κατανάλωση αλκοόλ αξ αιτιας αγχους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    102

    κατανάλωση αλκοόλ αξ αιτιας αγχους

    Γεια σας,

    έχω γράψει και άλλες φορές ότι έχω πολύ άγχος για όλα συνέχεια. Το χειρότερο άγχος είναι όταν είμαι με άλλους και
    νομίζω ότι με παρακολουθούν πράγμα που είναι συνεχώς. Τρέμω, κοκκινίζω δεν μπορώ σχεδόν να μιλήσω, όταν είμαι με
    άλλα άτομα. Ακόμα και στο Σουπερ Μάρκετ στο ταμείο π.χ όταν πάω να πληρώσω, τρέμουν τα χέρια μου.

    Για να αισθάνομαι καλύτερα πίνω αλκοόλ, τώρα πλέον δυστυχώς σε καθημερινή βάση. Έχω κλείσει ραντεβού σε ψυχίατρο, είναι σε μία εβδομάδα.
    Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να κοιμάμαι, έχω πέσει πλέον σε κατάθλιψη, αισθάνομαι τρομερή αδυναμία, αρχίζω και ξεχνάω. Αυτό πρέπει να οφείλεται και στην κατανάλωση αλκοόλ.

    Ακόμα και όταν πάω να πιω καφέ με μία φίλη π.χ θα με πιάσει πανικός και θα πιω πριν πάω. Διότι ούτε τον καφέ μου δεν θα μπορέσω να πιω. Προσπαθώ να αποφεύγω να πηγαίνω κάπου, αλλά πλέον όπου και να πάω από πριν θα πιω κάτι.

    Αύριο το πρωί έχω ραντεβού για γενική αίματος και εξ. ούρων, μάλλον θα το ακυρώσω. Πρώτον θα με πιάσει πάλι άγχος όταν θα πάω στο ιατρείο και το σημαντικότερο μάλλον τι εξετάσεις θα είναι αυτές, αφού τώρα τελευταία έχω καταναλώσει μεγάλες ποσότητες σε οινόπνευμα, όλα χάλια θα είναι..

    Να περιμένω καλύτερα να πάω στον ψυχίατρο μπας και με βοηθήσει και μπορώ να πολεμίσω το άγχος και να ελατώσσω το αλκοόλ.

    Εσείς τί μου προτείνετε να κάνω? Έχω κλείσει το αυριανό
    ραντεβού πάνω από μήνα τώρα, διότι δεν ήθελα να πάω σε ιδιωτικό πάλι, αλλά τι να πάω να εξετάσω?

    Θα το αναβάλλω, τελευταία στιγμή. Περιμένω να έρθει η μέρα να πάω στον ψυχίατρο, διότι η διάθεση μου είναι πολύ χάλια. Δεν έχω όρεξη να ζω πλέον, μου φαίνονται όλα ανούσια, από την στεναχώρια μου δεν κοιμάμαι. Τις τελευταίες μέρες κοιμάμαι το πολύ δύο με τρεις ώρες. Δεν μπορώ να συγκεντρωθώ στην δουλειά μου πλέον, κάνω λάθη και ξεχνάω που παλιά δεν το είχα αυτό.

    Συγγνώμη που σας κούρασα, μου δίνει θάρρος να τα γράφω και να διαβάζω τις απόψεις σας..

    Σας ευχαριστώ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Να πας να κάνεις τις εξετάσεις σου και μην το ακυρώσεις.Να πας και στον ειδικό να σου δώσει αγωγή.Μην εθελοτυφλείς πρέπει να βοηθήσεις τον εαυτό σου να το ξεπεράσει.Οσο για το ποτό φυσικά και θα πρέπει να το σταματήσεις και στον γιατρό να μιλήσεις ανοιχτά για να σου δώσει την κατάλληλη θεραπεία.Αυριο να μας γράψεις ότι έκανες τις εξετάσεις σου.Ο καθένας απο μας ας βάλει στοίχημα με τον εαυτό του όλοι για κάποιο λόγο γράφουμε στο συγκεκριμένο φορουμ όλοι πονάμε για κάτι.Ξεκίνα λοιπόν απο αύριο με στόχο να λυτρωθείς και να νιώσεις τις χαρές της ζωής.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    102
    Σε ευχαριστώ Γιώτα.

    Αλλά τι θα δίξουν αυτές οι εξετάσεις? Δεν θα είναι καλές, δεν μπορώ να πάω με τίποτα. Τουλάχιστον αν με συνόδευε κάποιος για να μην έχω άγχος για την επίσκεψη. Έπειτα με την βλακεία που κάνω με το ποτό, το συκώτι, οι εξ. ούρων κτλ. δεν θα ειναι καλές. Ντρέπομαι πολύ που θα τις δει ο γιατρός.

    Είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά, τώρα πάλι δεν θα κοιμηθώ από το άγχος για αύριο...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Μια χαρά θα είναι οι εξετάσεις σου δεν είσαι καμμιά γριά.Ακόμη και κ\'ατι να δείχνουν με το να σταματήσεις το ποτό θα επανέλθουν ολα στα φυσιολογικά.Θα πάθεις εαν δεν κάνεις τις εξετάσεις σου και συνεχίσεις το ποτό.Ο γιατρός έχει ακούσει πολλές καταστάσεις σαν την δική σου.Αλλοίμονο και δεν πηγαίναμε στον γιατρό θα μας είχε σαλέψει τελείως.Οσο πιο γρήγορα αντιμετωπίσεις μια κατάσταση τόσο γρηγορότερα θα γίνεις καλά, και αυτό σου το λέω απο την δική μου περίπτωση που ποτέ δεν έκανα σωστή θεραπεία.Εθίστηκα στα στιλνοξ για να κοιμάμαι και στο τέλος δεν με έπιαναν.Δίνω και εγώ χρόνια μάχη με την αϋπνία ακόμη παλεύω και θα συνεχίσω μέχρι να τα καταφέρω για να ζήσω σαν ,ανθρωπος.Εχω πιεί το αγχωλιτικό απο τια 11 και ακόμη δεν νυστάζω θα το παλέψω όσο μπορώ.Ξέρω πως στο συρτάρι μου έχω τα στιλνοξ και αν το πιώ μετά απο ενα ΄μήνα που το σταμάτησα θα ξεραθώ αλλά δεν θα το κάνω και ας μείνω αϋπνη μέχρι το πρωί. Θα πάρω ένα βιβλίο να διαβάσω και ας κοιμηθώ 2 ώρες.Σίγουρα είναι δύσκολα αλλά μόνο έτσι θα τα καταφέρουμε.Αύριο θα πας για τις εξετάσεις σου τελείωσε μην το σκέφτεσαι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    102
    Ευχαριστώ, εύχομαι να σε πάρει εσένα ο ύπνος. Εγώ νυστάζω το απόγευμα όταν είμαι στη δουλειά και το βράδυ δεν μπορώ να κοιμηθώ. Τι είναι και αυτό με τις αυπνίες? αυριο πρέπει να ξυπνήσω νωρίς και ακόμα δεν κοιμάμαι.. 4ο βράδυ τωρα που κοιμάμαι ελάχιστα, νιώθω σαν ζόμπυ

    Καληνύχτα Γιώτα, θα ανοίξω την τηλεόραση μπας και με νανουρίσει λίγο...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    49
    Γιώτα, κ μένα ο γιατρος δε μ αφησε να πάρω υπνωτικά που του ζήταγα επίμονα...
    Κ τελικά μόλις πέρασε το επεισοδιο, πέρασαν κ οι αυπνίες
    Αλλά με κατάλληλη αγωγή!

    Χρυσσή μου, κοίτα, δε γίνεσαι αλκοολική μέσα σε λίγες μέρες
    Κάνε τις εξετάσεις, δε θα βρούν και πολλά από αλκοολ.

    Και έχε υπομονή μέχρι να πας στο γιατρο κ να αρχίσουν να λειτουργούν τα φάρμακα.
    Σε κανα δυο μήνες θα σαι καλά και θα γυρίσεις στη ζωή σου.
    Στο λέω από πολύ πρόσφατη εμπειρία μου...

    Κ γω τότε πίστευα πως δε θα ξαναγίνω ποτέ όπως πρίν.
    Τώρα όμως είδα πως απλά χρειαζόταν χρόνος κ θεραπεία!

    Καλό κουράγιο!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    102
    καλημέρα,

    Τώρα πριν λίγο επέστρεψα απο το μικροβιολογικό. Τελικά πήγα και μόνη μου, αγχώθηκα βέβαια πολύ και σκεφτόμουν να φύγω. Ευχαριστώ Γιώτα με παρακίνησες, χτες έλεγα στην αδερφή μου, Γιώτα την λένε επίσης, ότι θα ακύρωνα το ραντεβού, μου έλεγε να πας κτλ. Αλλά με βοήθησε που έγραψα εδώ..

    Για τα αποτελέσματα φοβάμαι βέβαια, αλλά τουλάχιστον την έκανα την εξέταση..

    Έφη μου, δεν πίνω μόνο λίγες μέρες, αλλά μήνες πλέον. Απλά τις τελευταίες μέρες είναι καθημερινό και περισσότερη ποσότητα.

    Μακάρι να με βοηθήσει ο Ψυχίατρος, έχω μεγάλη ανάγκη από βοήθεια, έχω κουραστεί από την όλη ψυχολογική ταλαιπωρία...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    49
    Μπράβο σου που πήγες
    Κ μη σκας για τ αποτελεσματα, όπως πάει
    Αυτό να θυμάσαι πάντα!

    Σου έχω στείλει κ υ2υ αν θες να μιλήσουμε...

    Όλα καλά θα πάνε!!!
    Θα δεις!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Μπράβο χαίρομαι πολυ και τα αποτελέσματα θα είναι καλά.:P:P

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    102
    Γεια σας, χτες πήρα τα αποτελέσματα των εξετάσεων τα οποία φοβόμουν τόσοοοο.
    Ο παθολόγος θα μου κάνει γνωμάτευση των εξ. την τετάρτη. Από ότι είδα μόνη μου, αφού γράφει τις φυσιολογικές τιμές, ολά είναι μέσα σε φυσιολογικά πλαίσια, μόνο η HDL λέει ότι πρέπει να κυμαίνεται από 45 - 88 για γυναίκες και έχω 97. Είναι πολύ κακό αυτό? Καλά θα μου πει και ο παθολόγος.

    Επίσης το ραντεβού με την ψυχίατρο που ήταν και αυτό χτες, μέσω ίκα το είχα κλείσει και το περίμενα ένα μήνα, τελευταία στιγμή το πρωί μου το ακύρωσαν. Το πήγαν για τις 10/06. Δεν περιμένω όμως τόσο, θα ψάξω κάποιον ιδιωτικό, δεν αντέχω να περιμένω ξανά, και χαιρόμουν τόσο πολύ...

    Πως μπορώ να βρώ κάποιον καλό ειδικό? Γνωρίζει κανείς?

    Ευχαριστώ και πάλι για την στίριξή σας...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Πως εισαι τώρα Κρίσυ?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •