Ερωτική σχέση ως συνέχεια φιλικής; - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 56 of 56
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μα οι όποιες σχέσεις δεν γίνονται με το τι θα γινόταν ΑΝ... Με τα δεδομένα που έχεις μπροστά σου, αυτή την αμφίσημη συμπεριφορά, θέλεις ακόμα να κάνεις κάτι μαζί της; Αν ναι, το ξεκαθαρίζεις και αφήνεις το ρόλο της καλής φιλενάδας και του ψυχολόγου στην άκρη. Είσαι ξεκάθαρός μαζί της και της το λες. Αν θέλει κι αυτή, όλα καλά. Αν σου αρχίσει τα μεζοβέζικα, της λες ότι εσύ είσαι ξεκάθαρος, να ξεκαθαρίσει κι αυτή μέσα της τι θέλει και αν ενδιαφέρεται για σχέση να ψάξει να σε βρει εκείνη κι αν είσαι ακόμα διαθέσιμος, το πιάνετε τότε από την αρχή. Αν σου πει ότι δεν ενδιαφέρεται, και η χυλόπιτα μέσα στη ζωή είναι, τώρα ξέρεις. Και απομακρύνεσαι αφού δεν θέλετε τα ίδια πράγματα.
    Μην κάνεις τα εύκολα δύσκολα και τρως το χρόνο σου παίζοντας την κολοκυθιά.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Κια η δική μου άποψη είναι να κρατήσεις απόσταση και να ξεκόψεις. ΑΥτό που σου κάνει είναι χοντρό παίξιμο και αναζητά την επιβεβαίωση.

  3. #48
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Όσο πληγωμένος και να είναι κάποιος από το παρελθόν του, αν θέλει πολύ θα το δείξει και θα προσπαθήσει. Από τη στιγμή που δεν έχει κακα προηγούμενα μαζί σου, που δεν την έχεις πληγώσει, που δεν έχεις παίξει μαζί της γιατί να φοβάται να σε πλησιάσει;

    Εάν την είχες εσύ απογοητεύσει στο παρελθόν τότε θα μιλάγαμε για αυτό το ενδεχόμενο (να σε θέλει αλλα να σε φοβάται.)

    Επειδή όμως δεν θα σου φύγει από το κεφάλι εγώ λέω να την πάρεις αμέσως ένα τηλέφωνο και να της πεις ηρεμα αυτά που νιώθεις, ότι δηλαδή είναι μια γυναικα που σε ενδιαφέρει και ότι θα ήθελες να προσπαθήσετε να φτιάξετε κάτι μαζί. Ξεκαθαρισε τις προθέσεις σου, για να δούμε αυτή τι θέλει από σένα. Εάν είσαι ξεκάθαρος, ακόμα και να θέλει να τα μασήσει θα καταλάβεις από αυτό που θα σου πει τι νιώθει και εκείνη.

  4. #49
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    99
    Καλημέρα στην ομάδα. Μίλησα μαζί της, ξεκαθαρίζοντας πως δεν είμαι διατεθειμένος να είμαι φίλος και πως οι διαθέσεις μου απέναντι της είναι ερωτικές.
    Ξεκίνησε τις υπεκφυγές, ρωτώντας γιατί το κάνω τώρα αυτό; Σε αναφορά μου πως το ιδανικότερο στην παρούσα φάση θα ήταν η διακοπή οποιαδήποτε μορφής επικοινωνίας μας πειραχτηκε και μου είπε πως δεν είναι αυτό που επιθυμεί.
    Ρωτώντας ευθέως να μου πει πως δεν με βλέπει ερωτικά, τι ακριβώς νιώθει όταν με βλέπει και αν με αισθάνεται μόνον φίλο... απάντηση δεν πήρα.
    Αυτό που μου απάντησε ήταν πως είναι σε άλλη φάση στη ζωή της (επαγγελματικά) και πως δεν είμαστε στην ίδια πόλη. Αν οι συνθήκες άλλαζαν και ητνα διαφορετικές ίσως μιλούσαμε αλλιώς..αυτό μου είπε.
    Εν κατακλείδι και με την παρουσία συναισθηματικής πίεσης δεν θέλει να κόψουμε την επικοινωνία μας και να έχουμε την σχέση που είχαμε αναφερόμενη ότι κάποιες φορές το να κρατήσεις την ουσιαστική σχέση και επαφή που έχεις με κάποιον είναι πιο σημαντικό απ'τα ερωτικά συναισθήματα.

  5. #50
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    99
    Και ένα ακόμα που μου ανέφερε ήταν πως στο παρελθόν δοκιμάσε να έχει σχέση εξ αποστάσεως, δεν πέτυχε και δεν θα ξαναμπεί ποτέ στην διαδικασία να περάσει τα ίδια συναισθηματικά.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by taekwondis View Post
    Καλημέρα στην ομάδα. Μίλησα μαζί της, ξεκαθαρίζοντας πως δεν είμαι διατεθειμένος να είμαι φίλος και πως οι διαθέσεις μου απέναντι της είναι ερωτικές.
    Ξεκίνησε τις υπεκφυγές, ρωτώντας γιατί το κάνω τώρα αυτό; Σε αναφορά μου πως το ιδανικότερο στην παρούσα φάση θα ήταν η διακοπή οποιαδήποτε μορφής επικοινωνίας μας πειραχτηκε και μου είπε πως δεν είναι αυτό που επιθυμεί.
    Ρωτώντας ευθέως να μου πει πως δεν με βλέπει ερωτικά, τι ακριβώς νιώθει όταν με βλέπει και αν με αισθάνεται μόνον φίλο... απάντηση δεν πήρα.
    Αυτό που μου απάντησε ήταν πως είναι σε άλλη φάση στη ζωή της (επαγγελματικά) και πως δεν είμαστε στην ίδια πόλη. Αν οι συνθήκες άλλαζαν και ητνα διαφορετικές ίσως μιλούσαμε αλλιώς..αυτό μου είπε.
    Εν κατακλείδι και με την παρουσία συναισθηματικής πίεσης δεν θέλει να κόψουμε την επικοινωνία μας και να έχουμε την σχέση που είχαμε αναφερόμενη ότι κάποιες φορές το να κρατήσεις την ουσιαστική σχέση και επαφή που έχεις με κάποιον είναι πιο σημαντικό απ'τα ερωτικά συναισθήματα.
    Quote Originally Posted by taekwondis View Post
    Και ένα ακόμα που μου ανέφερε ήταν πως στο παρελθόν δοκιμάσε να έχει σχέση εξ αποστάσεως, δεν πέτυχε και δεν θα ξαναμπεί ποτέ στην διαδικασία να περάσει τα ίδια συναισθηματικά.
    και;;;
    τι της απαντησες σε αυτα που σου ειπε;
    τι θα σημαινει δηλαδη το να μην διακοψετε την επαφη σας; να της λες συμβουλες για τον κυριακο; να την παρακαλας και να στο παιζει βαρυ πεπονι; τι ακριβως θα κανετε αν δεν ειστε ουτε φιλοι, ουτε εραστες;
    α, το βρηκα! θα εισαι εκει παρων να της θυμιζεις τον ποθο σου και να της ανεβαζεις την αυτοπεποιθηση που καποιος αλλος τσαλακωσε, η την τσαλακωνει ακομα...

    οποιος/α σας πει οτι δεν του βγαινειε ρωτικο λογω επαγγελματικων, σας δουλευει ασκημα...
    οσο φορτο και να εχει καποιος, αυτα τα δυο δεν συνδεονται.
    και ο προεδρος της αμερικης, χρονο για τα προσωπικα του βρισκει. δεν νομιζω η μαριγουλα απο την πετρουπολη να ειναι πιο busy....
    εκτος αυτων, μεχρι τωρα, δεν ειχε πει οτι το κολλημα της ηταν η αποσταση, αλλα το οτι σε βλεπει μονο φιλικα. τωρα το θυμηθηκε οτι το θεμα ειναι η αποσταση;
    αν στο ελεγε εξ αρχης, θα ειχατε κανει αλλη συζητηση...
    τωρα που το "θυμηθηκε", απλα θελει να σε καθυστερησει να μην την παρατησεις, με δικαιολογιες.

    δευτερη παπαρια: τα ερωτικα συναισθηματα, η υπαρχουν, ή δεν υπαρχουν. δεν τα μαγειρευεις οπως γουσταρεις. δεν βλεπεις φιλικα καποιον ενω εισαι ερωτευμενος....
    δεν θα ηταν στο χερι της να σε βλεπει φιλικα αν ηταν ερωτευμενη.

    συμπερασμα: εξακολουθει να σε δουλευει για να μην σε χασει απο πατεριτσα. την αληθεια για το τι της συμβαινει δεν στηνε χει πει ακομα..

    τι σκεφτεσαι να κανεις;

  7. #52
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    99
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    και;;;
    τι της απαντησες σε αυτα που σου ειπε;
    τι θα σημαινει δηλαδη το να μην διακοψετε την επαφη σας; να της λες συμβουλες για τον κυριακο; να την παρακαλας και να στο παιζει βαρυ πεπονι; τι ακριβως θα κανετε αν δεν ειστε ουτε φιλοι, ουτε εραστες;
    α, το βρηκα! θα εισαι εκει παρων να της θυμιζεις τον ποθο σου και να της ανεβαζεις την αυτοπεποιθηση που καποιος αλλος τσαλακωσε, η την τσαλακωνει ακομα...

    οποιος/α σας πει οτι δεν του βγαινειε ρωτικο λογω επαγγελματικων, σας δουλευει ασκημα...
    οσο φορτο και να εχει καποιος, αυτα τα δυο δεν συνδεονται.
    και ο προεδρος της αμερικης, χρονο για τα προσωπικα του βρισκει. δεν νομιζω η μαριγουλα απο την πετρουπολη να ειναι πιο busy....
    εκτος αυτων, μεχρι τωρα, δεν ειχε πει οτι το κολλημα της ηταν η αποσταση, αλλα το οτι σε βλεπει μονο φιλικα. τωρα το θυμηθηκε οτι το θεμα ειναι η αποσταση;
    αν στο ελεγε εξ αρχης, θα ειχατε κανει αλλη συζητηση...
    τωρα που το "θυμηθηκε", απλα θελει να σε καθυστερησει να μην την παρατησεις, με δικαιολογιες.

    δευτερη παπαρια: τα ερωτικα συναισθηματα, η υπαρχουν, ή δεν υπαρχουν. δεν τα μαγειρευεις οπως γουσταρεις. δεν βλεπεις φιλικα καποιον ενω εισαι ερωτευμενος....
    δεν θα ηταν στο χερι της να σε βλεπει φιλικα αν ηταν ερωτευμενη.

    συμπερασμα: εξακολουθει να σε δουλευει για να μην σε χασει απο πατεριτσα. την αληθεια για το τι της συμβαινει δεν στηνε χει πει ακομα..

    τι σκεφτεσαι να κανεις;

    Δε ξέρω αν ο πραγματικός λόγος είναι το δούλεμα για να έχει κάποιον να της τονίζει την αυτοπεποίθηση ή κάτι παρόμοιο.
    Κάνουμε αρκετή παρέα (χωρίς ωστόσο να συμμετέχω σε εξόδους) από τις αρχές του 2020 και ενώ έβλεπα σημάδια άλλου ενδιαφέροντος προς το πρόσωπό μου σε σχέση με τους άνδρες της υπολοίπης παρέας, δεν ήμουν σίγουρος για το τι νιώθει. Καθυστέρησα να κάνω την κίνησή μου, η οποία έγινε προ 1 μηνός.

    Τέλη του 2020 κα μετά την αποφοίτησή μας, έφυγε από την χώρα για εργασία και τώρα επισκέπτεται την πόλη για διάφορα εργασιακά της ζητήματα 1-2 φορές τον μήνα έως και τέλη Οκτώβρη.

    Δεν απάντησα κάτι συγκεκριμένο, θα προσπαθήσω να δείξω την δυσαρέσκεια μου αγνοώντας τα μηνύματα της.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Δε τα διαβασα ολα γιατί ειναι πολλα διαβασα την αρχη και το τελος και αυτό που καταλαβαίνω εγω ως γυναίκα ειναι ότι σε παίζει.Προχωρα παρακατω.Μη περιμενεις να βγει κατι περα απο κανα σεξ οταν θα ξεμενει.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  9. #54
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Εγώ κατάλαβα ότι δεν ενδιαφέρεται να κάνει αυτή τη περιπετειουλα σχέση. Δεν ενδιαφέρεται για το ερωτικό. Μπορεί να άρπαξε την ευκαιρία τότε που της την έπεσες και να θέλησε να δοκιμάσει και το σεξ μαζί σου αλλά πέρα από αυτό τίποτα άλλο. Αυτό τουλάχιστον είναι ξεκάθαρο ώστε να πάρεις απόφαση να μην ασχοληθείς άλλο μαζί της.

    Τώρα, δεν είναι απαραίτητο να σε παίζει. Μπορεί άμα γνωριζεστε καιρό να μη θέλει να χαλάσετε τις καρδιές σας ή να πάθει ριξη η γνωριμία σας και η οποία σχέση έχετε ως φίλοι. Ίσως να της αρεσες και να ήθελε να το δοκιμάσει αλλα να μη θέλει να επηρεάσει αυτό τη γνωριμία σας. Είναι πολλοί άνθρωποι που δεν θέλουν να χάνουν άτομα από τη ζωή τους έτσι. Ανευ λόγου και ουσίας. Γιατί για αυτήν, αυτό το σεξ που έγινε,δεν σημαίνει πολλα οπότε σου λέει, γιατι να σπαστουμε;

    Εσύ όμως αν εχεις συναισθήματα και προσωπικές , είναι λόγος να το ξεκόψεις και να πάρεις τις αποστάσεις σου. Εσύ αποφασίζεις

  10. #55
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Επίσης, πιστεύω πως μπορεί να σε μπερδεύει το γεγονός ότι όπως είπες εκείνη έδειχνε να σε κηνυγαει και να προσπαθεί να σε στριμώξει, ενώ φάνηκε να απολαμβάνει το σεξ.

    Το σεξ της άρεσε, δεν θέλω να πιστεύω ότι υποκρινοταν. Το όλο στρίμωγμα όμως πιστεύω ότι έγινε επειδή βρήκε την ευκαιρία και δεν ήθελε να την αφήσει.

    Μπορεί όσο κάνατε παρέα να ήθελε να δοκιμάσει κρεβάτι μαζί σου αλλα να ντρεπόταν να το δείξει μήπως τη θεωρησεις εξώλης και προώλης .

    Ενώ εκείνο το βράδυ βρήκε την κατάλληλη στιγμή για ν φανεί ότι ΕΣΥ της την έπεσες και ότι ήταν ένα ατύχημα και μια αδύναμη στιγμή δική της ,που ήταν και καλά μεθυσμένη.

    Όμως Όχι κάτι παραπάνω

  11. #56
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    99
    Quote Originally Posted by Black_Opium View Post
    Εγώ κατάλαβα ότι δεν ενδιαφέρεται να κάνει αυτή τη περιπετειουλα σχέση. Δεν ενδιαφέρεται για το ερωτικό. Μπορεί να άρπαξε την ευκαιρία τότε που της την έπεσες και να θέλησε να δοκιμάσει και το σεξ μαζί σου αλλά πέρα από αυτό τίποτα άλλο. Αυτό τουλάχιστον είναι ξεκάθαρο ώστε να πάρεις απόφαση να μην ασχοληθείς άλλο μαζί της.

    Τώρα, δεν είναι απαραίτητο να σε παίζει. Μπορεί άμα γνωριζεστε καιρό να μη θέλει να χαλάσετε τις καρδιές σας ή να πάθει ριξη η γνωριμία σας και η οποία σχέση έχετε ως φίλοι. Ίσως να της αρεσες και να ήθελε να το δοκιμάσει αλλα να μη θέλει να επηρεάσει αυτό τη γνωριμία σας. Είναι πολλοί άνθρωποι που δεν θέλουν να χάνουν άτομα από τη ζωή τους έτσι. Ανευ λόγου και ουσίας. Γιατί για αυτήν, αυτό το σεξ που έγινε,δεν σημαίνει πολλα οπότε σου λέει, γιατι να σπαστουμε;

    Εσύ όμως αν εχεις συναισθήματα και προσωπικές , είναι λόγος να το ξεκόψεις και να πάρεις τις αποστάσεις σου. Εσύ αποφασίζεις
    Το μόνο κάπως ξεκάθαρο είναι πως δεν θέλει να κάνει αυτή την περιπέτεια, σχέση. Τους λόγους δεν μου τους έχει πει κι ούτε πιστεύω να το κάνει. Η στάση της απέναντι μου είναι αρκετά ένθερμη και κάποιες φορές ξεφεύγει του φιλικού.
    Σε ευθείς ερωτήσεις που έκανα αν δεν με θέλει ή αν με βλέπει φιλικά... απάντηση δεν πήρα. Υπάρχει περίπτωση η κοπέλα να έχει περιέλθει σε κάποιας μορφής συναισθηματικό αδιέξοδο; Να παίζει τόσο σημαντικό ρόλο γι αυτήν η απόσταση και να μην θέλει να επενδύσει σε κάτι το οποίο στο μέλλον θα την πληγώσει ξανά ανεπανόρθωτα;
    Γιατί άραγε μετά από αυτά που έγιναν αναμεταξύ μας συνεχίζει με δική της πρωτοβουλία να έχουμε επικοινωνία;
    Μίλησα με έναν φίλο της που κάνουνε πολλά περισσότερα χρόνια παρέα και είναι όντως φίλοι και τόσο συχνή επικοινωνία δεν έχουνε.
    Πώς μπορεί ν με βλέπει σαν κολλητό ας πούμε; Οι μοναδικές συζητήσεις που δεν έχουμε κάνει όσο καιρό είμαστε φίλοι, είναι οι ερωτικές..αν ψάχνουμε κάτι ή ποια άτομα μας αρέσουν ή γενικότερα αν παίζει κάτι...
    Πώς εξηγείται η εναλλαγή των συναισθημάτων της; Πώς όταν βρίσκεται στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στην πόλη μου θέλει να βρισκόμαστε και από όλη την παρέα επικοινωνεί πρώτα με μενα προσωπικά ενώ υπάρχουν ομαδικές συνομιλίες στο βαιμπερ; Γιατί στέλνει τόσο συχνά σε μένα με δικές της προτροπές, ειδικά μετά την ερωτική φάση που είχαμε;
    Τις αποφάσεις μου τις έχω πάρει, αλλά είναι μια γυναίκα που πραγματικά μου αρέσει.
    Με έχει μπερδέψει απίστευτα.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΙΟ ΟΜΑΛΗ Η ΕΡΩΤΙΚΗ ΜΟΥ ΣΧΕΣΗ?
    By G.S in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 33
    Last Post: 25-07-2015, 15:52
  2. Replies: 6
    Last Post: 13-01-2014, 18:23
  3. από φιλία σε ερωτική σχέση
    By sheldon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 174
    Last Post: 14-11-2011, 17:51
  4. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 20:34
  5. Ερωτικη σχεση με διαφορα 10 χρονια ?
    By Fjorde in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 115
    Last Post: 03-03-2009, 23:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •