Ερωτική σχέση ως συνέχεια φιλικής; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 56
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θα σου πω που τα μπλέκετε και οι δύο (ναι, μάλλον και η ίδια η κοπέλα). Μπορεί να υπάρχει έλξη σεξουαλική ή όπως τη λες εσύ ερωτική, αλλά αυτό δεν είναι ταυτόσημο με το "Θέλω τον άλλο για σχέση" . Επίσης το "Βλέπω τον άλλον και μου έρχεται να του ορμήξω" δεν συνάδει με το "Μπορούμε να διατηρήσουμε σχέση καθαρά φιλική" . Μπλέκεται το πράγμα.

  2. #32
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    99
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Θα σου πω που τα μπλέκετε και οι δύο (ναι, μάλλον και η ίδια η κοπέλα). Μπορεί να υπάρχει έλξη σεξουαλική ή όπως τη λες εσύ ερωτική, αλλά αυτό δεν είναι ταυτόσημο με το "Θέλω τον άλλο για σχέση" . Επίσης το "Βλέπω τον άλλον και μου έρχεται να του ορμήξω" δεν συνάδει με το "Μπορούμε να διατηρήσουμε σχέση καθαρά φιλική" . Μπλέκεται το πράγμα.

    Τα πράγματα είναι αρκετά μπερδεμένα είναι η αλήθεια.
    Τα αισθήματα μου, δημιουργήθηκαν ή εξωτερικευθηκαν ίσως γιατί υπάρχει η γνωριμία, τα κοινά ενδιαφέροντα και ταυτόσημες απόψεις. Αν δεν κάναμε φιλική παρέα ίσως και να μην ενδιαφερόμουν ερωτικά.

    Πώς μπορώ όμως να διατηρήσω φιλική σχέση όταν υπάρχει η πιθανότητα υποτροπής οποιαδήποτε στιγμή σε έξοδο μας στο μέλλον; Τι θα γίνει αν ένας ή και δύο ξαναπιουμε και γίνουμε ευάλωτοι;

    Πόσο καιρό πρέπει να διακόψω κάθε είδους επικοινωνία;

    Πάντως αυτά που έλεγε ανάλογα με την στάση που κρατούσε δεν συμβάδιζαν. Λόγω αμηχανίας; Λόγω του ότι θέλει να κοροϊδέψει τον εαυτό της; Δεν ξέρω...
    Εγώ θα κρατήσω αυτά που μου είπε, ότι θέλει να διατηρήσουμε την φιλική μας σχέση και ότι όλο αυτό δεν μπορεί να οδηγήσει πουθενά κι θα συνεχίσω την ζωή μου

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by taekwondis View Post

    Προς το παρόν θα κόψω κάθε επικοινωνία και θα προχωρήσω σε άλλες γνωριμίες.
    Καλημερα!

    Την καλυτερη δουλεια θα κανεις !
    Ξεκαθαρισε η κατσταση οποτε ποιος ο λογος να προσπαθεις κατι το οποιο ειναι μονοπλευρο ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Quote Originally Posted by taekwondis View Post
    Τα πράγματα είναι αρκετά μπερδεμένα είναι η αλήθεια.
    Τα αισθήματα μου, δημιουργήθηκαν ή εξωτερικευθηκαν ίσως γιατί υπάρχει η γνωριμία, τα κοινά ενδιαφέροντα και ταυτόσημες απόψεις. Αν δεν κάναμε φιλική παρέα ίσως και να μην ενδιαφερόμουν ερωτικά.

    Πώς μπορώ όμως να διατηρήσω φιλική σχέση όταν υπάρχει η πιθανότητα υποτροπής οποιαδήποτε στιγμή σε έξοδο μας στο μέλλον; Τι θα γίνει αν ένας ή και δύο ξαναπιουμε και γίνουμε ευάλωτοι;

    Πόσο καιρό πρέπει να διακόψω κάθε είδους επικοινωνία;

    Πάντως αυτά που έλεγε ανάλογα με την στάση που κρατούσε δεν συμβάδιζαν. Λόγω αμηχανίας; Λόγω του ότι θέλει να κοροϊδέψει τον εαυτό της; Δεν ξέρω...
    Εγώ θα κρατήσω αυτά που μου είπε, ότι θέλει να διατηρήσουμε την φιλική μας σχέση και ότι όλο αυτό δεν μπορεί να οδηγήσει πουθενά κι θα συνεχίσω την ζωή μου
    Καλημέρα!! Συμφωνώ να συνεχίσεις τη ζωή σου κάνοντας μοα φυσιολογική σχέση.Οι πολύπλοκες καταστάσεις όπως η δίκη σου με την εν λόγω κοπέλα δεν καταλήγουν σε σχέση κανονική. Και αυτά τα ήξεις αφίξεις δεν τα χρειαζόμαστε στη ζωή μας.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by taekwondis View Post
    Σήμερα βρεθήκαμε και είχαμε μια Κουβέντα - ξεκαθάρισμα.
    Οι διαθέσεις της είναι φιλικές. Η στάση της βέβαια μου έδειχνε κάτι άλλο σα να ήθελε να με αφήσει στην αναμονή.
    Εγώ θα προσπαθήσω να αποδεχτώ πως θέλει να διατηρήσουμε την φιλία μας και στο μέλλον ίσως αλλάξουν τα πράγματα.
    Αυτό που δεν καταλαβαίνω και με προβλημάτισε είναι πως σε μια ερώτηση που της έκανα, μου απάντησε πως ένιωθε ερωτική έλξη προς τ εμένα...πως αλλάζει αυτό απ' την μια στιγμή στην άλλη, σε 4 μέρες; Πώς μπορείς να θέλεις φιλική σχέση ενώ ελκεσαι ερωτικά;

    Προς το παρόν θα κόψω κάθε επικοινωνία και θα προχωρήσω σε άλλες γνωριμίες.
    ολη η σταση της, για μενα δειχνει οτι καποιο αλλο ατομο την απασχολει.
    τωρα τι τρεχει, δεν μπορω να ξερω. δεν της καθεται;;; υπαρχει μπερδεμα;;; δεν ξερω.
    για σενα, το θεμα ειναι τι θελει απο εσενα.
    και λεει"φιλια". μπορει οπως λες κι εσυ, να λεει "φιλια" την καβαντζα.
    εσυ πρεπει να ασχολεισαι με το αν σου κανει εσενα ησ χεση που σου παρουσιαζει.
    φιλια θελει, η το πολυ friends with benefits. σου κανει αυτο εσενα η θα τυρανιεσαι;
    νομιζω το δευτερο.
    οποτε, καλυτερα οπως λες κι εσυ να απομακρυνεθις και να δεις για κατι αλλο.
    μην εκπλαγεις βεβαια αν ξαφνικα σε θυμηθει με την απομακρυνση σου, αλλα εσενα το εθ α σου ειναι αν μπορεις να της εχεις εμπιστοσυνη αυτης της γυναικας, οχι αν κολλαει οταν την φτυνεις...

  6. #36
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    99
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ολη η σταση της, για μενα δειχνει οτι καποιο αλλο ατομο την απασχολει.
    τωρα τι τρεχει, δεν μπορω να ξερω. δεν της καθεται;;; υπαρχει μπερδεμα;;; δεν ξερω.
    για σενα, το θεμα ειναι τι θελει απο εσενα.
    και λεει"φιλια". μπορει οπως λες κι εσυ, να λεει "φιλια" την καβαντζα.
    εσυ πρεπει να ασχολεισαι με το αν σου κανει εσενα ησ χεση που σου παρουσιαζει.
    φιλια θελει, η το πολυ friends with benefits. σου κανει αυτο εσενα η θα τυρανιεσαι;
    νομιζω το δευτερο.
    οποτε, καλυτερα οπως λες κι εσυ να απομακρυνεθις και να δεις για κατι αλλο.
    μην εκπλαγεις βεβαια αν ξαφνικα σε θυμηθει με την απομακρυνση σου, αλλα εσενα το εθ α σου ειναι αν μπορεις να της εχεις εμπιστοσυνη αυτης της γυναικας, οχι αν κολλαει οταν την φτυνεις...

    Καλησπέρα. Σήμερα και ενώ είχε προηγηθεί χτες η δια ζώσης συνάντησή μας της οποία το κλίμα λήξης ήταν τεταμένο , μου έστειλε κάτι φωτογραφίες με ηλιοβασιλέματα και αεροπλάνα στα σοσιαλ μίντια. Κράτησα ουδέτερη στάση, απλά αντιδρώντας. Πιστεύω πως θα με δυσκολέψει αρκετά στο να απεμπλακώ συναισθήματα και να την δω εν τέλει φιλικά.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Quote Originally Posted by taekwondis View Post
    Καλησπέρα. Σήμερα και ενώ είχε προηγηθεί χτες η δια ζώσης συνάντησή μας της οποία το κλίμα λήξης ήταν τεταμένο , μου έστειλε κάτι φωτογραφίες με ηλιοβασιλέματα και αεροπλάνα στα σοσιαλ μίντια. Κράτησα ουδέτερη στάση, απλά αντιδρώντας. Πιστεύω πως θα με δυσκολέψει αρκετά στο να απεμπλακώ συναισθήματα και να την δω εν τέλει φιλικά.
    Καλησπέρα,

    Την τρώει λίγο ο κ@@ος της μου φαίνεται και θέλει ίσως επιβεβαίωση...κρατά τις γέφυρες για οταν θα έρχεται Ελλάδα...καλά έκανες και κράτησες ουδέτερη στάση και θα πρότεινα να ξεκαθαρισεις μέσα σου αν επιθυμείς να επικοινωνείς μαζί της ή να ξεκόψεις για ένα διάστημα για να απεμπλακείς...

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by taekwondis View Post
    Καλησπέρα. Σήμερα και ενώ είχε προηγηθεί χτες η δια ζώσης συνάντησή μας της οποία το κλίμα λήξης ήταν τεταμένο , μου έστειλε κάτι φωτογραφίες με ηλιοβασιλέματα και αεροπλάνα στα σοσιαλ μίντια. Κράτησα ουδέτερη στάση, απλά αντιδρώντας. Πιστεύω πως θα με δυσκολέψει αρκετά στο να απεμπλακώ συναισθήματα και να την δω εν τέλει φιλικά.
    δεν νομιζω να ειναι στο χερι σου να την δεις φιλικα, απλα επειδη (κανει οτι) στο ζηταει.
    μην γελιεσαι. ερωτικα την βλεπεις. ξεκαθαρα.
    και το ξερει κι αυτη και ο λογος που το συνεχιζει ειναι ειτε οτι θελει μια καβαντζα αν δεν της καθεται κατι καλυτερο, ειτε γιατι θελει μια τονωση στην αυτοπεποιθηση της που καποιος/κατι της την ριχνει...
    νομιζω οτι και οι δυο θεσεις αυτες, σε υποτιμουν...

  9. #39
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    99
    Καλησπέρα σας. Επανέρχομαι με νέα τροπή στην ιστορία, αυτή την φορά ακόμα πιο μπερδεμένη.
    Έχοντας περάσει ένας μήνας από την τελευταία μας συνάντηση και εφόσον βρεθήκαμε σε κοινή παρέα, αντιλήφθηκα πως σπαζοταν τις στιγμές που μιλούσα στο τηλέφωνο, σα να προσπαθούσε να μάθει με ποιον μιλούσα και τι έλεγα. Δύο μέρες μετά και εφόσον η στάση της στην προηγούμενηέξοδο ήταν παράλογη γτ σηκώθηκε και έφυγε και βγήκε με άλλη παρέα , μου έδειξε έναν χαρακτήρα τελείως αδιάφορο προς το πρόσωπο μου. Εγώ εδειξα πως δεν είμαι για πολλά συναισθηματικά παιχνίδια και υπήρχε αμηχανία στο τέλος της συνάντησης.
    Σήμερα και εφόσον έφευγε από την χώρα μου έστειλε πρωί πρωί μηνύματα τα οποία μπορω να πω ότι με αναστάτωσαν. Ζητούσε συμβουλές για προσωπικά της ζητήματα αναφέροντας περιστατικά παρόμοια με την δικιά μας ιστορία και ρωτούσε για το ποια στάση θα έπρεπε να κρατήσει κάποιος όταν το άλλο πρόσωπο θέλει και δε θέλει να γινει κάτι πιο σοβαρό. Σε κάποιες στιγμές ήταν σαν να αναφέρεται με υποθέσεις ακριβώς στην δική μας ιστορία ενώ κάποιες άλλες όχι.
    Τι να κάνω; Υπάρχει περίπτωση να με ρωτούσε όντως για το τι θα πίστευα πως έπρεπε να κάνει ένας που παίζει κάτι μαζι της; Δεν έχει φίλες να της δώσουν συμβουλές;
    Ευχαριστώ

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Φιλέ μου αυτή σέ παίζει φανερά καί Με θράσος.

    Θά έλεγα κρατα μία απόσταση.
    Χιλιομέτρων.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εσύ τι θες από αυτή; Θες να προσπαθήσεις να κάνετε κάτι δεδομένων των συνθηκών ή όχι;

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by taekwondis View Post
    Καλησπέρα σας. Επανέρχομαι με νέα τροπή στην ιστορία, αυτή την φορά ακόμα πιο μπερδεμένη.
    Έχοντας περάσει ένας μήνας από την τελευταία μας συνάντηση και εφόσον βρεθήκαμε σε κοινή παρέα, αντιλήφθηκα πως σπαζοταν τις στιγμές που μιλούσα στο τηλέφωνο, σα να προσπαθούσε να μάθει με ποιον μιλούσα και τι έλεγα. Δύο μέρες μετά και εφόσον η στάση της στην προηγούμενηέξοδο ήταν παράλογη γτ σηκώθηκε και έφυγε και βγήκε με άλλη παρέα , μου έδειξε έναν χαρακτήρα τελείως αδιάφορο προς το πρόσωπο μου. Εγώ εδειξα πως δεν είμαι για πολλά συναισθηματικά παιχνίδια και υπήρχε αμηχανία στο τέλος της συνάντησης.
    Σήμερα και εφόσον έφευγε από την χώρα μου έστειλε πρωί πρωί μηνύματα τα οποία μπορω να πω ότι με αναστάτωσαν. Ζητούσε συμβουλές για προσωπικά της ζητήματα αναφέροντας περιστατικά παρόμοια με την δικιά μας ιστορία και ρωτούσε για το ποια στάση θα έπρεπε να κρατήσει κάποιος όταν το άλλο πρόσωπο θέλει και δε θέλει να γινει κάτι πιο σοβαρό. Σε κάποιες στιγμές ήταν σαν να αναφέρεται με υποθέσεις ακριβώς στην δική μας ιστορία ενώ κάποιες άλλες όχι.
    Τι να κάνω; Υπάρχει περίπτωση να με ρωτούσε όντως για το τι θα πίστευα πως έπρεπε να κάνει ένας που παίζει κάτι μαζι της; Δεν έχει φίλες να της δώσουν συμβουλές;
    Ευχαριστώ
    Εξαιρετικά ανώριμη μου φαίνεται η συμπεριφορά της είτε ενδιαφέρεται για σένα είτε όχι.
    Μην αφήσεις να εξελιχθεί έτσι η μεταξύ σας σχέση εφόσον εσύ έχεις και ερωτικό ενδιαφέρον για εκείνη. Δεν θα κάθεσαι να συζητάτε τα γκομενικά της σα να είστε φιλαράκια.
    Στη θέση σου θα της ξεκαθάριζα ευθέως και ωμά την θέση μου. Οτι δεν είμαστε φιλαράκια, βρες αλλού να σου δώσουν τέτοιες συμβουλές.

    Αν τώρα τα λεει για σένα αυτά και θέλει να δει τις προθέσει σου....ας βρει το θάρρος να τα πει ευθέως κι όχι με τετοια παιχνιδάκια.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by taekwondis View Post
    Καλησπέρα σας. Επανέρχομαι με νέα τροπή στην ιστορία, αυτή την φορά ακόμα πιο μπερδεμένη.
    Έχοντας περάσει ένας μήνας από την τελευταία μας συνάντηση και εφόσον βρεθήκαμε σε κοινή παρέα, αντιλήφθηκα πως σπαζοταν τις στιγμές που μιλούσα στο τηλέφωνο, σα να προσπαθούσε να μάθει με ποιον μιλούσα και τι έλεγα. Δύο μέρες μετά και εφόσον η στάση της στην προηγούμενηέξοδο ήταν παράλογη γτ σηκώθηκε και έφυγε και βγήκε με άλλη παρέα , μου έδειξε έναν χαρακτήρα τελείως αδιάφορο προς το πρόσωπο μου. Εγώ εδειξα πως δεν είμαι για πολλά συναισθηματικά παιχνίδια και υπήρχε αμηχανία στο τέλος της συνάντησης.
    Σήμερα και εφόσον έφευγε από την χώρα μου έστειλε πρωί πρωί μηνύματα τα οποία μπορω να πω ότι με αναστάτωσαν. Ζητούσε συμβουλές για προσωπικά της ζητήματα αναφέροντας περιστατικά παρόμοια με την δικιά μας ιστορία και ρωτούσε για το ποια στάση θα έπρεπε να κρατήσει κάποιος όταν το άλλο πρόσωπο θέλει και δε θέλει να γινει κάτι πιο σοβαρό. Σε κάποιες στιγμές ήταν σαν να αναφέρεται με υποθέσεις ακριβώς στην δική μας ιστορία ενώ κάποιες άλλες όχι.
    Τι να κάνω; Υπάρχει περίπτωση να με ρωτούσε όντως για το τι θα πίστευα πως έπρεπε να κάνει ένας που παίζει κάτι μαζι της; Δεν έχει φίλες να της δώσουν συμβουλές;
    Ευχαριστώ
    ναι, υπαρχει περιπτωση να το εκανε για να της δωσεις συμβουλες. αυτο δεν κανουν οι απλοι φιλοι; αυτο δεν σου ζητησε οταν της ειπες οτι ενδιαφερεσαι; να μεινετε φιλοι δεν σου ζητησε;;
    υπαρχει βεβαια περιπτωση και να σε παιζει για να ζηλεψεις, οπως και υπαρχει περιπτωση να μιλαει οντως για την δικη σας ιστορια.
    συμφωνω με την ελισαβετ, οτι πρεπει να ξεκαθαρισεις την θεση σου οτι δεν ενδιαφερεσαι να γινετε φιλεναδες και να την συμβουλευεις για τα γκομενικα της...
    αν με αυτο θεωρεις οτι θα χασεις την σχεση σας, ποια σχεση σας;;; διεκδικεις εσυ τετοιου ειδους σχεση, να την παρηγορεις για την απορριψη απο αλλους;;

  14. #44
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    99
    Μου έκανε εντύπωση κυρίως ο χρόνος αποστολής των μηνυμάτων μιας και τ έστειλε την ώρα που βρισκόταν στο αεροδρόμιο. Ποτέ ξανά δεν μου είχε ζητήσει την γνώμη μου πως θα έπρεπε να αντιμετωπίσει κάποιον που ενδιαφερόταν ούτε είχε αναφερθεί πότε σε γκομενανικα μπροστά μου ζητώντας μου συμβουλές. Αυτού του είδους τα ψυχολογικά τρικ δεν μου αρέσουν καθόλου. Θα ήθελα σίγουρα να ξεκαθαριστεί μια και καλή η ιστορία αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό να γίνει από μηνύματα ή δια τηλεφώνου.

  15. #45
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    99
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Εσύ τι θες από αυτή; Θες να προσπαθήσεις να κάνετε κάτι δεδομένων των συνθηκών ή όχι;
    Θέλω να καταλάβω τι ακριβώς συμβαίνει από την μεριά της. Είναι μια κοπέλα που έχει πληγωθεί αρκετά από δύο προηγούμενες σχέσεις της. Από όσα μου είχε πει, έχει χτίσει αρκετά ισχυρές άμυνες που με η δυνατότητα να την προσεγγίσει κάποιος για κάτι ισχυρό και με μελλον θα ήταν από πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο. Φαίνεται κάτι να την απασχολεί, δεν ξέρω αν έχει να κάνει με μένα, ή με κάποιον άλλον...δεν είχαμε τόσο καλή φιλική σχέση για να μου ζητάει τέτοιες συμβουλές...πόσο μάλλον τώρα που ξέρει πως προσπάθησα να την διεκδικησω πριν 1 μήνα.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΙΟ ΟΜΑΛΗ Η ΕΡΩΤΙΚΗ ΜΟΥ ΣΧΕΣΗ?
    By G.S in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 33
    Last Post: 25-07-2015, 15:52
  2. Replies: 6
    Last Post: 13-01-2014, 18:23
  3. από φιλία σε ερωτική σχέση
    By sheldon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 174
    Last Post: 14-11-2011, 17:51
  4. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 20:34
  5. Ερωτικη σχεση με διαφορα 10 χρονια ?
    By Fjorde in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 115
    Last Post: 03-03-2009, 23:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •