Μετακόμιση Θεσσαλονίκη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1

    Μετακόμιση Θεσσαλονίκη

    Όποιος μένει Θεσσαλονίκη θέλω να τον ρωτήσω για συμβουλές σχετικά.. Με χαμηλό μπάτζετ πως βγαίνω σκεφτόμουν να συγκατοίκησω αλλά νομίζω θα με κοιτάνε περίεργα γιατί θα πάω με ρίσκο.. Ο λόγος που σκέφτομαι συγκατοίκηση είναι για αποφυγή ρίσκου και χρημάτων βλέπεται δε φρόντισε κανένας να μου δώσει απαραίτητα εφόδια για την ενήλικη ζωή.. Θέλω και περιοχές με χαμηλά νοίκια..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλημερα.
    εγω θα σου προτεινα πρωτα να βρεις δουλεια. τα ετοιμα τελειωνουν παρα πολυ γρηγορα και μετα θα εκτεθεις στον συγκατοικο η και χειροτερα θα βρεθεις στον δρομο...

  3. #3
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα.
    εγω θα σου προτεινα πρωτα να βρεις δουλεια. τα ετοιμα τελειωνουν παρα πολυ γρηγορα και μετα θα εκτεθεις στον συγκατοικο η και χειροτερα θα βρεθεις στον δρομο...
    Δουλειά στη κατάσταση μου δύσκολα έχω χάσει πόσα κιλά ..έχω λεφτά το ξαναλέω ..αν δίνω έτσι όχι δουλειά ούτε να σηκωθώ δε θα μπορώ ..δε μπορώ να βρω σε μια κωμόπολη που όλοι γνωρίζονται μεταξύ τους κι εγώ τους συχαινομαι ..είναι απαίσιοι οι άνθρωποι αν ξέρουν ότι έχεις ανάγκη ..κι εδώ έτσι είναι..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Κορίτσι καλημέρα,

    Εγώ θα σου πρότεινα να σκεφτείς διπλά και τριπλά το ενδεχόμενο συγκατοίκησης με έναν άγνωστο-η γιατί πολλά συμβαίνουν...μπήκα σε ένα site απο περιέργεια αναζήτησης συγκατοίκων στη Θεσσαλονίκη και η πλειονότητα είναι άντρες που ζητούν συγκάτοικο μόνο (!) κοπέλα και μάλιστα να ξέρει να κάνει και δουλειές του σπιτιού οπως σιδέρωμα (πατριαρχία enters the chat)...οπότε αν βγαίνουν τα οικονομικά σου καλύτερα να βρεις έστω και μια τρύπα να μείνεις μόνη σου!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by tapeino_xamomilaki View Post
    Ο λόγος που σκέφτομαι συγκατοίκηση είναι για αποφυγή ρίσκου και χρημάτων βλέπεται δε φρόντισε κανένας να μου δώσει απαραίτητα εφόδια για την ενήλικη ζωή..
    Αυτό είναι λίγο λάθος σκεπτικό. Τι θα κάνει ο συγκάτοικος, θα σε νταντεύει ή θα σε πάρει υπο την προστασία του; Ίσα ίσα είναι σημαντικό να μπορείς να πατάς κάπως στα πόδια σου και να μπορείς να βάζεις κάποια όρια και να τα υπερασπίζεσαι για να λειτουργήσει μία συγκατοίκηση. Αν δεν έχεις θέμα χρημάτων, πιάσε κάπου μόνη σου, δες πως θα πάει και μόλις βρεις λίγο τα πατήματά σου κοίτα τότε για συγκάτοικο αν θες. Ακόμα καλύτερα αν τον βρεις μέσω γνωστών ή γνωρίσεις κάποιον/κάποια η ίδια.

    Πολύ σωστά σου λένε όμως ότι τα έτοιμα τελειώνουν κάποια στιγμή. Είσαι σίγουρη ότι έχεις αρκετά λεφτά αν πχ δεν κάτσει δουλειά για κάνα εξάμηνο;

  6. #6
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Αυτό είναι λίγο λάθος σκεπτικό. Τι θα κάνει ο συγκάτοικος, θα σε νταντεύει ή θα σε πάρει υπο την προστασία του; Ίσα ίσα είναι σημαντικό να μπορείς να πατάς κάπως στα πόδια σου και να μπορείς να βάζεις κάποια όρια και να τα υπερασπίζεσαι για να λειτουργήσει μία συγκατοίκηση. Αν δεν έχεις θέμα χρημάτων, πιάσε κάπου μόνη σου, δες πως θα πάει και μόλις βρεις λίγο τα πατήματά σου κοίτα τότε για συγκάτοικο αν θες. Ακόμα καλύτερα αν τον βρεις μέσω γνωστών ή γνωρίσεις κάποιον/κάποια η ίδια.

    Πολύ σωστά σου λένε όμως ότι τα έτοιμα τελειώνουν κάποια στιγμή. Είσαι σίγουρη ότι έχεις αρκετά λεφτά αν πχ δεν κάτσει δουλειά για κάνα εξάμηνο;
    Με άλλο σκεπτικό το είπα αλλά δε θυμάμαι τι εννουσα, οι σκέψεις εκείνη τη στιγμή ήταν σκόρπιες.. Εχω χρήματα απλά δε ξέρω πως να τα διαχειριστώ.. Γι αυτό και ρώτησα για μπάτζετ με πόσα μπορώ να την βγάλω οποιαδήποτε πληροφορία είναι χρήσιμη.. Ακόμα καλύτερα με μαύρα.. Ξέρω δεν είναι νόμιμο αλλά δε θα με χάλαγε να ακούσω κάτι τέτοιο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Quote Originally Posted by tapeino_xamomilaki View Post
    Με άλλο σκεπτικό το είπα αλλά δε θυμάμαι τι εννουσα, οι σκέψεις εκείνη τη στιγμή ήταν σκόρπιες.. Εχω χρήματα απλά δε ξέρω πως να τα διαχειριστώ.. Γι αυτό και ρώτησα για μπάτζετ με πόσα μπορώ να την βγάλω οποιαδήποτε πληροφορία είναι χρήσιμη.. Ακόμα καλύτερα με μαύρα.. Ξέρω δεν είναι νόμιμο αλλά δε θα με χάλαγε να ακούσω κάτι τέτοιο
    Ε δεν θά θέλεις 600τομηνα;
    Αντί όμως για επιπόλαιες κινήσεις βάλε στοχους. Από πρίν..

    Δεν είναι εύκολο Να σέ δεχτεί κάποιος νά νοικιάσεις [emoji537] χωρίς δουλειά, χωρίς χρήματα γιατι μπορεί νά σκεφτεί τό απλο ότι δεν θά μπορείς νά πληρώνεις τό ενοίκιο

  8. #8
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Ε δεν θά θέλεις 600τομηνα;
    Αντί όμως για επιπόλαιες κινήσεις βάλε στοχους. Από πρίν..

    Δεν είναι εύκολο Να σέ δεχτεί κάποιος νά νοικιάσεις [emoji537] χωρίς δουλειά, χωρίς χρήματα γιατι μπορεί νά σκεφτεί τό απλο ότι δεν θά μπορείς νά πληρώνεις τό ενοίκιο
    Αν δηλαδή δεν έλεγα μπάτζετ ποσο θα μου έβγαινε; νομίζω είναι πολλά..

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    15
    ναι οταν παει καποιος να σου νοικηασει σπιτι παντα σε ελενχει για να εχει υσυχο το κεφαλι του... επεισης αυτα τα αρσενικα που ζητανε συνκατηκο δεν τους εκοψε να βαλουν κανα χερι σε υποχρεωσεις μπας και οντος εχουν κανα τυχεπο ετσι? γιατι αλλιος τι θελουν δλδ? πασαδες να ειναι?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    15
    παντος αν θες συνκατηκο βρες ατομο που ξες... προσοπικα δεν μπορω να διανοηθω να μενεις με ανγωνστο μονο απο αναγκη... ειδικα αν εχεις λεφτα στην ακρη... κανε μια προσοπικη υποθικη και συνχρονος βρες δουλεια και τρωγε μονο τα δουλεμενα και αμα καποιες φορες χρειαστεις κατι εξτρα τοτε βαλε χερι στην υποθικη σου που θα εχεις... αποσο ξερω αυτος ειναι ο καλυτερος τροπος για να στηρηχτεις βιωσημα μοη και ο οποιος δηποτε... επεισης απο την εργασια θα μαθεις και τον τροπο ζωης που πρεπει να κανεις για να την βγαζεις οπως και πολες πληφοριες για τις τημες της θεσαλλονικης

  11. #11
    Quote Originally Posted by loutsiano View Post
    παντος αν θες συνκατηκο βρες ατομο που ξες... προσοπικα δεν μπορω να διανοηθω να μενεις με ανγωνστο μονο απο αναγκη... ειδικα αν εχεις λεφτα στην ακρη... κανε μια προσοπικη υποθικη και συνχρονος βρες δουλεια και τρωγε μονο τα δουλεμενα και αμα καποιες φορες χρειαστεις κατι εξτρα τοτε βαλε χερι στην υποθικη σου που θα εχεις... αποσο ξερω αυτος ειναι ο καλυτερος τροπος για να στηρηχτεις βιωσημα μοη και ο οποιος δηποτε... επεισης απο την εργασια θα μαθεις και τον τροπο ζωης που πρεπει να κανεις για να την βγαζεις οπως και πολες πληφοριες για τις τημες της θεσαλλονικης
    Πραγματικά μου κάνει εντύπωση που δε μπορείτε να διανοηθειτε ότι μπορείς να μείνεις με άγνωστο ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία θα είμαι ..στα υπόλοιπα συμφωνώ αυτό εδώ σκοπό να κάνω

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Προσωπικά έχω μείνει με άγνωστους. Πρώτα στη σχολή στα 17-18 μου, μετά στα 18 με 23-24 κάθε καλοκαίρι ύπο την ομπρέλα της δουλειάς μου που μας έβρισκε τα σπίτια και αργότερα κάποιες φορές στη ζωή μου είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό κανονίζοντας το εντελώς από μόνη μου.

    Η διαφορά εδώ είναι ότι ακούγεσαι να έχεις πολύ ζήλεια και θυμό για άλλους ανθρώπους, χαμηλή αυτοπεποίθηση, απειρία σε ένα σωρό πράγματα και καμία σταθερά για αυτό το βημα που θες να κάνεις. Εγώ είμαι υπέρ του όπου γης και πατρίς και θα σου κάνει καλό να απομακρυνθείς από το σπίτι. Πρέπει όμως να έχεις έστω και κάτι μικρό να πιαστείς για να κάνεις μία αρχή και λίγο να ισορροπήσεις. Το κάτι μικρό δεν είναι ένας άγνωστος συγκάτοικος όταν δεν υπάρχει τίποτε άλλο, ούτε καν μία δουλειά. Γιατί αντί να κάνεις ένα βήμα εμπρός ψυχολογικά μπορεί να πας δύο βήματα πίσω. Άποψή μου.

  13. #13
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Προσωπικά έχω μείνει με άγνωστους. Πρώτα στη σχολή στα 17-18 μου, μετά στα 18 με 23-24 κάθε καλοκαίρι ύπο την ομπρέλα της δουλειάς μου που μας έβρισκε τα σπίτια και αργότερα κάποιες φορές στη ζωή μου είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό κανονίζοντας το εντελώς από μόνη μου.

    Η διαφορά εδώ είναι ότι ακούγεσαι να έχεις πολύ ζήλεια και θυμό για άλλους ανθρώπους, χαμηλή αυτοπεποίθηση, απειρία σε ένα σωρό πράγματα και καμία σταθερά για αυτό το βημα που θες να κάνεις. Εγώ είμαι υπέρ του όπου γης και πατρίς και θα σου κάνει καλό να απομακρυνθείς από το σπίτι. Πρέπει όμως να έχεις έστω και κάτι μικρό να πιαστείς για να κάνεις μία αρχή και λίγο να ισορροπήσεις. Το κάτι μικρό δεν είναι ένας άγνωστος συγκάτοικος όταν δεν υπάρχει τίποτε άλλο, ούτε καν μία δουλειά. Γιατί αντί να κάνεις ένα βήμα εμπρός ψυχολογικά μπορεί να πας δύο βήματα πίσω. Άποψή μου.
    ευχαριστώ.. Πλέον όντως δεν είμαι καλά.. Δεν τη παλεύω.. Πάλι καλά έχω τα φάρμακα να με κάνουν τη μίζερη ζωή καλύτερη.. Ίσως να πήγαινα σε ψυχιατρικό ίδρυμα μιας και είναι δωρεάν

  14. #14
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Προσωπικά έχω μείνει με άγνωστους. Πρώτα στη σχολή στα 17-18 μου, μετά στα 18 με 23-24 κάθε καλοκαίρι ύπο την ομπρέλα της δουλειάς μου που μας έβρισκε τα σπίτια και αργότερα κάποιες φορές στη ζωή μου είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό κανονίζοντας το εντελώς από μόνη μου.

    Η διαφορά εδώ είναι ότι ακούγεσαι να έχεις πολύ ζήλεια και θυμό για άλλους ανθρώπους, χαμηλή αυτοπεποίθηση, απειρία σε ένα σωρό πράγματα και καμία σταθερά για αυτό το βημα που θες να κάνεις. Εγώ είμαι υπέρ του όπου γης και πατρίς και θα σου κάνει καλό να απομακρυνθείς από το σπίτι. Πρέπει όμως να έχεις έστω και κάτι μικρό να πιαστείς για να κάνεις μία αρχή και λίγο να ισορροπήσεις. Το κάτι μικρό δεν είναι ένας άγνωστος συγκάτοικος όταν δεν υπάρχει τίποτε άλλο, ούτε καν μία δουλειά. Γιατί αντί να κάνεις ένα βήμα εμπρός ψυχολογικά μπορεί να πας δύο βήματα πίσω. Άποψή μου.
    Εντωμεταξύ δεν είμαι τρελή όπως λένε απλά έχω γεμίσει όλα τα άσχημα συναισθήματα ότι άσχημο υπάρχει.. Αν ζούσα με άνεση δε θα ήμουν έτσι.. Είχα εναλλακτική να τελείωνα να ησυχαζα

  15. #15
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Προσωπικά έχω μείνει με άγνωστους. Πρώτα στη σχολή στα 17-18 μου, μετά στα 18 με 23-24 κάθε καλοκαίρι ύπο την ομπρέλα της δουλειάς μου που μας έβρισκε τα σπίτια και αργότερα κάποιες φορές στη ζωή μου είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό κανονίζοντας το εντελώς από μόνη μου.

    Η διαφορά εδώ είναι ότι ακούγεσαι να έχεις πολύ ζήλεια και θυμό για άλλους ανθρώπους, χαμηλή αυτοπεποίθηση, απειρία σε ένα σωρό πράγματα και καμία σταθερά για αυτό το βημα που θες να κάνεις. Εγώ είμαι υπέρ του όπου γης και πατρίς και θα σου κάνει καλό να απομακρυνθείς από το σπίτι. Πρέπει όμως να έχεις έστω και κάτι μικρό να πιαστείς για να κάνεις μία αρχή και λίγο να ισορροπήσεις. Το κάτι μικρό δεν είναι ένας άγνωστος συγκάτοικος όταν δεν υπάρχει τίποτε άλλο, ούτε καν μία δουλειά. Γιατί αντί να κάνεις ένα βήμα εμπρός ψυχολογικά μπορεί να πας δύο βήματα πίσω. Άποψή μου.
    Γιατί όλα να μοιάζουν τόσο δύσκολα στη τελική τι ζητάμε;

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. μετακομιση η οχι
    By grf in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 19-01-2023, 16:39
  2. Replies: 11
    Last Post: 06-09-2021, 20:59
  3. Μετακομιση στην πολη που ζει το αγορι μου
    By dilimma in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 40
    Last Post: 08-03-2014, 17:27
  4. ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ, ΥΛΙΚΑ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΑΦΟΡΗΤΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 15-09-2010, 02:16
  5. Θεσσαλονίκη
    By geo_tat in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 16-12-2009, 05:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •