ΓΥΝΑΙΚΟΜΑΣΤΙΑ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 84
  1. #31
    Noctis, marilou, remedy, nikos2, renia σας προσκαλώ στην ομάδα που μόλις ξεκινήσαμε με άλλα τέσσερα μέλη!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by scouter View Post
    Noctis, marilou, remedy, nikos2, renia σας προσκαλώ στην ομάδα που μόλις ξεκινήσαμε με άλλα τέσσερα μέλη!
    Ποια ομάδα και που ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #33
    Ξεκινάμε μια ομάδα αυτογνωσίας ηλεκτρονικά μέσω viber και την επόμενη εβδομάδα προγραμματίζεται on line συνάντηση όλων των μελών.
    Θα χαιρόμαστε όλοι πιστεύω εάν συμμετέχετε και έως ότου ξεκινήσουμε οργανωμένα, η ομάδα θα είναι ανοικτή. Δεν υπάρχει καμμία δεσμευση ή υποχρέωση ή οικονομική συνεισφορά για την συμμετοχη πέραν του αυτονόητου αλληλοσεβασμού μεταξύ των μελών.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by scouter View Post
    Ξεκινάμε μια ομάδα αυτογνωσίας ηλεκτρονικά μέσω viber και την επόμενη εβδομάδα προγραμματίζεται on line συνάντηση όλων των μελών.
    Θα χαιρόμαστε όλοι πιστεύω εάν συμμετέχετε και έως ότου ξεκινήσουμε οργανωμένα, η ομάδα θα είναι ανοικτή. Δεν υπάρχει καμμία δεσμευση ή υποχρέωση ή οικονομική συνεισφορά για την συμμετοχη πέραν του αυτονόητου αλληλοσεβασμού μεταξύ των μελών.
    Ενδιαφέρων αλλα δεδομενου οτι μιλας για viber και για ομαδα αυτογνωσιας αντιλαμβανεσαι οτι προσωπικα στοιχεια θα γινουν γνωστα .
    Οποτε δεν νομιζεις οτι πρεπει να εκθέσεις καπου ποια ατομα θα ηγούνται της ομαδα αυτη και ισως περισσοτερα στοιχεια ωστε αυτοι που θα λαβουν μερος να ειναι σιγουροι οτι τα προσωπικα τους στοιχεια δεν θα διαρρεύσουν ?

    Πολυ ευχαρίστως να συμμετειχα σε μια επαγγελματικη επωνυμη ενεργεια αλλα δυστηχως ηδη συμμετεχω με την σχολη που παρακολουθω γι αυτο επισημάνω την σημαισα που εχει η δημιουργία μιας τετοιας δωρεαν ομαδας ωστε να μπορεσει να γινει και ουσιατικη δουλιτσα στα ατομα που δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτηα να το κανουν .

    Οπως και να εχει καλη επιτυχια σας ευχομαι και μακαρι να εχετε εναν αξιολογο "ηγετη" να σας κατευθυνει και να σας συντονίζει !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #35
    Marilou Ευχαριστώ για την απαντησή σου. Πιστεύω, χωρίς να μπορώ να το αποκλεισω, πως δεν θα συμβεί κάτι τέτοιο γιατί δεν υπάρχει ανάλογο κινητρο. Προς το παρόν εγώ είμαι διαχειριστής και η επικοινωνία γίνεται με τα ονόματα μας δίχως να κοινοποιουνται επιπλέον στοιχεια και χωρις να μπαίνουμε σε πεδία ειδικών (γιατρών, ψυχολόγων κλπ). Επιδίωξη μας είναι η κοινή αντιμετώπιση των δυσκολιων μας, η ανταλλαγή αποψεων σε θέματα καθημερινότητας και η εξέλιξη μας σε ζητήματα αυτογνωσίας με βάση την οργανωμένη μελέτη και επεξεργασία συγγραμάτων φιλοσοφικού η μυθολογικου κυριως ενδιαφέροντος αλλά και πολιτιστικών πρωτοβουλιών.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by scouter View Post
    Ευχαριστώ για την απαντησή σου. Πιστεύω,χωρίς να μπορώ να το αποκλεισω, πως δεν θα συμβεί κάτι τέτοιο. Προς το παρόν εγώ είμαι διαχειριστής και η επικοινωνία γίνεται με τα ονόματα μας δίχως να κοινοποιουνται επιπλέον στοιχεια και χωρις να μπαίνουμε σε πεδία ειδικών (γιατρών, ψυχολόγων κλπ). Επιδίωξη μας είναι η κοινή αντιμετώπιση των δυσκολιων μας, η ανταλλαγή αποψεων σε θέματα καθημερινότητας και η εξέλιξη μας σε ζητήματα αυτογνωσίας με βάση οργανωμένη μελέτη και επεξεργασία συγγράματων φιλοσοφικού η μυθολογικου κυριως ενδιαφέροντος αλλά και πολιτιστικών πρωτοβουλιών.
    Να υποθεσω εισαι επαγγελματιας και εχεις την απαιτουμενη γνωση ωστε να διαχειριστεις και μια τετοια ομαδα ?
    Δεν ειναι ευκολη η συν ύπαρξη ανθρωπων που αντιμετωπιζουν ψυχολογικα θεματα ,ειτε θελουν να τα λυσουν ή ακομα αν μπορουν να τα λυσουν χωρις ειδικο ,αλλωστε μια βολτα στο φορουμ θα δεις τι μπορει να δημιουργηθει επειδη ενα μελος πολυ απλα δεν συμφωνει με μια αποψη αλλα το βεβαρημένο ψυχολογικό του ιστορικο δεν του επιτρεπει ακομα να εχει μια πιο καθαρη αποψη .

    Νομζω αντιλαμβανεσαι οτι εισαι σε ψυχολογικο φορουμ ΚΑΙ ΟΛΑ τα μελη αντιμετωπιζουν διαφορα θεματα .
    Κατα ποσο λοιπον μπορεις εσυ να διαχειριστής ολο αυτο ωστε ενα μελος να μην αντιδραση διαφορετικα και αρχίζει τις δημοσιες " αποκαλύψεις " ή προσβολες για ενα αλλο μελος γιατι πολυ απλα δεν συμφωνει μαζι του ?

    Σου αναφερω κατι πολυ απλο γιατι υπαρχουν και αλλες πιο νοσηρες καταστασεις που μπορει να σκασουν μεσα σε μια τετοια ομαδα και νομιζω πρεπει να το σκεφτεις πολυ σοβαρα ολο αυτο πριν το κανεις πραξη !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #37
    Πραγματικά εντυπωσιάζομαι απο το περιεχόμενο των σκέψεων σου αλλά και την προσήλωση σου για συμπαράσταση προς τους συνανθρώπους μας.
    Δεν είμαι ειδικός και δεν έχω επαγγελματική σχέση με το αντικείμενο, αυτό όμως πρέπει άραγε να είναι το βασικό κριτήριο σε μια προσπάθεια να βελτιώσω τη σχέση με τον εαυτό μου και τους γύρω μου; Δεν μπορώ να σύνθεσω την γνώση με την εμπειρία, την κρίση με τον ορθολογισμό ώστε να έχω συνοδοιπόρους με στόχο την κοινή πρόοδο; Διαφωνίες, αντιθέσεις, προβληματισμοί σίγουρα θα υπάρξουν και κατά τη γνώμη μου είναι και ζητούμενο αυτό μιας και κάθε φορά που θα συμβαίνουν ουσιαστικά θα φανερώνουν άλυτα προηγούμενα δικά μας θέματα στα οποία όμως θα υπάρχει συλλογική προσέγγιση πλέον για την αντιμετώπιση τους. Έχουμε ξεκινήσει με απαραίτητη προϋπόθεση τον αλληλοσεβασμό που είναι το θεμέλιο στη λειτουργία μιας κοινής προσπάθειας. Έχω την πεποίθηση,
    απαλλαγμένη θα ήθελα πιστεύω από ενθουσιασμο, έπαρση ή αλαζονεία, ότι αναζητώντας το μονοπάτι της γνωσης και της επιστροφής στο πνεύμα με τις δικές μας προσπάθειες, μπορούμε να καταφέρουμε αρκετα παρότι πολλοι ίσως αδυνατουν να δεχθούν πως χρειαζόμαστε τόσο λίγα για να προχωρήσουμε.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by scouter View Post
    Πραγματικά εντυπωσιάζομαι απο το περιεχόμενο των σκέψεων σου αλλά και την προσήλωση σου για συμπαράσταση προς τους συνανθρώπους σου. Δεν είμαι ειδικός και δεν έχω επαγγελματική σχέση με το αντικείμενο, αυτό όμως πρέπει άραγε να είναι το βασικό κριτήριο σε μια προσπάθεια να βελτιώσω τη σχέση με τον εαυτό μου και τους γύρω μου; Δεν μπορώ να σύνθεσω την γνώση με την εμπειρία, την κρίση με τον ορθολογισμό ώστε να έχω συνοδοιπόρους με στόχο την κοινή πρόοδο; Διαφωνίες, αντιθέσεις, προβληματισμοί σίγουρα θα υπάρξουν και κατά τη γνώμη μου είναι και ζητούμενο αυτό μιας και κάθε φορά που θα συμβαίνουν ουσιαστικά θα φανερώνουν άλυτα προηγούμενα δικά μας θέματα στα οποία όμως θα υπάρχει συλλογική προσέγγιση πλέον για την αντιμετώπιση τους. Έχουμε ξεκινήσει με απαραίτητη προϋπόθεση τον αλληλοσεβασμό που είναι το θεμέλιο στη λειτουργία μιας κοινής προσπάθειας. Έχω την πεποίθηση,
    απαλλαγμένη από ενθουσιασμο, έπαρση ή αλαζονεία, ότι αναζητώντας το μονοπάτι της γνωσης και της επιστροφής στο πνεύμα με τις δικές μας προσπάθειες, μπορούμε να καταφέρουμε αρκετα παρότι πολλοι ίσως αδυνατουν να δεχθούν πως χρειαζόμαστε τόσο λίγα για να προχωρήσουμε.
    Αγαπητε μου το περιεχομενο των σκεψεων μου ερχεται μετα απο πληρης αντιληψης ολου αυτου που πας να κανεις και δεδομενου οτι ανηκω σε μια τετοια ομαδα και βλεπω την λεπτη και πολυ ιδιατερη περιπτωση χειρισμου που υπαρχει απο τον ηγετη αυτης και που φυσικα ειναι ενας πολυ καταξιωμενος επαγγελματιας στον τομεα του .

    Αντιλαμβανομαι πως ο καθενας μπορει να εχει ολη την καλη διαθεση να ξεκινησει κατι τετοιο και εγω ειμαι μαζι του ,αλλα το θεωρω πλεον υποχρεωση μου να θεσω ερωτηματα που ειναι πολυ βασικα εφοσον μιλαμε για ατομα που οι ψυχικες τους ισσοροποιες κρεμονται καμια φορα και απο μια πολυ λεπτη κλωστουλα και δεν υπαρχει το εδαφος να καλλιεργηθει ολο αυτο που θεωρεις οτι μπορεις να το φερεις εις περας .

    Τουλαχιστον στην αρχη σκεψου μια ομαδα τελειως διαφορετικων ατομων μεταξυ τους ,με διαφορετικες αντιληψεις ,πιστευω και σταση ζωης να μπορεσουν να συν υπαρξουν και το κυριοτερο να ακουσουν και να σεβαστουν το κατι διαφορετικο .
    Για εμενα που πραγματικα το ζω δεν το λες και πολυ ευκολο οσο καλη θεληση και να εχεις .
    Αλλωστε τετοιες ομαδες ετσι και καταφερουν και δεσουν δυσκολα εντάσσονται καινουργια μελη μεσα σε αυτες οποτε αντιλαμβανεσαι τι δουλεια εχει γινει απο τον αρχηγο της ομαδας για να μπορεσει να την φτασει σε αυτο το σημειο ..

    Πραγματικα αν το καταφερειις χωρις επαγγελματικη βοηθεια θα σου βγαλω το καπελο και δεν το λεω χωρις καμια δοση υπερβολεις .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #39
    Marilou. Θεωρώ πολύτιμη τη συνεισφορά σου και θα την έχουμε ως πυξίδα στην προσπάθεια που ξεκινάμε. Ναι, θα φροντίσω να σε ενημερώνω αν αυτό δεν αποτελεί βάρος για εσένα. Ακόμη ένα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ από καρδιάς!

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by scouter View Post
    Marilou. Θεωρώ πολύτιμη τη συνεισφορά σου και θα την έχουμε ως πυξίδα στην προσπάθεια που ξεκινάμε. Ναι, θα φροντίσω να σε ενημερώνω αν αυτό δεν αποτελεί βάρος για εσένα. Ακόμη ένα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ από καρδιάς!
    Οχι δεν καταλαβες ,θελω παρα πολυ να με ενημερωνεις με την εξελιξη της ομαδας σου !Μακαρι να μπορουσα να ημουν σαν απλως θεατης σε ολο αυτο !
    Με ενδιαφερει παρα πολυ ολο αυτο και σιγουρα θα συνεκτιμηθεί και σε μια εργασια που εχω να παραδωσω και αφορα ολο αυτο το κομματι .

    Καλη επιτυχια και παλι και το κυριοτερο καλη ηρεμια και υπομονη θα το χρειαστεις
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #41
    Είμαι πολύ χαρούμενος διότι μόλις βρήκα κάτι για το θέμα που αναπτέρωσε τις ελπίδες μου! Το μοιράζομαι μαζί σας:

    "Το σώμα είναι το ενδυμα που έχουμε φορεσει, δεν είναι ο αληθινός μας εαυτος. Όσο μεγαλύτερη είναι η ταύτιση με το σωμα, τόσο μεγαλύτερα είναι και τα δεινα μας."

    Σατυα Σαι Μπαμπα

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Το σώμα είναι οι διαδοχικές διαιρέσεις του ζυγωτού, του διπλοειδούς κυττάρου που προήλθε από ένα σπερματοζωάριο και ένα ωάριο. Ωραία όλα αυτά που λες, αλλά εκτός και αν είσαι απόλυτα σίγουρος ότι κάτι σε περιμένει μετά θάνατον, καλύτερα να ταυτίζεσαι με το σώμα σου και να το αγαπάς.

    και αν το θες πιο λογοτεχνικά,
    το σώμα είναι ο ναός της ψυχής,
    ποιος θέλει έναν κατεστραμένο ναό για τον θεό του;

  13. #43
    Υπέροχο Noctis! Ευτυχώς που υπάρχουν άνθρωποι που ασχολούνται με την ύλη πιο ουσιαστικά από τους άλλους οπότε κάποιοι που παρασύρονται από πνευματικές εξάρσεις μπορούν να είναι σίγουροι ότι δεν κινδυνεύουν εάν απογοητευτουμε από αυτές.Οσο για την περί του αντιθέτου λογοτεχνική θεώρηση, "έτσι είναι εάν έτσι νομίζετε."

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @scouter εγώ απλά νιώθω ότι πρέπει να στα πω για αυτο επιμένω
    γιατι ναι η γυναικομαστία είναι ένα αισθητικό θέμα που μπορεί να μη σε νοιάζει. Βέβαια μπλέκεται και λίγο το θεμα ότι αποκτάς ένα δευτερογενές χαρακτηριστικό του αντίθετου φύλου που και αυτό μπορεί να μη σε νοιάζει. Αλλά αποτελεί σημαντικό παράγοντα κινδύνου για καρκίνο του μαστού που πρέπει να σε νοιάζει και που αν το αντιμετωπίσεις τώρα θα γλιτώσεις πολλά, μπορεί και τη ζωή σου.

    όσο για το σώμα, που υποτιμάς σε βάρος του πνεύματος,
    αυτό σου δίνει μάτια για να δεις, αυτιά για να ακούσεις, φωνή για να μιλήσεις

  15. #45
    Noctis. Αγαπητέ φίλε, είναι ασύμβατο κάποιες φορές να προσπαθούμε να ερμηνευουμε με όρους φυσικής έννοιες φιλοσοφικες. Τουλάχιστο για όσους
    πιστεύουν πως αυτες τους πηγαίνουν ένα βήμα μπροστα από τις μέχρις ενός σημειου δυνατοτητες της εμπειρίας, της παρατήρησης του πειράματος και των μαθηματικών.

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Risperdal και γυναικομαστια..
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 27-07-2020, 21:26
  2. Replies: 0
    Last Post: 31-08-2008, 23:20

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •