Θυρεοειδης Χαμηλη TSH
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185

    Θυρεοειδης Χαμηλη TSH

    Καλημέρα. Εκανα εξετάσεις θυρεοειδη κ η TSH βγήκε 0,2. Κάτω από το όριο δηλαδή. Εν τω μεταξύ αυτό τον καιρό είμαι πολύ χάλια σε φάση που φοβάμαι ότι παθαίνω υποτροπή και έκλεισα ραντεβού στον ψυχίατρο μου. Λέτε να παίζει ρόλο ο θυρεοειδης;;; παρόμοιες εμπειρίες κανεις;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Απο τα λιγα που ξερω χαμηλη TSh ειναι ενδειξη υπερθυροειδισμου. Θα πρεπει λογικα να κανεις.εξετασεις κι αλλες να επιβεβαιωθει κι εξετασεις να δεις τι το προκαλεσε, μηπως εχεις.π.χ. νοσο.graves (αυτοανοσο που προκαλει υπερθυροειδισμο). Οι παθησεις του θυροειδους το πρωτο που κανουν ειναι να δημιουργουν αγχος, ευερεθιστοτητα, καταθλιψη. Ρυθμιζεται ομως ο θυροειδης συνηθως και βελτιωνονται και τα συμπτωματα. Ειναι οριακα χαμηλη βεβαια η τιμη που εχεις. Με επιφυλαξη ο,τι σου γραφω, δεν ειμαι γιατρος, ετσι;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Quote Originally Posted by MK.89 View Post
    Καλημέρα. Εκανα εξετάσεις θυρεοειδη κ η TSH βγήκε 0,2. Κάτω από το όριο δηλαδή. Εν τω μεταξύ αυτό τον καιρό είμαι πολύ χάλια σε φάση που φοβάμαι ότι παθαίνω υποτροπή και έκλεισα ραντεβού στον ψυχίατρο μου. Λέτε να παίζει ρόλο ο θυρεοειδης;;; παρόμοιες εμπειρίες κανεις;;;
    Ο θυρεοειδής παίζει πρωταρχικό ρόλο στην ψυχολογία και στο σώμα. Τον έχω βγάλει εδώ κ 6 χρόνια κ είμαι χάλια ψυχολογικά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Ana_ View Post
    Ο θυρεοειδής παίζει πρωταρχικό ρόλο στην ψυχολογία και στο σώμα. Τον έχω βγάλει εδώ κ 6 χρόνια κ είμαι χάλια ψυχολογικά.
    Και εγώ τον έχω αφαιρέσει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    αν εχεις σφαιρεσει τον θυροειδη σου θα επρεπε να χεις.υποθυροειδισμο. Παιρνεις Φαρμακευτικη Αγωγη; μιλησες με τον γιατρο σου;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Quote Originally Posted by MK.89 View Post
    Και εγώ τον έχω αφαιρέσει
    Θέλεις μείωση στο χάπι σου γιατί σου γύρισε σε υπερθυρεοειδισμό. Αυτή τη δουλειά κάνω κι εγώ τόσα χρόνια. Δεν μπορώ να ρυθμιστω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Οποτε, μπορει για τα ψυχολογικα να ευθυνεται ο θυροειδης. Βαλε ως προτεραιοτητα να πας στον.γιατρο σου να.ρυθμιστει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Οποτε, μπορει για τα ψυχολογικα να ευθυνεται ο θυροειδης. Βαλε ως προτεραιοτητα να πας στον.γιατρο σου να.ρυθμιστει.
    Σίγουρα ευθύνεται. Μπορείς να έχεις πολλά λόγω του θυρεοειδή. Τα επηρεάζει όλα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    αν εχεις σφαιρεσει τον θυροειδη σου θα επρεπε να χεις.υποθυροειδισμο. Παιρνεις Φαρμακευτικη Αγωγη; μιλησες με τον γιατρο σου;
    Ναι φυσικά και παίρνω αγωγή. Μίλησα με τον ενδοκρινολογο και μου άλλαξε το χάπι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Ana_ View Post
    Θέλεις μείωση στο χάπι σου γιατί σου γύρισε σε υπερθυρεοειδισμό. Αυτή τη δουλειά κάνω κι εγώ τόσα χρόνια. Δεν μπορώ να ρυθμιστω.
    Ναι μου το μείωσε το χάπι ο ενδοκρινολογος. Εγώ από τότε που έκανα τα εμβόλια για τον κοβιντ απορυθμιστηκε και δε λέει να ρυθμιστεί.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    7
    Thyroid-stimulating hormone is produced by the pituitary gland and stimulates the thyroid gland to produce thyroid undertale yellow hormones (T3 and T4). Low TSH indicates that the pituitary gland is signaling the thyroid to reduce hormone production due to already elevated levels.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Υπερθυροειδισμος. Σε στέλνει στον ψυχίατρο ή και για νοσηλεία. Τρέμουλο, φόβος τρόμος, πανικός, δεν μπορείς να φας, ταχυκαρδία, αϋπνία, έκτακτες συστολες, πονοκέφαλος, πόνος στα μάτια, εφυδρωσεις, εφιάλτες και πολλά άλλα. Έχω περάσει 3 υποτροπές. Πρέπει να μιλήσεις αμέσως με ενδοκρινολογο. Θα στρώσει σιγά σιγά θέλει 3 μήνες περίπου

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,857
    ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΘΕΜΑ ΜΕ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΚΙ ΤΕΤΟΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΧΑΙΝΕΙ ΕΧΩ . ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΣΕ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΚΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΕΝΤΡΙΚΟς ΑΔΕΝΑς ΟΛΛΩΝ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΜΠΙΠ. ΤΟ ΚΟΡΟΝΟ-ΜΠΟΛΙ ΕΧΕΙ ΧΑΛΑΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΚΙ ΤΟ ΚΑΝΑΝΕ ΤΡΕΧΟΥΝ ΚΙ ΔΕ ΦΤΑΝΟΥΝ ΜΕ ΘΕΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑς ΠΟΥ ΒΓΗΚΑΝ .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Similar Threads

  1. Θυρεοειδης
    By MK.89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 14-01-2022, 17:30
  2. Θυρεοειδής
    By Nefeli28 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 0
    Last Post: 10-10-2021, 16:18
  3. Θυρεοειδής
    By maria26_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 18-06-2017, 12:39
  4. Replies: 88
    Last Post: 18-09-2011, 20:44
  5. θυρεοειδης
    By Ακροβατης in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 01-08-2010, 23:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •