Αρρυθμιες ... θελω λιγες πληροφοριες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 112
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    119

    Αρρυθμιες ... θελω λιγες πληροφοριες

    Ειμαι 16 χρονων και Εχω διαταραχη ανχους με λιγες κρισεις πανικου, φοβαμαι μην παθω ανακοπη η κατι με την καρδια διαφορετικο που θα με ξεκανει... Λοιπον εχω κανει 1 τριπλεξ πριν 5 μηνες ηταν μια χαρα
    Εκανα 6 καρδιογραφηματα ολα καλα οπως και οι αιματολογικες μια χαρα ... Το προβλημα ειναι οτι εχω αρρυθμιες κατι που με τρομαζει παρα πολυ ... ειναι πολλες σημερα ασπουμε ειχα γυρω στις 10 ... Και εμφανιζονται μαζεμενες δηλαδη μεσα σε ενα διλεπτο μπορει να χω 3-4 ενω ολη την υπολοιπη ωρα ειμαι μια χαρα το πολυ κανα διο ξεμπαρκες... Πειτε μου αν μπορειτε ωφειλετε στο αγχος η μηπως εχω κατι με την καρδια ? Επισης αν ειναι απο το αγχος μπορει να προκαλεσουν ανακοπη?
    Οταν λεω αρρυθμιες ειναι σαν να νιωθω ενα κενο και ενα σφιξιμο στο στηθος .... Δεν μπορω να το περιγραψω αλλιως

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    119
    λιγο βοηθεια κανεις?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    3
    Αφού έκανες καρδιογράφημα, μη φοβάσαι, μια χαρά είναι η καρδιά σου. :) Από 16 σχεδόν αδύνατο είναι να έχεις σοβαρά προβλήματα με την καρδιά... Συμπτώματα του άγχους είναι, τα έχω νιώσει και εγώ να φοβάμαι πως θα πάθει κάτι η καρδιά κτλ. Και εγώ 17 είμαι

    http://www.panic-anxiety.com/panic-attacks-symptoms/

    It\'s also very true that some people might be scared that their heart will stop, or give up, through the constant racing, thumping or chest pain, this is simply not true; again these are very common symptoms of panic attacks.
    http://www.panic-anxiety.com/articles/heart-attacks/

    Your heart is racing, you feel faint, sweaty, weak; your legs shake, you feel dizzy and scared...your initial reaction is \'I must be dying, having a heart attack!\' BUT YOU\'RE NOT!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Konsav92 Μην ανησυχεις κορίτσι μου έχω αρρυθμίες 20 χρόνια λέγονται έκτακτες συστολές και δεν κινδυνεύεις.Είναι καθαρά από άγχος.Και εγώ υπέφερα χρόνια και πολλές φορές μετά απο κάθε συστολή κουνιόμουν να δω αν ζω.Πολλοί εδώ στο φορουμ υποφέρουν απο τις αρρυθμίες.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    6
    Μια από τα ίδια και εδώ. 300 περίπου την μέρα και θεωρείται και φυσιολογικό γιατί ειναι κάτω από το 1%. Και το ωραίο είναι ότι έκανα και Hotler και είδα ότι στον ύπνο μου είχα από μια εώς καμμία..Αυτό το άγχος λέμε...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    119
    Ευχαριστω παιδια ... Εεμμ Γιωτα αγορι ειμαι

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Εγώ έχω μερδευτεί γράψτε ποιοι είναι αγόρια και ποιες κορίτσια.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1
    Σε αυτες τις περιπτωσεις, καλο θα ηταν να ελεγχθει ο θυρεωειδης, που ευθυνεται τις περισσοτερες φορες για τετοιου ειδους ενοχληματα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    119
    και απο κει ολα καλα εχω κανει και θυροειδη

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    119
    το πρβλημα ειναι οτι τις νιωθω και πολυ εντονα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    ειναι θέμα αγχους...οι εξετασεις σου το επιβεβαιωνουν πώς δεν ειναι οργανικο. εχεις σκεφτει πώς ειναι ψυχολογικο θεμα?που σωματοποιειται?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    119
    Βασικα το ξερω αυτο αλλα καθε φορα που νιωθω ενα συμπτωμα πχ αριθμια θα μπο ρουσα να πω πως το ξεχναω αυτο και νομιζω πως θα παθω κατι ,οτι θα πεθανω δηλαδη.. Κατι που ολοι μου λενε οτι ειναι απιθανο να πεθανω απο καρδια αφου εχω κανει ολες τις εξετασεις ειναι ΟΚ και ειμαι και 16 χρονων. Αλλα αυτες οι εκτακτες συστολες τις νιωθω τοσο δυνατες που με τρομαζουν

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    οι γιατροι σου λενε πώς αποκλειεται να παθεις κατι.παρολα αυτα εσυ δεν το πιστεύεις, τη στιγμη που δεν νιωθεις καλα. το βρισκω λογικο. γιατι εκεινη τη στιγμη εχεις το συμπτωμα που σε παιδευει κ ειναι μπροστα σου κ οχι τα λογια των γιατρων.

    ομως οπως βλεπεις καθε φορα, δεν παθαινεις κατι κ το μονο που σου μενει ειναι το δυσαρεστο συμπτωμα κ ο φοβος για την επομενη φορα.

    εγω τουλαχιστον αυτο καταλαβαινω.

    εχεις σκεφτει οτι υποτιμας την δυναμη του άγχους?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    119
    Αυτο που λες ισχυει βασικα.
    Ισως φοβαμαι οτι τα συμπτωματα του αγχους προκαλεσουν κατι στην καρδια ...
    Να σου πω την αληθεια οτιδηποτε και αν παθω ασπουμε να μου ποναει το αριστερο χερι αμεσως σκεφτομαι την καρδια

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Κώστα το ξέρω πόσο ενοχλιτικές και τις πρισσότερες φορές είναι τρομακτικό αυτό που αισθάνεσαι νιώθεις ότι πέθανες.Και δεν είναι ψέμα ότι το φαντάζεσαι πραγματικά ενας παλμός ξεφεύγει γι΄αυτό και το καλύερο είναι να κάνεις ένα holder ρυθμού.Επίσης είναι σίγουρο ότι δεν θα πάθεις τίποτε και οφείλεται στο άγχος.Εσύ είσαι μικρό παιδί και δικαιολογιμένα φοβάσαι.Εγώ χρόνια πάλευα με τις αρρυμίες και όταν έμαθα ότι έχω πρόπτωση μητοειδούς εκεί να δείς.Ειχα πείσει τον εαυτό μου ότι είμαι καρδιακιά.Με τον καιρό έμαθα ότι αυτό που έχω είναι φύσημα και το έχουν ισως και το 40% του γυναικείου πληθυσμού.Περιττό να σου πω ότι πάντα έτρεμα στην ιδέα και μόνο μην χρειαστώ γενική αναισθησια γιατί φοβόμουν ότι δεν θα ξυπνήσω.Ελα που ήλθε η ώρα και έπρεπε να χειρουργηθώ;έχω κάνει δυο χειρουργεία με γενική αναισθησία και όταν ξυπνούσα μια χαρά αισθανόμουν τόσο ντροπή ,γιατί πάθαινα πανικό μέχρι να με ναρκώσουν και τους παρακαλούσα να με προσέχουν γιατί έχω δύο παιδιά και ο πατέρας τους ταξιδεύει.Αποφάσισα να κάνω όλες τις εξετάσεις και ηρέμησα ότι δεν έχω κάποιο πρόβλημα μόνο πρέπει πριν κάθε επέμβαση να παίρνω αντιβίωση για το φύσημα.Ομως επειδή είναι τόσο ενοχλητικές υπάρχουν φάρμακα που μπορεί να πάρεις για ένα διάστημα ενός μηνός και να σου περάσουν.Πήγαινε στον γιατρό και ξέρει τι θα σου δώσει.προσωπικά με βοήθησαν περισσότερο τα αντικαταθλιπτικά.Εκείνο που είχα παρατηρήσει είναι ότι εμφανίζονταν μετα απο κάποιο άσχημο γεγονός αλλά όταν ηρεμούσαν τα πράγματα όχι τόσο κατά την διάρκεια του εκάστοτε προβλήματος.

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •