηση και πολλή προσοχή στα γεύματα και λίγα γεύματα. Μετά επέστρεψα στα 135 με 136 γιατί όταν έφτασα στα 107,5 κιλά άρχισα να αισθάνομαι άσχημα, ζαλιζόμουν, δεν άντεχαν τα πόδια μου να στηρίξουν το σώμα μου, τα έχασα κάπως γρήγορα εκείνα τα κιλά.

    Μέσα σε ένα μήνα έχασα 14 κιλά σχεδόν. Από τα 135 κιλά σχεδόν που ήμουν έφτασα στα 125 μετά πήρα και έφτασα τα 129,8 και τώρα είμαι σχεδόν 123 κιλά. Μένω με τους γονείς μου, σπουδάζω αλλά δεν πήρα ακόμη το πτυχίο. Θέλω να εργαστώ και ίσως ξεκινήσω σπουδές σε ΙΕΚ από το Σεπτέμβριο. Ίσως με βοηθήσει αυτή η αλλαγή. Μέσα στη μέρα αν πεινάσω πολύ πιθανόν θα φάω γλυκά ή ψωμιά. Προσπάθησα την Τετάρτη και την Παρασκευή που πέρασαν να μη φάω τίποτα όλη μέρα εκτός από νερό και λέω κάθε Τετάρτη και Παρασκευή να μην τρώω τίποτε όλη μέρα, μόνο νερό και να το δοκιμάσω για ένα μήνα.

    Νομίζω θα ήταν εντάξει αν έτρωγα τρία γεύματα, πρωινό κάτι λίγο αλλά όχι λιπαρό ή παχυντικό, μεσημεριανό γεύμα μαγειρεμένο σπιτικό και βραδινό ένα φρούτο ή δύο φρούτα. Δυσκολεύομαι να τρώω φακές, φασολάδα συνέχεια αλλά μάλλον χρειάζεται και θα βοηθήσει. Τι διατροφικό πρόγραμμα να έκανα? Τι να είχα ως κίνητρα για να με βοηθήσουν? Μήπως μου λείπουν τα κίνητρα?

    Έχω κολλήσει κάπως σε αυτά τα κιλά τον τελευταίο μήνα ή δύο μήνες τουλάχιστον νομίζω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Νομίζω ότι το καταλαβαίνεις και ο ίδιος πως η τακτική σου δεν είναι ούτε υγιεινή, ούτε θα έχει αποτέλεσμα μακροχρόνια, απλά θα σου διαλύσει το μεταβολισμό. Δεν έχει νόημα να λιμοκτονείς για ένα διάστημα και να πλακώνεσαι στις γυμναστικές, να φέρνεις τον οργανισμό σου στα όριά του, να κατεβαίνεις σε κιλά και να χαλάς την υγεία σου. Αποκλείεται να τα διατηρήσεις αυτά τα κιλά ή να μη ζαλίζεσαι από τη νηστικομάρα.

    Το ίδιο ισχύει κι αν πεις επειδή δεν μπορώ να κόψω το φαϊ θα τρώω τις μισές μέρες τις εβδομάδας και θα μένω νηστικός τις υπόλοιπες μπας και δω προκοπή.

    Όποιον διαιτολόγο κι αν ρωτήσεις θα σου πει ότι στην καλύτερη με 4-5 μικρά γεύματα τη μέρα και προσεγμένη διατροφή στο τι τρως, άντε να χάσεις 4-5 κιλά το μήνα και θέλει πολύ προσαρμογή για να μη κολλήσει η ζυγαριά.

    Νομίζω ότι πρέπει να θέσεις για αρχή μικρούς εφικτούς στόχους και να έχεις υπομονή. Σε ρώτησα πριν γιατί ο καθένας μας ξέρει τι κάνει λάθος. Άλλος τσιμπολογάει από το πρωί ως το βράδυ ότι βρεθεί μπροστά του, άλλος δεν τρώει όλη μέρα αλλά το βράδυ πλακώνεται στα μαγειρευτά ή το junk food, άλλος μασουλάει πατατάκια και πλακώνεται στα αναψυκτικά κάθε μέρα ή τσακίζει 3 σοκολατίνες στην καθισιά του. Αυτό έχει να κάνει με τον εαυτό μας αλλά και με το περιβάλλον μας και το πρόγραμμά μας. Εσύ τι λάθος κάνεις;

    Έχεις δοκιμάσει να το πας πιο στρωτά πριν καταφύγεις σε αυτές τις ακραίες δίαιτες που περιγράφεις; Είμαι η τελευταία που θα το παίξω έξυπνη καθώς μια ζωή είμαι παχύσαρκη και να πω την αλήθεια δεν με απασχολεί πάρα πολύ το θέμα. Όσες φορές όμως είπα ότι θα χάσψ κάποια κιλά και θα τα διατηρήσω, το κατάφερα με μικρές αλλαγές. Επίσης προσωπικά θεωρώ πολύ λάθος κάποιος παχύσαρκος να πλακώνεται στις γυμναστικές από μόνος του χωρίς μέτρο και συμβουλή από ειδικό. Μπορεί να βοηθήσει στο χάσιμο βάρους, αλλά τις αρθρώσεις σου τις ρώτησες; Μετά από χρόνια θα φανεί η ζημιά. Θέλουν μέτρο όλα.

    Επειδή ανέφερες τα γλυκά πιο πάνω, θεωρείς ότι αυτό είναι το κυριότερο θέμα σου; Για τι γλυκά μιλάς; Έχεις δοκιμάσει να τα κόψεις ή να τα αντικαταστήσεις με κάτι πιο ελαφρύ όπως ένα παστέλι ή λίγο γιαούτρι με μέλι π.χ. ; Για τα ψωμία έχεις δοκιμάσει να υπάρχει ολικής στο σπίτι αντί για ΄σσπρο ψωμί ας πούμε;
    Οι δικοί σου βοηθάνε σην προσπάθειά σου ή υπάρχουν συνεχώς γύρω σου παχυντικά φαγητά; Διότι όλα είναι θέμα θέλησης, αλλά αν ας πούμε εσύ θες να χάσεις βάρος και έρχεται η μάνα σου κάθε μέρα και λέει "Να, έφιαξα ένα γαλακτομούρεκο, δοκίμασε ένα κομματάκι" ή υπάρχουν παντού στο σπίτι σνακ "μην τυχόν έρθει ένας άνθρωπος να μην έχουμε να τον κεράσουμε κάτι;" , όσο να το κάνεις δεν είναι και το ιδανικό περιβάλλον.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42
    Μου έχει κολλήσει η ιδέα πως χρειάζεται να στερούμαι πάρα πολύ τα φαγητά για να χάσω κιλά και να κάνω σωματική άσκηση σε μεγάλο βαθμό. Μάλλον είναι εντελώς λάθος αυτό. Μάλλον άλλοι επέμεναν να μου το λένε αυτό και να φοβάμαι να δοκιμάσω άλλους τρόπους σαν αυτό που ανέφερες.

    Αυτό που λέει ο διατροφολόγος με τα 4-5 μικρά γεύματα είναι εντάξει νομίζω. Ποια γεύματα θα είναι αυτά? Αν χάσω κιλά με αυτά τα γεύματα, θα συνεχίσω να τρώω με τον ίδιο τρόπο όπως έκανα όταν προσπαθούσα να χάσω κιλά? Και πόση σωματική άσκηση την εβδομάδα χρειάζεται να κάνω?

    Και αυτό το πρόγραμμα θα το έχω σε όλη την διάρκεια της προσπάθειας αδυνατίσματος? Θα αλλάξει κάτι στην πορεία? Στο σπίτι δε μου λένε γενικά φάε από αυτό ή από το άλλο φαγητό. Μόνος μου πχ ανοίγω το ψυγείο ή αγοράζω κάτι από το σούπερ μάρκετ.

    Για την βλαβερή από ένα σημείο και μετά σωματική άσκηση ναι μάλλον έτσι είναι. Υπάρχει κίνδυνος στο θέμα αυτό. Χρειάζεται να αποφεύγω τη σωματική άσκηση όταν βλάπτει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by plants View Post
    Μου έχει κολλήσει η ιδέα πως χρειάζεται να στερούμαι πάρα πολύ τα φαγητά για να χάσω κιλά και να κάνω σωματική άσκηση σε μεγάλο βαθμό. Μάλλον είναι εντελώς λάθος αυτό. Μάλλον άλλοι επέμεναν να μου το λένε αυτό και να φοβάμαι να δοκιμάσω άλλους τρόπους σαν αυτό που ανέφερες.

    Αυτό που λέει ο διατροφολόγος με τα 4-5 μικρά γεύματα είναι εντάξει νομίζω. Ποια γεύματα θα είναι αυτά? Αν χάσω κιλά με αυτά τα γεύματα, θα συνεχίσω να τρώω με τον ίδιο τρόπο όπως έκανα όταν προσπαθούσα να χάσω κιλά? Και πόση σωματική άσκηση την εβδομάδα χρειάζεται να κάνω?

    Και αυτό το πρόγραμμα θα το έχω σε όλη την διάρκεια της προσπάθειας αδυνατίσματος? Θα αλλάξει κάτι στην πορεία? Στο σπίτι δε μου λένε γενικά φάε από αυτό ή από το άλλο φαγητό. Μόνος μου πχ ανοίγω το ψυγείο ή αγοράζω κάτι από το σούπερ μάρκετ.

    Για την βλαβερή από ένα σημείο και μετά σωματική άσκηση ναι μάλλον έτσι είναι. Υπάρχει κίνδυνος στο θέμα αυτό. Χρειάζεται να αποφεύγω τη σωματική άσκηση όταν βλάπτει.
    Γυμναστήριο και διατροφολογος. Εννοειται οτι ποτε ξανα αν θες να χάσεις κιλα δε θα τρως όπως τρως τωρα. Αλλα πίστεψε με θα το συνηθίσεις. Η γυμναστική ειναι απαραίτητη γιατί θα κρεμάσει πολυ το σωμα χωρις αυτη
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,345
    Σε διατροφολόγω πρέπει να πας, απόψεις άλλων μην ακούς θα σου βγάλουν χίλιες δυο δίαιτες, δεν είναι όλες για τον ίδιο οργανισμό μόνο διατροφολόγος!

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42
    Εντάξει, αν είναι να πάω σε διατροφολόγο. Ευχαριστώ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    Quote Originally Posted by plants View Post
    Μου έχει κολλήσει η ιδέα πως χρειάζεται να στερούμαι πάρα πολύ τα φαγητά για να χάσω κιλά και να κάνω σωματική άσκηση σε μεγάλο βαθμό. Μάλλον είναι εντελώς λάθος αυτό. Μάλλον άλλοι επέμεναν να μου το λένε αυτό και να φοβάμαι να δοκιμάσω άλλους τρόπους σαν αυτό που ανέφερες.

    Αυτό που λέει ο διατροφολόγος με τα 4-5 μικρά γεύματα είναι εντάξει νομίζω. Ποια γεύματα θα είναι αυτά? Αν χάσω κιλά με αυτά τα γεύματα, θα συνεχίσω να τρώω με τον ίδιο τρόπο όπως έκανα όταν προσπαθούσα να χάσω κιλά? Και πόση σωματική άσκηση την εβδομάδα χρειάζεται να κάνω?

    Και αυτό το πρόγραμμα θα το έχω σε όλη την διάρκεια της προσπάθειας αδυνατίσματος? Θα αλλάξει κάτι στην πορεία? Στο σπίτι δε μου λένε γενικά φάε από αυτό ή από το άλλο φαγητό. Μόνος μου πχ ανοίγω το ψυγείο ή αγοράζω κάτι από το σούπερ μάρκετ.

    Για την βλαβερή από ένα σημείο και μετά σωματική άσκηση ναι μάλλον έτσι είναι. Υπάρχει κίνδυνος στο θέμα αυτό. Χρειάζεται να αποφεύγω τη σωματική άσκηση όταν βλάπτει.
    καλημερα.
    να μην σε τρομαζει η ιδεα της στερησης.
    δεν χρειαζεται στερηση.
    αυτο που χρειαζεται ειναι να παρεις αποφαση οτι θα κανες αλλαγες.
    πρεπει σταδιακα να αλλαξεις τον τροπο που λειτουργεις με το φαγητο.
    στερηση δεν χρειαζεται, αλλα χρειαζεται να μπεις σε ενα προγραμμα με πιο διαιτητικες συνηθειες και στην συνεχεια να προσαρμοστεις, ωστε να τις συνεχισεις.
    ναι, στο μελλον θα πρεπει να συνεχισεις να τρεφεσαι ΚΑΠΩΣ ετσι, αλλα οχι ετσι ακριβως. πολυ πιο χαλαρα.
    περιορισμο θα νοιωσεις μονο για 1 εβδομαδα με 10 μερες, αν ακολουθησεις καποιο προγραμμα. μετα δεν θα νοιωθεις καμια στερηση.

    η γυμναστικη να μην σε τρομαζει. αυτο που χρειαζεται για το χασιμο βαρους ειναι η διατροφη. η γυμναστικη που αρκει, ειναι η ΚΙΝΗΣΗ. δλδ περπατημα για παραδειγμα. οχι, δεν χρειαζεται να λιωσεις στα γυμναστηρια και καμια φορα κανει και κακο.
    γιατι σου δινει την αισθηση οτι κατι εκανες και πας και παρατρως. ενω, αν ψαξεις το ποσες θερμιδες καιμε με την γυμναστικη, ειναι πραγματικα πολυ λιγες και δεν επιτρεπουν να το ριξουμε μετα στα γλυκα και στις πιτσες..
    γυμναστικη κανεις για αλλους λογους, αλλα οχι για το χασιμο βαρους. για χασιμο βαρους, θελει διατροφη.
    επειδη βλεπω να μην ξερεις και πολλα για διατροφη, η καλυτερη σκεψη ειναι πραγματι να πας σε διατροφολογο.
    Last edited by Remedy; 05-07-2021 at 11:59.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,189
    Quote Originally Posted by plants View Post
    Εντάξει, αν είναι να πάω σε διατροφολόγο. Ευχαριστώ.
    Καλημερα !

    Και σε διατροφολογο να πας ,αν δεν το παρεις εσυ αποφαση και να πεισμωσεις τιποτα δεν μπορει να γινει .

    Εχεις σκεφτεί να παρεις καποια ψυχολογικη ενθαρυνση ή συμπαράσταση σε ολη αυτη την προσπαθεια σου ?
    Αν θελεις υπαρχουν ανθρωποι οι οποιοι θα ειναι σε ολα διπλα σου ,θα σε κοουτσαρουν στα παντα ,διατροφη ,γυμναστικη και γενικα θα εχεις και πολυ ψυχολογικη υποστηριξη .
    Ολα χρειαζονατι σε μια τετοια προσπαθεια και το καθενα αναλογα με το σταδιο που βρισκεσαι θα λαμβανει και μεγαλυτερη μεριδα υποστηριξης .
    Άλλοτε θα θελεις περισσοτερο ψυχολογικη στηριξη και άλλοτε συμπαρασταση στο θεμα της ασκησης ή της καταπολεμησεις των βουλιμικων επεισοδιων που ερχονται οταν μπαινεις μεσα σε κατι τετοιο .

    Να ξερεις ομως πως μια τετοια προσπαθεια δεν μπορεις να την κανεις μονο σου .Θα ελενξεις πρωτα τον θυροειδη σου ωστε οι τροφες που λαμβανεις να ενεργοποιουν το οργανισμο σου να καει λιπος και οχι να μπλοκαρουν τον μεταβολισμο σου .
    Να ξερεις οσο λιγο και να τρως αν ο μεταβολισμος σου μπλοκαρει κιαλ και το σημαντικοτερο ,λιπος δεν προκειται να χασεις .

    Τον νου σου με την γυμναστικη γιατι στοχος σε αυτα τα κιλα σου αρχικα ειναι να αποφύγεις τους τραυματισμους στις αρθρωσεις που θα εχονται απο τη καταπόνηση τους και επειτα να μην χανεις μυική μαζα γιατι θα εχεις τρομερο προβλημα μετα με την χαλαρωση του δερματος σου .

    Να ξερεις στην αρχη θα ειναι δυσκολα και τοσα κιλα δεν χανονται χωρις στερήσεις και θυσιες.
    Ειναι τελειως ατοπο να πιστευει καποιος οτι θα χασει κιλα χωρις να στερηθει πραγματα που του αρεσουν .Ειναι και μια αιτια που πολλα ατομα μπαινουν σε κατι τετοιο και μολις γινει αντιληπτό ολο αυτο απογοητευονται και τα παρατανε .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    ok ας πω και την δικια μου ιστορια ως καποιος που στα 13 του ηταν 140 κιλα.

    Απο τα 13 μεχρι τα 54 προσπαθουσα να χασω, εχανα αλλες φορες με χαπια αλλες φορες μονος μου ομως παντα γυρνουσαν και συνηθως πολλαπλάσια

    Μεχρι που καποια στιγμη μου βρισκουν κατι χαζοογους και επρεπε να περασω χειρουργειο και ιστοριες.

    Οποτε πιανω τον γιατρο και του λεω, ακου να σου πω μιας και θα με σκισεις και θα μου αλλαξεις τα πεταλα κοψε και το 80% του στομαχιου γιατι βαρεθηκα να προσπαθω και να φτανω στο πουθενα.

    Αρχισε να μου λεει μα μου, του λεω κοιτα πως εχουν τα πραγματα, η το κανεις η παω στον επομενο μεχρι να βρω τροπο να το κανω, και δεν ειναι υποχρεωτικο να το κανω Ελλαδα, μπορουσα να παω Μεξικό επιλογες εχω.

    Ε αφου με ειδε αποφασισμενο τελικα το εκανε, το αποτελεσμα καταπληκτικο, απο τα 140 (και ανεβαινα) που ημουν κατεβηκα στα 80, και καπου εκει με χτυπαει ανορεξια... κοντεψα να τιναξω τα πεταλα ομως τα καταφερα.

    Πλεον ειμαι καπου μεταξυ 85-87 η κατι τετοιο, νομιζετε ομως οτι τελειωσαν τα βασανα? Πριτσ.

    Στο μυαλο μου ακομη ειμαι παχυσαρκος, κανω πολυ μεγαλο αγωνα για να πεισθω οτι δεν ειμαι.

    Επισης καθοτι εχω μικρο στομαχι πλεον αναγκαστικα δεν τρωω πολυ με αποτελεσμα να χρειαζεται
    να τρωω ανα 2-3 ωρες.

    Αν το μετανοιωσα? Σε καμμια περιπτωση, προτιμω την τωρινη κατασταση παρα το πριν, ομως ξαναλεω ακομη και τωρα ο δρομος δεν ειναι στρωμενος με ροδοπεταλα διοτι μπορει να υποτροποιασω ανα πασα στιγμη.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πρόβλημα στην απώλεια βάρους
    By Demmie_88 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 45
    Last Post: 23-03-2011, 19:22
  2. αντιψυχωσικα κ αυξηση σωματικου βαρους
    By interappted in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 12-08-2008, 14:09
  3. πρόβλημα σταθερού βάρους
    By Nefeli- in forum Παχυσαρκία
    Replies: 18
    Last Post: 28-03-2008, 14:00
  4. πρόβλημα σταθερού βάρους
    By Nefeli- in forum Παχυσαρκία
    Replies: 16
    Last Post: 18-08-2007, 22:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •