Ενισχυμένη (τριπλή) γαστρική πτύχωση -Γαστρικό μανίκι sleeve
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    3

    Ενισχυμένη (τριπλή) γαστρική πτύχωση -Γαστρικό μανίκι sleeve

    Καλησπέρα σε όλους.

    Μετά από πάρα πολλές προσπάθειες να χάσω βάρος. Με διάφορους διατροφολόγους, με βελονισμό σε γιατρούς, σε ινστιτούτο αδυνατίσματος, μόνη μου με πρωτεινικές διατροφές Άτκινς και Ντουκάν, με χάπια αδυνατίσματος κλπ κλπ όπου χάνω κιλά, επειδή έχω σχετικά καλό μεταβολισμό, τα οποία όμως δεν μπορώ να διατηρήσω. Με αποτέλεσμα να ξαναχάνω και να ξαναβάζω κιλά (όλο και περισσότερα) κι έχω εντελώς απογοητευτεί και κουραστεί.

    Σκέφτομαι λοιπόν να προχωρήσω σε βαριατρική επέμβαση και χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Μπορεί κάποιος παρακαλώ να μου δώσει τα φώτα του σχετικά με την τριπλή γαστρική πτύχωση και το γαστρικό μανίκι; Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,499
    πηρες την γνωμη καποιου γιατρου; για ποσα κιλα μιλαμε και με τι υψος; τι ηλικια εχεις;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    3
    Remedy δεν έχω αναζητήσει ακόμη βαρίατρο, γι’αυτό ζήτησα τη βοήθεια μελών που έχουν κάνει τις συγκεκριμένες επεμβάσεις. Θα με ενδιέφερε να μου συστήσουν και κάποιο γιατρό.
    1.68 ύψος, κιλά 90-95 αυτή την εποχή. Γενικά χάνω σχετικά εύκολα βάρος και φυσικά ξαναβάζω κιλά (ακόμη πιο εύκολα). Φαύλος κύκλος χρόνια τώρα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,499
    Quote Originally Posted by Nan View Post
    Remedy δεν έχω αναζητήσει ακόμη βαρίατρο, γι’αυτό ζήτησα τη βοήθεια μελών που έχουν κάνει τις συγκεκριμένες επεμβάσεις. Θα με ενδιέφερε να μου συστήσουν και κάποιο γιατρό.
    1.68 ύψος, κιλά 90-95 αυτή την εποχή. Γενικά χάνω σχετικά εύκολα βάρος και φυσικά ξαναβάζω κιλά (ακόμη πιο εύκολα). Φαύλος κύκλος χρόνια τώρα.
    ηλικια δεν μας ειπες.
    δεν ξερω γιατρους, δεν εχω κανει καποια επεμβαση, αλλα σιγουρα θα πρεπει ενας γιατρος να πει, αν προτεινεται επεμβαση για την περιπτωση σου και ποια ακριβως. δεν ειναι ολες οι επεμβασεις για ολες τις περιπτωσεις. δεν ξερω αν αυτη που διαλεξες ταιριαζει στο βαρος που εχεις.
    το σιγουρο ειναι οτι ειναι ενα βαρος που παλευεται με διατροφη.
    καταλαβαινω ομως αυτο που λες οτι επανερχεσαι. ειναι το βασικο προβλημα με τα κιλα...
    αλλα μη νομιζεις οτι και με την επεμβαση δεν πρεπει να προσεχεις για παντα τι τρως και πως το τρως. δεν ειναι οτι την κανεις και ξενοιαζεις...
    ουτε με επεμβαση δεν σταματαει κανεις τον προγραμματισμο και την προσοχη..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ηλικια δεν μας ειπες.
    δεν ξερω γιατρους, δεν εχω κανει καποια επεμβαση, αλλα σιγουρα θα πρεπει ενας γιατρος να πει, αν προτεινεται επεμβαση για την περιπτωση σου και ποια ακριβως. δεν ειναι ολες οι επεμβασεις για ολες τις περιπτωσεις. δεν ξερω αν αυτη που διαλεξες ταιριαζει στο βαρος που εχεις.
    το σιγουρο ειναι οτι ειναι ενα βαρος που παλευεται με διατροφη.
    καταλαβαινω ομως αυτο που λες οτι επανερχεσαι. ειναι το βασικο προβλημα με τα κιλα...
    αλλα μη νομιζεις οτι και με την επεμβαση δεν πρεπει να προσεχεις για παντα τι τρως και πως το τρως. δεν ειναι οτι την κανεις και ξενοιαζεις...
    ουτε με επεμβαση δεν σταματαει κανεις τον προγραμματισμο και την προσοχη..
    Να σας πω και την ηλικία μου, είμαι 42.
    Σε αυτό το στάδιο προσπαθώ να συλλέξω πληροφορίες σχετικά με τις βαριατρικές επεμβάσεις και τους βαρίατρους, από άτομα που έχουν προσωπική εμπειρία και γνώση στο θέμα. Εννοείται πως ο γιατρός θα μου προτείνει-επιλέξει την κατάλληλη επέμβαση για τον δικό μου οργανισμό κι όχι εγώ. Ανέφερα ενδεικτικά αυτές τις δύο γιατί γίνεται πολύς λόγος τελευταία και μου κίνησαν το ενδιαφέρον. Πολύ πιθανό μετά την ενημέρωση-συζήτηση με το γιατρό να καταλήξουμε σε κάτι διαφορετικό που θα μου ταιριάζει περισσότερο.

    Καταλαβαίνω ότι το βάρος μου φαίνεται διαχειρίσιμο, μετά όμως από τόσα χρόνια με το σύνδρομο γιο/γιο κουράστηκα πια. Επίσης αν αφεθώ θα φτάσω 100+
    Σε καμία περίπτωση δε θεωρώ πως απλά με μια βαριατρική επέμβαση θα λύσω το πρόβλημα μου, δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις. Αν δεν προσέξω τη διατροφή μου, ειδικά γλυκά και λιπαρά θα είναι μια αποτυχία η επέμβαση. Νομίζω όμως ότι θα μου δώσει την ώθηση που χρειάζομαι τη δεδομένη στιγμή, το αδυνάτισμα είναι κυρίως θέμα ψυχολογίας για μένα. Θα δείξει. Σε ευχαριστώ πάντως που μου απάντησες.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    27
    Ακου σειρά έχω χάσει οχτώ κιλά σε δύο μήνες μόνο με μία ώρα περπάτημα την ημέρα με συνέπεια μόνο τον πρώτο μήνα . Εγώ έχω ιδιο ύψος ίδια ηλικία..ο γιος μου μου λέει είσαι ή πιο εντάξει χοντρή.Δ υσκολευτηκα λίγο με το περπάτημα Α λλα τίποτα δεν γίνεται δια μαγείας

Similar Threads

  1. Replies: 23
    Last Post: 21-03-2021, 13:14
  2. Γαστρικη πτυχωση
    By afratoulini90 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 4
    Last Post: 08-06-2016, 00:37
  3. γαστρικο μανικι(sleve) VS γαστρικη πτυχωση
    By Fwtino_Asteraki in forum Παχυσαρκία
    Replies: 8
    Last Post: 03-07-2012, 00:25
  4. γαστρικη πτυχωση
    By myrina in forum Παχυσαρκία
    Replies: 17
    Last Post: 23-10-2011, 22:23
  5. ΓΑΣΤΡΙΚΟ ΜΑΝΙΚΙ!!(sleeve kai super sleeve)
    By Maraki20 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 23-10-2010, 23:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •