Μετακόμιση Θεσσαλονίκη - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 46
  1. #31
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    περιπου τι ποσον εχεις στην ακρη απο την παλια σου δουλεια; χονδρικα.. ποσο ειναι; 5000; 10000;
    Αν είχα 10000 θα έφευγα απτην Ελλάδα.. 3000 έχω

  2. #32
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Πας να το στρώσεις λίγο λέγοντας ότι δεν έχεις κάνει κάτι σε θέμα μόρφωσης και παραμελούσες οτιδήποτε και δεν είχες όρεξη και μετά πάλι το ρίχνεις όλο το φταίξιμο στον πατέρα σου. Κάπου σε όλο αυτό θα έχεις κι εσύ ένα μερίδιο ευθύνης έστω και μικρό, μην κρύβεσαι για όλα πίσω από τους δικούς σου. Άλλο το να μην αυτομαστιγωνόμαστε κι άλλο το να ρίχνουμε τις ευθύνες μας μονίμως στους άλλους. Πρέπει λίγο να τα βάλεις στις σωστές διαστάσεις τους τα πράγματα μέσα στο μυαλό σου. Εκεί θα βοηθήσει η ψυχοθεραπεία ενδεχομένως, αρκεί να έχεις πράγματι διάθεση να αλλάξεις.

    Τι διάγνωση έχεις και παίρνεις αγωγή;
    Δεν ενδιαφερθηκαν ποτέ να με ταρακουνησουν να με βοηθήσουν σε ότιδηποτε.. Είμαι και αγχώδης άνθρωπος αν δεν είναι έτσι όπως θέλω με πειράζει πολύ.. Πχ δεν είχα λαπτοπ ούτε υπολογιστή δε βγάζω φωτογραφίες γιατί αγχώνομαι ότι θα τελειώσει η μνήμη και δε θα ξέρω τι να κάνω.. Είπα πως το σπίτι με ενοχλεί πολύ γιατί όταν έχει κόσμο έχει πολύ θόρυβο και με ενοχλεί επίσης στριμωχνονται γιατί δε βολεύονται στριμωχνονται αν και θέλω κόσμο θελω να νιώθουν άνετα και βλέπω ότι δεν.. Ούτε εγώ δεν αισθάνομαι άνετα καλά καλά.. Όλοι οι άνθρωποι προσπαθούν να γίνουν καλύτεροι οι δικοί μου μένουν στα ίδια και τα ίδια.. Όλο μαλωναμε.. Με εκνευρίζουν μικρά πράγματα όπως είπα στο μπάνιο δε μπαίνει αέρας και εσδει χαλάσει το καζανάκι (έχει 2 επιλογες) με αποτέλεσμα να πιστσιλαει και να φεύγουν τα νερά και εγώ αηδιάζω πάρα πολύ γιατί ξέρουν ότι αυτά μεταφέρονται.. Ότι πρόβλημα και να είχα ποτέ δε το αντιμετώπιζαν έμαθα πως ότι και να έχω απλά θα το λέω και δε θα αλλάζει τίποτα αντιθέτως θα βρίσκουν κάτι να μου την λένε

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Αυτό Με τό καζανακι δεν τό καταλαβαίνω..... απλά κλείνεις τό καπάκι καί έτσι τά νερά δεν πιτσιλανε πάνω σου. Αλλά αυτά είναι τά θέματα που εσένα σέ κάνουν καθημερινά νά είσαι έτσι; Αν σέ ενοχλούν όλα αυτά καί άλλα πώς θά καταφέρεις νά συγκατοικήσεις; επίσης Γιατί ασχολείσαι τόσο Με τους γονείς σού τί κάνουν αυτοί καί πώς είναι τό σπίτι σας καί δεν ασχολείσαι Με εσένα;
    Δεν νομίζω ότι είναι όλα αυτά το πραγματικό πρόβλημα σού..

  4. #34
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Αυτό Με τό καζανακι δεν τό καταλαβαίνω..... απλά κλείνεις τό καπάκι καί έτσι τά νερά δεν πιτσιλανε πάνω σου. Αλλά αυτά είναι τά θέματα που εσένα σέ κάνουν καθημερινά νά είσαι έτσι; Αν σέ ενοχλούν όλα αυτά καί άλλα πώς θά καταφέρεις νά συγκατοικήσεις; επίσης Γιατί ασχολείσαι τόσο Με τους γονείς σού τί κάνουν αυτοί καί πώς είναι τό σπίτι σας καί δεν ασχολείσαι Με εσένα;
    Δεν νομίζω ότι είναι όλα αυτά το πραγματικό πρόβλημα σού..
    Θα πάνε στο καπάκι αν το κλείσω με καπάκι.. Είχα κάτι φυλλάδια που τα είχα αφήσει αν τα χρειαστώ δε ξέρω που τα έβαλαν

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Καποιες φορές όταν έχουμε άλλα προβλήματα πιο σοβαρά που τά αποφεύγουμε,
    ασχολούμαστε με αλλα προβλήματα τά οποία είναι άνευ σημασίας..

    Νομίζω πως αυτό συμβαίνει στην περίπτωση σου.
    Εσύ τί λες;

  6. #36
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Καποιες φορές όταν έχουμε άλλα προβλήματα πιο σοβαρά που τά αποφεύγουμε,
    ασχολούμαστε με αλλα προβλήματα τά οποία είναι άνευ σημασίας..

    Νομίζω πως αυτό συμβαίνει στην περίπτωση σου.
    Εσύ τί λες;
    Μου είναι δύσκολο να εξηγήσω πραγματικά.. Απλα νιώθω άδεια μέσα μου μ αρέσει να απολαμβανω τα μικρά πράγματα της καθημερινότητας..

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Έχεις κάποιο όνειρο;για σένα; κάτι που θά ήθελες Να κάνεις; Έχεις σπουδάσει κάτι;

  8. #38
    Τα μικρά πράγματα είναι αυτά που κάνουν πιο ωραία τη ζωή και αν δε μπορείς να απολαύσεις αυτά δε μπορείς να απολαύσεις τίποτα.. Μου έδωσαν ελπίδες ότι θα έρθει το καλοκαίρι και θα φύγω πέρασε και τίποτα.. Πως να μην έχω νεύρα μετά; δεν είμαι αρνητική απλά λέω τα πράγματα όπως έχουν με τι κουράγιο θα πηγαίνω σε μια δουλειά όταν έρχομαι και συναντώ αυτούς τους άνθρωπους που δε μου προσφέρουν τίποτα; έδωσαν πόσα χρήματα χωρίς να το ζητήσω καν και τώρα μου λέμε για σένα το κάνουμε 4 μήνες περιμένω

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Τί περιμένεις; νά φύγεις;

  10. #40
    Έρχονται πάνω απτο κεφάλι σου και σου λένε ΕΣΎ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΕΛΟΚΟΜΕΊΟ ΕΊΣΑΙ

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Ε αν κάτσεις κιαλλο εκεί..... Για εκεί θά είσαι.
    Προετοιμαζεσαι νά φύγεις; Τό σκεφτηκες;
    Quote Originally Posted by tapeino_xamomilaki View Post
    Έρχονται πάνω απτο κεφάλι σου και σου λένε ΕΣΎ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΕΛΟΚΟΜΕΊΟ ΕΊΣΑΙ

  12. #42
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Ε αν κάτσεις κιαλλο εκεί..... Για εκεί θά είσαι.
    Προετοιμαζεσαι νά φύγεις; Τό σκεφτηκες;
    Ναι ετσι θα φύγω χωρίς τίποτα..

  13. #43
    Δυστυχώς αν τους κάνω κάτι με απειλούν αλλά η εκδίκηση μου θα είναι η σωτηρία μου ..δε θα αφήσω κανέναν χωρίς να πληρώσει ότι μου έκανε και μου δημιούργησε ..

  14. #44
    Συμβουλές για Θεσσαλονίκη ζήτησα περιοχές τι να προσέξω κλπ αφήστε με να μείνω στο δρόμο στη τελική ένα ρίσκο θα πάρω ..ήδη με το να μη κάνω τίποτα παίρνω ρίσκο να Χ;νω καθημερινά κάτι που αξίζω και την ψυχική μου ηρεμία

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by tapeino_xamomilaki View Post
    Συμβουλές για Θεσσαλονίκη ζήτησα περιοχές τι να προσέξω κλπ αφήστε με να μείνω στο δρόμο στη τελική ένα ρίσκο θα πάρω ..ήδη με το να μη κάνω τίποτα παίρνω ρίσκο να Χ;νω καθημερινά κάτι που αξίζω και την ψυχική μου ηρεμία
    Γενικα η Θεσσαλονικη μπορει να ειναι φτηνοτερη της Αθηνας ομως και παλι δεν ειναι φτηνη , τα ενοικια γενικοτερα εχουν αυξηθει παρα πολυ . Μηπως να κοιτουσες για καποιο αλλο πιο μικρο μερος οπου θα μπορουσες να βρεις και να αντεξεις καλυτερα το οικονομικο βαρος ενος ενοικιου ? διοτι μην ξεχνας οτι εκτος απο το σπιτι , πρεπει να φροντισεις για τους λογαριασμους , το φαγητο σου και ολα τα παρελκωμενα που μπορει να τυχουν . Αμα διαβασα καλα , εχεις μαζεψει ενα ποσο της ταξεως των 3000 ευρω , δεν ειναι αρκετα για μια αρχη χωρις να υπαρχει μια προοπτικη για εργασια ή κατι στα χερια σου που να σου εξασφαλισει τα προς το ζειν . Τα λεφτα αυτα σε 4 μηνες το αργοτερο θα εχουν τελειωσει , με οικονομια δηλαδη . Ξερω τι σου λεω , ειμαι 46 ετων , διαθετω αρκετη εμπειρια . Μονο για να νοικιασεις θα χρειαστεις αμεσως αμεσως 3 ενοικια ( 1 του τρεχονοντος μηνος , 1 εγγυηση , 1 αμοιβη του μεσιτη ) . Η στοχευσε σε καποια αλλη μικροτερη οποτε και φτηνοτερη πολη , η προσπαθησε να βρεις πρωτα μια δουλεια στη θεσσαλονικη , μην ξεκινησεις χωρις να υπαρχει μια προοπτικη να εργαστεις καπου . Θα φας και τα χρηματα , θα αγχωθεις υπερβολικα και ισως αναγκαστεις να επιστρεψεις . Με οργανωση θα τα καταφερεις καλυτερα ωστε να φυγεις απο το τοξικο περιβαλλον μια και καλη . Μονο λιγη υπομονη ισως χρειαστει να κανεις ακομα , αυτο ομως που θα παρεις για ανταλλαγμα θα σε δικαιωσει τελικα .

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. μετακομιση η οχι
    By grf in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 19-01-2023, 16:39
  2. Replies: 11
    Last Post: 06-09-2021, 20:59
  3. Μετακομιση στην πολη που ζει το αγορι μου
    By dilimma in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 40
    Last Post: 08-03-2014, 17:27
  4. ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ, ΥΛΙΚΑ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΑΦΟΡΗΤΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 15-09-2010, 02:16
  5. Θεσσαλονίκη
    By geo_tat in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 16-12-2009, 05:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •