Αρρυθμιες ... θελω λιγες πληροφοριες - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 112
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    6
    Η πρόπτωση μιτροειδούς δεν έχει σχέση με λαχάνιασμα και αρρυθμίες (εκτός αν υπάρχει ανεπάρκεια μιτροειδούς). Οι περισσότερες περιπτώσεις πρόπτωσης δεν είναι αξιολογήσιμες και κάποιος που το έχει συνήθως δεν παρουσιάζει πρόβλημα ποτέ στη ζωή του από αυτή την αιτία. Το να σου βρούνε κάτι με το χόλτερ ή το τεστ κοπώσεως είναι μάλλον απίθανο εφόσον το ΗΚΔ και το τρίπλεξ είναι εντάξει και είσαι σε τόσο μικρή ηλικία. Η πιο πιθανή εξήγηση γι’ αυτό που παθαίνεις είναι το άγχος που φαίνεται να αναπτύσσεις με το που νιώθεις την καρδιά σου να υπερλειτουργεί λόγω της προσπάθειας. Πάει αμέσως το μυαλό σου ότι κάτι θα πάθεις λόγω της (φυσιολογικής) ταχυκαρδίας και γι’ αυτό εμφανίζονται αυτές οι ενοχλήσεις. Αν πας για τεστ κοπώσεως το πιο πιθανό είναι να το πάθεις (αν φοβάσαι ότι θα σου βρουν κάτι σοβαρό και δε θέλεις να γίνει εκείνη την ώρα) ή να μην το πάθεις (αν θέλεις να συμβεί ΄΄για να το δουν επιτέλους και οι γιατροί για να καταλάβουν τι εννοείς΄΄, λες και δεν ξέρουν…). Αν τελικά συμβεί και το δουν θα σου πουν ότι μέχρι 500 φορές την ημέρα είναι φυσιολογικό να συμβαίνει. Από κει και πέρα το μόνο σίγουρο είναι ότι ο καλύτερος τρόπος να μη βρεις ποτέ άκρη είναι να συνεχίζεις να ασχολείσαι…

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Εγώ έχω ανεπάρκεια μητροειδους και τριγλωχινος συνήθως πάνε πακέτο ίσως ήταν λάθος η λέξη πρόπτωση νομίζω ότι είναι το ίδιο.Πάντως να ανεβαίνω ανηφόρες και σκάλες δεν είναι και το καλύτερό μου.Και πάλι όλοι οι γιατροί μου είπαν να μην ανησυχω απλώς κάθε δύο χρόνια να κάνω τριπλεξ και πριν οποιαδήποτε επέμβαση π.χ εξαγωγή δοντιού ή καθαρισμός πρέπει να παρω αντιβίωση amoxil 2 ώρες πρίν

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    142
    απλα φοβαμαι γιατι με την παραμικρη καταπονηση (όπως το περπατημα σε μια μικρη ανηφορα), με πιανει αυτη η αρρυθμια, και ειναι πολυ εντονο και δυσαρεστο αισθημα. να σημειωσω οτι πρωτη φορα με επιασε την πρωτοχρονια σε πιο εντονο βαθμο και με διαρκεια(μετα απο καταναλωση 3 ποτηριων κρασιου), οπου πηγα στο νοσοκομειο και μου καναν καρδιογραφημα λεγοντας μου οτι ηταν κοιλιακη αρρυθμια. μου συνεστησαν υπερηχογραφημα-που εκανα- και χολτερ, αν επιμεινουν τα συμπτωματα. απο τοτε παντως ειναι σχεδον καθημερινο φαινομενο, γιαυτο ανησυχω.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Tαχυπαλμία έχεις ή συστολές;εγω για κάποιο διάστημα έπαιρνα κάτι χάπια και για τα δύο επειδή ήταν καθημερινό φανόμενο και σε μένα.Είναι ψυχοσωματικά συμπτώματα Γιώργο και πρέπει να διορθώσεις την αιτία που τα προκαλεί.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    142
    δεν ειναι απλα ταχυπαλμια, νιωθω ενα φτερουγισμα, σα να χανει η καρδια το ρυθμο της και ταυτοχρονα μου κοβεται καπως η αναπνοη. στο νοσοκομειο το διεγνωσαν ως κοιλιακη αρρυθμια. μακαρι να ειναι αξιοπιστο το τριπλεξ και να ειναι οπως τα λετε. απλα φοβαμαι να αθληθω παρολο που το θελω, γιατι φοβαμαι οτι θα με πιασει και θα παθω κατι. μαλλον πρεπει να νικησω αυτο το φοβο. απλα τη στιγμη που το ζεις λες τωρα θα με πιασει η ανακοπη.... :( ελπιζω αν χασω βαρος να λυθει αυτο το προβλημα. τι το ηθελα το ρημαδι το κρασι την πρωτοχρονια, αυτο ηταν η αρχη ολου αυτου του θεματος. και κανονικα δεν πινω ουτε καφε, ουτε καπνιζω.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Το ίδιο έχουμε κοιλιακές συστολές είναι.Νιώθεις το φτερούγισμα και νομίζεις πως σταματά η καρδιά σου.Αυτό είναι χάνεται ένας παλμός αλλά το έχουμε πολλοί και είναι απο άγχος.Κάνε και τις υπόλοιπες εξετάσεις για να ηρεμήσεις.Πάντως υπάρχουν φάρμακα γι αυτό μπορείς να ρωτήσεις τον γιατρό σου.Εγώ είχα φτάσει να έχω διπλές συστολές την μια μετά την άλλη και έλεγα πάει πέθανα.Τώρα με τα αντικαταθλιπτικά και το αγχωλιτικό μου σταμάτησαν.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    142
    ευχαριστω giota, μακαρι να ειναι ετσι. παντως τα αντικαταθλιπτικα και το αγχολυτικο που παιρνω δεν με εχουν βοηθησει στο συγκεκριμενο θεμα, ισως θα πρεπει να το ξανασυζητησω με το γιατρο μου. παντως ειναι καταρραμενη αισθηση, νιωθεις οτι ηρθε το τελος σου! θελω να βγω απο το σπιτι, να κανω μια βολτα και στην παραμικρη ανηφορα που θα βρεθει στο δρομο θα με πιασει αγχος και αρρυθμια μαζι. τελοσπαντων...

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    150
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΑΥΤΑ ΤΑ ΦΤΕΡΟΥΓΙΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΤΑΧΥΠΑΛΜΙΕΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ. ΕΧΩ ΠΙΣΤΕΨΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ, ΕΠΕΙΔΗ ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΡΟΠΤΩΣΗ ΜΙΤΡΟΕΙΔΟΥΣ, Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ Η ΒΑΛΒΙΔΑ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ: ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ. ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΒΡΕΙ ΚΑΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΚΙ ΕΓΩ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΕΠΕΜΕΝΑ ΟΤΙ ΚΟΝΤΕΨΑ ΝΑ ΠΑΘΩ ΑΝΑΚΟΠΗ...

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Πολλές φορές είχα έντονες συστολές δεν είναι όλες ίδιες και πραγματικά είναι τρομαακτικό.Μετά σηκωνόμουν να δω αν ζω.Το τσιγάρο και το άγχος είναι όντως τα χειρότερα.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    119
    Το προβλημα με μενα ειναι οτι δεν νιοθω καθολου αγχος απλα εχω αρρυθμιες...
    Μπορει να ειναι παθολογικο η να παθω κατι ...
    Η\' ειναι κατι σαν \"εσωτερικο\" αγχος?

  11. #41
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    70
    και εγω εχω πρόπτωση μιτροειδούς και κοιλιακες αρυθμιες εβαλα χολτερ ,εκανα τεστ κοπώσεως...... μου ειπαν οτι ειναι καλοήθους μορφολογίας και εχουν σχεση με τον υπερθυρεοειδισμο που εχω .παρατηρω ομως οτι οι περισοτεροι απο εμας εχουν προπτωση μιτροειδους ,να εχει καποια σχεση με ψυχολογικες νοσους ??

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    .lola. ειδα στην κυριως σελιδα πώς εχεις γενεθλια:) θα θελα να σου ευχηθω χρονια πολλα κ περισσοτερο ανεμελα:)

    δεν ξερω αν η προπτωση μιτροειδους εχει σχεση με ψυχολογικες νοσους, ομως πιστευω πώς η συνεχομενη αγωνια κ το άγχος για την υγεια ειναι μια ψυχικη νοσος ετσι κ αλλιως....
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  13. #43
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    70
    ευχαριστω πολυ για το \"ανεμελα\"ποσα χρονια εχω να αισθανθω ετσι ??? ποσο μου λειπει .δεν μπορει πουθενα στον κοσμο να μην υπαρχει μια θεραπεια για μας να φυγει αυτη η αφωνια το καθημερινο και ολοημερο περιμενω να μου συμβει κατι ,και δεν ξερω αν αυτη τη φορα ειναι το αληθινο που αυτο θα παθω κατι...... Αυτο απο μονο τουσε αρωστενει καθε μερα και περισσοτερο

  14. #44
    Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    86
    καλησπερα

    κι εγω παιδια μια απο τα ιδια.ταχυκαρδιες,πονους,αρ� �υθμιες και χανω παλμους ισως και 2-3 φορες απανοτα και μετα για κανα μισαωρο νιωθω καπως...κουρασμενη θα ελεγα..γιατι ο πανικος που νιωθω εκεινη την ωρα με εξαντλει σε απιστευτα μεγαλο βαθμο.

    Να σας πω οτι γενικοτερα περασα παρα πολυ ομορφα παιδικα χρονια 2 γονεις αρκετα συζητησημους,πολλους φιλους,βολτες εκδρομες..ολα τελεια.κι οταν στα 22 μου πεθανε η γιαγια μου ξεκινησαν ολα.Ηταν η πρωτη κοντινη μου απωλεια.Τοτε ξεκινησαν τα ψυχωσωματικα μου.

    Πριν απο 2 χρονια με πηρε ο αντρας μου να παμε Λευκαδα και επαθα πανικο δεν μπορουσα να αναπνευσω για 3 μερες ετρεχα στα νοσοκομεια οπου δεν μου βρηκαν τιποτα..τελικα αφου συνηλθα πηγαμε λευκαδα και ηταν υπεροχα..αλλα μεχρι εκει δεν εχω ξανα παει πουθενα.και αυτο γιατι φοβαμαι.

    Φοβαμαι μην με πιασει αυτη η λεγομενη \"παυση\"?αρρυθμια?συστολες?� �πως και να το πω τρεμω.δεν μπορω να παω πουθενα.ουτε για καφε,ακομα κι οταν τυχαινει καποια κοινωνικη υποχρεωση φοβαμαι οτι θα παω και θα παθω αυτο(μου εχει συμβει και αμεσως φωναζα ξεματιαστε με με ματιασανε)για γελια και για κλαμματα μαζι.

    δεν το παθαινω μονο οταν αθλουμαι,που δεν αθλουμαι πια γι\'αυτον τον λογο αλλα και οταν ειμαι πολυ ηρεμη.μπορει να το παθαινω και για 3 μερες συνεχεια.καθε μερα να νιωθω αυτην την παυση για δευτερολεπτα..

    Θελω να παω διακοπες σε νησι..σε βουνο...να χορεψω ξενιαστει...να κανω γυμναστικη χωρις φοβο...να βγω για καφε χωρις ανχος....δεν μπορω αλλο ειμαι πολυ στεναχωρεμενη που εχει γινει ετσι η ζωη μου.Φανταστειτε οτι τρεμω και μονο στην ιδεα οτι αν μεινω εγκυος πως θα γεννησω?και αν σταματησει η καρδια μου την ωρα της γεννας τι θα κανω?

    Με βοηθαει να εξωτερικευω τα συναισθηματα μου σε ανθρωπους που νιωθουν τα ιδια..απλα πειτε μου πως το καταπολεμησατε?

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Ποιό φοβιτσιάρα απο μένα γι\'αυτό το θέμα δεν υπήρχε δεν υπάρχει κίνδυνος άκου που σου λεω πήγαινε να μιλήσεις σε ειδικό

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •