Σκεφτομαι μηπως εχω αυτισμο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728

    Σκεφτομαι μηπως εχω αυτισμο

    Ηθελα να ανοιξω αυτο το θεμα. Εχω καποιες σκεψεις οτι ενδεχομενως ανηκω στο φασμα. Ειναι κατι που μου το λεει ο δικος μου για πλακα.. πχ με διαφορες φασεις θα με πει "τι κανεις μικρε αυτιστικουλη μου" και θα με φιλησει. Δεν με πειραζει ισα ισα το βρισκω γλυκα. Αλλα το ψιλοπιστευει. Και ένας άλλος φιλος μου το ψιλοπιστευει για μενα. Δεν εχω αποζητησει ποτε διαγνωση, καποια τεστ που εχω κανει με εχουν βρει οριακο στο ιντερνετ.. οι συμπεριφορες που με προβληματιζουν ειναι..

    1. Μαρεσει να απομνημονευω ονοματα χημικων ουσιων, οσο πιο πολυπλοκη τοσο το καλυτερο. Μαλιστα ενω θεωρουσα οτι ειναι κατι που μονο εγω το χω προσεξει μια κοπελα στη σχολη μου ειπε οτι μολις ειδε μια τεραστια φαρμακευτικη ενωση σκεφτηκε κατευθειαν εμενα οτι θα μου αρεσε και θα την μαθαινω απεξω

    2. Μαρεσει να με τριβουν πολυ, αλλα σε ορισμενα σημεια ακομα και αν ειναι ο δικος μου θυμωνω πολυ αν με πιασουν (πχ στο στηθος ενω βλεπουμε ταινια νιωθω δυσφορια)

    3. Μαρεσει να κοιταω πραγματα. Το πλυντηριο ειναι το αγαπημενο μου να το βλεπω να κανει γυρω γυρω τα ρουχα. Το πι αγαπημενο μου ειναι το μονιτορ του ασθενους, εχω μεινει και 2 ωρες να κοιταζω μονιτορ σε χειρουργειο και να χανομαι στα μπιπ μπιπ.

    4. Ψιλοδαγκωνω τα χειλη και τριβω δεικτη μεσο αντιχειρα μεταξυ τους οταν σκεφτομαι κατι.

    5. Ειμαι εσωστρεφης και οχι ιδιαιτερα κοινωνικος

    6. Υπεραναλυω πραγματα, μαρεσει να τερματιζω πραγματα σε αναλυση. Μαρεσει να μετράω δευτερολεπτα. Οταν ριχνω μπουνιες στο σακο μαρεσει παντα να μετραω ποσες έχω ριξει. Θελω καθε φορα να ριχνω ισο αριθμο χτυπηματων

    7. Αν στην προπονηση ειναι αλλα ατομα αποσυντονιζομαι λιγο.

    8. Μαρεσουν ορισμενες υφές. Μαρεσει το μεταξι μου δινει ευχαριστηση να το αγγίζω.

    διαγνωση δεν ζηταω προφανως, αλλα σας φαινεται πιθανη η αποψη μου οτι μαλλον έχω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    ιδεοληψια εχεις οχι αυτισμο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    ιδεοληψια εχεις οχι αυτισμο
    ιδεολοψηφια δεν θεωρω οτι εχω γιατι ειναι κατι που μου ειπαν αλλοι οτι εχω το εψαξα και μου ψιλοταιριαζαν τα συμπτωματα. επισης δεν εχω ψαξει βοηθεια σε ειδικο ουτε θεωρω οτι επηρεαζει τη ζωη μου. απλως ισως ανηκω σε καποιο μρος του φασματος κξαι ειμαι υψηλής λειτουργικοτητας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Ηθελα να ανοιξω αυτο το θεμα. Εχω καποιες σκεψεις οτι ενδεχομενως ανηκω στο φασμα. Ειναι κατι που μου το λεει ο δικος μου για πλακα.. πχ με διαφορες φασεις θα με πει "τι κανεις μικρε αυτιστικουλη μου" και θα με φιλησει. Δεν με πειραζει ισα ισα το βρισκω γλυκα. Αλλα το ψιλοπιστευει. Και ένας άλλος φιλος μου το ψιλοπιστευει για μενα. Δεν εχω αποζητησει ποτε διαγνωση, καποια τεστ που εχω κανει με εχουν βρει οριακο στο ιντερνετ.. οι συμπεριφορες που με προβληματιζουν ειναι..

    1. Μαρεσει να απομνημονευω ονοματα χημικων ουσιων, οσο πιο πολυπλοκη τοσο το καλυτερο. Μαλιστα ενω θεωρουσα οτι ειναι κατι που μονο εγω το χω προσεξει μια κοπελα στη σχολη μου ειπε οτι μολις ειδε μια τεραστια φαρμακευτικη ενωση σκεφτηκε κατευθειαν εμενα οτι θα μου αρεσε και θα την μαθαινω απεξω

    3. Μαρεσει να κοιταω πραγματα. Το πλυντηριο ειναι το αγαπημενο μου να το βλεπω να κανει γυρω γυρω τα ρουχα. Το πι αγαπημενο μου ειναι το μονιτορ του ασθενους, εχω μεινει και 2 ωρες να κοιταζω μονιτορ σε χειρουργειο και να χανομαι στα μπιπ μπιπ.

    Κι εγώ θεωρώ ότι το πρώτο είναι ιδεοψυχαναγκαστικό, κι εγώ κολλάω σε διάφορα σημεία μιας πρότασης και ενώνω την πρώτη με την τελευταία συλλαβή των λέξεων και κάτι τέτοια περίεργα και έχω ιδεοληψίες. Όσο για το πλυντήριο ρούχων, μάλλον είναι μια μορφή daydreaming/ρεμβάσματος που κάνεις, κι εμένα μου αρέσει να κάνω κάτι τέτοια. Επίσης, εμένα δεν μου αρέσουν τα αγγίγματα και εκφράσεις τρυφερότητας με ανθρώπους, αλλά μου αρέσει να χαϊδεύω ζώα και να τρίβονται γάτες πάνω μου, στο ίντερνετ λέει ότι κι αυτό σημάδι αυτισμού είναι, αλλά οι ψυχίατροι λένε ότι απλά είναι της προσωπικότητάς μου. Οι εσωστρεφείς έχουν συνήθως τέτοια χαρακτηριστικά

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    οσα απο τα παραπανω δεν ειναι απλες συνηθειες ή προτιμησεις (πχ, οτι σαρεσει η υφη καποιου υλικου), εμενα μου φαινονται ψυχαναγκαστικα. καμια σχεση με αυτισμο..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οσα απο τα παραπανω δεν ειναι απλες συνηθειες ή προτιμησεις (πχ, οτι σαρεσει η υφη καποιου υλικου), εμενα μου φαινονται ψυχαναγκαστικα. καμια σχεση με αυτισμο..
    Ίσως έχεις δίκιο. Απλά δεν το έψαξα ποτέ γιατί δεν επηρεάζουν κάπως τη ζωή μου, να μη με κάνουν λειτουργικό κτλ οποτε δενν ασχοληθηκα. Ειχα ομως μια περιεργεια.

  7. #7
    Δε ξέρω αν δεις το μήνυμα αλλα ειμαι στο φάσμα και έχω κάποια απο αυτά που είπες.

    Το 1 μου θύμησε εμένα που μαρέσουν οι ημερομηνίες γενεθλίων και οι ηλικίες. Βλέπω το πότε γεννήθηκε ένας ηθοποιός πχ η πόσο χρονών είναι, επίσης και όσα άτομα γνωρίζω τα ρωτάω την ηλικία τους και το πότε γεννήθηκαν.

    Το 2 εχω το αντίθετο, δε μαρεσει να με αγγίζουν πουθενά. Αν με αγγίξει κάποιος πετάγομαι απο φόβο. Προτιμώ να είμαι σε κλειστούς χώρους, εννοώ κάπου στενά η να είμαι κάτω από κουβέρτες.

    Το 3 μου θύμησε τον εαυτό μου ως παιδί που κοιτούσα και εγώ το πλυντήριο και τώρα μαρέσει να κοιτάω εικόνες από το αγαπημένο μου καρτούν και να ακούω μουσική και να συνδυάζω τη κάθε μουσική με τη κάθε εικόνα.

    Το 4 το κάνω και εγώ η κουνάω τα δάχτυλα και τα χέρια μου πάνω-κάτω όταν έχω άγχος.

    Το 5 και εγώ το ίδιο σε σημείο κοινωνικού άγχους, δεν έχω και βλεμματική επαφή με τους άλλους.

    Το 6 μπορώ να ταυτιστώ ως ένα βαθμό. Μαρέσει να αναλύω και εμένα οταν κάτι με ενδιαφέρει και μετράω μερικές φορές τα σκαλιά σε μια σκάλα η τα βήματα μου η πόσους αριθμοί υπάρχουν ανάμεσα σε 2 ημερομηνίες η πόσα χρόνια διαφορά έχουν άτομα μεταξύ τους.

    Το 7 ναι και εγώ αν κάνω κάτι θέλω να το κάνω μόνη μου.

    Το 8 το έχω, μαρέσουν και εμένα διάφορες υφές η μυρωδιές. Για παράδειγμα τώρα μαρέσει ο αέρας του ανεμιστήρα που με χτυπάει και ο ήχος του. Μπορώ να τον ακούω όλη μέρα και με τον ήχο αυτόν κοιμάμαι κιόλας.

    Αν θέλεις τη γνώμη μου ναι θα μπορούσες να είσαι στο φάσμα. Κάθε αυτιστικός είναι διαφορετικός.
    Όμως αν πας για διάγνωση μη περιμένεις να βγάλεις άκρη. Θα σου πουν οτι έχεις ψυχαγκασμούς, ειδικά αν σε δουν λειτουργικό, διότι οι περισσότεροι νομίζουν οτι οι αυτιστικοί είναι μη λειτουργικοί ανίκανοι για σχέσεις κτλ αλλά δεν είναι πάντα έτσι.

    Εγώ παρόλο που έχω δυσκολίες και ομολογώ οτι δεν έχω δουλειά ακόμα στα 26 μου, μπορώ να κάνω και πράγματα μόνη μου. Να πάω σε ενα μέρος μόνη μου. Να καταλαβαίνω τι πρέπει να κάνω. Και αν κάπου υπάρχει συγκεκριμένο σταθερό πρόγραμμα και να ξέρω τι να κάνω τότε μπορώ να είμαι λειτουργική.

    Εγώ διάγνωση κανονική δεν έχω. Μου έχουν πει ειδικοί ψυχολόγοι οτι θεωρούν ότι έχω αυτισμό ασπεργκερ αλλά μου είπαν ότι δε χρειάζεται μια διάγνωση όμως διαφωνώ.
    Πάντως το θετικό είναι ότι τους επόμενους μήνες θα περάσω απο επιτροπή για να πάρω επίδομα αναπηρίας.

    Αν θέλεις να σιγουρέψεις αν εισαι αυτιστικός η οχι μπορείς να δεις βίντεο και μπλοκς απο αυτιστικούς ενήλικες στο εξωτερικό.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,452
    αν νομιζεις οτι εχεις ασπεργερ θα πας σε ψυχιατρο να στο δει αυτος και να το βεβαιώσει να εισαι σιγουρος!! εγω σε αυτα που λες βλεπω θεματα ασπερεγερ παντος !! κατι ανάλογα κι εγω κανω

Similar Threads

  1. Μήπως η 17χρονη κόρη μου έχει αυτισμό;
    By Mumofthree123 in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 6
    Last Post: 06-08-2021, 21:29
  2. Replies: 0
    Last Post: 24-01-2021, 11:29
  3. ο αδερφός μου πάσχει απο αυτισμό
    By petros81 in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 15
    Last Post: 25-03-2020, 19:21
  4. Παράλληλη πάθηση τυπου στρες σε συνδυασμό με Αυτισμό Άσπεργκερ
    By Lupinefoxy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 07-07-2018, 17:03
  5. Μήπως είμαι τρελός, μήπως τα' χω χαμένα.. που λέει και το τραγούδι;;
    By Nestwr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 49
    Last Post: 08-03-2014, 21:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •