Φρονιμίτες και συμπτώματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    22

    Φρονιμίτες και συμπτώματα

    Καλημέρα παιδιά ! Θα μπω κατευθείαν στο ψητό γιατί δεν αντέχω άλλο. είμαι 29 χρόνων και έχω έγκλειστους φρονιμίτες που δεν έχω βγάλει με αποτέλεσμα ο ένας ο κάτω να έχει βγει λίγο χωρίς να με πονάει . Βγήκε ξαφνικά ενώ είχα συμπτώματα όπως μικρά μουδιασματακια στο ζυγωματικο μέχρι και το αυτί . Το πρόβλημα είναι οι πάνω που μάλλον είναι έγκλειστοι διότι έκανα πανοραμική κ δείχνει ότι έχουν βγει οι μισοί ( δεν τους έχω δει στο στόμα) τα ούλα μου έχουν φουσκώσει από μέσα που σημαίνει ότι βγαίνουν αλλά δεν με πονάνε! Αυτό που με ανησυχεί είναι τα μουδιάσματα που πάνε κ έρχονται ακριβώς κάτω από τα μάτια στο κόκκαλο και καμιά φορά γύρω από τη μύτη ! είναι δυνατόν αυτό να συμβαίνει από τους φρονιμίτες; είχε κάνεις κάτι παρόμοιο ; Η οδοντίατρος είναι διακοπές.. από Σεπτέμβρη θα έρθει με πληροφόρησαν!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Καλημέρα.. οδοντίατρος ειμαι
    θα με βοήθαγε πολύ να έβλεπα την πανοραμική. Ασυνήθιστη λίγο η ηλικία και τα συμπτώματά σου αλλά όσο πιο μεγάλος είσαι όταν ξεκινήσει η ανατολή τόσο πιο έντονα τα συμπτώματα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    124
    Λίγο μεγάλος τους βγάζεις. Και η αδερφή του άντρα μου τους βγάζει τώρα που είναι στην ηλικία σου, 29, και έχει και εκείνη έντονα συμπτώματα. Υπερβολικός πόνος και μούδιασμα. Περαστικά εύχομαι!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    22
    Με είχαν πληροφορήσει πιο παλια ότι χρειαζομουν εξαγωγή διότι θα έβγαιναν στραβά . είχα κλείσει ραντεβού σε γναθοχειρουργο αλλά το ακύρωσα γιατί με είχε πιάσει (ψυχοσωματική δύσπνοια ) οπότε το αφησα και τώρα μάλλον ήρθε η ώρα της εξαγωγής. Βέβαια μέχρι και πριν ένα μήνα που εχω τα συμπτώματα , κανένα δόντι δεν είχε εμφανιστεί στο στόμα . Παρατήρησα πρόσφατα ότι βγήκε ελάχιστα ο κάτω , έκανα πανοραμική η οποία δείχνει ότι έχουν βγει κανονικά οι 2 κάτω και οι από πάνω οι μισοί . Αλλά εγώ στο στόμα βλέπω μόνο τον έναν μισό ....

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    22
    Sokolat29 said:
    18-08-2021 10:39
    Με είχαν πληροφορήσει πιο παλια ότι χρειαζομουν εξαγωγή . είχα κλείσει ραντεβού σε γναθοχειρουργο αλλά το ακύρωσα γιατί με είχε πιάσει (ψυχοσωματική δύσπνοια ) οπότε το αφησα και τώρα μάλλον ήρθε η ώρα της εξαγωγής. Βέβαια μέχρι και πριν ένα μήνα που εχω τα συμπτώματα , κανένα δόντι δεν είχε εμφανιστεί στο στόμα . Παρατήρησα πρόσφατα ότι βγήκε ελάχιστα ο κάτω , έκανα πανοραμική η οποία δείχνει ότι έχουν βγει κανονικά οι 2 κάτω και οι από πάνω οι μισοί . Αλλά εγώ στο στόμα βλέπω μόνο τον έναν μισό ....

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    22
    Ναι μεγάλη

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    22
    Ναι μεγάλη!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Κοίτα διαγνωσεις και συμβουλές στον αερα δεν μπορω να κανω.
    Αν ειναι ημιεγκλειστοι θελουν εξαγωγή Αν βρουν οχι απαραίτητα, απλα σωστό βούρτσισμα. Νταξει δεν ειναι ωραια η εξαγωγη αλλα προσπάθησε να επιβληθεις στον εαυτο σου.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    22
    Ναι μεγάλη !!!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    22
    Καλέ δε σου είπα να κάνεις διάγνωση ! Δε χρειάζεται .. απλά αναφέρω γενικά την περίπτωση μου και γενικότερα ρωτάω για τα μουδιασματακια που έχω αν είναι φυσιολογικα εφόσον ξέρω ότι οντως βγαίνουν ....Θα κλείσω εξαγωγη σύντομα!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Sokolat29 View Post
    Καλέ δε σου είπα να κάνεις διάγνωση ! Δε χρειάζεται .. απλά αναφέρω γενικά την περίπτωση μου και γενικότερα ρωτάω για τα μουδιασματακια που έχω αν είναι φυσιολογικα εφόσον ξέρω ότι οντως βγαίνουν ....Θα κλείσω εξαγωγη σύντομα!
    Υπάρχουν ανθρωποι που αυτο το συντομα χρονια τους παιρνει το ξερω. Φυσιολογικο ειναι να υπαρχει μια αναστατωση, ενα δοντι προσπαθει να δει το φως της ημερας. Η αποψη μου ειναι αν βγει με καλη φορα κτλ και εχει ανταγωνιστη κρατα το. αλλα συνηθως δεν γινεται.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    22
    Ναι οντως δύσκολο να κρατήσεις αυτά τα δόντια ! Μεγάλο πρόβλημα ! Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές !

Similar Threads

  1. Φρονιμίτες..
    By Astronomy lover in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 01-03-2019, 00:32
  2. Συμπτώματα άννοιας ..
    By turtle in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 15
    Last Post: 04-03-2018, 06:53
  3. ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΓΑΔ
    By Nausea in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 29-06-2017, 17:06
  4. ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ
    By jim101100 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 30-09-2016, 14:11
  5. συμπτωματα
    By PETROS46 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 18-07-2016, 11:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •