Διαζύγιο συναισθηματικό… - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 59
  1. #16
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Εσυ τι θα έκανες στη θέση μου; Αυτό ρωτάω από την αρχή του ποστ…. Τι προτείνετε να κάνω….
    Ότι κάνουν όσοι δεν έχουν πολλές επιλογές : Υπομονή.
    Να μεγαλώσουν και τα παιδιά να μην χρειάζεται να είναι μαζί σου.
    Εκτός αν βρεις κάποιον τρόπο να τον πείσεις να τα σκάει και να την κάνεις για αλλού.

  2. #17
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Δυστυχώς περιγράφεις την δική μου ζωή….
    Οταν έπιασα πάτο ψυχικά, αποφάσισα να παω στο νοσοκομείο/ψυχιατρειο και του ζήτησα να έρθει μαζί μου γιατί φοβόμουν να παω μονη μου εκει μέσα. Η απάντηση ήταν όχι γιατί είχε κάτι δουλειές με τα παιδιά…
    Και πήγα μονη μου. Με την καρδιά χίλια κομμάτια από αυτή του τη συμπεριφορά…
    Τον παρακαλαγα να έρθει μαζί μου στο ψυχιατρείο;;;; Που κάποιος άλλος θα είχε πάει μαζί με τη γυναίκα του χωρίς να του το ζητήσει εκείνη. Τραγικά πραγνατα.
    Όταν αργότερα του είπα ποσο με πείραξε αυτη η στάση του είπε ότι δρν είχε καταλάβει ποσο σημαντικό ήταν για μένα. Δηλαδή πάει μόνη της η γυναίκα σου στο νοσοκομείο, σου ζητάει να πας μαζί γιατί φοβάται αλλά εσυ δεν έχεις καταλάβει ότι είναι σημαντικό…
    Μιλάμε για αστεία πράγματα έτσι;;;
    Θα σου πρότεινα να μην αναλύεις την συμπεριφορά του και όσο μπορείς να μην την αφήνεις να σε επηρεάζει.
    Αυτός είναι, δεν πρόκειται να αλλάξει, ούτε να σου δώσει κάτι άλλο. Δεν είναι δικό σου το λάθος, δεν είναι δική σου δουλειά να ψάχνεις το γιατί.

  3. #18
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @Nefeli28 δεν μου εχεις πει ομως αν εσυ τον αγαπας και αν εχεις ελκη. Ειναι σημαντικο αυτό. Πες μας πρωτα για την πλευρά σου. Επίσης όταν λες τον παρακαλας να ειναι πιο καλος μαζι του, πες μας λιγο πιο συγκεκριμενα πως φερεται. Δουλεύει πολλές ώρες; Είχατε θεματα απιστιας η καποια εξαρτηση τζόγος η οτιδηποτε;
    Καταρχάς ναι εγώ τον αγαπάω. Γι αυτό είμαι μαζί του και γι αυτό τον επέλεξα.
    Πάντα τον αγαπούσα και περάσαμε πολλές δυσκολίες για να είμαστε μαζί. Όχι δεν έχουν παίξει απιστίες ούτε τζόγος ούτε τίποτα τέτοιο.
    Τουκαχιστον που να γνωρίζω, γιατί ποτε δρν ξέρεις τελικά.
    Όταν λέω ότι τον παρακαλάω να είναι καλος εννοώ ακριβώς αυτό με αυτές τις λέξεις. Του λέω: σε παρακαλώ μπορείς να είσαι χωρίς νεύρα και χωρίς θυμό; Μπορείς να μου δείχνεις περισσότερο τα συναισθήματα σου και να είσαι πιο γλυκός απέναντι μου;
    Πάντα μα πάντα απαντάει ναι , ότι θα προσπαθήσει και ότι έχω δίκιο. Αλλά δυστυχώς δεν κάνει τίποτα γιατί δεν μπορεί.
    Έχει συνέχεια νεύρα για όλα τα πράγματα κάτι το οποίο του λένε και τα παιδιά τώρα που μεγάλωσαν όλη την ώρα. Τον παρακαλάνε και αυτά να μην έχει νεύρα και θυμό και εκείνος λέει πως δεν έχει. Δεν αντιλαμβάνεται καν την κατάσταση του.
    Επίσης είναι ειρωνας και μιλάει αρνητικά για όλους και για όλα. Τους κατακρίνει όλους και βλέπει σε όλα κάτι κακό.
    Βριζει τους γονείς μου και τους δικούς του γονείς όλη την ώρα, του φταίνε οι πάντες και δεν αντέχει κανέναν εκτός από τον εαυτό του που πολύ φοβάμαι ότι ούτε αυτόν αντέχει.
    Λείπει συνέχεια από το σπίτι από το πρωί μέχρι το βράδυ που είναι στη δουλειά.
    Έχει καραμέλα το γεγονός ότι έχει πολλή δουλειά και δεν προλαβαίνει το οτιδήποτε άλλο.
    Τα παιδιά παραπονιούνται ότι δεν τους δίνει σημασια και ότι δεν εκφράζεται συναισθηματικα απέναντι τους. Θεωρούν ότι το μόνο που κάνει είναι ότι εκείνος πληρώνει κι εγώ καλύπτω τα υπόλοιπα…σπίτι, δουλειές, συναισθηματικα και ψυχικά να είμαι κοντα τους κλπ.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Δεν ακούγεται καμμενη περίπτωση. Ισως τον εχει καψει η δουλειά του. Είναι οκ με βαρος και εξετασεις αιματος;
    Ισως οντως να βοηθουσε αν πηγαινατε σε καποιον συμβουλο γαμου. Γιατι μη νομιζεις ολο αυτο που περιγραφεις σε μεγαλο βαθμο ειναι και burn out. Σεξ κανετε;

  5. #20
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by mantelas nelson View Post
    Θα σου πρότεινα να μην αναλύεις την συμπεριφορά του και όσο μπορείς να μην την αφήνεις να σε επηρεάζει.
    Αυτός είναι, δεν πρόκειται να αλλάξει, ούτε να σου δώσει κάτι άλλο. Δεν είναι δικό σου το λάθος, δεν είναι δική σου δουλειά να ψάχνεις το γιατί.
    Ναι αυτό πιστεύω κι εγώ πλέον. Πως δεν πρόκειται να αλλάξει. Κι αφού δεν μπορώ να χωρίσω για οικονομικούς λογους τι άλλο μένει να κάνω από το να μην του δίνω σημασια και να μη με ενοχλεί πια που δεν με αγαπάει και δεν δίνει πράγματα στη σχέση μας; Ποια σχέση δηλ;;; Την ανύπαρκτη…

  6. #21
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Δεν ακούγεται καμμενη περίπτωση. Ισως τον εχει καψει η δουλειά του. Είναι οκ με βαρος και εξετασεις αιματος;
    Ισως οντως να βοηθουσε αν πηγαινατε σε καποιον συμβουλο γαμου. Γιατι μη νομιζεις ολο αυτο που περιγραφεις σε μεγαλο βαθμο ειναι και burn out. Σεξ κανετε;
    Όπως ειπα και πριν όχι δεν κάνουμε σεξ.
    Και είναι υπέρβαρος τρωει ακατάπαυστα και το βγάζει όλο το άγχος στο φαγητό.
    Έχει πολύ άγχος με τη δουλεια του.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Όπως ειπα και πριν όχι δεν κάνουμε σεξ.
    Και είναι υπέρβαρος τρωει ακατάπαυστα και το βγάζει όλο το άγχος στο φαγητό.
    Έχει πολύ άγχος με τη δουλεια του.
    Επειδή τα περασα με τον παρερα μου ολα αυτα, σε εμφραγμα καταληγουν μαζεψε το οσο μπορείς και άμεσα. Δες πίεση με καρδιολογο, εξετασεις σε μικροβιολογο και βοηθησε τον αλλιως δεν θα παει καλα.
    Επίσης πηγαίντε σε ψυχολόγο. Αν ειναι δεκτικος στο να ερθετε σε επαφη προσπαθησε να τον προσεγγισεις και έτσι.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Νεφέλη,

    Επειδή είσαι ακόμα νέα γυναίκα και δεν μπορείς να αφήσεις τα χρόνια να περάσουν από μπροστά σου μένοντας σε έναν αποστειρωμένο γάμο, θα σου πρότεινα να χωρισεις. Υπάρχουν οι δικοί σου γονείς ή αδέρφια που θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν για αρχή;; Μέχρι να ορθοποδήσεις; Θα πρότεινα και τον συμβουλο γάμου αλλά αφού όπως λες πήγατε σε ψυχολόγο και δεν υπήρξε κάποια εξέλιξη, καλύτερα να χωρίσετε τους δρόμους σας. Τα παιδιά τι ηλικίες έχουν;;

  9. #24
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Επειδή τα περασα με τον παρερα μου ολα αυτα, σε εμφραγμα καταληγουν μαζεψε το οσο μπορείς και άμεσα. Δες πίεση με καρδιολογο, εξετασεις σε μικροβιολογο και βοηθησε τον αλλιως δεν θα παει καλα.
    Επίσης πηγαίντε σε ψυχολόγο. Αν ειναι δεκτικος στο να ερθετε σε επαφη προσπαθησε να τον προσεγγισεις και έτσι.
    Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητή αλλά ΟΛΑ τα χρόνια προσπαθώ να σταθώ δίπλα του σε όλα και να κάνω πως όλα είναι καλά. Πήγαμε σε ψυχολογο, κάναμε τα πάντα. Τις εξετάσεις του τις προσέχει και πάει και στους γιατρούς τακτικά. Δρν είναι εκει το πρόβλημα.
    Το θέμα είναι συναισθηματικό.
    Κι εκει εγώ έχω κουραστεί παρα μα παρα πολύ να προσπαθώ. Δεν γίνεται να προσπαθεί μόνο ένας σε αυτά τα πράγματα.

  10. #25
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Renia View Post
    Νεφέλη,

    Επειδή είσαι ακόμα νέα γυναίκα και δεν μπορείς να αφήσεις τα χρόνια να περάσουν από μπροστά σου μένοντας σε έναν αποστειρωμένο γάμο, θα σου πρότεινα να χωρισεις. Υπάρχουν οι δικοί σου γονείς ή αδέρφια που θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν για αρχή;; Μέχρι να ορθοποδήσεις; Θα πρότεινα και τον συμβουλο γάμου αλλά αφού όπως λες πήγατε σε ψυχολόγο και δεν υπήρξε κάποια εξέλιξη, καλύτερα να χωρίσετε τους δρόμους σας. Τα παιδιά τι ηλικίες έχουν;;
    Υπάρχουν οι γονείς μου και η αδερφή μου που θα μπορούσαν ίσως να βοηθήσουν.
    Τα παιδιά είναι 12 και 15.
    Πάνω στην εφηβεία δηλαδή…

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Φαίνεται νά μήν έχει συναισθηματική νοημοσύνη δηλαδή... όταν δεν μπορεί νά αντιληφθεί κάν πότε χρειάζεσαι ψυχ. Υποστήριξη από τόν ίδιο.. ή πότε σέ στεναχωρεί κάτι..

    Μπορεί όντως να αγχώνεται από τή δουλειά τόσο πολύ που ξεσπά έτσι, σέ εσάς μίας καί είστε οι κοντινοί τού. Αλλά πάντα έτσι ήταν;;

    Αλλά εδώ μας λές οτι δεν υπάρχει συναίσθημα, δεν υπήρχε καί ποτέ, δεν είναι τρυφερός..
    Καί εγώ θά στεναχωριομουν πολύ και μαλλον θά χωριζα.[emoji17]

    Από τήν άλλη δεν μπορούμε νά σού πούμε εμείς πώς να πράξεις, μήπως εσύ μόνη Με βοήθεια ψυχολόγου νά βρείς καί νά βοηθηθεις κάπως;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Υπάρχουν οι γονείς μου και η αδερφή μου που θα μπορούσαν ίσως να βοηθήσουν.
    Τα παιδιά είναι 12 και 15.
    Πάνω στην εφηβεία δηλαδή…
    Ωραία. Έχεις συζητήσει λοιπόν μαζί τους το πρόβλημά σου; Πιστέυω οτι θα σε στηρίξουν. Δεν σου κρύβω οτι θυμωσα οταν σε άφησε να πας μόνη σου στην κλινική σε μια τόσο ευάλωτη στιγμή της ζωής σου. Και επειδή λοιπόν είναι κατασκευαστικό το θέμα όπως λες και δεν πρόκειται να αλλάξει ίσως είναι καλύτερα να χωρίσεις. Γιατί θα μαραθείς ακόμη περισσότερο και πιστεύω οτι τα παιδιά είναι σε μια κατάλληλη ηλικία για να καταλάβουν τους λόγους της απόφασής σου.

  13. #28
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Φαίνεται νά μήν έχει συναισθηματική νοημοσύνη δηλαδή... όταν δεν μπορεί νά αντιληφθεί κάν πότε χρειάζεσαι ψυχ. Υποστήριξη από τόν ίδιο.. ή πότε σέ στεναχωρεί κάτι..

    Μπορεί όντως να αγχώνεται από τή δουλειά τόσο πολύ που ξεσπά έτσι, σέ εσάς μίας καί είστε οι κοντινοί τού. Αλλά πάντα έτσι ήταν;;

    Αλλά εδώ μας λές οτι δεν υπάρχει συναίσθημα, δεν υπήρχε καί ποτέ, δεν είναι τρυφερός..
    Καί εγώ θά στεναχωριομουν πολύ και μαλλον θά χωριζα.[emoji17]

    Από τήν άλλη δεν μπορούμε νά σού πούμε εμείς πώς να πράξεις, μήπως εσύ μόνη Με βοήθεια ψυχολόγου νά βρείς καί νά βοηθηθεις κάπως;
    Φυσικά και δεν θα πείτε εσείς πως θα πράξω και τι θα κάνω. Δεν ξεκίνησα με αυτή την προοπτική το θέμα μου.
    Ήθελα απλά να το μοιραστώ μαζί σας και να ακούσω τη γνώμη σας.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Ναι θέλω νά πω εσύ ξέρεις καλύτερα από όλους πώς είναι όλο αυτό που περνάς , εννοείτε οι υπόλοιποι νά ακούσουμε και νά πούμε τή γνώμη μας.
    Κάλο κουράγιο εύχομαι καί νά πάρεις τήν καλύτερη απόφαση για εσένα καί την οικογένεια σού.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητή αλλά ΟΛΑ τα χρόνια προσπαθώ να σταθώ δίπλα του σε όλα και να κάνω πως όλα είναι καλά. Πήγαμε σε ψυχολογο, κάναμε τα πάντα. Τις εξετάσεις του τις προσέχει και πάει και στους γιατρούς τακτικά. Δρν είναι εκει το πρόβλημα.
    Το θέμα είναι συναισθηματικό.
    Κι εκει εγώ έχω κουραστεί παρα μα παρα πολύ να προσπαθώ. Δεν γίνεται να προσπαθεί μόνο ένας σε αυτά τα πράγματα.
    γιατι προσπαθεις τοσο πολυ;
    το ξερω, ειναι χαζη η ερωτηση και η απαντηση ειναι οτι τον αγαπας, οτι θες να δουλεψει η σχεση σας κλπ κλπ.
    με το ζορι δεν γινεται ομως...
    ουτε γινεται απο την μια μερια. πρεπει να προσπαθεις, να βλεπεις ανταποκριση και μετα να συνεχιζεις.
    ακριβως οπως με την επικοινωνια.
    ακριβως οπως και με ολες τις σχεσεις.
    κανεις δεν φιαχνει , ουτε κραταει μονος του μια σχεση.
    οχι γιατι ειναι κατι ηρωικο. απλα επειδη, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. θελουν συναινεση οι σχεσεις.

    λες οτι το προβλημα σου ειναι το οικονομικο, αλλα δνε νομζιω οτι ειναι, γιατι αν ηταν ΜΟΝΟ αυτο το προβλημα, θα καθοσουν τυπικα στον γαμο, χωρις να σκας ουτε για συναισθημα , ουτε για επαφη, οπως κανουν πολλοι σε λευκους γαμους...
    με το ζορι, δεν λειτουργει μια σχεση.
    ξερω απο παλιο σου μηνυμα οτι δεν αντεχεις να κανεις παραλληλη ζωη για να εισαι καλα, πχ γκομενο.
    μπορει ομως να κανει εκεινος, αφου δεν κανει καμια προσπαθεια για τους δυο σας.
    δε νομιζω ενας ανδρας απο τα 40 του η δεν ξερω ποτε απομακρυνθηκατε, να μενει ανεραστος χωρις να προσπαθει ουτε με την γυναικα του.
    εκεινος ισως τα εχει λυσει αλλου και εχει κατεβασει ρολα μαζι σου.
    η τοση πολλη δουλεια του , μπορει να καλυψει οποιεσδηποτε κινησεις.
    με τα τοσα νευρα , μπορει να ξεσπαει τις ενοχες του, η το οτι καθεται εκει, αντι να σηκωθει να φυγει αφουδ εν συνεννοειστε.
    η κατεβασε κι εσυ, η χωρισε.
    εφοσον ειναι ευκαταστατος, που ξερεις οτι δεν θα σε συντηρει; ρωτα τον.
    πες του, αν χωρισετε θα μπορει να σε στηριξει οικονομικα μεχρι να ορθοποδησεις στις δουλειες σου;
    αν σου πει οχι, προτεινε του τον λευκο γαμο. ωστε να προχωρησεις κι εσυ, χωρις τις ενοχες της εξαπατησης.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 12
    Last Post: 21-11-2016, 16:39
  2. Διαζύγιο;;;
    By Marilena27 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 27-06-2016, 17:37
  3. Ψυχολογικο & συναισθηματικο Αδιεξοδο
    By kostas2727 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 47
    Last Post: 23-12-2015, 15:54
  4. Φόβος Ομοφυλοφιλίας, συναισθηματικό κενό, πορνό και γω δε ξέρω τι άλλο..
    By OverTheCarpet in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 93
    Last Post: 27-04-2014, 17:37
  5. διαζύγιο
    By arktos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 131
    Last Post: 24-07-2010, 15:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •