Μετακόμιση Θεσσαλονίκη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 46
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πέρα από φάρμακα, ψυχοθεραπεία έχεις κάνει;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Quote Originally Posted by tapeino_xamomilaki View Post
    Πραγματικά μου κάνει εντύπωση που δε μπορείτε να διανοηθειτε ότι μπορείς να μείνεις με άγνωστο ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία θα είμαι ..στα υπόλοιπα συμφωνώ αυτό εδώ σκοπό να κάνω
    Έχω παρατηρήσει οτι όταν απαντάς στα σχόλια βγάζεις έναν αρνητισμό. Οι περισσότεροι που σου γράφουμε εδώ είμαστε μεγαλύτεροι ηλικιακά, με εμπειρίες στη ζωή μας και έχουν δει και διάφορα τα μάτια μας. Στο εξωτερικό όταν σπούδαζα έβλεπα άτομα που έμεναν με αγνώστους να ταλαιπωρούνται απο τη συγκατοίκηση, γιατί πολύ απλά δεν μπορείς να γνωρίζεις από πού κρατά η σκούφια του άλλου και αν είναι επικίνδυνος ή όχι. Πολλώ δε μάλλον με τις τόσες ιστορίες κακοποίησης γυναικών που έχουν έρθει στο φως τελευταία. Δεν μπορείς να πας και να εμπιστευθείς εύκολα έναν ανθρωπο που δεν γνωρίζεις καθόλου και να μείνεις μαζί του. Αυτό πιστεύω εγώ. Όσον αφορά τα υπόλοιπα, μου φαίνεσαι εντελώς παραδομένη. Πρέπει να κάνεις κάτι για τον εαυτό σου και να προσπαθήσεις για εσένα. Γνωριζω παιδιά που δεν είχαν χρήματα και υποστήριξη απο την οικογένεια ακόμα και συναισθηματική και όμως προχώρησαν μπροστά. Έπιασαν δουλειά, σπίτι και έφτιαξαν την κοινωνική τους ζωή. Δεν θα έρθει να σε πάρει κανείς απο το χέρι & να σου τα προσφέρει όλα έτοιμα και πρέπει εσύ να ρυθμίσεις τη ζωή σου γιατί πλέον είσαι ενήλικη.
    Επίσης, δεν μας δίνεις και παραδείγματα για το τι θεωρείς άνεση εσύ. Νομίζω σε είχα ξαναρωτήσει σε παλαιότερο thread σου αν σε κακοποιούν οι γονείς και τι είδους κακοποίηση υφίστασαι. Υποσιτίζεσαι;;Δεν ενδιαφέρονται για τις βασικές σου ανάγκες, τύπου τροφή, να πας σε γιατρούς κτλ;; Μπορείς να μας δώσεις κάποια παραδείγματα του τι ακριβώς θα ήθελες να κάνεις και δεν μπορείς;;

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    15
    ρενια, απλα πιστευω πως το κοριτσι οκ μπορει να ειχε παρει αρκετα ασχγμα σκηνικα σαν παιδι και εφηβη και τωρα θελει να κανει κατι για τον εαυτο της... π.χ. σαν αυτο που λεμε μερικες φορες ως νεο ξεκηνημα... τετοιες σκεψεις δεν ειναι λαθος απλα ισως ναι ενας πιο μεγαλος, σε καθε σεναριο ζωης θα προσθςσει πολους πεεισωτερους κυνδυνους αποτι ενας νεος... ειναι π.χ. σαν το ταξιδι... μια παρεα νεων θα πει περνουμε τα απρετητα και σε 15 λεπτα εχουμε κανει μια τσαντα με οτι νομιζαμε οτι χρειαζωμασταν τις πεταμε μεσα και φυγαμε, ενω μια παερα μεγαλων π.χ. θα σκευτεται επι δυο μερες τι θα παρει και μπορει να παρει μισο σπίτι μεχρι και εφεδρικα λαστιχα... εμενα μαρεσει αυτο το παραδειγμα γιατι ειναι αρκετα σχετικο σε πολες περιπτώσεις.... βασικα να πω οτι και εγω δν ειμαι ουτε πολυ μεγαλος αλλα ουτε και μικρός (24) συγκεκρημενα... παντος ναι με τον κοσμο θελει προχοση οταν ειναι για σημαντικες επιλογες... ισα ισα αφου λες εχεις χρηματα και με μια καλη απασχόληση μενεις και μονη και πιο καλα... τι τον θεε τον συγκάτοικο... και δν ειναι σηγουρο οτι θα κανει και καλη παρεα

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    15
    βρες χρονο φια σενα διαβασε κανα βιβλιο, εγω εφτασα μεχρι και την καινη διαθικη να διαβαζω και μεχει αλαξει τροπο σκεψης τοσο πολυ οσο και χαρα μουδωσε που ουτε κληρονομικα ναχα τοσο καλα ερεθησματα...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Quote Originally Posted by loutsiano View Post
    ρενια, απλα πιστευω πως το κοριτσι οκ μπορει να ειχε παρει αρκετα ασχγμα σκηνικα σαν παιδι και εφηβη και τωρα θελει να κανει κατι για τον εαυτο της... π.χ. σαν αυτο που λεμε μερικες φορες ως νεο ξεκηνημα... τετοιες σκεψεις δεν ειναι λαθος απλα ισως ναι ενας πιο μεγαλος, σε καθε σεναριο ζωης θα προσθςσει πολους πεεισωτερους κυνδυνους αποτι ενας νεος... ειναι π.χ. σαν το ταξιδι... μια παρεα νεων θα πει περνουμε τα απρετητα και σε 15 λεπτα εχουμε κανει μια τσαντα με οτι νομιζαμε οτι χρειαζωμασταν τις πεταμε μεσα και φυγαμε, ενω μια παερα μεγαλων π.χ. θα σκευτεται επι δυο μερες τι θα παρει και μπορει να παρει μισο σπίτι μεχρι και εφεδρικα λαστιχα... εμενα μαρεσει αυτο το παραδειγμα γιατι ειναι αρκετα σχετικο σε πολες περιπτώσεις.... βασικα να πω οτι και εγω δν ειμαι ουτε πολυ μεγαλος αλλα ουτε και μικρός (24) συγκεκρημενα... παντος ναι με τον κοσμο θελει προχοση οταν ειναι για σημαντικες επιλογες... ισα ισα αφου λες εχεις χρηματα και με μια καλη απασχόληση μενεις και μονη και πιο καλα... τι τον θεε τον συγκάτοικο... και δν ειναι σηγουρο οτι θα κανει και καλη παρεα
    Καλησπέρα loutsiano,

    Δεν της έκανα επίθεση απλά ως μεγαλύτερη (32 ετών) της έδωσα κάποιες συμβουλές για να βελτιώσει την κατάσταση της. Εφόσον το επιθυμεί μπορεί να μας δώσει κάποια συγκεκριμένα παραδείγματα για το τι πρακτικές ακολουθούν οι δικοί της και την έχουν φέρει σε αυτή την κατάσταση. Αλλά δίνει αόριστες απαντήσεις οτι την κατηγορούν οτι εκείνη φταίει για όλα.
    Όσον αφορά το κομμάτι της συγκατοίκησης πρέπει να το δει πιο προσεκτικά ιδίως επειδή είναι κοπέλα.

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    15
    καλησπερα, ναι οκ καταλαβαινω.. κοιτα επειδη τοχω νθιιωσει κι εγω στο παρελθον ισως απλα οπως τα περισωτερα παιδια θελει να αποφηγει καποια μορφη πιεσης που λιγο πολυ στα ποι πολλα σπιτι υπαρχει και θελει να κανει ενα νεο ανοιγμα για τον εαυτο της.. δεν ξερω εμενα εκει παει το μυαλο μου γιατι ειναι και κατι που και εγω το θελω προσοπικα ειδικα αν ειχα και δυνατοτητα οικονομικα να το κανω θα με ψαχνανε τωρα χαχα, πλακα κανω δνε θελω να δωσω λαθος παραδειγμα απλα ναι... δεν υπαρχει παιδι στην μετα-εφηβικη ηλικια που δεν το θελει αυτο... απλα αν εχες και κανα ασχημο βιωμα στην πλατη θες να βγαλεις φτερα και να φυγεις... αλλα πρεπει να ξερει οτι μικρο κοριτσι θελει προσοχη... δεν θα βαλεις τον λυκο απο μονη σου μεσα στο σπιτι

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ρε παιδιά, δεν είναι θέμα κακού λύκου και μη πέσει σε κάποιον πολύ επικίνδυνο. Είναι ότι θέλει να κάνει μία καινούρια αρχή και να σταθεί ψυχολογικά πιο καλά η κοπέλα. Αν δεν έχεις μάθει να διαχειρίζεσαι καταστάσεις και να θέτεις όρια μπορεί να πελαγώσεις σε πολλά πράγματα αν ο συγκάτοικος εκμεταλλευτεί τις αδυναμίες σου. Αν πάλι τα πας καλά μαζί του και προσπαθήσει να σε βοηθήσει με λάθος τρόπο αυτός, μπορεί να αναλάβει παραπάνω πράγματα και να τον δεις σαν σωσίβιο και να μη μάθεις ποτέ να στέκεσαι στα πόδια σου όπως όταν θα αναγκαζόσουν αν μείνεις μόνος σου. Θέλει διακριτούς ρόλους και κανόνες και όρια για να δουλέψει μία συγκατοίκηση.
    Εγώ έτσι το εννοώ ότι καλύτερα αρχικά να μείνει μόνη της η θεματοθέτρια.

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    15
    ναι οκ και αυτο με τους λυκους και τα αρπακτικα δεν ξερω γτ τα αρχισα ισως επιρεαστικα απο το κλημα... παντος ναι ολλοι πιστευω θελουν να δωσουν ευκαιριες στον εαυτο τους και δν ειναι κακο

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ρε παιδιά, δεν είναι θέμα κακού λύκου και μη πέσει σε κάποιον πολύ επικίνδυνο. Είναι ότι θέλει να κάνει μία καινούρια αρχή και να σταθεί ψυχολογικά πιο καλά η κοπέλα. Αν δεν έχεις μάθει να διαχειρίζεσαι καταστάσεις και να θέτεις όρια μπορεί να πελαγώσεις σε πολλά πράγματα αν ο συγκάτοικος εκμεταλλευτεί τις αδυναμίες σου. Αν πάλι τα πας καλά μαζί του και προσπαθήσει να σε βοηθήσει με λάθος τρόπο αυτός, μπορεί να αναλάβει παραπάνω πράγματα και να τον δεις σαν σωσίβιο και να μη μάθεις ποτέ να στέκεσαι στα πόδια σου όπως όταν θα αναγκαζόσουν αν μείνεις μόνος σου. Θέλει διακριτούς ρόλους και κανόνες και όρια για να δουλέψει μία συγκατοίκηση.
    Εγώ έτσι το εννοώ ότι καλύτερα αρχικά να μείνει μόνη της η θεματοθέτρια.
    Καλησπέρα, είναι και αυτό ένα ζήτημα με ποιον θα συγκατοικήσει. Αν διάβασες τα παραπάνω δεν την αποθαρρύναμε στο να κάνει μια νεα αρχή αλλά καλύτερα να την κάνει μόνη της. Εγώ προσωπικά το θεωρώ για τα δικά μου δεδομένα πολύ εκτός απο εμένα η συγκατοίκηση με κάποιον εντελώς άγνωστο. Και για αυτό είναι προτιμότερο να συνεχίσει την ψυχοθεραπεία και να προετοιμαστεί για το επόμενο βήμα γιατί πιστέυω οτι θα τον δει σαν σωσιβιο τον εν δυνάμει συγκατοικο.

  10. #25
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ρε παιδιά, δεν είναι θέμα κακού λύκου και μη πέσει σε κάποιον πολύ επικίνδυνο. Είναι ότι θέλει να κάνει μία καινούρια αρχή και να σταθεί ψυχολογικά πιο καλά η κοπέλα. Αν δεν έχεις μάθει να διαχειρίζεσαι καταστάσεις και να θέτεις όρια μπορεί να πελαγώσεις σε πολλά πράγματα αν ο συγκάτοικος εκμεταλλευτεί τις αδυναμίες σου. Αν πάλι τα πας καλά μαζί του και προσπαθήσει να σε βοηθήσει με λάθος τρόπο αυτός, μπορεί να αναλάβει παραπάνω πράγματα και να τον δεις σαν σωσίβιο και να μη μάθεις ποτέ να στέκεσαι στα πόδια σου όπως όταν θα αναγκαζόσουν αν μείνεις μόνος σου. Θέλει διακριτούς ρόλους και κανόνες και όρια για να δουλέψει μία συγκατοίκηση.
    Εγώ έτσι το εννοώ ότι καλύτερα αρχικά να μείνει μόνη της η θεματοθέτρια.
    Έχεις πολύ δίκιο.. Δε μπορώ να εξηγήσω γιατί νιώθω έτσι πραγματικά.. Απλα ξέρω ότι δε με βοηθάνε.. Δεν έχω κάνει κάτι για μένα σε θέμα μόρφωσης και γενικά παραμελουσα οτιδήποτε.. Ίσα ίσα δηλαδή τα βασικά.. Δεν είχα και όρεξη ποτέ να τα κάνω.. Να φανταστείς οτιδήποτε και να πω στο πατέρα μου πχ αν κάτι χαλασε θα αρχίσει να μου λέει τι το λες σε εμένα και να αρχίζει να φωνάζει.η αν του πω να με πάει με το αυτοκίνητο με το ζόρι και αν να τον παρακαλάω πρέπει δε μπορώ να επικοινωνήσω αυτό που θέλω..απλα ξέρω ότι δε νιώθω καλά και νιώθω παγιδευμένη στο ασφαλές κουτάκι μου

  11. #26
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Πέρα από φάρμακα, ψυχοθεραπεία έχεις κάνει;
    Όχι ψυχοθεραπεία δε κανω..

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πας να το στρώσεις λίγο λέγοντας ότι δεν έχεις κάνει κάτι σε θέμα μόρφωσης και παραμελούσες οτιδήποτε και δεν είχες όρεξη και μετά πάλι το ρίχνεις όλο το φταίξιμο στον πατέρα σου. Κάπου σε όλο αυτό θα έχεις κι εσύ ένα μερίδιο ευθύνης έστω και μικρό, μην κρύβεσαι για όλα πίσω από τους δικούς σου. Άλλο το να μην αυτομαστιγωνόμαστε κι άλλο το να ρίχνουμε τις ευθύνες μας μονίμως στους άλλους. Πρέπει λίγο να τα βάλεις στις σωστές διαστάσεις τους τα πράγματα μέσα στο μυαλό σου. Εκεί θα βοηθήσει η ψυχοθεραπεία ενδεχομένως, αρκεί να έχεις πράγματι διάθεση να αλλάξεις.

    Τι διάγνωση έχεις και παίρνεις αγωγή;

  13. #28
    Θα συμφωνήσω για την ψυχοθεραπεία. Τα φάρμακα μόνα τους δεν είναι συνήθως αρκετά, χρειάζεται ο συνδυασμός των δύο. Η ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει να "ξεκολλησεις" από επαναλαμβανόμενες καταστάσεις που δε μπορείς να διαχειριστείς και να προχωρήσεις πιο εύκολα

  14. #29
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Πας να το στρώσεις λίγο λέγοντας ότι δεν έχεις κάνει κάτι σε θέμα μόρφωσης και παραμελούσες οτιδήποτε και δεν είχες όρεξη και μετά πάλι το ρίχνεις όλο το φταίξιμο στον πατέρα σου. Κάπου σε όλο αυτό θα έχεις κι εσύ ένα μερίδιο ευθύνης έστω και μικρό, μην κρύβεσαι για όλα πίσω από τους δικούς σου. Άλλο το να μην αυτομαστιγωνόμαστε κι άλλο το να ρίχνουμε τις ευθύνες μας μονίμως στους άλλους. Πρέπει λίγο να τα βάλεις στις σωστές διαστάσεις τους τα πράγματα μέσα στο μυαλό σου. Εκεί θα βοηθήσει η ψυχοθεραπεία ενδεχομένως, αρκεί να έχεις πράγματι διάθεση να αλλάξεις.

    Τι διάγνωση έχεις και παίρνεις αγωγή;
    Μία φορά έχω πάει και κου έχει δώσει αντικαταθλιπτικα βοηθάνε αλλά θεωρώ ότι φεύγω απτή πραγματικότητα

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    περιπου τι ποσον εχεις στην ακρη απο την παλια σου δουλεια; χονδρικα.. ποσο ειναι; 5000; 10000;

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. μετακομιση η οχι
    By grf in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 19-01-2023, 16:39
  2. Replies: 11
    Last Post: 06-09-2021, 20:59
  3. Μετακομιση στην πολη που ζει το αγορι μου
    By dilimma in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 40
    Last Post: 08-03-2014, 17:27
  4. ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ, ΥΛΙΚΑ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΑΦΟΡΗΤΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 15-09-2010, 02:16
  5. Θεσσαλονίκη
    By geo_tat in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 16-12-2009, 05:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •