Πρόβλημα με εμμονή - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 92
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Πάντως τώρα γίνεται πιο περίεργο, γιατί φαίνεται πως έχεις ένα ritual που ακολουθείς. Εγώ νόμιζα πως απλά πήγαινες επίσκεψη για ένα δερματολογικό θέμα σε πολλούς γιατρούς, όπως πχ. για να δουν μια ελιά.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Πάντως τώρα γίνεται πιο περίεργο, γιατί φαίνεται πως έχεις ένα ritual που ακολουθείς. Εγώ νόμιζα πως απλά πήγαινες επίσκεψη για ένα δερματολογικό θέμα σε πολλούς γιατρούς, όπως πχ. για να δουν μια ελιά.
    Και εγώ το ίδιο νόμιζα διαβάζοντας το thread, οτι πάει και δείχνει μια ελιά ή ένα δήθεν ερεθισμό. Παρόλα αυτά Χρύσα, καλό ειναι να πας σε έναν ειδικό για να εξηγήσεις αυτού του είδους την εμμονή γιατί είναι λίγο περιέργο όλο αυτό. Πρέπει να βρεις τι είναι αυτο που σε οδηγεί εκεί και να το δουλέψεις.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Xrysa. View Post
    Στους δερματολόγους δεν έχω πληρώσει σχεδόν ποτέ. Οι επισκέψεις μου γίνονται σχεδόν την ώρα που κλείνουν τα ιατρεία, χωρίς ραντεβού και όταν ρωτάω τι χρωστάω μου λένε τπτ.
    Δεν μου έχει ζητήσει κανείς χρήματα. Αλλά και να ζητούσε ενημερώνω ότι δεν έχω μετρητά μόνο κάρτα.

    Υ.Γ. Προσπάθησα πολύ να μην σου απαντήσω αναλόγως!

    και πως δεν πληρώνεις εσύ ποτέ αποκλείεται μας. τρολλαρεις σίγουρα
    πως αναλόγως ακριβώς θα απαντούσες? το έχω απορία όντως, δεν σου είπε τίποτα κακό ο καθένας μας το έχει φανταστεί

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Δεν ξερω τι ειναι χειρότερο να ερχεται ασθενης μου επειδη με γουσταρει η να ερχεται επειδη γουσταρει τον τροχο; :P

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Το χειρότερο είναι να έρχεται στο σχόλασμα και να μην εισπράττεις. :P

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Το χειρότερο είναι να έρχεται στο σχόλασμα και να μην εισπράττεις. :P
    Είμαι μαθημένος στα φέσια :P

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Δεν κατάλαβα πως να μου απαντήσεις αναλόγως; Ψάχνεις τον λόγο που αισθάνεσαι έτσι εδώ και μια τριετία, λες το μάξιμουμ που έχεις κάνει αποχή είναι τρεις μήνες, άρα πηγαίνεις συχνά. Η λύση είναι να το ψάξεις με έναν ειδικό. Εννοώ βρίσκεις δικαιολογία ίσως να μην ανακαλύψεις τι είναι αυτό που σε εξάπτει, γιατί τότε ίσως σταματήσει αυτή η ένοχη απόλαυση. Μήπως και για αυτό σου βγήκε τώρα επίθεση και να "μην μου απαντήσεις αναλόγως"; Γιατί εγώ δεν είπα κάτι που σε προσέβαλε.
    Δε με έβρισες αλλά το ειρωνικό ύφος της ερώτησης είναι προσβλητικό. Έκανες μια ερώτηση που φαίνεται ότι περιμένεις με καμάρι να λάβεις την απάντηση. Λες και κατάφερες και έλυσες το μυστήριο που με αποσχολούσε.

    Δηλαδή υπονοείς ότι είμαι:
    ή ψεύτρα ( όταν λέω ότι δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα για τον ειδικό ) αφού τα ίδια χρήματα δίνω στους δερματολόγους
    ή χαζή που δεν έχω καταλάβει ότι τα πάλι πληρώνω απλά άλλο ιατρό.

    Από όλα όσα συζητήσαμε με τα άλλα άτομα εδώ μέσα αυτό βρήκες να σχολιάσεις και μάλιστα με ύφος.
    Δεν σου έκανα καμία επίθεση, ίσα ίσα που σου απάντησα ήρεμα και απλά σου υποσημείωσα κλείνοντας ότι κάτι ενόχλησε.

    Εάν όντως το είχες απορία θα μπορούσες να είχες κάνει την ίδια ( άκυρη βέβαια ) ερώτηση με διαφορετική διατύπωση.



    Όσο για το σχόλιο που έκανες είναι δεκτό. Ίσως να μην μπορέσω να αποφύγω κάποιον ειδικό.
    Σχετικά με το όρο που χρησιμοποιείς συνέχεια ( εννοώ την λέξη δικαιολογίες ) δεν κατάλαβα γιατί το αναφέρεις;
    Εξήγησα νομίζω πιο πάνω για πιο λόγο βρίσκομαι στην κατάσταση αυτή.
    Δεν μπορώ ξαφνικά να αγνοήσω φίλους, γνωστούς, καταστάσεις και να κάνω ότι μου καπνίσει.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Καλά, ούτε καν είχα όλη αυτή την ιστορία που φαντάστηκες στο μυαλό μου. Πιο πάνω σου είπαν πως και σε άλλους πέρασε από το μυαλό το ίδιο.

  9. #39
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    21
    Προς Renia

    αυτό που καταλάβατε ισχύει. Δεν καταλαβαίνω πότε ειπώθηκε κάτι διαφορετικό και σας μπέρδεψε.

    Ξεκίνησε με το περιστατικό της θυλακίτιδας που ανέφερα αρχικά. Βασιζόμενη σε αυτό επικαλούμε ότι νιώθω την ίδια ενόχληση με τότε και προληπτικά θέλω να προλάβω να μην συμβεί το ίδιο.
    Αυτό τό είχα πάθει στην ευαίσθητη περιοχή κάτω χαμηλά.


    Προς End_of_an_era

    Νομίζω ήταν ξεκάθαρο από την αρχή του thread τι είναι αυτό που με απασχολει. Οποιαδήποτε απορία μπορείτε να ρωτήσετε, όχι να μαντεύετε.


    Προς Panos19

    ανέφερα ότι δεν έχω πληρώσει σχεδόν ποτέ. Έχει τύχει να πληρώσω κιόλας. Δεν είναι όλες οι επισκέψεις ίδιες. Εξυπηρετεί κάπου να σας πω λεπτομέρειες;

    Όπως ανέφερε και αρχικά οι γιατροί έως τώρα κρατάνε τα προσχήματα. Συνήθως υπάρχει μια αμηχανία αλλά μέχρι εκεί.
    Δε πηγαίνω κλείνοντας ραντεβού. Επισκέπτομαι το ιατρείο λίγο πριν κλείσει και απλά ρωτάω εάν μπορεί να το δει στα γρήγορα.

    Το 80% όταν ρωτάω τι χρωστάω μου λένε τπτ, απλά να το παρακολουθήσω λίγες μέρες και άμα επιμένει ο πόνος να ξαναπάω.
    Από τους υπόλοιπους κάποιοι μου έχουν πει 20 € αλλά όταν λέω ότι δεν κρατάω μετρητά κάποιοι μου είπαν δεν πειράζει την επόμενη φορά.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Xrysa. View Post
    Προς Renia

    αυτό που καταλάβατε ισχύει. Δεν καταλαβαίνω πότε ειπώθηκε κάτι διαφορετικό και σας μπέρδεψε.

    Ξεκίνησε με το περιστατικό της θυλακίτιδας που ανέφερα αρχικά. Βασιζόμενη σε αυτό επικαλούμε ότι νιώθω την ίδια ενόχληση με τότε και προληπτικά θέλω να προλάβω να μην συμβεί το ίδιο.
    Αυτό τό είχα πάθει στην ευαίσθητη περιοχή κάτω χαμηλά.


    Προς End_of_an_era

    Νομίζω ήταν ξεκάθαρο από την αρχή του thread τι είναι αυτό που με απασχολει. Οποιαδήποτε απορία μπορείτε να ρωτήσετε, όχι να μαντεύετε.


    Προς Panos19

    ανέφερα ότι δεν έχω πληρώσει σχεδόν ποτέ. Έχει τύχει να πληρώσω κιόλας. Δεν είναι όλες οι επισκέψεις ίδιες. Εξυπηρετεί κάπου να σας πω λεπτομέρειες;

    Όπως ανέφερε και αρχικά οι γιατροί έως τώρα κρατάνε τα προσχήματα. Συνήθως υπάρχει μια αμηχανία αλλά μέχρι εκεί.
    Δε πηγαίνω κλείνοντας ραντεβού. Επισκέπτομαι το ιατρείο λίγο πριν κλείσει και απλά ρωτάω εάν μπορεί να το δει στα γρήγορα.

    Το 80% όταν ρωτάω τι χρωστάω μου λένε τπτ, απλά να το παρακολουθήσω λίγες μέρες και άμα επιμένει ο πόνος να ξαναπάω.
    Από τους υπόλοιπους κάποιοι μου έχουν πει 20 € αλλά όταν λέω ότι δεν κρατάω μετρητά κάποιοι μου είπαν δεν πειράζει την επόμενη φορά.


    στο λινκ που σου εστειλα δεν σου απαντησαν?
    οταν λες δεν ειναι ολες οι επισκεψεις ιδιες?εσενα αν ησουν γιατρος θα σου αρεσε να μην σε πληρωνουν?εστω να επιμεινεις να πληρωσεις που κρατησες πισω τον γιατρο απο το κλεισιμο,ανθρωπος ειναι και θελει να παει να ξεκουραστει

    και εσυ αμα εχεςι μετρητα πανω σου θα παθεις κατι?
    λογικο ειναι να κρατανε προσχηματα γιατροι ειναι

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    στο λινκ που σου εστειλα δεν σου απαντησαν?
    οταν λες δεν ειναι ολες οι επισκεψεις ιδιες?εσενα αν ησουν γιατρος θα σου αρεσε να μην σε πληρωνουν?εστω να επιμεινεις να πληρωσεις που κρατησες πισω τον γιατρο απο το κλεισιμο,ανθρωπος ειναι και θελει να παει να ξεκουραστει

    και εσυ αμα εχεςι μετρητα πανω σου θα παθεις κατι?
    λογικο ειναι να κρατανε προσχηματα γιατροι ειναι
    Χωρίς διάθεση να κατηγορήσω, συμφωνώ με τον Panos. Εδώ υπάρχει και μια άλλη διάσταση του θέματος. Με μια πρόφαση και χωρίς να υπάρχει ιατρικό θέμα, επείγον μάλιστα, κρατάς τον γιατρό παραπάνω στο ιατρείο και τις περισσότερες φορές δεν πληρώνεις για τις υπηρεσίες του και τον χρόνο του. Αυτό εμένα προσωπικά μου χτυπάει κάπως. Τέλος παντων, εγώ θα σου πρότεινα αυτό που ανέφερα και σε προηγούμενο σχόλιό μου, να επισκεφτείς κάποιον ψυχολόγο και να συζητήσεις αυτή την εμμονή.

  12. #42
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Renia View Post
    Χωρίς διάθεση να κατηγορήσω, συμφωνώ με τον Panos. Εδώ υπάρχει και μια άλλη διάσταση του θέματος. Με μια πρόφαση και χωρίς να υπάρχει ιατρικό θέμα, επείγον μάλιστα, κρατάς τον γιατρό παραπάνω στο ιατρείο και τις περισσότερες φορές δεν πληρώνεις για τις υπηρεσίες του και τον χρόνο του. Αυτό εμένα προσωπικά μου χτυπάει κάπως. Τέλος παντων, εγώ θα σου πρότεινα αυτό που ανέφερα και σε προηγούμενο σχόλιό μου, να επισκεφτείς κάποιον ψυχολόγο και να συζητήσεις αυτή την εμμονή.
    Για κάποιο λόγο ( ίσως να μην τα αποτυπώνω ξεκάθαρα ) δεν γίνεται κατανοητό οπότε θα το ξαναγράψω.

    Το 80% όταν ρωτάω τι χρωστάω μου λένε τπτ, απλά να το παρακολουθήσω λίγες μέρες και άμα επιμένει ο πόνος να ξαναπάω.
    Από τους υπόλοιπους κάποιοι μου έχουν πει 20 € αλλά όταν λέω ότι δεν κρατάω μετρητά κάποιοι μου είπαν δεν πειράζει την επόμενη φορά.


    Αυτό συνεπάγεται ότι για τους περισσότερους (80%) πρέπει με το ζόρι να τους δώσω χρήματα από την στιγμή που μου λένε όχι;;; Δεν καταλαβαίνω πως το εννοείτε πραγματικά.

    Εάν εννοείτε για το υπόλοιπο 20%, τότε εφόσον δεν επιθυμούν άλλο τρόπο πληρωμής γιατί ακριβώς ευθύνομαι σε κάτι.

    Δεν απαιτώ δωρεάν εξέταση. Δεν κρατάω κανέναν γιατρό με το ζόρι.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Συγγνώμη βρε παιδιά δηλαδή φταίει η κοπέλα που ο εκάστοτε ο γιατρός δεν θέλει να πληρωθεί με κάρτα γιατί θέλει να τα πάρει μαυρα;
    Του το προτείνει κ αρνείται, πρόβλημα του.

    @Xrysa.
    Θεωρώ ότι εφόσον αυτή η κατάσταση συνεχίζεται για τόσο καιρό αντιλαμβάνεσαι και συ πια ότι υπάρχει ένα είδος εθισμού. Λες ότι προσπάθησες να το σταματήσεις και δεν μπορείς. Άρα έχεις εθιστεί σε αυτό.

    Προσωπικά θεωρώ ότι βρήκες έναν έμμεσο τρόπο να μην σκυλοβαρεθέις με τον σύντροφο σου και τώρα σου έγινε εμμονή. Αλλά εγώ και όλοι εδώ, δεν είμαστε ειδικοί.

    Το καλύτερο είναι να απευθυνθείς σε ειδικό άμεσα ώστε να μπορέσεις να βρεις αυτό που σε οδηγεί εκεί.
    Όσο το αφήνεις, θα γίνεται όλο και πιο δύσκολο.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Xrysa. View Post
    Για κάποιο λόγο ( ίσως να μην τα αποτυπώνω ξεκάθαρα ) δεν γίνεται κατανοητό οπότε θα το ξαναγράψω.

    Το 80% όταν ρωτάω τι χρωστάω μου λένε τπτ, απλά να το παρακολουθήσω λίγες μέρες και άμα επιμένει ο πόνος να ξαναπάω.
    Από τους υπόλοιπους κάποιοι μου έχουν πει 20 € αλλά όταν λέω ότι δεν κρατάω μετρητά κάποιοι μου είπαν δεν πειράζει την επόμενη φορά.


    Αυτό συνεπάγεται ότι για τους περισσότερους (80%) πρέπει με το ζόρι να τους δώσω χρήματα από την στιγμή που μου λένε όχι;;; Δεν καταλαβαίνω πως το εννοείτε πραγματικά.

    Εάν εννοείτε για το υπόλοιπο 20%, τότε εφόσον δεν επιθυμούν άλλο τρόπο πληρωμής γιατί ακριβώς ευθύνομαι σε κάτι.

    Δεν απαιτώ δωρεάν εξέταση. Δεν κρατάω κανέναν γιατρό με το ζόρι.
    Χρυσα όλο αυτό που προσπαθείς μάταια να εξηγήσεις
    δεν έχει κανένα νόημα στο όλο σου θέμα .

    Άλλωστε ο προβληματισμός σου είναι απόλυτα ξεκάθαρος και δεν χωρά καμία άλλη άποψη ή κριτική για το πώς ένας άνθρωπος διαχειρίζεται είτε μια εμμονή του ή ένα φόβο του ή οτιδήποτε άλλο.

    Το αν ένας επαγγελματίας δεν σου παίρνει χρήματα είναι δικό του θέμα και ούτε εσύ είσαι υπεύθυνη για τον καθένα που μπορεί να έχει πάγια τακτική σε τέτοιου είδους αναγνωριστικές επισκέψεις να μην λαμβάνει χρήματα ...

    Θεώρησε τα όλα αυτά παράπλευρες απώλειες και μην παρεκλεινεις από τον ουσιαστικο λόγου αυτού του θέματος .
    Συχνά στην πορεία τέτοιων γεγονότων χάνουμε την πραγματική σημασία του προβλήματος και αυτό μας δυσκολεύει ακόμα πιο πολύ .

    Πως είσαι αυτές τις μέρες και μετά από τις συζητήσεις που κάναμε ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    εγώ και περισσότεροι εδώ έχουν καταλάβει ότι αποσκοπείς δωρεάν εξετάσεις
    επειδή είναι γιατρός και σέβεται τους πελάτες του δεν θα σε εδιωχνε κάνεις και να χάσει την φήμη του και άδεια του

    τώρα στο θέμα αν ο άντρας σου το αντιμετώπιζε πως θα αντιδρουσες?

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Εμμονη για hiv
    By Bill131 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 9
    Last Post: 14-06-2022, 02:09
  2. Εμμονη
    By Gtyos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 14-02-2020, 19:51
  3. Εμμονή
    By Εμμανουέλα1 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 27
    Last Post: 22-10-2012, 00:13
  4. Εμμονή
    By Nefel in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 14-02-2011, 02:28
  5. εμμονη
    By αλίκη! in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 17-11-2010, 17:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •