Διαζύγιο συναισθηματικό… - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 59 of 59
  1. #46
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Το να τον χωρίσεις είναι μία κουβέντα. Είναι εφικτό αυτό; Αυτός καταρχήν έχει παραδώσει σώμα και πνεύμα. Αδιαφορεί εντελώς για το σώμα του, αδιαφορεί αν τον γουστάρει η γυναίκα του, αδιαφορεί το τι σκέφτονται οι άλλοι για εκείνον, αδιαφορεί για όλα και έχει μπει σε μία ρουτίνα που θα την ζει μέχρι να πεθάνει. Αυτή θα είναι η ζωή του. Δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι αυτός από αυτό. Εσύ από την άλλη έχεις το δίκιο σου, λες τι θα γίνει έτσι θα πορευθουμε, αυτό ήταν η ζωή μας; Και έχεις δίκιο γιατί είσαι μόλις 45 ετών.

    Εγώ το έχω ζήσει το έργο σου. Ημουν σε μια σχέση με μία ιδανική για όλους τους άλλους γυναίκα εκτός από εμένα, ειχαμε διαφορετικές επιθυμίες στο σεξ, είμαι υποτακτικός για να σου λύσω την απορία αν τυχόν έχεις. Δεν την χώριζα όμως γιατί την λυπόμουν, την συντηρούσα κυριολεκτικά και σκεφτόμουν πως οκ αν την χωρίσω τι θα κάνει που θα πάει και πως θα ζήσει και είναι στην ηλικία σου. Τέλος πάντων μια ημέρα μου είπε δεν πάει άλλο η ζωή μας τέλος. Της λέω συμφωνώ, θα σε βοηθήσω να σταθείς στα πόδια σου γιατί δεν σου αξίζω και πρέπει να συνεχίσεις την ζωή σου, διαλέξαμε το σπίτι της μαζί, το επιπλώσαμε μαζί, της πλήρωνα τα ενοίκια, της βρήκα δουλειά και τώρα έχει μία ευτυχισμένη ζωή με κάποιον άλλον και πολύ καλά κάνει και εγώ αυτό ήθελα για εκείνη.

    Το θέμα είναι εσύ πως θα προχωρήσεις στην ζωή σου αν δεν έχεις κάποιον να σε βοηθήσει μέχρι να στηριχθείς στα πόδια σου; Εν τω μεταξύ δεν έχει σωτηρία η φάση με τον άνδρα σου. Δεν ξέρω εμφανισιακά πως είσαι, αλλά αν για παράδειγμα εσύ πεις εγώ θα ξεκινήσω crossfit για να κάνω μια κωλάρα μέχρι το Θεό και για να βλέπουν οι 20χρονες τους κοιλιακούς μου και να με θαυμάζουν και το κάνεις, αυτός θα πεθάνει από το κακό του και θα σου κάνει το βίο αβίωτο από την ανασφάλεια και την ζήλεια ή ναι υπάρχει και το άλλο άκρο να γίνει σκυλάκι σου. Εσύ ξέρεις τι είναι πιθανότερο να συμβεί από τα δύο, η ουσία είναι πως έχεις μπει σε ένα κυκεώνα, που θα πρέπει να δημιουργήσεις το έδαφος με κάποιο τρόπο ώστε να σώσεις για την ζωή σου όσο χρόνο μπορείς. Ηδη έχεις φάει 4-5 χρονια....
    Συμφωνώ σε όσα λες. Αυτό κοιτάω τώρα να κάνω, να σώσω τη ζωή μου και χρόνο. Οντως έχω ήδη φάει 4-5 χρόνια και παραπάνω θα σου έλεγα.
    Όταν φτάσαμε στην φάση να χωρίσουμε μου είπε οτι δεν μου αξιζουν όλα αυτά κι ότι ούτε εκείνος σαν άνθρωπος μου αξίζει. Πιστεύω πως θα μπορούσε να με στηρίξει οικονομικά σε ένα βαθμό αν χωρίζαμε, αλλά αυτό δεν το θέλω εγώ. Όχι για εγωιστικους λογους αλλά γιατί δεν μου πάει σαν άνθρωπος να κάνω κάτι τέτοιο.
    Θα ήθελα αν χωρίσω να μπορέσω να στηριχτώ στα πόδια μου για να ξεκινήσω από κει κ πέρα τη ζωή μου. Θα δεχόμουν βοηθεια από τους δικούς μου και την αδερφή μου αλλά όχι από εκείνον. Σε ο,τι αφορά διατροφές και παιδιά εννοείται πως ναι, αλλά όχι και να μου πληρώνει σπίτια και έπιπλα όπως είπες.
    Είναι φοβερό αυτό που έκανες κατά τη γνώμη μου και είσαι αξιέπαινος γι αυτό, όπως και για το οτι ήθελες να είναι καλά αυτή η γυναίκα.
    Δεν είναι ούτε εύκολα ούτε αυτονόητα όλα αυτά.

    Να σου πω την αλήθεια δεν ξερω αν το οικονομικό ειναι ο πραγματικός λόγος που δεν φεύγω. Νομίζω πως με κάποιο τρόπο δεν έχω μάθει να υπάρχω χωρίς αυτόν αφού είμαστε μαζί από τα 24 μου. Είναι μια ζωή ολόκληρη. Μου φαίνεται αδιανόητο να χωρίσω και να συνεχίσω τη ζωή μου χωρίς αυτόν.
    Δεν ξερω αν τον αγαπάω η αν ειναι μια συνήθεια όλο αυτό.. δεν μπορώ να τα ξεχωρίσω αυτά τα δυο. Το σίγουρο ειναι πως είμαι εγκλωβισμένη σε μια δύσκολη κατάσταση. Και παράλληλα με αυτή, προσπαθώ να λύσω αλλά δυο θέματα στη ζωή μου: το ψυχικό μου κομμάτι ( πάσχω από ΙΔΨ και θέλω να κόψω σιγά σιγά τα φάρμακα που παίρνω) και το θέμα της δουλειάς από την οποία δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένη και προσπαθώ να δω τι άλλο μπορώ να κάνω.
    Όλα αυτά δεν ειναι λίγα ρε γαμωτο και μέσα σε όλα υπάρχουν και τα παιδιά που πρέπει διαρκώς να φροντίζω και να στηρίζω συναισθηματικα και ψυχικά.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα Νεφέλη.

    Εγώ θυμάμαι τα μηνύματά σου από παλιά και έχω να πω ότι όσο τελματώνεις εκεί χάνεις το χρόνο σου. Ίσως εσύ θεωρείς ότι ήσουν πολύ χάλια ψυχολογικά για να χωρίσεις και τώρα είσαι πιο έτοιμη κάτι να κάνεις, αλλά εγώ θεωρώ ότι δεν είναι καθόλου άσχετο το ένα κομμάτι με το άλλο. Πως μπορεί να μην επηρεάζεσαι στο θέμα της ΙΔΨ και της κατάθλιψης και σε οτιδήποτε άλλο όταν ζεις σε ένα τέτοιο περιβάλλον όπου συνεχώς επικρατούν νεύρα, δεν ικανοποιούνται οι συναισθηματικές σου ανάγκες και αγχώνεσαι συνεχώς; Γιατί έχεις περιγράψει παλιότερα το άγχος σου πολλές φορές για το πως συμπεριφέρεται ο άντρας σου και τι αντίκτυπο θα έχει όχι μόνο σε εσένα, αλλά και στα παιδιά.
    Νομίζω ότι αυτό που προτείνεις στο αρχικό μήνυμα είναι εντελώς αδύνατον για εσένα, αλλιώς θα είχε συμβεί εδώ και χρόνια. Ενώ σε απωθεί η συμπεριφορά του, έχεις κάποια συναισθηματική εξάρτηση από αυτόν τον άντρα. Νομίζω ότι υποσυνείδητα ακόμα τρέφεις ελπίδες ότι θα αλλάξει, παράλληλα με τους φόβους σου ότι δεν θα τα καταφέρεις χωρίς αυτόν. Αλλιώς με όλα αυτά που περιγράφεις θα είχες χωρίσει εδώ και πολλά χρόνια. Πρέπει εσύ επιτέλους να το πάρεις απόφαση ότι αυτή η κατάσταση που περιγράφεις ξανά και ξανά είναι αρρωστημένη και δεν πρόκειται να αλλάξει αν δεν φύγεις από εκεί. Το βασικότερο είναι αυτό. Να πάρεις την απόφαση και να τη χωνέψεις για τα καλά και μετά όλα τα άλλα βρίσκονται. Στα πρακτικά θα τις βρεις τις λύσεις. Θα βοηθήσει η μητέρα σου κι η αδερφή σου όπως λες, αφού αισθάνεσαι πιο καλά και τα παιδιά δεν είναι μωρά, μπορεί να βρεις κάποια μεροκάμματα πέρα από την μόνιμη δουλειά σου, πολλά μπορεί.

    Μετά τις πρώτες τρικυμίες, αν σε δει ο άντρας σου σταθερή στην απόφασή σου, θα ισορροπήσουν τα πράγματα με αυτόν και θα βελτιωθεί η ζωή όλων σας, ακόμα και του ίδιου νομίζω μεσοπρόθεσμα.

  3. #48
    Nefeli28
    Guest
    Άλλο ένα βράδυ με κλάματα και στεναχώρια ως εκει που δεν παίρνει….
    Τσακωθήκαμε για ένα φαινομενικά απλο θέμα και έφτασε να μου πει να πάψω να του δημιουργώ προβλήματα και να τον αφήσω στην ησυχία του. Πάνω εκει δεν άντεξα και τον ρώτησα γιατί μένει μαζί μου αφού είναι έτσι τα πράγματα κι όλο του δημιουργώ προβλήματα. Η μόνη απάντηση που πήρα ήταν ένα ξερό: έλα ντε…
    Και μετα τίποτα άλλο. Απολύτως τίποτα.
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μένει μαζί μου αφού δεν θέλει τίποτα από μένα πλέον. Και αφού του προκαλώ και προβλήματα όπως λέει.
    Αυτή τη στιγμή είμαστε ο ένας στο δωμάτιο κι ο άλλος στο σαλόνι κι εγώ για άλλη μια φορά κλαίω τη μοίρα μου κι εκείνος βλέπει χαλαρά νετφλιξ.
    Δεν αντέχω άλλο αυτή την κατάσταση.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Άλλο ένα βράδυ με κλάματα και στεναχώρια ως εκει που δεν παίρνει….
    Τσακωθήκαμε για ένα φαινομενικά απλο θέμα και έφτασε να μου πει να πάψω να του δημιουργώ προβλήματα και να τον αφήσω στην ησυχία του. Πάνω εκει δεν άντεξα και τον ρώτησα γιατί μένει μαζί μου αφού είναι έτσι τα πράγματα κι όλο του δημιουργώ προβλήματα. Η μόνη απάντηση που πήρα ήταν ένα ξερό: έλα ντε…
    Και μετα τίποτα άλλο. Απολύτως τίποτα.
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μένει μαζί μου αφού δεν θέλει τίποτα από μένα πλέον. Και αφού του προκαλώ και προβλήματα όπως λέει.
    Αυτή τη στιγμή είμαστε ο ένας στο δωμάτιο κι ο άλλος στο σαλόνι κι εγώ για άλλη μια φορά κλαίω τη μοίρα μου κι εκείνος βλέπει χαλαρά νετφλιξ.
    Δεν αντέχω άλλο αυτή την κατάσταση.
    Ρεαλιστικά ένα από τα δυο θα συμβει αργά ή γρήγορα.

    Η φεύγεις η φεύγει.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,231
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Άλλο ένα βράδυ με κλάματα και στεναχώρια ως εκει που δεν παίρνει….
    Τσακωθήκαμε για ένα φαινομενικά απλο θέμα και έφτασε να μου πει να πάψω να του δημιουργώ προβλήματα και να τον αφήσω στην ησυχία του. Πάνω εκει δεν άντεξα και τον ρώτησα γιατί μένει μαζί μου αφού είναι έτσι τα πράγματα κι όλο του δημιουργώ προβλήματα. Η μόνη απάντηση που πήρα ήταν ένα ξερό: έλα ντε…
    Και μετα τίποτα άλλο. Απολύτως τίποτα.
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μένει μαζί μου αφού δεν θέλει τίποτα από μένα πλέον. Και αφού του προκαλώ και προβλήματα όπως λέει.
    Αυτή τη στιγμή είμαστε ο ένας στο δωμάτιο κι ο άλλος στο σαλόνι κι εγώ για άλλη μια φορά κλαίω τη μοίρα μου κι εκείνος βλέπει χαλαρά νετφλιξ.
    Δεν αντέχω άλλο αυτή την κατάσταση.
    Καλημέρα Νεφέλη!

    Καταρχήν πως είσαι πως πέρασε το βράδυ σου ?

    Έπειτα το ενδεχόμενο αυτός ο άνθρωπος να μένει μαζί σου επειδή σε λυπάται πλέον μήπως πρέπει να σε κάνει λιγάκι περισσότερο να σκεφτείς πιο άμεσα να φύγεις από κοντά του ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Άλλο ένα βράδυ με κλάματα και στεναχώρια ως εκει που δεν παίρνει….
    Τσακωθήκαμε για ένα φαινομενικά απλο θέμα και έφτασε να μου πει να πάψω να του δημιουργώ προβλήματα και να τον αφήσω στην ησυχία του. Πάνω εκει δεν άντεξα και τον ρώτησα γιατί μένει μαζί μου αφού είναι έτσι τα πράγματα κι όλο του δημιουργώ προβλήματα. Η μόνη απάντηση που πήρα ήταν ένα ξερό: έλα ντε…
    Και μετα τίποτα άλλο. Απολύτως τίποτα.
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μένει μαζί μου αφού δεν θέλει τίποτα από μένα πλέον. Και αφού του προκαλώ και προβλήματα όπως λέει.
    Αυτή τη στιγμή είμαστε ο ένας στο δωμάτιο κι ο άλλος στο σαλόνι κι εγώ για άλλη μια φορά κλαίω τη μοίρα μου κι εκείνος βλέπει χαλαρά νετφλιξ.
    Δεν αντέχω άλλο αυτή την κατάσταση.
    Να στο αντιστρέψω; Εσύ γιατί μένεις μαζί του αφού δεν αντέχεις άλλο αυτή την κατάσταση;

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Σωστή ερώτηση. Καθόμαστε καί σκεφτόμαστε Γιατί ο άλλος μπορεί νά συμπεριφέρεται έτσι κλπ καί τί νά σκέφτεται. Χάνουμε χρόνο στο νά σκεφτόμαστε τί κάνουν οι άλλοι καί Γιατί. Ενώ πρέπει νά αναρωτιόμαστε γιατί ΕΜΕΊΣ μένουμε εκεί και ποια η δική μας συμπεριφορά.
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Να στο αντιστρέψω; Εσύ γιατί μένεις μαζί του αφού δεν αντέχεις άλλο αυτή την κατάσταση;

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,231
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Σωστή ερώτηση. Καθόμαστε καί σκεφτόμαστε Γιατί ο άλλος μπορεί νά συμπεριφέρεται έτσι κλπ καί τί νά σκέφτεται. Χάνουμε χρόνο στο νά σκεφτόμαστε τί κάνουν οι άλλοι καί Γιατί. Ενώ πρέπει νά αναρωτιόμαστε γιατί ΕΜΕΊΣ μένουμε εκεί και ποια η δική μας συμπεριφορά.
    Καλημερα !

    Αυτο δεν μπορει να στο απαντήσει ξεκαθαρα ενας ανθρωπος που το βιωνει αμεσα .
    Για να μενει μαλλον καπου ειναι πολυ αδυναμος και εκει βασιζεται ολο αυτο .Αν μπορουν ολο αυτοι και το ανακαλυψουν τοτε εγω πλεον ειμαι σιγουρη πως δεν θα υπαρχει κανενανς απο αυτους που θα μενει σε μια σχεση ενω δεν περναει καλα .

    Κατα ποσο ομως μπορουν αυτοι οι ανθρωποι να το κανουν ολο αυτο μονοι τους ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Καλημέρα!Δεν μπορούν νά τό κάνουν μόνοι τους, πρέπει νά αρχίσουν να αναρωτιούνται.
    Καί εγώ πολλές φορές έχω ασχοληθεί με τό τί κάνουν οι άλλοι καί Γιατί... Καί όταν άρχισαν φίλες νά Με ρωτάνε όπως ρώτησε πάνω η Sonia, εγώ γιατί τό κάνω αυτό; εγώ γιατί μένω εκεί; Για ποιο λόγο ασχολούμαι με τόν τοξικό; Με κάποιον που μου λέει στα μούτρα ότι δεν Με θέλει κλπ κλπ... Τότε όντως άρχισα να σκέφτομαι τόν εαυτό μου καί τί πρέπει νά κάνω Με τον εαυτό μου καί όχι Με τόν άλλο. Καί κάπως έτσι ξεδιαλύνει τό τοπίο..
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα !

    Αυτο δεν μπορει να στο απαντήσει ξεκαθαρα ενας ανθρωπος που το βιωνει αμεσα .
    Για να μενει μαλλον καπου ειναι πολυ αδυναμος και εκει βασιζεται ολο αυτο .Αν μπορουν ολο αυτοι και το ανακαλυψουν τοτε εγω πλεον ειμαι σιγουρη πως δεν θα υπαρχει κανενανς απο αυτους που θα μενει σε μια σχεση ενω δεν περναει καλα .

    Κατα ποσο ομως μπορουν αυτοι οι ανθρωποι να το κανουν ολο αυτο μονοι τους ?

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,231
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Καλημέρα!Δεν μπορούν νά τό κάνουν μόνοι τους, πρέπει νά αρχίσουν να αναρωτιούνται.
    Καί εγώ πολλές φορές έχω ασχοληθεί με τό τί κάνουν οι άλλοι καί Γιατί... Καί όταν άρχισαν φίλες νά Με ρωτάνε όπως ρώτησε πάνω η Sonia, εγώ γιατί τό κάνω αυτό; εγώ γιατί μένω εκεί; Για ποιο λόγο ασχολούμαι με τόν τοξικό; Με κάποιον που μου λέει στα μούτρα ότι δεν Με θέλει κλπ κλπ... Τότε όντως άρχισα να σκέφτομαι τόν εαυτό μου καί τί πρέπει νά κάνω Με τον εαυτό μου καί όχι Με τόν άλλο. Καί κάπως έτσι ξεδιαλύνει τό τοπίο..
    Αυτο λεμε ,οτι την καταλληλη στιγμη πρεπει να ειναι καποιος διπλα σου και να σε ταρακουνησει ή ακομα να σε παρει απο το χερι και να σε οδηγησει εκει που πρεπει να δεις καποια πραγματα, να τα αντιληφθείς ωστε να πραξεις ολα αυτα που λες .

    Τι γινεται ομως οταν δεν εχεις καποιον ?
    Οταν ανθρωποι που δεν μπλεκονται σε τετοια θεματα και προτειμουν να αφηνουν τους αλλους να παλευουν μονοι τους ?

    Γι αυτους μιλαμε και αυτοι πρεπει να πανε απο μονοι τους πλεον σε καποιον ειδικο γιατι δυστηχως τους εχει τοσο πολυ ευνουχισει ολη αυτη η κατασταση που ειναι ανήμπορη για το οτιδηποτε .
    Μην ξεχνας πως υπαρχουν γυναικες που παραμενουν σε τετοιες σχεσεις γιατι ολο αυτο τους εχει φερει σε μια κατάσταση που λενε οτι αυτο εμενα μου αξιζει και ειμαι ανίκανη να κανω κατι αλλο .
    Ολες αυτες ειναι καταστασεις που δυσκολα ενας φιλος ή ενα γνωστος μπορουν να σε βγαλουν .

    Αν σε παρει η μπαλα ολου αυτου και δεν εχεις εστω εναν ανθρωπο να σε παρει απο το χερι αρχικά πολυ φοβαμαι οτι μια ζωη εκει θα εισαι ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Άλλο ένα βράδυ με κλάματα και στεναχώρια ως εκει που δεν παίρνει….
    Τσακωθήκαμε για ένα φαινομενικά απλο θέμα και έφτασε να μου πει να πάψω να του δημιουργώ προβλήματα και να τον αφήσω στην ησυχία του. Πάνω εκει δεν άντεξα και τον ρώτησα γιατί μένει μαζί μου αφού είναι έτσι τα πράγματα κι όλο του δημιουργώ προβλήματα. Η μόνη απάντηση που πήρα ήταν ένα ξερό: έλα ντε…
    Και μετα τίποτα άλλο. Απολύτως τίποτα.
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μένει μαζί μου αφού δεν θέλει τίποτα από μένα πλέον. Και αφού του προκαλώ και προβλήματα όπως λέει.
    Αυτή τη στιγμή είμαστε ο ένας στο δωμάτιο κι ο άλλος στο σαλόνι κι εγώ για άλλη μια φορά κλαίω τη μοίρα μου κι εκείνος βλέπει χαλαρά νετφλιξ.
    Δεν αντέχω άλλο αυτή την κατάσταση.
    Καλημέρα Νεφέλη! Επίζω να είσαι καλύτερα τώρα. Σε αυτή τη σχέση καταλαβαίνω οτι ασφυκτιάτε και οι δύο, συνεπώς η καλύτερη λύση είναι να χωρίσετε τους δρόμους σας. Δεν υπάρχει επικοινωνία ούτε κάτι άλλο πέραν των παιδιών που να σας συνδέει πλέον από όσα διαβάζω. Εάν η αδερφή σου αντιμετώπιζε το ίδιο θέμα στον γάμο της, δεν θα τη συμβούλευες να χωρίσει; Συμφωνώ με τον JimNirou, κάποια στιγμή ένας απο τους δυο θα φύγει.

  12. #57
    Nefeli28
    Guest
    Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ πολύ που μπαίνετε στον κόπο να απαντήσετε και να βοηθήσετε ο καθένας με τον τρόπο του.

    Το βράδυ ήταν πολύ δύσκολο για μένα και όταν ξύπνησα το πρωί είχα αυτό το ασήκωτο βάρος μέσα μου. Σαν να έχει πέσει μια ταφόπλακα επάνω μου. Παράλληλα παλεύω και με τα ψυχολογικά μου τα οποία είναι μεν καλύτερα αυτό τον καιρό αλλά δυστυχώς μέσα σε ένα τέτοιο περιβάλλον δεν ξέρω για ποσο ακόμα θα είναι καλά.
    Δεν ξέρω γιατί μένω σε αυτή τη σχέση. Προσπαθώ παρα πολύ με τον εαυτό νου όπως είπατε να καταλάβω τι είναι αυτό που με κάνει να μένω μαζί του, αλλά απάντηση δεν μπορώ να πάρω. Είμαστε μαζί 20 χρόνια. Είναι η συνήθεια; Είναι ο φόβος της αλλαγής, είναι το τι θα πει ο περίγυρος και ο κόσμος …δεν ξέρω πραγματικά. Κι αυτό με δυσκολεύει παρα πολύ. Δυστυχώς δεν έχω κάποιον να με πάρει από το χέρι όπως είπατε και να με βοηθήσει να δω τα πράγματα καθαρά. Η αδερφή μου έχει πει εμεσως πλην σαφώς ότι καλύτερα θα ήταν να χωριζα αλλά κι εκείνη έχει τα δικά της προβλήματα αυτό τον καιρό και δεν μπορεί να με βοηθήσει συναισθηματικα και ψυχικά.
    Δεν την κατηγορώ σε καμία περίπτωση. Άλλωστε είναι η μόνη που μπορώ να στηριχτώ πάνω της για το οτιδήποτε.

    Καπου μέσα μου ξέρω πως πρέπει να φύγω. Ίσως τα παιδιά να παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο στο ότι μένω τελικά.
    Κι αυτός το ξέρει ότι πρέπει να φύγει. Απλά κανεις μας δεν κάνει την κίνηση. Δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,231
    Ειναι ολα αυτα μαζι και αντιλαμβανομαι πλήρως τι λες μιας που και εγω 20 χρονια ειμαι με τον αντρα μου και ειναι πολλα που σε δενουν αλλα ειναι ομορφα ρε συ ..
    Είμαστε μαζί 20 χρόνια. Είναι η συνήθεια;
    Ποια συνηθεια ειναι η δυνατοτερη και αυτη που σε κανει να θες να μην φυγεις ?
    Δεν μπορει να ειναι κατι αρνητικο ..

    Είναι ο φόβος της αλλαγής, είναι το τι θα πει ο περίγυρος και ο κόσμος …δεν ξέρω πραγματικά.
    Αλλαγη για κατι ωραιοτερο ?
    Αυτο δεν σου δινει ωθηση να το κανεις ?
    Ο κοσμος ειναι μαζι σου και το λες οταν αναφερεις την αδελφη σου ..Οι υπολοιποι απλα δεν υπαρχουν για εσεν γιατι δεν ειδα καποιον χθες το βραδυ να ειναι διπλα σο την ωρα που εσυ πονουσες ..

    Κι αυτό με δυσκολεύει παρα πολύ. Δυστυχώς δεν έχω κάποιον να με πάρει από το χέρι όπως είπατε και να με βοηθήσει να δω τα πράγματα καθαρά.
    Ποιος νομιζεις οτι ειναι ικανος να σε παρει απο το χερι ακομα και δεν μπορει ?
    Νομιζεις αν ερθω εγω αυτη την στιγμη κοντα σου και σου πω ειμαι μαζι σου ,εχεις δικιο ,αξιζεις πολλα ελα να παμε στο επομενο βημα θα το κανεις ?

    Η αδερφή μου έχει πει εμεσως πλην σαφώς ότι καλύτερα θα ήταν να χωριζα αλλά κι εκείνη έχει τα δικά της προβλήματα αυτό τον καιρό και δεν μπορεί να με βοηθήσει συναισθηματικα και ψυχικά.
    Δεν την κατηγορώ σε καμία περίπτωση. Άλλωστε είναι η μόνη που μπορώ να στηριχτώ πάνω της για το οτιδήποτε.
    Φυσικα και δεν πρεπει να την κατηγορεις γιατι αυτο που ηταν να το πει το ειπε και το κυριοτερο μπορεις να στηριχθεις επανω της .

    Καπου μέσα μου ξέρω πως πρέπει να φύγω. Ίσως τα παιδιά να παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο στο ότι μένω τελικά.
    Τα παιδια σου πως ειναι αυτη την στιγμη Νεφελι μου με μια μητερα σε αυτη την κατσταση και ενα πατερα να την μειωνει ?
    Αυτο να σκεφτεις και οτι εκεινα μεγαλωνουν και παιρνουν τον δρομο τους ,εμεις ειμαστε αυτοι που μενουμε πισω και πρεπει να ειμαστε πρωτα για εμεας καλα και μετα φυσικα για εκεινα .

    Κι αυτός το ξέρει ότι πρέπει να φύγει. Απλά κανεις μας δεν κάνει την κίνηση. Δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί.
    Καλο μου κοριτσι αυτος να φυγει γιατι ?
    Βολεύεται κατα καποιο τροπο ,εχει και την μαγείρισσα μεσα στο σπιτι και την μπειμπι σιτερ και την νοικοκυρά ...
    Υπαρχει λόγος να αφήσει κάποιος μια τέτοια βολή και να φυγει ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #59
    Nefeli28
    Guest
    Έχεις δίκιο marilou. Τα διαβάζω ξανά αυτά που γράφεις και ξέρω ότι έχεις δίκιο.
    Είμαι μάλλον πολύ αδύναμη για να κάνω την αλλαγή. Αυτό είναι προφανώς που με κάνει να μένω πίσω.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Replies: 12
    Last Post: 21-11-2016, 17:39
  2. Διαζύγιο;;;
    By Marilena27 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 27-06-2016, 18:37
  3. Ψυχολογικο & συναισθηματικο Αδιεξοδο
    By kostas2727 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 47
    Last Post: 23-12-2015, 16:54
  4. Φόβος Ομοφυλοφιλίας, συναισθηματικό κενό, πορνό και γω δε ξέρω τι άλλο..
    By OverTheCarpet in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 93
    Last Post: 27-04-2014, 18:37
  5. διαζύγιο
    By arktos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 131
    Last Post: 24-07-2010, 16:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •