ΓΥΝΑΙΚΟΜΑΣΤΙΑ - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 46 to 60 of 84
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Δε στο παω φιλοσοφικά, σου λέω ότι μπορεί να προλάβεις έναν καρκίνο. αυτο.

  2. #47
    Noctis. ΟK φίλτατε. Επειδη στη ζωή δεν καταληγουν όλες μας οι αποφάσεις να παιρνονται με κυριο πάντα κριτήριο τα στατιστικά δεδομενα, εύχομαι να εύχεσαι από καρδιάς να μην επαληθευτεις. Αν όμως συμβεί το απευκταιο, μην νιώσεις ικανοποίηση γιατί θριάμβευσε η εκδοχή σου. Πιστεύω πως αξίζει κανείς να διαθέτει τα ελάχιστα ψυχικα απόθεματα για αυτό ως πράξη αυτοσεβασμού.
    Last edited by scouter; 13-09-2021 at 02:09.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς, αυτό που θα ηθελα να καταλάβεις ειναι οτι εχεις εναν σημαντικο παραγοντα κινδυνου για τη νοσο αλλα και την τυχη να εχεις τη δυνατοητα να το διορώσεις. γιατι να το αφησεις στην τυχη του;

  4. #49
    Ευχαριστώ για τον γόνιμο διάλογο ας βάλουμε τα ακουστικά όμως στη βάση τους. Καλό ξημέρωμα φίλε μου.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by scouter View Post
    Είμαι πολύ χαρούμενος διότι μόλις βρήκα κάτι για το θέμα που αναπτέρωσε τις ελπίδες μου! Το μοιράζομαι μαζί σας:

    "Το σώμα είναι το ενδυμα που έχουμε φορεσει, δεν είναι ο αληθινός μας εαυτος. Όσο μεγαλύτερη είναι η ταύτιση με το σωμα, τόσο μεγαλύτερα είναι και τα δεινα μας."

    Σατυα Σαι Μπαμπα
    Είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις αυτή την στιγμή για την περίπτωσή σου !
    Μόνο αν αγαπήσουμε το σώμα μας ,όπως και να είναι θα μπορέσει να μην επηρεάζει η εξωτερική μας εμφάνιση την ήδη όμορφη εσωτερική .

    Τι σημασία έχει μια βιτρίνα αν το εσωτερικό της είναι κενό και γεμάτο φόβο ?
    Μόνο αν μπορούμε και εκπέμπουμε αυτο που έχουμε μέσα μας το οποιοδήποτε σώμα ,η οποιαδήποτε εμφάνιση μας γίνεται η ομορφότερη βιτρίνα και για εμάς αλλά και για τους ανθρώπους που θα είναι δίπλα μας και θα νιώθουν περήφανοι για τον άνθρωπο που έχουν δίπλα του !

    Ταυτιζόμαστε μόνο με αυτό που κουβαλάμε μέσα μας και οραματιζόμαστε ότι είναι το ίδιο όμορφο.με την εξωτερική μας βιτρίνα ,οποία είναι αυτή !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #51
    marilou, Καλημέρα. Στη ζωή πολλές φορες συμβαίνει μια περίπλοκη σύνθεση των αντιθετων και όσο πιο επιτυχημένα γίνεται αυτή, τόσο έχουμε πλησιάσει πιο κοντά την αλήθεια. Γιατί τα αντίθετα αποτελούν ψευδαίσθηση.

  7. #52
    Καλημερα. Θα ήθελα να ενημερώσω ότι αυτή τήν εβδομάδα η ομάδα που συστήσαμε και συμμετεχουν μέχρι στιγμής 5 μέλη , ξεκινά την πρώτη διαδικτυακη της συνάντηση. Ευπρόσδεκτοι όσοι επιθυμούν να ενσωματωθούν μέσα στις αμέσως επόμενες ημέρες.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by scouter View Post
    marilou, Καλημέρα. Στη ζωή πολλές φορες συμβαίνει μια περίπλοκη σύνθεση των αντιθετων και όσο πιο επιτυχημένα γίνεται αυτή, τόσο έχουμε πλησιάσει πιο κοντά την αλήθεια. Γιατί τα αντίθετα αποτελούν ψευδαίσθηση.
    Καλημερα και καλη εβδομαδα !

    Τι εννοεις με τον ορο αντιθετα (ως προς τι ?) και σε ποια ψευδαίσθηση απευθύνεσαι ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #54
    marilou. Καλησπέρα. Δυστυχώς δεν βρίσκομαι σε θέση να απαντήσω πειστικά και με σαφηνεια μέσα από εδώ. Αφενός διότι δεν έχω μελετήσει ενδελεχώς, και επομενως κατανοήσει σε κάθε του λεπτομέρεια το θέμα, και,αφ' ετέρου, επειδη δεν θεωρώ σωστό να αποδίδει ο οιοσδηποτε θεωρίες και απόψεις σπουδαίων στοχαστων όπως εν προκειμενω ο ken wilber. Σε παραπέμπω λοιπόν στο βιβλίο του "η ψυχολογία της απελευθέρωσης" από το οποίο έχω αποκομίσει εξαιρετικα συμπερασματα με την πεποίθηση ότι θα βρεις τις απαντήσεις που δεν μπορώ εγώ να σου δώσω. Καλή συνέχεια.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Μάλλον δεν κατάλαβες καλά ...

    Ρώτησα εσύ πως λαμβάνεις όλο αυτό που λες με βάση φυσικά αυτό που διάβασες .
    Υιοθετησες κάτι που διάβασες και σου άρεσε αλλά θέλω να μου πεις τη δική σου πλευρά πάνω σε όλο αυτό ..

    Εγώ θα σου πρότεινα εφόσον μάλλον ξεκίνησες τώρα εκτός από Φρόιντ(αν έχεις διαβάσεις καθόλου φυσικά ή ξεκίνησες από άλλο ) να διαβάσεις και λιγάκι τον ασπονδο .φίλο του Γιουνγκ που σε εμένα είναι ποιο "προσβάσιμος " να το πω ώστε να μπορέσω να πλησιάσω σε όλα αυτά που υποστηρίζει ..
    Ειναι πιο ανοιχτός σε ιδέες και αυτό είναι που με έκανε να τον προτιμώ έναντι του Φρόιντ!

    Δεν είναι τόσο απόλυτος οσο ο Φρόιντ που βέβαια ήταν πολύ μπροστά σε ότι υποστήριζε , αλλά πιστεύω είναι περισσότερο διαλακτικος σε ορισμένα πράγματα και θα σε βοηθήσει απίστευτα σε αυτό το ξεκίνημα που θέλεις να κάνεις .
    Άλλωστε είναι και ο ιδρυτής της αναλυτικής ψυχολογίας !

    Όπως μπορείς να διαβάσεις και το βιβλίο" Πλάτωνας Όχι Προζακ " ωστε να δεις και την προσέγγιση της φιλοσοφικής ματιάς στα καθημερινά προβλήματα των ανθρώπων και είναι ποιο ιδανικά βιβλία και ποιο κατανοητά σε κάποιον που ξεκινάει τώρα αυτό το ταξίδι του

    Μην προσπαθήσεις να μπεις κατευθείαν στα βαθιά γιατί πολλά από αυτά που θα διαβάζεις έχουν ένα άλλο υπόβαθρο και μπορεί να τα αντιλαμβάνεσαι ή να τα ερμηνεύεις τελείως διαφορετικά .

    Βέβαια όλα αυτά που διαβάζουμε όταν μπούμε σε αυτό το κομμάτι ,της αυτογνωσίας πρωτίστως και μετέπειτα σε όλα τα άλλα ,πρέπει να είμαστε σε θέση να μπορούμε να τα εφαρμόζουμε και επάνω μας για να αντιλβανομαστε πλήρως τι σημαίνουν και τι αποτέλεσμα θα έχουν ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #56
    Quote Originally Posted by scouter View Post
    Είμαι πολύ χαρούμενος διότι μόλις βρήκα κάτι για το θέμα που αναπτέρωσε τις ελπίδες μου! Το μοιράζομαι μαζί σας:

    "Το σώμα είναι το ενδυμα που έχουμε φορεσει, δεν είναι ο αληθινός μας εαυτος. Όσο μεγαλύτερη είναι η ταύτιση με το σωμα, τόσο μεγαλύτερα είναι και τα δεινα μας."

    Σατυα Σαι Μπαμπα
    Χάρηκες δε λέω, ωραίο συναίσθημα.
    Θα χαιροσουν όμως το ίδιο αν μάθαινες ότι αυτός που το είπε ήταν μεγάλος απατεώνας;
    https://youtu.be/w-h7F2fCb6g

  12. #57
    Salvador.Καλησπέρα αγαπητέ μου. Με την ίδια ευθυμη διάθεσή σκέπτομαι ότι ίσως εγώ να τον έχω ξεπεράσει κατά πολυ σε αυτό. Να είσαι καλά και ευχαριστώ που μου άνοιξες διαπλατα τους ορίζοντες της γνώσης.

  13. #58
    Να σαι καλά κι συ

  14. #59
    marilou. Αγαπητή μου φίλη η δική μου άποψη, μέχρις στιγμής τουλάχιστο, ειναιότι όταν τα φαινόμενα διαχωρίζονται από την ολότητα τους, οι αντιθέσεις που προκυπτουν( καλό, κακο , όμορφο -ασχημο, φως-σκοτος, χαρα-λυπη,ΚΟΚ) δημιουργούν φράγματα στη σκέψη που μας απομακρύνουν από την αλήθεια. Με αφορμή λοιπόν την αντιπαράθεση που υπήρξε εδω για το πρόβλημα μου, προσπαθώ να σύνθεσω τις διισταμενες απόψεις και να οδηγηθω στην δική μου αλήθεια. Αναφορικά τώρα με την παράθεση βιβλίων, θεωριών και επιστημόνων το επιθυμητό φρονω ότι είναι να παίρνουμε από τον καθένα αυτό που θεωρούμε εμείς ότι μας πηγαίνει εξελικτικά κάθε φορά κι ένα βήμα μπροστά.

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι οσον αφορά την επιστήμη είτε την ακολουθείς είτε όχι ισχύει και σε επηρεάζει. Οι νόμοι της φυσικής, της χημείας και η βιολογία ελέγχουν τα πάντα, όποια προσέγγιση και να πάρουμε.

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast

Similar Threads

  1. Risperdal και γυναικομαστια..
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 27-07-2020, 21:26
  2. Replies: 0
    Last Post: 31-08-2008, 23:20

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •