ΓΥΝΑΙΚΟΜΑΣΤΙΑ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 84
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by scouter View Post
    Βγαίνω για περίπατο χωρίς μπλούζα, βγαζω σε κοινή θέα δηλαδή το πρόβλημα. Ελπιζω
    σοβαρεψου. η γυναικομαστια δεν ειναι προβλημα.
    ειναι καθαρα κατι που εχει να κανει με την αισθητικη και ως εκει. εσενα σε ενοχλει, καποιους αλλους οχι καποιοι μπορει να μην ξερουν καν οτι εχουν κτλ

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @scouter γιατί δεν κανεις απλα μια συζητηση με εναν πλαστικο χειρουργο; Και βλεπεις αν προχωρας
    Επίσης η γυναικομαστία είναι παράγοντας κινδύνου για παθήσεις του μαστου. Μπορείς να συμβουλευτείς και ενδοκρινολόγο.

  3. #18
    Ευχαριστώ παιδιά! Στριφογυρίζουν πολλά στο μυαλό μου γύρω από αυτό το ζήτημα. Η εμμονή μου είναι πως σήμερα όλοι σχεδόν ψάχνουν πελάτες. Για ένα γιατρό η δική μου υπόθεση μπορεί να φανεί ξεπετα. Να πάρει τα χρήματα αδιαφορώντας για το τι μπορεί να μου συμβεί στο μέλλον. Δεν γίνεται κάποιος πλαστικός από αυταπάρνηση η διάθεση για ανθρωπιστική προσφορά. Όσο για τον ενδοκρινολόγο, όντως έχει βάση η άποψη του.Το σκέπτομαι..... Στη φάση όμως που βρίσκομαι το ψυχολογικό κομμάτι είναι το βαρύ τίμημα. Πείτε με ανόητο, εγωιστή, γραφικό, δεκτά όλα. Αν όμως υπάρχει μια μικρή έστω περίπτωση να αποδεχθώ πραγματικά αυτή την κατάσταση και να λειτουργώ δίχως το άγχος της μειονεξιας, θα είναι επίτευγμα. Οι φωνές μάλιστα αρκετών φίλων εδώ μέσα που κινούνται σ αυτό το μήκος κύματος, έχουν πολύ θετική ανταπόκριση στην ψυχολογία μου. Σας ευχαριστώ δε όλους ανεξαιρέτως για τις κάθε ειδους απόψεις σας και την ασχολία σας με το θέμα μου. Είναι πολύ καιριο να μην βιώνεις μόνος το πρόβλημα σου και να μην παραδίνεσαι στην απόγνωση και την απελπισία.Καλο μας μήνα.

  4. #19
    ...............

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    σοβαρεψου. η γυναικομαστια δεν ειναι προβλημα.
    ειναι καθαρα κατι που εχει να κανει με την αισθητικη και ως εκει. εσενα σε ενοχλει, καποιους αλλους οχι καποιοι μπορει να μην ξερουν καν οτι εχουν κτλ
    ναι, αλλα δικο του ειναι το σωμα και λεει οτι τον ενοχλει!
    τι δεν καταλαβαινεις;;

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ναι, αλλα δικο του ειναι το σωμα και λεει οτι τον ενοχλει!
    τι δεν καταλαβαινεις;;
    λεει οτι τον ενοχλει αλλα ουτε παει να κανει αισθητικη επεμβαση που ειναι απλη

  7. #22
    Καλησπέρα παιδιά! Απλά, φαίνονται στην αρχή πολλά πράγματα. Υπάρχουν δύο σοβαρά θέματα. Το πρώτο είναι πως δεν μου πάει να επέμβω στη φύση μου για κάτι που δεν χρήζει επείγουσας αντιμετώπισης και, δίχως να εχω εξαντλήσει προηγουμένως κάθε φυσικό τρόπο αντιμετώπισης του. ( Τελευταία άκουσα πως αν ρίξεις το δείκτη λίπους σώματος κάτω από 12-13%, ο οργανισμός καίει και από εκεί το πλεοναζον λίπος!!) Το δεύτερο είναι πως αν πέσω σε κανένα ασυνείδητο για την επέμβαση, έμπλεξα για το υπόλοιπο της ζωής μου. Καλό βράδυ και σας ευχαριστώ πολύ για το μοίρασμα!!!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @scouter η διαγνωσμένη γυναικομαστία, ιδίως επί ορμονικού υποβάθρου, πέραν του αισθητικού έχει σοβαρές πιθανότητες ανάπτυξης καρκίνου του μαστού σε άντρα. Επείγον δεν είναι, αλλά μπορεί να γίνει μοιραίο.

  9. #24
    Έχω κι εγώ ακούσει κάτι σχετικό με αυτό που λες Noctis. Ατυχως, έχω μάθει στη ζωή μου, τις πιθανες δυσάρεστες καταστάσεις να τις απωθω εξορκιζοντας τες, κάτι βέβαια που αποτελεί δεισιδαιμονια και όπως είναι γνωστό, "συνήθεια, δεύτερή μας φύση". Εκεί ακριβώς είναι άλλωστε που "σκαλωνω" και ακινητοποιουμαι παραμένοντας αδρανής και αναποφάσιστος. Από την άλλη πλευρά, βιώνω κάθε φορά να τσαλακωνομαι ως άτομο καθώς βλέπω τα βλέμματα των αλλων να επικεντρώνονται στο συγκεκριμένο σημείο η να νιώθω την ειρωνεία καποιων. Εκεί ακριβώς τα βάζω με εμένα επειδη δεν βρίσκω την αυτοπεποιθηση να το ξεπερνώ. Επειδή δεν έχω τα αποθέματα της παιδείας και της λογικής να το αποδεχτώ. Επειδη δεν έχω το σθένος και την αποφασιστικότητα να το παλέψω με δίαιτα και γυμναστική. Και αυτά με συνθλίβουν, με κάνουν να νιώθω απέραντη μειονεξια που αναγκάζομαι να κλείνομαι στον εαυτό μου σε βαθμό που να μην έχω κοινωνική ζωή επειδή ντρέπομαι για κάτι που δεν έχω κάνει αλλά παρόλα αυτα το υφισταμαι και , το χειρότερο, Μ έχει κάνει να χάνω την αίσθηση του μέτρου και της σοβαρότητας απέναντι στα υπόλοιπα προβλήματα της ζωης. Καλημέρα και καλό κουράγιο σε όλους μας.
    Last edited by scouter; 08-09-2021 at 07:10.

  10. #25
    ..................

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @scouter η διαγνωσμένη γυναικομαστία, ιδίως επί ορμονικού υποβάθρου, πέραν του αισθητικού έχει σοβαρές πιθανότητες ανάπτυξης καρκίνου του μαστού σε άντρα. Επείγον δεν είναι, αλλά μπορεί να γίνει μοιραίο.
    Τις ιδιες πιθανοτητες εχει και ενας αντρα που δεν εμφανιζει γυναικομαστια να νοσησει με καρκινο του μαστου και μαλιστα σε ολο αυτο συμβαλει μια πολυ συγκεκριμενη ορμονη και οχι κατ εξαιρεση μονο η συγκεκριμενη περίπτωση ..
    Αυτο τουλαχιστον ειναι διαπιστωμένο απο τον δικο μου γιατρο ο οποιος ειναι μαστολογος ογκολογος και μου εχει αναπτυξει πολλες ιατρικες αλλα και προσωπικες του θεωρίες πανω σε αυτο !

    Περαν τουτου ομως να ξερεις οτι ενας ανθρωπος που παλευει με κατι τετοιο ,αποψεις σαν αυτες δεν βοηθουν καθολου στο να ηρεμήσει και να σκεφτεί με σύνεση τι πρεπει να κανει ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #27
    Αγαπητή marilou, σ ένα αγώνα νομίζω πως κατάλαβα ότι πρεπει να βλέπουμε τους γύρω μας ως συνοδοιπόρους που ο καθένας παρατηρει το θέμα μέσα από τις δικές του προσλαμβανουσες. Στο πνεύμα αυτό λοιπόν, θα ήθελα να εξαρω την γεμάτη από συγκινητικό ενδιαφερον διαθεση σου αλλά και των υπολοίπων φίλων μας, με ένα απόσπασμα του Γ. Σεφέρη: "Όπως δεν μπορείς να καταλάβεις το ψάρι, αν δεν είσαι ψάρι ή το πουλί, αν δεν είσαι πουλί, έτσι δεν μπορείς να καταλάβεις το μοναχό άνθρωπο, αν δεν είσαι μοναχός." Καλή συνέχεια σε όλους.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Marilou, δεν ξέρω τι λέει ο γιατρός σου, ξέρω το πόρισμα του εθνικού ινστιτούτου υγείας των ΗΠΑ για τη γυναικομαστία
    https://www.cancer.gov/news-events/p...lepoolingstudy

    για προσωπικές θεωρίες δεν ξέρω, οδηγίες για πρόληψη και θεραπεία παίρνουμε από τεκμηριωμένες μελέτες

    Το ξέρω ότι δεν είναι εύκολο αυτό που είπα, εφόσον το ήξερα όμως ένιωσα την υποχρέωση να το πω. Ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει, αλλά η γνώση μας δίνει το δικαίωμα της επιλογής.

  14. #29
    Θεωρω ότι έχουμε ηδη γίνει μια παρέα που μοιραζόμαστε τις αγωνιες και την ελπίδα να δώσουμε στο συνάνθρωπο ότι καλύτερο έχουμε. Αγαπητοί φίλοι τίποτε δεν πηγαίνει χαμένο, τίποτε δεν γράφεται τυχαία χωρίς κάποιον αποδεκτη. Η κοινοποίηση ενός προβληματος επιφέρει εκπληκτικές αλλαγές στη συνειδητοτητα όχι μονο εκεινου που το εκθέτει και δημιουργεί νέα δεδομενα από τη σύνθεση αποψεων των συνομιλητών του αλλά και ένα αριθμό αλλων που συμπτωματικά μπορεί να ταυτιστουν.
    Έστω κι αν δεν τύχει να γνωριστούμε από κοντά, θα νιώθω την χαρά της ειλικρινούς επικοινωνίας και του ανεπιτήδευτου ενδιαφέροντος σας. Με την ελπίδα ότι θα μπορέσω να φανώ κι εγώ χρήσιμος σε κάποια "ρωγμη" του χρόνου. Καλό ξημέρωμα.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @Marilou, δεν ξέρω τι λέει ο γιατρός σου, ξέρω το πόρισμα του εθνικού ινστιτούτου υγείας των ΗΠΑ για τη γυναικομαστία
    https://www.cancer.gov/news-events/p...lepoolingstudy

    για προσωπικές θεωρίες δεν ξέρω, οδηγίες για πρόληψη και θεραπεία παίρνουμε από τεκμηριωμένες μελέτες

    Το ξέρω ότι δεν είναι εύκολο αυτό που είπα, εφόσον το ήξερα όμως ένιωσα την υποχρέωση να το πω. Ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει, αλλά η γνώση μας δίνει το δικαίωμα της επιλογής.
    Η σωστη και αντικειμενικη γνωση ερχεται μονο μεσα απο την μαθηση αλλα και την εμπειρια ,θα ελεγα περισσοτερο απο αυτην!
    Πολυ σημαντικο κομματι βεβαια ειναι η μπειρια των ανθρωπων που εμπιστευομαστε σε θεματα υγειας γιατι ο καθενας μπορει πλεον να τελειωσει μια οποιαδηποτε σχολη ειδικα στο εξωτερικο και να το παιζει γιατρος,αλλωστε εφοσον εισαι υποψηφιος αυτου του κλαδου ξερεις πολυ καλα τι κυκλοφορει ..
    Μην ξεχναμε τις περιπτωσεις ¨γιατρων ¨που χειρουργουσαν ακομα και δεν ειχαν περασει ποτε εξω απο το πανεπιστημιο ..

    Οποτε επετρεψε μου να δινω βαση στους γιατρους που γνωριζω τι ειναι και που φυσικα θα επερε να ειναι μεντορες σου και οχι να τους αμφισβητείς .
    Αλλωστε διπλα σε αυτους θα γινεται πραγματικοι γιατροι και οχι μονο με την γνωση των βιβλιων ή καποιον επιστημονικων άρθρων ..
    Οπως επισης ειναι και λέκτορες πανεπηστημιων και σιγουρα θα τους εχεις συναντηση ...

    Για το θεμα του καρκινου του μαστου μπορω να συζηταω ωρες μιας που η δικη μου ενημερωση και η γνωση πλεον ειναι έμπρακτη ..
    Βλεπεις ειμαι μεσα σε αυτο και το παρακολουθω με εξαμηνο ελενχο οποτε και η παραμικρη λεπτομερια σε οτι αφορα και την προληψη αλλα και τι μπορει να αντιμετωπίσω μου εχει γινει γνωστη απο τους καλυτερους ογκολογους που εχουμε αυτη την στιγμη στην Ελλαδα και που σιγουρα ειναι και η αφορμη να γραψω το αρχικο μου μηνυμα .

    Εγω παλι λεω δικαίωμα εχουμε ΟΛΟΙ (και οχι μονο οσοι εχουν ενα βιβλιο και απλα διαβαζουν ακομα μια μελετη )που βρισκομαστε μεσα σε αυτο αφου θελοντας και μη γινομαστε και εμεις γιατροι του ευατου μας με ολα αυτα που περναμε και που το βλεπουμε εμπρακτα στο ιδιο μας το σωμα ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Risperdal και γυναικομαστια..
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 27-07-2020, 21:26
  2. Replies: 0
    Last Post: 31-08-2008, 23:20

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •