Πως αδυνάτισα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728

    Πως αδυνάτισα

    Μέχρι τα 15 ήμουν μπουλούκος. Δεν θυμάμαι ύψος και βάρος όμως ήμουν χοντρός. Όχι νοσηρή παχυσαρκία αλλά καλοθρεμένος. Έτρωγα γλυκά φουλ. Με είχαν κοροϊδέψει παιδιά επειδή ήμουν χοντρός και μετά με κοροϊδευαν λέγοντας με γκει. Ταυτόχρονα μεγάλωνα με μια νοοτροπία μακριά από τον αθλητισμό και ότι α εισαι χοντρος ε τι να κανουμε κριμα. Με αφορμη το μπουλινγκ γράφτηκα πυγμαχία για να μπορώ να "αμυνθώ". Όμως χωρίς να το επιδιώξω ήρθα σε επαφή με τον αθλητισμό. Είχα πολλή βοήθεια από τον προπονητή όμως μου έδειξε ότι για την περίπτωση μου απλά έπρεπε να μάθω τι να τρώω και να αλλάξω συνήθειες. Στην ουσία έκοψα τα γλυκά και έτρωγα μια μπάρα δημητριακών μετά την προπόνηση, για πρωϊνό φυστικοβούτυρο με 2 φρυγανιές, φαγητό ότι είχαμε το μεσημερί και το βράδυ κάτι σαν το μεσημερί αλλά λίγο. Και ήταν εύκολο. Γιατί έβλεπα ότι πείναγα πολύ αλλά το σώμα μου δυνάμωνε και έβλεπα κάτι ωραίο στον καθρέπτη. Δεν ήμουν ο χοντρούλης γλυκούλης. Είχα αρχίσει να γίνομαι ένας αντράκος που άρχισε να σχηματίζεται το κορμί του.

    Αυτά τα λέω για να ενθαρρύνω όποιον "τρώει πολύ" να αλλάξει. Να ξεκινήσει ένα άθλημα αν μπορεί (αλλιώς γυμναστήριο αλλά δεν μαρέσει). Μόνο καλό θα του κάνει. το comfort food ειναι μια πολυ προσωρινη λυση αναγκης. δεν λυνει κανενα προβλημα ουσιαστικα. Αν η το να εισαι χοντρος ειναι ενα τερας που πρεπει να το αντιμετωπισεις με τη γυμναστικη και με την ισορροπημενη διατροφη κοψτου το κεφάλι. Αν υποφερεις απο την πεινα καθε βραδυ επειδη εχεις γινει πρεζακι της ζαχαρης ασε την εξαρτηση να αποδυναμωθει. Ναι θα πεινας αλλα θα αξιζει τον κοπο. Δεν θα χανεις καθε μερα βαρος αλλα καθε μερα θα κερδιζεις κατι. θα σου πεφτει η χοληστερινη η τα τριγλυκεριδια. και μπορει να φανταζει δυσκολο να μην τρως καθε μερα κρρουασαν παρα πολυ αλλα ειναι στο μυαλο σου. μαθαινεις μια γευση και τη ζητας. θα μαθεις μια αλλη γευση και θα τη ζητας και εσυ. αλλα μη χασεις αλλη μια μερα απο τη ζωη σου. και μην ασχολεισαι με τις διαιτες κετο και οτι να ναι. Η λυση ειναι μια, θα τρως λιγοτερο και θα τρως πιο υγιεινα. Δεν υπάρχουν εξυπνες λυσεις.

    δεν ειμαι διαιτολογος, απλα αυτα ειμναι σκεψεις που θα ηθελα να πω στον εαυτο μου για να μην ειχα υπαρξει ποτε υπερβαρος. Το να εισαι αδυνατος και γυμνασμενος μονο καλο θα σου κανει. Και το να κρυβεσαι πισω απο δικαιολογιες του γιατι εισαι υπερβαρος οσο και δικιο να χεις, δεν θα αλλαξει κατι. πρεπει να το παλεψεις. και οσον αφορα το body positivity.. δεν συμφωνω με τη μορφη που εχει παρει. να μη σε νοιαζουν οι ραγαδες η οτι εχεις λιγη χαλαρωση η οτιδηποτε. να σε νοιαζει να γνεις καλυτερος. αλλα το να σαι υπερβαρος και να λες οτι εισαι περηφανος και να μην σου λενε τιποτα, την ταφοπλακα σου αρχιζεις να γραφεις.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    ...η πας και κανεις μια βαριατρικη επεμβαση και ησυχαζεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    ...η πας και κανεις μια βαριατρικη επεμβαση και ησυχαζεις.
    Θα κάνεις μια επικίνδυνη επέμβαση η οποια στο τέλος δεν θα πιάσει γιατι δεν θα λυσις ποτε το προβλημα. Δεν μιλαω για νοσηρη παχυσαρκία βέβαια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Θα κάνεις μια επικίνδυνη επέμβαση η οποια στο τέλος δεν θα πιάσει γιατι δεν θα λυσις ποτε το προβλημα. Δεν μιλαω για νοσηρη παχυσαρκία βέβαια.
    Η θα κάνεις μια επεμβαση η οποία θα πάει μια χαρά και θα ησυχάσεις γιατι θα λειτουργήσει.

    Με το σκεπτικό σου ούτε σε οδοντίατρο δεν πρέπει να πατάμε γιατί μπορεί να μας χτυπήσει αυτοκίνητο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Η θα κάνεις μια επεμβαση η οποία θα πάει μια χαρά και θα ησυχάσεις γιατι θα λειτουργήσει.

    Με το σκεπτικό σου ούτε σε οδοντίατρο δεν πρέπει να πατάμε γιατί μπορεί να μας χτυπήσει αυτοκίνητο.
    Η επέμβαση έχει συγκεκριμένες ενδείξεις. Δεν θα την κάνει αυτός που του περισσεύου 15 κιλά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Η επέμβαση έχει συγκεκριμένες ενδείξεις. Δεν θα την κάνει αυτός που του περισσεύου 15 κιλά.
    Ποιος το λέει αυτό?
    Πας σε γιατρό, του λες "θελω αυτό" αν σου πει "μα" του απαντάς μαμουνια, το κάνεις η παω στον επόμενο.

    End of story.

Similar Threads

  1. Replies: 66
    Last Post: 16-05-2015, 10:27
  2. Αδυνάτισα. Ποιά η σχέση μου με το φαγητό;
    By Alma libre_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 4
    Last Post: 15-07-2014, 00:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •