Πρόβλημα με εμμονή - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 92
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Καλά και άλλοι γιατροί μας έχουν πει δεν χρειάζεται κάτι να πληρώσουμε, αλλά όλο και κάτι αφήνουμε, ανάλογα με την περίσταση. Όταν πας με σκοπό να κάνεις θέατρο πως έχεις κάτι, τότε θα έπρεπε να φροντίζεις κι ο άλλος κάτι να εισπράξει. Εν προκειμένω λες ψέματα και στον σύντροφό σου και στους γιατρούς. Τρία χρόνια είναι πολλά για κάτι επαναλαμβανόμενο. Από ένα σημείο και μετά το βαριέσαι υπό φυσιολογικές συνθήκες το ίδιο. Από την στιγμή που αποζητάς να το κάνεις για να ξαναζεις το συναίσθημα που σου προκαλεί όλο αυτό, ξέρεις και τον λόγο.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Συγγνώμη βρε παιδιά δηλαδή φταίει η κοπέλα που ο εκάστοτε ο γιατρός δεν θέλει να πληρωθεί με κάρτα γιατί θέλει να τα πάρει μαυρα;
    Συγγνώμη, αλλά είναι σαν να έχω εγώ ένα θέμα αλκοολισμού και να πάω να αδειάζω όλες τις κάβες, εκμεταλλευόμενη την καλή διάθεση των ανθρώπων. Αν δεν υπήρχε η προμελέτη, θα συμφωνούσα πως έχει και ο γιατρός την ευθύνη από την μεριά του. Αλλά κι αυτός στο τέλος της βάρδιας καλείται να εξετάσει κάτι που εξαρχής δεν υπάρχει.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    "Το πιο ακραίο από μέρους τους ήταν ότι κάποιοι καθυστερούσαν ( με συζήτηση κυρίως ) την εξέταση ίσως γιατί τους άρεσε το "θέαμα"."
    Εγώ από την αρχή κράτησα αυτή την φράση, που αν βάλουμε τα δεδομένα που είπες στην συνέχεια, θεωρώ πως είναι η ρίζα για τον λόγο που σε οδηγεί σε όλο αυτό. Είναι αυταρέσκεια, ναρκισσισμός, επιβεβαίωση, να δείξεις σε αυτούς τι χάνουν από την ζωή τους (άσχετα αν δεν θα ήθελες να κάνεις κάτι μαζί τους).

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,397
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    εγώ και περισσότεροι εδώ έχουν καταλάβει ότι αποσκοπείς δωρεάν εξετάσεις
    επειδή είναι γιατρός και σέβεται τους πελάτες του δεν θα σε εδιωχνε κάνεις και να χάσει την φήμη του και άδεια του

    τώρα στο θέμα αν ο άντρας σου το αντιμετώπιζε πως θα αντιδρουσες?
    Πανό αντιλαμβάνεσαι ότι δεν είναι αυτό το θέμα της κοπέλας ?
    Γιατί επιμένεις σε κάτι το οποίο το έχει εξηγήσει ?

    Ακόμα και να αποσκοπεί σε αυτό είναι καθαρά θέμα διαχειρισμου μιας φοβίας - εμμονής και χωρίς την βοήθεια ειδικού προσπαθεί να το λύση μόνη της ..

    Το να κάνει και λάθος κινήσεις μέσα σε όλο αυτό το πλαίσιο είναι απόλυτα φυσιολογικό και όχι κατακριτέο εφόσον βρίσκεται σε ψυχολογική σύγχιση ...

    Δεν μπορεί ένας άνθρωπος που φτάνει στο σημείο να ζητά βοήθεια ή συμπαράσταση για ένα θέμα για ποιο δρόμο να ακολουθήσει ώστε να βρει την λύση να του επισημάνει ένας τρίτος ότι ο προηγούμενος δρόμος ήταν λάθος ..
    Φυσικά και αντιλαμβάνεται τι ήταν γιατί δεν λύθηκε το θέμα αλλά τουλάχιστον δεν διστάζει να ζητήσει όπου μπορεί βοήθεια .

    Αυτό κάνει και τίποτε παραπάνω και δεν χρειάζεται αυτή την κριτική .
    Μπορεί όλο αυτό να την κάνει να σταματήσει να μιλάει και εδώ μέσα ένας άνθρωπος που είναι πολύ δεκτικός στο να ακούσει και να προσπαθήσει να βρει λύση .
    Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες και αυτό φαίνεται και από τον τρόπο της και από όλα αυτά που εκφράζει γενικά .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Κοροιδευόμαστε τώρα; Προφανώς και δεν μπορεί να βρεθεί ουσιαστική λύση σε ένα forum, μόνο ειδικός αξιολογεί και βοηθάει. Εξάλλου ζήτησε αν έχει άλλος ανάλογη εμπειρία ή αν θεωρείται απιστία αυτό που κάνει.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    @marilou
    ναι το αντί λαμβάνονται αλλά η κοπέλα το επισημαίνει πως δεν έχει λεφτά για κάποιον ειδικό αλλά για να πηγαίνει στους γιατρούς έχει

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Συγγνώμη, αλλά είναι σαν να έχω εγώ ένα θέμα αλκοολισμού και να πάω να αδειάζω όλες τις κάβες, εκμεταλλευόμενη την καλή διάθεση των ανθρώπων. Αν δεν υπήρχε η προμελέτη, θα συμφωνούσα πως έχει και ο γιατρός την ευθύνη από την μεριά του. Αλλά κι αυτός στο τέλος της βάρδιας καλείται να εξετάσει κάτι που εξαρχής δεν υπάρχει.
    Αμα πας και κλεψεις τις κάβες θα φταις. Αμα ρωτήσεις τον ιδιοκτήτη τι χρωστας και του προτείνεις να τον πληρώσεις με κάρτα αλλά αυτος τα θέλει μετρητά και μαυρα και στα χαρίσει...ε προβλημα του, τι φταις εσυ?

    Και όπως και να χει...το θέμα της κοπέλας δεν είναι αυτό και αποπροσανατολίζεται η κουβέντα με άσχετα.
    Η κοπέλα δεν πηγαίνει να σπάσει πλάκα με τους γιατρους για να τους φάει χρήματα. Εχει εμμονή και δεν μπορεί να σταματήσει να το κάνει.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Κοροιδευόμαστε τώρα; Προφανώς και δεν μπορεί να βρεθεί ουσιαστική λύση σε ένα forum, μόνο ειδικός αξιολογεί και βοηθάει. Εξάλλου ζήτησε αν έχει άλλος ανάλογη εμπειρία ή αν θεωρείται απιστία αυτό που κάνει.
    Σ αυτό έχεις απόλυτο δίκιο.
    Κάνεις δεν είναι ειδικός εδώ , κι αν ήταν , δεν θ μπορούσε να βοηθήσει μέσω ενός φόρουμ.
    η κοπέλα πρεπει να απευθυνθει σε ειδικο.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Προσωπικά πιστεύω πως όταν υπάρχει μια διαταραχή στην σκέψη, όπως εμμονή, ψύχωση, ιδεοληψία κ.α., δεν είναι σωστό να το εκλογικεύουμε, είναι σαν να δίνουμε δικαιολογία για κάτι που βλάπτει τον άλλον.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,397
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Κοροιδευόμαστε τώρα; Προφανώς και δεν μπορεί να βρεθεί ουσιαστική λύση σε ένα forum, μόνο ειδικός αξιολογεί και βοηθάει. Εξάλλου ζήτησε αν έχει άλλος ανάλογη εμπειρία ή αν θεωρείται απιστία αυτό που κάνει.
    Δεν ζητάει λύση και ούτε κανένας μπορεί να τις δώσει άλλωστε το έχουμε αναφέρει στα πρώτα μηνύματα .
    Άλλο όμως βρίσκω λύση από ένα ειδικό και άλλο μοιράζομαι ένα θέμα που ντρέπομαι ή φοβάμαι να μιλήσω ακόμα σε δικούς μου ανθρώπους

    Εχει μεγάλη διαφορά όλο αυτό και το φόρουμ είναι γι αυτό τον λόγο .
    Μοιράζομαι και ψάχνω παρόμοιο περιστατικό να με βοηθήσει στο πώς να βρω και εγώ τον δρόμο μου ώστε να λυθεί .
    Αν έμπαινε και ζητούσε χρήματα τότε σίγουρα θα μιλούσαμε και για αυτό το θέμα .
    Δεν ζητάει όμως αυτό !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,397
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    @marilou
    ναι το αντί λαμβάνονται αλλά η κοπέλα το επισημαίνει πως δεν έχει λεφτά για κάποιον ειδικό αλλά για να πηγαίνει στους γιατρούς έχει
    Η κοπέλα το ανέφερε χάριν λόγου ωστε να φωτογραφίσει καλύτερα την δεδομένη κατάσταση .
    Μην μπερδεύουμε καταστάσεις ..

    Θυμάσαι τι συζητούσαμε και τι μου έλεγες για τα θέματα που ήθελες να ανοίξεις αλλά δεν ήθελες να δεχτείς όλη αυτή την αρνητική κριτική από κάποιους σύνηθες εδώ μέσα αυτής της τακτικής ?
    Μήπως καλό μου κάνεις αυτό το ίδιο αυτή την στιγμή εσύ με τον τρόπο που απαντάς ?

    Για έλα λιγάκι στην θέση της και δες και την δική σου τότε και πες μου έχει δίκιο η κοπέλα να αντιδρά έτσι σε αυτά τα σχόλια ή όχι ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Η κοπέλα το ανέφερε χάριν λόγου ωστε να φωτογραφίσει καλύτερα την δεδομένη κατάσταση .
    Μην μπερδεύουμε καταστάσεις ..

    Θυμάσαι τι συζητούσαμε και τι μου έλεγες για τα θέματα που ήθελες να ανοίξεις αλλά δεν ήθελες να δεχτείς όλη αυτή την αρνητική κριτική από κάποιους σύνηθες εδώ μέσα αυτής της τακτικής ?
    Μήπως καλό μου κάνεις αυτό το ίδιο αυτή την στιγμή εσύ με τον τρόπο που απαντάς ?

    Για έλα λιγάκι στην θέση της και δες και την δική σου τότε και πες μου έχει δίκιο η κοπέλα να αντιδρά έτσι σε αυτά τα σχόλια ή όχι ?

    λέγαμε πολλά τι να πρώτο θυμηθώ, δεν το σκεπτικα από την πλευρά της κοπέλας
    πάντως ήσουν από τα λίγα άτομα που με στήριξαν εδώ μέσα και μου φέρθηκαν καλά, αλλά δεν συγκρίνονται τα δικά μου με την κοπέλα


    πάντως από την αρχή έγραψα και ήθελα να την βοηθήσω της έδωσα και κάποιο site που είναι ειδικοί ώστε να γράψει

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,397
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    λέγαμε πολλά τι να πρώτο θυμηθώ, δεν το σκεπτικα από την πλευρά της κοπέλας
    πάντως ήσουν από τα λίγα άτομα που με στήριξαν εδώ μέσα και μου φέρθηκαν καλά, αλλά δεν συγκρίνονται τα δικά μου με την κοπέλα


    πάντως από την αρχή έγραψα και ήθελα να την βοηθήσω της έδωσα και κάποιο site που είναι ειδικοί ώστε να γράψει
    Άλλο σε ρώτησα και όχι αυτό που απαντάς ..
    Σε ρώτησα πώς αισθανοσουν εσύ όταν ειχες ανάγκη να μιλήσεις δημόσια για ένα προσβληματισμο σου, αλλά δεν ήθελες να έρθεις αντιμέτωπος με το τότε περιβάλλον και που είναι παρόμοιο με αυτό που τώρα έχετε δημιουργήσει στην κοπέλα σχετικά με το οικονομικό σκέλος ...

    Να σου πω εγώ που θυμάμαι παρά πολυ καλά τι λέω και σε ποιον τα λέω ?
    Ήθελες να αποχωρήσεις πανο γιατί πολύ απλά δεν λαμβανες συμπαράσταση στο θέμα σου ή κάποια οδηγία για το πώς θα κατευθυνθείς ως προς την διαχείριση αυτού ..

    Κοινώς ένα αφιλόξενο περιβάλλον νόμιζες ότι ήταν το φόρουμ και όχι άδικα βέβαια γιατί είχες φαει και εσύ πολύ άσχημη κριτική ..

    Τι λες ?
    Αξίζει μετά από αυτό που πέρασες να καλλιεργείς κάτι τέτοιο ?
    Μπορεί να το κάνεις άθελά σου αλλά όταν το επισημάνει η κοπέλα και συνεχίζεις στο ίδιο μοτίβο δεν το λες και ευγενικό βρε Πανο μου ..

    Από εσενα τουλάχιστον περίμενα άλλα μετά από αυτα που έχουμε πει εδώ μεσα σε ανθρώπους που απλά θέλουν να μοιραστούν και έχουν όλη την καλή. διάθεση και να ακούσουν και να σκεφτούν αυτά που τους λες μήπως βρουν τον τρόπο πως θα ξεκινήσουν να το διαχειρίζονται μέχρι να μπορέσουν να πάνε σε ένα ειδικό .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    @marilou
    δεν βλέπω καμία διαφορά στην συμπεριφορά πάντως μην σου πω στα δικά μου ήταν χειρότερα
    πάντως έχω κάνει κάποιες βελτιώσεις χωρίς να πάω σε ειδικό

    και εσύ είχες φάει πολλοί κριτική εκτός από εμένα με αποτέλεσμα να διαγράψεις τον προηγούμενο λογαριασμό

    μου αρέσει να λέω τα πράγματα με το όνομα τους πάντως
    εγω όσο μπορώ βοηθάω

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,397
    Καμία σχέση Πάνο με εμένα και δεν ήταν θέμα κριτικής ,ήταν πολύ πιο σοβαρό γι αυτό και λύθηκε αλλιώς ...

    Εγώ την κριτική πλέον από άσχετους την έχω γραμμένη να μην χρησημοποιησω άλλη λέξη .
    Το θέμα ειναι πως δεν είναι το ίδιο με ανθρώπους που αυτή την στιγμή περνάνε ζόρια ..
    Δεν έχουν ούτε την υπομονή ούτε την διαύγεια να δέχονται και τέτοια ..
    Ει άι ήδη πιεσμένοι δεν χρειάζονται σχόλια που να τους στεναχωρούν .
    Ενσυναίσθηση λέγεται αυτό ειδικά σε άτομα που δηλώνουν ανοιχτά ότι πιέζονται και το ξαναλέω δεν είναι εδώ για να ασκήσουν καμία είδους κριτική στους άλλους παρά μόνο να εισπράξουν συμπαράσταση ..

    Τελοσπαντων ,όλοι τα πράγματα με το όνομα τους τα λέμε αλλά ο τρόπος που τα λες πρέπει να διαφοροποιείται ανάλογα με το άτομο που σου ζητά συμπαράσταση και όχι κριτική ,αυτή είναι η διαφορά εδώ ..

    Απ' ότι κατάλαβα η Χρύσα μάλλον δεν θα συνεχίσει να μας πει πως είναι στην τελική με όλα αυτά και σίγουρα αν κάποια στιγμή το αντιμετωπίσει δεν θα είναι εδώ για να βοηθήσει μετέπειτα άτομα που μπορεί να την χρειαστούν ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. Εμμονη για hiv
    By Bill131 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 9
    Last Post: 14-06-2022, 01:09
  2. Εμμονη
    By Gtyos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 14-02-2020, 18:51
  3. Εμμονή
    By Εμμανουέλα1 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 27
    Last Post: 21-10-2012, 23:13
  4. Εμμονή
    By Nefel in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 14-02-2011, 01:28
  5. εμμονη
    By αλίκη! in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 17-11-2010, 16:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •