Διαζύγιο συναισθηματικό…
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59
  1. #1
    Nefeli28
    Guest

    Διαζύγιο συναισθηματικό…

    Δεν ξέρω πως αλλιώς να το ονομάσω αυτό που βιώνω αυτό το διάστημα.
    Συναισθηματικό διαζύγιο. Αυτό.
    Είμαι 20 χρόνια παντρεμένη με έναν άνθρωπο συναισθηματικα ανάπηρο. Η έκφραση δική του. Πάνω σε καυγάδες και τσακωμούς για το ότι δεν εκφράζεται και δεν μου δείχνει τα συναισθήματα του, είπε: γιατι είμαι συναισθηματικα ανάπηρος.
    Όσο και να θες δεν μπορείς ούτε να το πιστέψεις ούτε να το δεχτείς αυτό από έναν άνθρωπο που έχεις επιλέξει για σύντροφο σου και τον έχεις δίπλα σου για τόσα πολλά χρόνια.
    Κι όμως κοιτώντας πίσω στην ιστορία μεταξύ μας, αναγνωρίζω πως πάντα έτσι ήταν, δεν είναι ότι κάτι άλλαξε τώρα.
    Σίγουρα υπάρχει φθορά μεταξύ του ζευγαριού στα τόσα χρόνια συνύπαρξης αλλά κάποια πράγματα είναι εκει από πάντα.
    Δυστυχώς δεν μπορώ να τον χωρίσω με «κανονικό» διαζύγιο γιατι δεν μπορώ να σταθώ οικονομικά ανεξάρτητη και να καλυψω τα έξοδα της οικογένειας. Κόντεψα να χάσω και τη δουλειά μου πριν 3 χρόνια όταν έπιασα πάτο ψυχικά με την διαταραχή και την κατάθλιψη που είχα. Ήμουν έτοιμη για ψυχιατρείο. Ευτυχώς σήμερα τα κατάφερα να βγω από όλο αυτό το σκοτεινό μονοπάτι και να σταθώ ξανά στα πόδια μου ψυχικά. Όχι όμως και οικονομικά.
    Αυτός ο άνθρωπος δεν μπορεί να μου προσφέρει τίποτα άλλο πλην της οικονομικής βοήθειας. Είναι μονίμως τσαντισμένος για κάτι, θυμώνει με το παραμικρό, τον ενοχλούν όλα, δεν τον ενδιαφέρει πως είμαι και τι κάνω, περιμένει από μένα να κάνω τον καραγκιόζη για να περνάμε όλοι (πλην ε μου) καλά στην οικογένεια και δεν μπορεί να με στηρίξει σε τίποτα συναισθηματικα και ψυχικά.
    Κουραστηκα να ελπίζω και να περιμένω ότι κάτι μπορεί να αλλάξει. Συνειδητοποιώ πως όχι μόνο δεν θα αλλάξει τίποτα αλλά τα πράγματα καθώς μεγαλώνει θα χειροτερεύουν.
    Δεν υπάρχει καμία σχέση μεταξύ μας, ούτε σεξ ούτε τίποτα. Είναι λες και ζω απλά με έναν συγκάτοικο. Και ο συγκάτοικος ακόμα έναν συναισθηματισμό μπορεί να τον είχε η ένα ενδιαφέρον για το τι κάνω και πως είμαι. Αυτός δεν έχει τίποτα. Τα παιδιά με ρωτάνε κατά καιρούς γιατι τον παντρεύτηκα. Έχουν πλήρη κατανόηση και συμπάσχουν μαζί μου για όλα αυτά που περιγράφω. Και απέναντι σε εκείνα είναι ψυχρός συναισθηματικα και απότομος.
    Όλα κινούνται γύρω από αυτόν. Αν είναι εκείνος καλά είμαστε και εμείς, αν όχι, μας γαμαει τη μέρα οικογενειακώς.
    Λείπει από το σπίτι συνέχεια μέχρι το βράδυ λέγοντας πως έχει πολλή δουλειά. Δεν θέλω να αναφέρω το επάγγελμα αλλά βρίσκεται σε υψηλή θέση στο κοινωνικό status.
    Σήμερα μετά από έναν καυγά αποφάσισα να αποκοπώ συναισθηματικα μαζί του και να λειτουργήσω σαν να έχουμε πάρει διαζύγιο.
    Αν είχαμε πάρει οντως δεν θα είχα πια την ανάγκη να με στηρίξει συναισθηματικα και ψυχικά. Δεν θα από ζητούσα αγαπη και συντροφικότητα αφού θα ήμουν μόνη μου.
    Αφού λοιπόν προς το παρόν δεν μπορώ να χωρίσω ουσιαστικά, τον «χωρίζω» ψυχικά και κοιτάω μόνο την παρτη μου από δω και πέρα. Και τα παιδιά μου φυσικά.
    Είναι παράλογο αυτό; Πιστεύετε πως θα τα καταφέρω η είναι ουτοπικό;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Θα είμαι λίγο ωμός εδώ....

    Βλέπω μπροστά σου μια ζωή μίζερη.

    Δεν ξέρω κανέναν που να μπορεί να το αντέξει όλο αυτό.

    ΕΚΤΟΣ αν αλλάξεις και γίνεις αυτό που θέλει εκείνος.

    Ερώτηση... Αυτός γιατί δεν θέλει διαζύγιο?

  3. #3
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Θα είμαι λίγο ωμός εδώ....

    Βλέπω μπροστά σου μια ζωή μίζερη.

    Δεν ξέρω κανέναν που να μπορεί να το αντέξει όλο αυτό.

    ΕΚΤΟΣ αν αλλάξεις και γίνεις αυτό που θέλει εκείνος.

    Ερώτηση... Αυτός γιατί δεν θέλει διαζύγιο?
    Πολύ καλή ερώτηση. Γιατί δεν θέλει διαζύγιο; Γιατί έτσι είναι. Γιατί αυτός περνάει καλά. Κάνει ο,τι θέλει και τα έχει όλα έτοιμα. Και γενικά δεν νομίζει ότι κάτι πάει λάθος. Πόσες φορές κι αν έχουμε συζητήσει και τσακωθεί για τα προβλήματα μεταξύ μας… πάντα έχει την αίσθηση ότι θα λυθούν όλα από μονα τους. Εκείνος δεν χρειάζεται να καταβάλει προσπάθεια για το οτιδήποτε στη σχέση μας.
    Πάντα εγώ κάνω τις κινήσεις άλλωστε.
    Πριν 4 χρόνια του ειπα ότι δεν πάει άλλο και αν δεν κάνει κάτι να αλλάξει εγώ δεν μπορώ να συνεχίσω να ζω μαζί του. (Καλά το έχουμε πει χιλιάδες φορές αυτό…)
    Φυσικά και δεν άλλαξε τίποτα γιατί αυτός είναι ο χαρακτήρας του. Δεν καταλαβαίνει καν ότι υπάρχει πρόβλημα. Τώρα βέβαια πως ζεις με κάποιον που δεν συνδεεσαι μαζί του με οποιονδήποτε τρόπο συνδέονται οι άνθρωποι (ψυχικά, σωματικά, συναισθηματικα κλπ) πραγματικά δεν το καταλαβαίνω.
    Θα μου πείτε αυτό πάω να κάνω κι εγώ τώρα μαζί του. Μόνο που εγώ το κάνω συνειδητά και γιατί δεν μπορώ να σταθώ οικονομικά στα πόδια μου. Αυτός γιατί μένει μαζί μου;;;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Αυτός γιατί μένει μαζί μου;;;
    Αυτο αποτελεί μέγα πρόβλημα διότι αργά η γρήγορα θα σε αφήσει στα κρύα του λουτρού η θα αρχίσει να κάνει άλλες σχέσεις.

    Και τότε τι θα κάνεις εσύ?

    Δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις εδω, το σίγουρο είναι ότι αυτό που πας να κάνεις δε θα λειτουργήσει επί μακρόν.

    Πρέπει να σκεφτείς κάτι άλλο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Πολύ καλή ερώτηση. Γιατί δεν θέλει διαζύγιο; Γιατί έτσι είναι. Γιατί αυτός περνάει καλά. Κάνει ο,τι θέλει και τα έχει όλα έτοιμα. Και γενικά δεν νομίζει ότι κάτι πάει λάθος. Πόσες φορές κι αν έχουμε συζητήσει και τσακωθεί για τα προβλήματα μεταξύ μας… πάντα έχει την αίσθηση ότι θα λυθούν όλα από μονα τους. Εκείνος δεν χρειάζεται να καταβάλει προσπάθεια για το οτιδήποτε στη σχέση μας.
    Πάντα εγώ κάνω τις κινήσεις άλλωστε.
    Πριν 4 χρόνια του ειπα ότι δεν πάει άλλο και αν δεν κάνει κάτι να αλλάξει εγώ δεν μπορώ να συνεχίσω να ζω μαζί του. (Καλά το έχουμε πει χιλιάδες φορές αυτό…)
    Φυσικά και δεν άλλαξε τίποτα γιατί αυτός είναι ο χαρακτήρας του. Δεν καταλαβαίνει καν ότι υπάρχει πρόβλημα. Τώρα βέβαια πως ζεις με κάποιον που δεν συνδεεσαι μαζί του με οποιονδήποτε τρόπο συνδέονται οι άνθρωποι (ψυχικά, σωματικά, συναισθηματικα κλπ) πραγματικά δεν το καταλαβαίνω.
    Θα μου πείτε αυτό πάω να κάνω κι εγώ τώρα μαζί του. Μόνο που εγώ το κάνω συνειδητά και γιατί δεν μπορώ να σταθώ οικονομικά στα πόδια μου. Αυτός γιατί μένει μαζί μου;;;

    Πόσο χρονών είστε; παιδιά έχετε; Τον θεωρείς ελκυστικό; Τον αγαπάς;
    Καταλαβαίνω αυτό που νιώθεις αλλα και εσυ δεν εισαι τοσο καλύτερα. Τον εχεις ταλαιπωρησει (χωρις σαφως να φταις εσυ για το ψυχικο σου προβλημα στο οποιο αναφερθηκες αλίμονο) και τώρα λες ότι τον βλεπεις σαν πηγή εισοδήματος. Τι ακριβώς να πουμε εμεις; Άρμεξε τον και αστον μετά μονο και εσυ βρες κανεναν συναισθηματικά ικανό και με τις οικονομίες σου παρτε αμαξι για βόλτες; Η να περιμένεις να μείνεις χήρα και να κληρονομήσεις το σπίτι;

    Με συγχωρείς που είμαι απότομος δεν μαρεσει να ειμαι ετσι. Αλλά δεν μου αρεσε αυτη η κατασταση που περιγραφεις. Συγγνωμη.

  6. #6
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Πόσο χρονών είστε; παιδιά έχετε; Τον θεωρείς ελκυστικό; Τον αγαπάς;
    Καταλαβαίνω αυτό που νιώθεις αλλα και εσυ δεν εισαι τοσο καλύτερα. Τον εχεις ταλαιπωρησει (χωρις σαφως να φταις εσυ για το ψυχικο σου προβλημα στο οποιο αναφερθηκες αλίμονο) και τώρα λες ότι τον βλεπεις σαν πηγή εισοδήματος. Τι ακριβώς να πουμε εμεις; Άρμεξε τον και αστον μετά μονο και εσυ βρες κανεναν συναισθηματικά ικανό και με τις οικονομίες σου παρτε αμαξι για βόλτες; Η να περιμένεις να μείνεις χήρα και να κληρονομήσεις το σπίτι;

    Με συγχωρείς που είμαι απότομος δεν μαρεσει να ειμαι ετσι. Αλλά δεν μου αρεσε αυτη η κατασταση που περιγραφεις. Συγγνωμη.
    Είμαστε 45 χρόνων με δυο παιδιά.
    Τι μου προτείνεις να κάνω;;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Είμαστε 45 χρόνων με δυο παιδιά.
    Τι μου προτείνεις να κάνω;;
    Πάνω κάτω σου είπα τους 2 δρόμους σου. Αυτό είναι το πρόβλημα αν δεν ειναι οικονομικά ανεξάρτητοι και οι 2. Δεν θα επικρίνω κατι, δεν εχει νοημα να στεναχωρώ ανθρώπους που ήδη περνάνε δύσκολα. Θα σκέφτεσαι και τα παιδια προφανως. Έλξη υπάρχει; Τον βρισκεις νοστιμο η τον θεωρεις εναν μαλακα μεσα στο σπιτι;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Να πάτε σέ έναν ψυχολόγο μαζί;
    Θά σας βοηθήσει να βρείτε τό πρόβλημα καί νά τό λύσετε.

    Να γίνεις και εσύ οικονομικά ανεξάρτητη; Ώστε νά μήν έχεις και αυτή τήν ανασφάλεια.

  9. #9
    Μου θυμίζει η ιστορία σου ένα ζευγάρι, που το είχα ζήσει χρόνια από κοντά. Αυτός, ο ορισμός του συναισθηματικά ανάπηρου, δικηγόρος, πανέξυπνος αλλά με κατασκευαστικό πρόβλημα, πλήρη αδυναμία να δείξει οποιοδήποτε συναίσθημα στην γυναίκα του, ακόμα και να το προσποιηθεί, έτσι ήταν φτιαγμένος ο εγκέφαλος του. Ανυπόφορος στην συμπεριφορά του, δεν το έκανε επίτηδες, ή με σαδιστικό τρόπο. Απλά έτσι ήταν, μη μπω σε blind areas γιατί.
    Αυτή πρώην γραμματέας του, με μεγάλη διαφορά ηλικίας, σταμάτησε να δουλεύει όταν παντρεύτηκαν, πλήρως οικονομικά εξαρτημένη από αυτόν.
    Δύο παιδιά, μεγαλωμένα με αρκετά θέματα. Αυτή ναι μεν ήθελε να τον χωρίσει, αλλά έπρεπε να φύγει από σπίτι με κήπους, 5 υπνοδωμάτια, υπόγεια, σοφίτες , πισίνες, <καλές> συνθήκες ζωής για να νοικιάσει ημιυπόγειο στο Μοσχάτο και να ξεκινήσει από την αρχή στα 50 της, δεν γίνονται αυτά.
    Η κατάληξη ποιά ήταν : Όσο πέρναγαν τα χρόνια, αυτή περίμενε να πεθάνει αυτός και να γλιτώσει, να πάρει και την σύνταξη και ότι θα άφηνε. Με την ελπίδα αυτή αντιμετώπιζε τα πάντα με χαμόγελο και πολύ υπομονή.
    Αυτός , επειδή ήταν πανέξυπνος, όσο καταλάβαινε ότι αυτή τον περιμένει να χαιρετήσει τον μάταιο αυτό κόσμο, τόσο πιο ανυπόφορος γίνονταν στην συμπεριφορά του. Ο κύκλος δεν έσπαγε, τώρα τους έχω χάσει από το 13-14 αλλά νομίζω αυτός ζει ακόμα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @mantelas nelson δυστυχως ετσι ειναι. Και μη λεμε μονο για την πατριαρχια, ας μιλησουμε και λιγο για το πως αντιμετωπιζονται οι αντρες στις οικογενειες τους πολλές φορές. Γυναίκες που δεν τους αγαπανε, τους παντρευτηκαν για να ναι ανετες και περιμενουν να πεθανουν.

  11. #11
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Να πάτε σέ έναν ψυχολόγο μαζί;
    Θά σας βοηθήσει να βρείτε τό πρόβλημα καί νά τό λύσετε.

    Να γίνεις και εσύ οικονομικά ανεξάρτητη; Ώστε νά μήν έχεις και αυτή τήν ανασφάλεια.
    Πήγαμε σε ψυχολογο μαζί πριν 4 χρόνια όταν ημασταν έτοιμοι να χωρίσουμε. Υποτίθεται ότι τα βρήκαμε και ότι αυτός θα έκανε προσπάθεια για κάτι καλύτερο, αυτό ήταν το πόρισμα της ψυχολόγου. Το αποτέλεσμα είναι ότι δεν έκανε τίποτα όπως ειπα, όχι από κακια, αλλά επειδή κατάλαβα ότι ΔΕΝ μπορεί. Όσο και να προσπαθήσει είναι κατασκευαστικό το θέμα. Δεν μπορεί ούτε καν να προσποιηθεί όπως είπε και κάποιος άλλος παρακάτω.
    Δυστυχώς για μένα είναι πολύ ασχημα τα πράγματα.
    Για να επανέλθω οικονομικά χρειάζεται να περάσει κάποιο διάστημα για να επανέλθω στη δουλειά μου με τα χρήματα που ήμουν πριν 3 χρόνια. Προς το παρόν είμαι με μειωμένο μισθό. Ζήτησα από τον προϊστάμενο να επανέλθω αλλά για φέτος μου είπε δρν γίνεται. Θα το δούμε από ότι χρόνου…

  12. #12
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @mantelas nelson δυστυχως ετσι ειναι. Και μη λεμε μονο για την πατριαρχια, ας μιλησουμε και λιγο για το πως αντιμετωπιζονται οι αντρες στις οικογενειες τους πολλές φορές. Γυναίκες που δεν τους αγαπανε, τους παντρευτηκαν για να ναι ανετες και περιμενουν να πεθανουν.
    Δεν είναι έτσι, όταν τον γνώρισε, τον αγαπούσε, τον θαύμαζε και τα πρώτα 16-20 χρόνια ήταν αποροφημένη με το μεγάλωμα των παιδιών.

    Η συμπεριφορά του όμως ήταν διαβρωτική, θυμάμαι είχε μπει η γυναίκα νοσοκομείο με φοβερούς πόνους και προβλήματα και δεν μπορούσε ούτε το χέρι να της πιάσει, περπάταγε πάνω κάτω στο δωμάτιο και έκανε άκυρα αστειάκια του στυλ <σήκω, μια χαρά είσαι, πάμε να φύγουμε>

  13. #13
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @mantelas nelson δυστυχως ετσι ειναι. Και μη λεμε μονο για την πατριαρχια, ας μιλησουμε και λιγο για το πως αντιμετωπιζονται οι αντρες στις οικογενειες τους πολλές φορές. Γυναίκες που δεν τους αγαπανε, τους παντρευτηκαν για να ναι ανετες και περιμενουν να πεθανουν.
    Δεν ειπα ποτε ότι περιμένω να πεθάνει. Δεν έχω σκεφτεί έτσι σε καμία περίπτωση.
    Αυτό που βιώνω όμως είναι συναισθηματική κακοποίηση για χρόνια ολοκληρα. Τον παρακαλάω να μου δείξει αγαπη και δεν μπορεί. Τον παρακαλάω να είναι πιο καλος μαζί μου και με τα παιδιά και το μόνο που κάνει είναι να φωναζει συνέχεια και να έχει νεύρα.
    Εσυ τι θα έκανες στη θέση μου; Αυτό ρωτάω από την αρχή του ποστ…. Τι προτείνετε να κάνω….

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Nefeli28 δεν μου εχεις πει ομως αν εσυ τον αγαπας και αν εχεις ελκη. Ειναι σημαντικο αυτό. Πες μας πρωτα για την πλευρά σου. Επίσης όταν λες τον παρακαλας να ειναι πιο καλος μαζι του, πες μας λιγο πιο συγκεκριμενα πως φερεται. Δουλεύει πολλές ώρες; Είχατε θεματα απιστιας η καποια εξαρτηση τζόγος η οτιδηποτε;

  15. #15
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by mantelas nelson View Post
    Δεν είναι έτσι, όταν τον γνώρισε, τον αγαπούσε, τον θαύμαζε και τα πρώτα 16-20 χρόνια ήταν αποροφημένη με το μεγάλωμα των παιδιών.

    Η συμπεριφορά του όμως ήταν διαβρωτική, θυμάμαι είχε μπει η γυναίκα νοσοκομείο με φοβερούς πόνους και προβλήματα και δεν μπορούσε ούτε το χέρι να της πιάσει, περπάταγε πάνω κάτω στο δωμάτιο και έκανε άκυρα αστειάκια του στυλ <σήκω, μια χαρά είσαι, πάμε να φύγουμε>
    Δυστυχώς περιγράφεις την δική μου ζωή….
    Οταν έπιασα πάτο ψυχικά, αποφάσισα να παω στο νοσοκομείο/ψυχιατρειο και του ζήτησα να έρθει μαζί μου γιατί φοβόμουν να παω μονη μου εκει μέσα. Η απάντηση ήταν όχι γιατί είχε κάτι δουλειές με τα παιδιά…
    Και πήγα μονη μου. Με την καρδιά χίλια κομμάτια από αυτή του τη συμπεριφορά…
    Τον παρακαλαγα να έρθει μαζί μου στο ψυχιατρείο;;;; Που κάποιος άλλος θα είχε πάει μαζί με τη γυναίκα του χωρίς να του το ζητήσει εκείνη. Τραγικά πραγνατα.
    Όταν αργότερα του είπα ποσο με πείραξε αυτη η στάση του είπε ότι δρν είχε καταλάβει ποσο σημαντικό ήταν για μένα. Δηλαδή πάει μόνη της η γυναίκα σου στο νοσοκομείο, σου ζητάει να πας μαζί γιατί φοβάται αλλά εσυ δεν έχεις καταλάβει ότι είναι σημαντικό…
    Μιλάμε για αστεία πράγματα έτσι;;;

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 12
    Last Post: 21-11-2016, 17:39
  2. Διαζύγιο;;;
    By Marilena27 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 27-06-2016, 18:37
  3. Ψυχολογικο & συναισθηματικο Αδιεξοδο
    By kostas2727 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 47
    Last Post: 23-12-2015, 16:54
  4. Φόβος Ομοφυλοφιλίας, συναισθηματικό κενό, πορνό και γω δε ξέρω τι άλλο..
    By OverTheCarpet in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 93
    Last Post: 27-04-2014, 18:37
  5. διαζύγιο
    By arktos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 131
    Last Post: 24-07-2010, 16:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •