Ηρεμιστικό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    8

    Ηρεμιστικό

    Γεια σας. Προκειμένου να καταφέρω να κάνω μια εξέταση ο γιατρός μου έδωσε μισό χάπι xanax (0,5) mg. Να σημειώσω ότι ποτέ ξανά στο παρελθόν δεν έχω πάρει ηρεμιστικό. Όμως επειδή δεν θα έχω κάποιον μαζί μου,κ θα πρέπει να ταξιδέψω κιόλας ( με ΚΤΕΛ) φοβάμαι να το πάρω καθώς δεν ξέρω τι θα μου φέρει κ πως θα είμαι. Όποιος από εσάς το έχει πάρει θα μπορούσε να μου πει τι του προκάλεσε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Επειδη εχω δωσει xanax σε ασθενεις τους συμβουλεύω παντα να εχουν καποιον συνοδο, μη ζαλιστουν η οτιδηποτε. Ιδιως εφοσον εσυ δεν ειχες ξανα εμπειρια με αγχολυτικά. Το φάρμακο στο έδωσε λόγω αυξημένης ανησυχίας σου;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Quote Originally Posted by stella321 View Post
    Γεια σας. Προκειμένου να καταφέρω να κάνω μια εξέταση ο γιατρός μου έδωσε μισό χάπι xanax (0,5) mg. Να σημειώσω ότι ποτέ ξανά στο παρελθόν δεν έχω πάρει ηρεμιστικό. Όμως επειδή δεν θα έχω κάποιον μαζί μου,κ θα πρέπει να ταξιδέψω κιόλας ( με ΚΤΕΛ) φοβάμαι να το πάρω καθώς δεν ξέρω τι θα μου φέρει κ πως θα είμαι. Όποιος από εσάς το έχει πάρει θα μπορούσε να μου πει τι του προκάλεσε;
    Γεια σου Στέλλα,

    Εγώ έχω πάρει αρκετές φορές και στο πλαίσιο θεραπείας που έκανα. Δεν μου έφερνε υπνηλία ή τπτ άλλο απλά με ηρεμούσε και με χαλάρωνε. Δηλαδή οταν με κυρίευε τρομερό άγχος, υπερένταση κτλ (είχα περάσει και μια ήπια κατάθλιψη παλαιότερα) με ηρεμούσε.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Η αδερφή μου που δεν είχε ξαναπάρει και της έδωσα κοιμόταν η σερνόταν για δύο μέρες.

    Πάρε 0.10 σαν αρχη.

    Άκουσε και τον @Noctis που σίγουρα ξέρει περισσότερα από μένα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Εγω που παιρνω που και που σε καμια δυσκολη φαση οταν το αγχος κορυφωνεται τπτ περιεργο δε μου δημιουργει.Ισα ισα σε χαλαρωνει και ηρεμεις.Ουτε υπνηλια .Και ειδικα το μισο .Τι εξεταση εχεις να κανεις?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    8
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μαγνητική έχω να κάνω κ δυστυχώς δεν ξέρω αν μπορώ να τα καταφέρω καθώς δεν αντέχω τους κλειστούς χώρους. Απ' ότι κατάλαβα κάθε οργανισμός θα αντιδράσει διαφορετικά με το ηρεμιστικο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Την πρωτη φορα που μου το εδωσε η νευρολογος ηταν γιατι επρεπε κι εγω να κανω μαγνητικη και ημουν σε μια περιοδο με εντονες κρισεις πανικου και δεν αντεχα να μπω στον τομογραφο.Κι εγω φοβομουν να το παρω γιαι δεν ειχα ξαναχρησιμοποιησει ηρεμιστικο.Τελικα μπηκα στον τομογραφο χωρις να το παρω.Ενημερωσα τα παιδια εκει στο ιατρικο κεντρο για το προβλημαπανικου που εχω και τους ιεπα αν δε νιωσωσ καλα να σταματησουμε.Δεν ηταν τοσο τρομερο να ξερεις γιατι ηταν σχετικα μικρη η διαρκεια,Κανα δεκαλεπτο.Οκ εχει πολυ θορυβο μεσα..σα χτυπηματα αλλα προσπαθησα να συγκεντρωσω το μυαλο μου αλλου και εκανα υπομονη.Μπορεις να μπεις και χωρις το ηρεμιστικο μη φοβασαι.Επισης καποια κεντρα ξερω οτι εχουν κποιους νεους τομογραφους που ειναι ανοιχτοι νομιζω και δεν μπαινεις ετσι μεσα...δες το κι αυτο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Εμένα όταν έκανα μαγνητική μου είχαν μουσική. Δεν άκουγα τίποτα. Αλλά η μουσική που μου είχαν βάλει ήταν χάλια οπότε ευτυχώς τελείωσε σχετικά γρήγορα.


    Το ζαναξακι δεν θα σου κάνει τίποτα αν το πάρεις σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού. Το 0.5 βέβαια προσωπικά θα μου έφερνε τρομερή υπνηλία. Εγώ όταν εχω αϋπνία ή έντονο άγχος παίρνω το μισό του 0.25 , ή σπάνια , ολόκληρο το 0.25.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    εχοντας μεγαλη εμπειρια απο αυτα το παλιοχαπα , νομιζω οτι 0.5mg θα σου φερουν υπνηλια , καλυτερα 0.25 mg .....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by stella321 View Post
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μαγνητική έχω να κάνω κ δυστυχώς δεν ξέρω αν μπορώ να τα καταφέρω καθώς δεν αντέχω τους κλειστούς χώρους. Απ' ότι κατάλαβα κάθε οργανισμός θα αντιδράσει διαφορετικά με το ηρεμιστικο.
    Μάσκα καλη μου στα ματάκια όταν ξαπλώσεις και πολύ όμορφες σκέψεις στο μυαλό .
    Έτσιί καταπολέμησα όλο αυτό της μαγνητικής .

    Τώρα σε ποιο σημείο θα περάσεις ?
    Μπορείς να τους πεις να μπεις ανάποδα αν ει άι από την μέση και κάτω ώστε να μην είσαι ολόκληρη μέσα .

    Εγώ δυσκολευτικα μόνο όταν πέρασα στο κεφάλι γιατί φορούσα κάσκα αλλά η μάσκα και οι ωραίες χαρούμενες σκέψεις με βοήθησαν πολύ .

    Χαπακι καλό είναι να μην πάρεις γιατί είσαι παρθένος οργανισμός και το 0,50 είναι πολύ και μπορεί να σε φέρει ζάλη και υπνηλία .
    Μια ιδέα είναι κι όλα στο μυαλό να το ξέρεις .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    7
    Using tranquilizers should be part of a comprehensive treatment plan that may include therapy, lifestyle changes, and other interventions, minecraftle especially for conditions like anxiety and insomnia.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Μισό του 0,25 και πολύ είναι για αρχή....και εγώ τόσο παίρνω...άντε στα πολύ ζόρια ολόκληρο....Αν πάρω 0.5 κοιμάμαι και ροχαλιζω..????????????????

Similar Threads

  1. ηρεμιστικο
    By joanna22 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 7
    Last Post: 04-12-2019, 21:40
  2. Ηρεμιστικό για άγχος
    By Nikos156 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 14-06-2018, 00:48
  3. Valmane σαν ήπιο ηρεμιστικό
    By The_Mechanic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 18-04-2013, 15:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •