Αγχώδης διαταραχή - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Ξερεις τι? Φαινομενικά δεν θα επρεπε να νιωθω χάλια! Εχω ολα οσα ζήτησα! Δουλειά, αγόρι, λεφτά πλέον! Κ όμως δεν βρίσκω τιποτα πια που να μου αποσπάσει την προσοχή απο τα ασχημα συναισθήματα!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Νομίζω οτι τώρα καταλαβαίνω καλύτερα. Δεν έχεις κάποιο λόγο να αισθάνεσαι τόσο χάλια. Έχεις όλα όσα ήθελες ποτέ. Κι όμως, παρόλο που ζεις μια πολύ καλή ζωή, εσύ νιώθεις πολύ χάλια και έχεις άσχημα συναισθήματα.
    Αισθάνεσαι οτι με το να νιώθεις χάλια δείχνεις αχαριστία απέναντι στη ζωή και σε όλα αυτά που σου προσέφερε? Θα πρεπε να πέταγες απο χαρά και ευτυχία αλλά εσύ νιώθεις τόσο άσχημα. Αυτό λες?
    Μάκια...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    ναι αυτο λεω!! Για αυτο νιωθω ασχημα δηλαδή...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Κι όμως, παρόλα όσα καλούδια σου έχει δώσει η ζωή, εσύ Σοφάκι μου, για κάποιο λόγο, νιώθεις χάλια. Κι αυτό είναι πολύ οκ. Είμαι σίγουρη οτι υπάρχει κάποιος πολύ καλός λόγος που νιώθεις έτσι.
    Εσύ όμως δεν το πιστεύεις αυτό ε? Εσύ πιστεύεις οτι δείχνεις αχαριστία, παρόλο που δεν το κάνεις επίτηδες, έτσι δεν είναι?
    Μάκια...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Βασικά θέλω να συνέλθω και να μην ψάχνω τι μου φταίει! Να πατήσω ενα κουμπί και να γίνω η Σοφία που ήμουν πριν απο 1 μήνα. Δυναμική και ευχάριστη!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Σου λείπει αυτή η δυναμική και ευχάριστη Σοφία, ε?
    Μάκια...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Παρα πολύυυυυ!!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    sofaki θα ηθελα μονο να σου πω δυο κουβεντες διαβαζοντας τις δυσκολιες που τωρα νιωθεις και περνας.

    εχω νιωσει πολυ εντονα και εγω ως θεραπευομενη αυτη την ηττα, το να λυγιζω, το να νιωθω πώς αυτες οι δυσκολιες δεν θελω να ειναι δικες μου, δεν θελω να βλεπω πώς υπήρξαν στην δικη μου ζωη. ξερω πώς αυτη η συνειδητοποιηση ειναι σκληρη πολυ...κ ξερω πώς φευγοντας απο το γραφειο της θεραπευτριας ενιωσα θυμο, ντροπη, κλεισιμο, στεναχωρια. Ξερω ομως επισης πώς με καποιο τροπο που δεν μπορω να σου περιγραψω, στην πορεια αισθανθηκα πιο δυνατη, πιο ωριμη να αντιμετωπισω κ να αναλαβω το βαρος, την ευθυνη κ την ευχαριστηση της δικης μου ζωης.

    καποιες φορες εκτος απο ευχαριστη κ δυναμικη μπορει να χρειαζεται να εισαι κ πιο βαρια, πιο κλειστη οχι σαν τιμωρια, αλλα σαν αληθεια στο σημερινο συναισθημα.

    καλη δυναμη σε οτι κ αν αποφασισεις ( η ψυχοθεραπεια ειναι η αληθεια πώς δεν εχει μονο γλυκια γευση...αλλα σιγουρα εντονη)
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Δεν ξέρω αν μπορεί να επιστρέψει με το πάτημα ενός κουμπιού. Είμαι όμως σίγουρη οτι θα επιστρέψει σε σένα κι οτι η επιστροφή της είναι κάτι που περνάει απο το χέρι σου.
    Προς το παρόν, μοιάζει σαν να χεις ξεμείνει με μια άλλη Σοφία, έτσι δεν είναι? Την αγχωμένη και στεναχωρημένη Σοφία. Τη συμπαθείς αυτή καθόλου ή μπα?
    Μάκια...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Τη συμπαθώ και αυτή τη Σοφία αλλά δεν την αντέχω άλλο!!!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Σου χει κάνει τα νεύρα κρόσια, ε?
    Μάκια...

  12. #27
    από αυτά που γράφεις καταλαβαίνω ότι η ψυχολόγος προσπαθεί να σε πείσει ότι οι λόγοι της αγχώδους διαταραχής σου είναι η παιδική σου ηλικία, ενώ δεν βοηθάει και πολύ στο να την διαχειριστείς.
    ωραία η διάγνωση (έστω ότι είναι αυτή) αλλά ακόμα πιο ωραία θα ήταν να συζητούσατε τρόπους για να την αντιμετωπίσεις και να την μειώσεις. γνώμη μου να επικεντρωθείτε σε αυτό.
    σε κάποιο post έκανες λόγο για αυπνία που είχες και παλαιότερα. επίσης γράφεις ότι αισθάνεσαι χάλια και είσαι στενοχωρημένη. δεν έχω σκοπό να κάνω διάγνωση (ιδίως μέσω forum...) αλλά τέτοιου είδους συναίσθημα μαζί με διαταραχή ύπνου δείχνει κατάθλιψη (που μπορεί να συνυπάρχει με αγχώδη διαταραχή)
    η άποψή μου είναι να της μιλήσεις όσο πιο ελεύθερα γίνεται. να πεις ότι διαφωνείς (εάν διαφωνείς), ότι καλή η θεωρία περί αιτίας αλλά σε ενδιαφέρει και το διαταύτα, ότι νιώθεις στενοχώρια-θλίψη (χωρίς προφανή λόγο) και έχεις αυπνίες (πρωινές ή πρώιμες).
    μόνο καλό θα βγεί εάν μολήσεις ειλικρινά

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Ξερεις τι γίνεται? Ειναι η τριτη φορά που εχω φοβία με τον ύπνο. Γιατί ουσιαστικά φοβία ειναι αυτο το πράγμα, μπορεί να σηκωθώ απο το πρωί και να σκέφτομαι αν θα καταφέρω να κοιμηθώ τη νύχτα. Δεν ξερω γιατί αυτο δε μου συμβαίνει συνέχεια δηλαδή ολα τα χρόνια και εμφανίζεται ανα περιόδους αλλά απο οτι φαίνεται άκρη δεν θα βρω. Της ειπα πως νιώθω και για τις αυπνίες φυσικά και μου ειπε οτι θα μου περάσουν οταν μου φύγει το άγχος και οτι εχω παθει εμμονή με τον ύπνο που είναι σύμπτωμα της αγχώδους διαταραχής η εμμονή εννοώ. Είναι Πέμπτη σήμερα, την Τρίτη θα ξαναπάω δουλειά και δεν θέλω καθόλου!!! Αισθάνομαι καλύτερα ετσι, και τα βραδυα κοιμάμαι καλύτερα. Μηπως τελικά η δουλειά ειναι που με χαλάει τοσο??

  14. #29
    είναι η δουλειά συνολικά ή η διαφωνία- κακό κλίμα με κάποιους συναδέλφους?
    υπάρχει δυνατότητα αλλαγής δουλειάς? (αν πράγματι είναι η αιτία).
    είναι κάτι το επιτεύξιμο? (εσύ το ξέρεις)
    και τελικά... θέλεις να δουλέψεις ή θες να κάνεις κάτι άλλο (π.χ μεταπτυχιακό) αλλά η δουλειά είναι αναγκαστική για βιοποριστικούς λόγους?
    από την στιγμή που διαπιστώνεις βελτίωση ως προς τα σωματικά συμπτώματα απέχοντας από την δουλειά, τότε νομίζω βρήκες μία από τις αιτίες (ευελπιστώ η μοναδική) του άγχους σου. από εδώ και έπειτα το πως θα ¨χειριστείς¨ το θέμα δουλειά είναι λεπτό ζήτημα που θα μπορούσε να σε βοηθήσει η ψυχολόγος (αφού σε ξέρει και καλύτερα)

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Βασικά δεν ειναι οτι υπαρχει κακό κλίμα αλλά ειμαι σε δημοσια υπηρεσία και δεν εχουμε καθόλου δουλειά.. οταν σου λεω καθόλου τίποτα....Δεν είμαι μόνιμη κάνω στειτζ δεν ξερω αν ξερεις τι είναι αυτο. 18μηνη σύμβαση με 27 ευρω τη μέρα μεροκάματο χωρίς ένσημα. Δεν εχει μονιμο μισθό δηλαδή ειναι ανάλογα τις μερες που πας. Με εχει κουράσει η απόσταση, παιρνω 2 λεωφορεία καθε μερα να παω κ αλλα 2 να γυρισω. Με εχει κουράσει το πρωινό ξύπνημα πολύ και με εχει κουράσει περισσότερο νομίζω το γεγονός οτι δεν εχουμε δουλειά καθόλου και είμαι σε ενα κτήριο με αλλα 5 άτομα ηλικίας 50+ τα οποία μιλάνε για αρρώστειες. Αυτό που θα ήθελα να κανω ειναι να δουλέψω απο Σεπτέμβρη σε φροντιστήριο να διδάξω Αγγλικά κατι το οποίο ήταν το ονειρο μου απο παντα.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •