Στομαχικές διαταραχές (γαστρίτιδα, ΓΟΠ κτλ.)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341

    Στομαχικές διαταραχές (γαστρίτιδα, ΓΟΠ κτλ.)

    Αγαπητοί και αγαπητές του forum,

    Σε παλαιότερο μου thread αναφέρθηκα εκτενώς στη ΓΟΠ (έχω και ήπια χρόνια γαστρίτιδα και οισοφαγίτιδα) με την οποία έχω διαγνωστεί και σε όλες τις εξετάσεις που έκανα για να φτάσω σε αυτή τη διάγνωση.
    Με προβληματίζουν πολλές φορές τα συμπτώματα που έχω, δηλαδή δεν είναι τα συνήθη κάθε φορά: καούρες, αναγωγές τροφής κτλ. Συνήθως έχω δύσπνοια, κάποιες φορές καούρες και κάψιμο (όχι παντοτε), ενόχληση στην πλάτη, αναγωγή υγρών. Πιο πολύ όμως έχω δύσπνοια, φούσκωμα και σαν να έχω ενα βάρος στην πλάτη. Πριν απο μήνες είχα και αρκετές έκτακτες αλλά καπως εχουν ελαττωθεί τελευταία.
    Αυτό που βιώνω περισσότερο είναι ένα συνεχές στρες γιατί φοβάμαι τι θα φάω και τι θα πιω και φυσικά τι θα επακολουθήσει. Δεν μπορώ να είμαι πλέον ξέγνοιαστη και φαγητά που έτρωγα πριν ενα χρόνο, ακριβώς τα ίδια πλέον με ενοχλούν. Και αναρωτιέμαι πώς γίνεται αυτό...
    Αν υπάρχουν κάποιοι που αντιμετωπίζουν τέτοια θέματα, θα ήθελα να μοιραστείτε μαζί μου πώς βιώνετε εσείς αυτή την κατάσταση, τι είδους συμπτώματα έχετε και πώς το αντιμετωπίζετε!

    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    121
    Εγώ δεν είχα αυτό, αλλά σπαστική κολίτιδα. Σε σημείο που αν έτρωγα κατι ήξερα οτι δεν μπορούσα να βγω από το σπίτι. Δεν μπορούσα να χαρώ, έβλεπα το φαγητό και φοβόμουν. Με βοήθησαν τα προβιοτικα ΠΑΡΑ πολυ και βρηκα μονη μου ποια φαγητα μπορω να τρωω οταν ειναι σε εξαρση και ποια οχι. Τώρα έχω χρόνια να το αντιμετωπίσω. Κράτα κάτι σαν ημερολόγιο, τι σε πείραξε, τι σου έκατσε καλά και κάνε μια έρευνα να δεις εαν βοηθούν συγκεκριμένα συμπληρώματα. Τα οποία βέβαια συνήθως θέλουν καιρό να δράσουν
    Υπομονή εύχομαι!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    27
    Exω το ιδιο προβλημα, χρονια τωρα, τα τελευταια 2 χρονια πολυ πιο εντονα. Η δυσπνοια, καουρα , καψιμο, πονος πολυ εντονος σε στηθος και πλατη, ειναι επακολουθα τηα ΓΑΠ και οισοφαγοιτιδας. Συνηθως υπαρχουν μικρα ελκη αλλα και γενικοτερα η ΓΑΠ και οισοφαγιτιδα προκαλει τετοια συμπτωματα. Και γω καθε φορα που τρωω εχω αγχος και το αγχος επιφερει πιο εντονα τα ιδια τα συμπτωματα. Προσωπικα οταν με πιανει,που ειναι και συχνα, παιρνω Λαπραζολ για την παλλινδρομηση και σπασμοαποτελ συνδυαστικα (φυσικα με συσταση γιατρου ολαυτα, και για μενα , γιατι δε ξερεις ο καθενας που μπορει να εχει αλλεργια σε χαπια), και ετσι υποχωρουν αλλα μετα απο αρκετη ωρα. Οι περισσοτεροι τα ιδια βιωνουν, η μονη λυση ειναι καποια αγωγη απο γιατρο για καποιο διαστημα και φυσικα η σωστη διατροφη, απεφυγε λιπαρα , τηγανητα, πιτοειδη , κοκκινες σαλτσες κτλ κτλ , ειδικα τις εποχες που εισαι σε εξαρση. Επισης οταν σε πιανει το περπατημα ειναι πολυ σημαντικο, βοηθαει να περασει ο πονος και το κρυο νερο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Quote Originally Posted by ElVa View Post
    Εγώ δεν είχα αυτό, αλλά σπαστική κολίτιδα. Σε σημείο που αν έτρωγα κατι ήξερα οτι δεν μπορούσα να βγω από το σπίτι. Δεν μπορούσα να χαρώ, έβλεπα το φαγητό και φοβόμουν. Με βοήθησαν τα προβιοτικα ΠΑΡΑ πολυ και βρηκα μονη μου ποια φαγητα μπορω να τρωω οταν ειναι σε εξαρση και ποια οχι. Τώρα έχω χρόνια να το αντιμετωπίσω. Κράτα κάτι σαν ημερολόγιο, τι σε πείραξε, τι σου έκατσε καλά και κάνε μια έρευνα να δεις εαν βοηθούν συγκεκριμένα συμπληρώματα. Τα οποία βέβαια συνήθως θέλουν καιρό να δράσουν
    Υπομονή εύχομαι!
    Elva σε ευχαριστώ πολύ πολύ!Σου εύχομαι περαστικά και να μην σε ξαναπιάσει!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Quote Originally Posted by Nikoleta-Morrison View Post
    Exω το ιδιο προβλημα, χρονια τωρα, τα τελευταια 2 χρονια πολυ πιο εντονα. Η δυσπνοια, καουρα , καψιμο, πονος πολυ εντονος σε στηθος και πλατη, ειναι επακολουθα τηα ΓΑΠ και οισοφαγοιτιδας. Συνηθως υπαρχουν μικρα ελκη αλλα και γενικοτερα η ΓΑΠ και οισοφαγιτιδα προκαλει τετοια συμπτωματα. Και γω καθε φορα που τρωω εχω αγχος και το αγχος επιφερει πιο εντονα τα ιδια τα συμπτωματα. Προσωπικα οταν με πιανει,που ειναι και συχνα, παιρνω Λαπραζολ για την παλλινδρομηση και σπασμοαποτελ συνδυαστικα (φυσικα με συσταση γιατρου ολαυτα, και για μενα , γιατι δε ξερεις ο καθενας που μπορει να εχει αλλεργια σε χαπια), και ετσι υποχωρουν αλλα μετα απο αρκετη ωρα. Οι περισσοτεροι τα ιδια βιωνουν, η μονη λυση ειναι καποια αγωγη απο γιατρο για καποιο διαστημα και φυσικα η σωστη διατροφη, απεφυγε λιπαρα , τηγανητα, πιτοειδη , κοκκινες σαλτσες κτλ κτλ , ειδικα τις εποχες που εισαι σε εξαρση. Επισης οταν σε πιανει το περπατημα ειναι πολυ σημαντικο, βοηθαει να περασει ο πονος και το κρυο νερο.
    Γεια σου Νikoletta και σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση!!Είναι μεγάλο το στρες οταν με πιανει και αυτες τις ημέρες με εχει ταραξει. Ακόμα και να πιω ενα αναψυκτικο - να ξεχαστώ δηλαδή - έχω φούσκωμα και δύσπνοια. Και αυτό με ενοχλέι περισσότερο αν ξαπλώνω...έχεις παρατηρήσει η έξαρση σε εσένα να είναι σε συγκεκριμένη περίοδο; Ο γαστρεντερολόγος μου είχε πει οτι έχει παρατηρηθεί έξαρση την Άνοιξη. Εγώ παίρνω μαλοξ και σιμεκο. Έκανα και μια άλλη θεραπεία αλλά σταμάτησε και δεν είδα και μεγάλη βελτίωση μπορώ να πω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Νομίζω οι περισσότεροι άνθρωποι που έχουν θεμα αγχους ...έχουν και θεμα με στομάχι...έντερο...κλασσική περίπτωση.Εγω έχω και τα δύο.
    Όσο το έψαχνα και αγχωνόμουν..τι ειναι...τι έχω μπλα μπλα...μόνο χειρότερα γινόμουν.¨οταν το πηρα απόφαση ότι εφόσον αγχώνομαι ...το άγχος θα ξεσπάει στο στομάχι μου ηρέμησαν όλα.Όταν με πιάσει κυρίως έχω ταση για εμετο ,καουρες και που και που λιγο πόνο...θα πάρω τα χαπάκια για λίγο καιρό θα περάσει και παμε παρακάτω.Εννοείται εχω κάνει όλες τις εξετάσεις ...αλλά και ο γαστρεντερολόγος το ίδιο μου είπε...ξεχνα το για να σε ξεχάσει και αυτό.Αποφευγω κάποια τρόφιμα πχ σπανακι,μελιτζάνα αλλά γενικά τρωω κανονικά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Νομίζω οι περισσότεροι άνθρωποι που έχουν θεμα αγχους ...έχουν και θεμα με στομάχι...έντερο...κλασσική περίπτωση.Εγω έχω και τα δύο.
    Όσο το έψαχνα και αγχωνόμουν..τι ειναι...τι έχω μπλα μπλα...μόνο χειρότερα γινόμουν.¨οταν το πηρα απόφαση ότι εφόσον αγχώνομαι ...το άγχος θα ξεσπάει στο στομάχι μου ηρέμησαν όλα.Όταν με πιάσει κυρίως έχω ταση για εμετο ,καουρες και που και που λιγο πόνο...θα πάρω τα χαπάκια για λίγο καιρό θα περάσει και παμε παρακάτω.Εννοείται εχω κάνει όλες τις εξετάσεις ...αλλά και ο γαστρεντερολόγος το ίδιο μου είπε...ξεχνα το για να σε ξεχάσει και αυτό.Αποφευγω κάποια τρόφιμα πχ σπανακι,μελιτζάνα αλλά γενικά τρωω κανονικά.
    Τα γαλακτοκομικά σε ενοχλούσαν; Εμένα με πιάνει μια ενόχληση στο στενό και ένας βήχας, δύσπνοια και μια όξινη αίσθηση στον οισοφάγο. Πριν λίγο έφαγα μια κρέμα και με τάραξε…βαρεθηκα πια…

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Καλησπέρα και από μένα. Έχω ένα χρόνο και που με έπιασε πολυ απότομα μια πανγαστριτιδα άσχημη με πολλα συμπτώματα και περασα ένα χρόνο εφιαλτικό. Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Έχω ακόμα πολλες έκτακτες που με ανησυχουν και αν παραφαω η φάω κάτι βαρυ μεγάλο φούσκωμα πονο τάση για εμετό καουρα και εννοείται φουλ έκτακτες και αρρυθμίες. Έχω φοβηθεί όσο ποτε στη ζωή μου έφτασα σε κακό σημείο άγχους και ακόμα δυστυχώς η δουλειά μου είναι αρκετά αγχωτική και σκέφτομαι να την αφήσω. Προσπαθώ να κάνω υπομονή αλλά μου βγαίνουν συνέχεια τα συμπτώματα και με πανε πισω. Αυτό που με βοήθησε πολυ είναι η μαστίχα και να τρώω μικρά γεύματα και συχνά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Σε ευχαριστώ Eli και θυμάμαι την περίπτωση σου σε άλλο thread μου.Εμενα ακόμα και αυτή την μικρή ποσότητα κρέμας που έφαγα (ένα κεσεδάκι) με πείραξε και αναρωτιέμαι αν είναι δυνατόν έστω και μια μικρή ποσοστά τροφής να με επηρεάσει τοσο. Μήπως έφταιξε ότι αφού την έφαγα ξάπλωσα λίγο;Δεν ξέρω εχω κουραστεί πολύ και εχω να νιώσω καλά μήνες….

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Διαγνωστηκα με γαστριτιδα πριν 6 χρόνια.έχω 3 χρόνια να κανω γαστροσκοπηση.προσπαθω να τρωω και να σημειωνω τι με ενοχλει.αναψυκτικα κομενα,τραχανας κομενος,το βραδυ δεν θελω να τρωω λιπαρα και βαρια γιατι τοτε εχω ναυτια.δεν πινω νερο με αδειο στομαχι και δεν το αφηνω αδειο πανω απο 3 ωρες.η ντοματα δεν ενοχλει καθολου και πινω κατσικισιο γαλα.παντως συχνα εχω δυσπνοια που οφειλεται στο στομαχι.ειναι οντως κουραστικο!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Renia View Post
    Τα γαλακτοκομικά σε ενοχλούσαν; Εμένα με πιάνει μια ενόχληση στο στενό και ένας βήχας, δύσπνοια και μια όξινη αίσθηση στον οισοφάγο. Πριν λίγο έφαγα μια κρέμα και με τάραξε…βαρεθηκα πια…
    Κοιτα να δεις...οταν με πιανει το στομάχι μου..ξεκινάω τα χαπια (nexium) για ενα μηνα και προσέχω τι τρώω.Εκείνη την εποχή ναι μπορει και το παραμικρο που θα φαω να με πειράξει.Οταν με πιασουν τα χαπια και συνελθω τρωω πιο άνετα.

    Το τι σε πειράζει μονη σου θα το καταλάβεις..εμένα τα γαλακτοκομικά δεν με πειραζαν αν και ο γαστρεντερολογος στη διατροφή που μου δινει να ακολουθησω σε εποχες γαστριτιδας μου τα απαγορευει.Δοκίμασε αυτά που είναι χωρίς λακτόζη...μήπως τα δεχεσαι καλύτερα.Και μην αφηνεις το στομάχι σου αδειο για πολλές ωρες.Εμένα αυτο με πειράζει χειρότερα.Καφέδες,τσαι μη πινεις πολλά .Και γενικα διαλεξε πιο στεγνες τροφες οχι πολλές σαλτσες.
    Το βραδυ τρωω λιγο γιατι εχω μια μονιμη φοβια με τις αναγωγες.Ασε που αν φαω πολυ ή αν πιω και πολλά υγρα το βραδυ με πιανουν και ταχυπαλμιες.Εμένα αυτό που μου είχε πει ο γιατρος μου είναι οτι καθε βραδυ πριν κοιμηθω να πiνω μια κουταλια της σουπας gaviscon σιροπι .Αυτό ειναι σα να καλύπτει οτι υπαρχει στο στομάχι σου ώστε να μην γυρίζουν πισω υγρα και δημιουργουν αναγωγες και οισοφαγιτιδες.Γενικά το gaviscon σιροπι είναι καλό και για τις καουρες.Δοκιμασε το .Μπορεις να πινεις μεχρι 3 κουταλιες της σουπας τη μερα.Υπαρχουν και σε χαπια αλλα το σιροπι ειναι πολυ καλυτερο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Ναι μπορεί και η ελάχιστη τροφή να σε χαλάσει και να σου φέρει όλα αυτά τα άσχημα συμπτώματα που έχουμε. Θέλει πολυ υπομονή και επιμονή εγώ αυτό έχω καταλάβει και προσπαθώ να μη με ρίχνει πια τόσο πολυ αν και ειλικρινά με ταλαιπωρεί πολυ ακόμα. Έκτακτες πολλές εμένα αυτό με σκοτώνει αλήθεια.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!Με κάνετε να νιώθω καλύτερα και ότι δεν είμαι μόνη!!Ειναι ποκυ αγχωτική κατάσταση ιδίως όταν μου προκαλεί ταχυκαρδίες κάποια βραδια επειδή κάτι με έχει ενοχλήσει…

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Καλημέρα σας! Έχω την εξής ερώτηση: εσείς ξυπνάτε κατά διαστήματα με δύσπνοια και με ερεθισμένο οισοφάγο, κάπως σας να σας τσούζει το πρωί;;Έχετε περίεργη αίσθηση στο πλάι της γλώσσας σας;Σόρρυ για τον καταιγισμό των ερωτημάτων μου, αλλά μπήκα πρόσφατα στο χορό...με ταχυπλαμίες πώς πάτε;;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Ναι σε όλα. Δυστυχώς εμένα με πεταει και στον υπνο σαν να κόβεται η ανάσα μου και ο λαιμός με ενοχλεί και χίλια δυο. Το πιο έντονο από όλα ήταν και είναι οι έκτακτες όμως. Προσπαθώ να το παλευω όσο μπορώ.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Άγχος και στομάχικες διαταραχές
    By Δημήτρης123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 26-09-2023, 09:48
  2. Στομαχικες διαταραχες-Οισοφαγιτιδα...
    By mirow in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 30-06-2021, 16:43
  3. Στομαχικές διαταραχές
    By mixalis1987 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 7
    Last Post: 14-06-2021, 10:50
  4. Στομαχικες διαταραχές και καρδιά και και και
    By Μαρίααα in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 7
    Last Post: 04-01-2021, 10:13
  5. Στομαχικές διαταράχες και φοβία
    By novia35 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 15-03-2016, 17:24

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •