ΓΥΝΑΙΚΟΜΑΣΤΙΑ - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 61 to 75 of 84
  1. #61
    Noctis Καλησπέρα καλέ μου φίλε. Ευπρόσδεκτες πάντοτε είναι οι απόψεις σου και με τιμας κάθε φορά με το ενδιαφέρον σου. Συμφωνώ μαζί σου εκτός από το "πάντα" που συμπληρώσες και το οποίο ατυχως περιλαμβανει και εκείνα που δεν μπορούμε να αντιληφθούμε με τις αισθήσεις μας. Για αυτό άλλωστε η Μετα-φυσικη κερδίζει συνεχώς εδαφος . Κάτι παρόμοιο φαίνεται να ισχύει και για την την κβαντική αλλά είμαι παντελώς αδιάβαστος περί αυτων για να επιχειρηματολογήσω με σοβαρότητα. Θα έκανα όμως μια εισαγωγή στα παραπάνω αφού κατανοούσα πρωτα σε βάθος τον μύθο του"Σπηλαίου του Πλάτωνα" που βρήκα πολύ διαφωτιστικο σε πρώτη ανάγνωση. Καλή συνέχεια.

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Καλησπερα και σε σενα. Δεν το ειπα συγκεκριμενα για το θεμα σου, αλλα γενικοτερα. Η κβαντομηχανική, σαφως ανηκει στην επιστήμη και ειναι αποδεκτη. Το βασικό της χαρακτηριστικό είναι ότι η ενεργεια απορροφάται ασυνεχώς, σε πακέτα (κβαντα) ενέργειας. Και το δευτερο ο δυϊσμός της φυσης. Το φως ειναι ταυτοχρονα κυμα και σωματίδιο. Κατ'επέκαση και εμεις ειμαστε και κυματα και σωματίδια, αλλά λόγω της μεγάλης μάζας μας επικρατεί σαφώς ο σωματιδιακός μας χαρακτήρας. Αλλά είναι λάθος για πράγματα που βρίσκονται πάνω στο σώμα μας και χρήζουν ιατρικής συμβουλής να χανόμαστε σε φιλοσοφικές αναζητήσεις.

  3. #63
    Noctis Καλησπέρα καλέ μου φίλε. Ευπρόσδεκτες πάντοτε είναι οι απόψεις σου και με τιμας κάθε φορά με το ενδιαφέρον σου. Συμφωνώ μαζί σου εκτός από το "πάντα" που συμπληρώσες και το οποίο ατυχως περιλαμβανει και εκείνα που δεν μπορούμε να αντιληφθούμε με τις αισθήσεις μας. Για αυτό άλλωστε η Μετα-φυσικη κερδίζει συνεχώς εδαφος . Κάτι παρόμοιο φαίνεται να ισχύει και για την την κβαντική αλλά είμαι παντελώς αδιάβαστος περί αυτων για να επιχειρηματολογήσω με σοβαρότητα. Θα έκανα όμως μια εισαγωγή στα παραπάνω αφού κατανοούσα σε βάθος τον μύθο του"Σπηλαίου του Πλάτωνα" που βρήκα πολύ διαφωτιστικο σε πρώτη ανάγνωση. Καλή συνέχεια.

  4. #64
    Το σωστό και το λάθος είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος κατά την άποψη που έχω υιοθετήσει προσφάτως. Και το νόμισμα αυτό δεν μπορεί να είναι τίποτε άλλο από την αλήθεια. Με τον διαχωρισμό της όμως δημιουργειται στο νου μας η ψευδαίσθηση των αντιθετων. Οπότε μοιραια καταλήγουμε στα δογματα. Όσο για την κβαντική σου θεώρηση μια δεύτερη ανάγνωση της σε σχέση με τα προηγούμενα δείχνει οτι ενώ την κατατάσσεις ορθώς στην επιστήμη αυτοαναιρεισαι κατοπιν επικαλούμενος το "λάθος" που προκυπτει από φιλοσοφικές αναζητήσεις. Δεν υπάρχει λάθος αγαπητέ. Είναι η αλήθεια που διαχωρίζεται από την ολότητα της.

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Ενδιαφέρουσες οι φιλοσοφικές σου αναζητήσεις και είναι ωραίο να είσαι άτομο με αναζητήσεις. Αλλα για το δικο σου θεμα θεωρεις οτι σε βοηθουν να καταληεις καπου η σε κρατουν σε μια αδράνεια μέσα στην οποία νιώθεις ασφαλής;

  6. #66
    Noctis. Πολύ εύλογα αναρωτιεσαι και πολύ ωραία επίσης απαντάς! Πραγματικά συμβαίνουν και τα δύο όπως ακριβώς τα περιγραψες. Ο Τουροφσκι έχει πει πως "όσο πιο μακρύ είναι ενα αδιεξοδο, τόσο περισσότερο μοιάζει με δρόμο." Προσωπικά, το ερμηνεύω πως οσο προχωράμε και εξελισομαστε δεν είναι τα προβλήματα που νομίζουμε πως μας δυσκολεύουν καθε φορά αλλά η συνειδητότητα την οποία αποκτούμε για να εμβαθύνουμε περισσότερο και να κατανοήσουμε τη φύση τους. Αναφορικά με εμένα τώρα για το συγκεκριμένο θέμα, έχω κρατήσει την προτροπή σου για να επισκεφθώ αρχικα ενδοκρινολόγο. Από το αποτέλεσμα που θα υπάρξει θα καθοριστουν και τα επόμενα βήματα. Ίσως υπάρξει και η δυνατότητα μιας ολιστικής αντιμετώπισης. Ευχαριστώ για μια ακόμη φορά για την συμβολή τόσο την δική σου όσο και της marilou αλλά και των υπολοίπων φίλων μας που μου αφιερώνετε τον πολυτιμο χρόνο σας και μου μεταφέρετε τις γνώσεις και την εμπειρία σας. Νιωθω ευγνωμοσύνη. Καλημέρα.
    Last edited by scouter; 14-09-2021 at 07:23.

  7. #67
    Καλημέρα. Θα ήθελα να ενημερώσω ότι η ομάδα μας αριθμεί ήδη επτά μέλη και είμαστε έτοιμοι να ξεκινήσουμε την προσεχή Πέμπτη. Επειδή έχει αποφασιστεί ότι ο μέγιστος αριθμός των μελών δεν μπορεί να υπερβαίνει τους οκτώ, σήμερα εκπνεει η περίοδος δήλωσης συμμετοχής και σταματαει ακριβώς στις 17.00. Σε περίπτωση που υπάρξει ενδιαφέρον για την κάλυψη της θεσης που απομενει, θα ισχύσει η προτεραιότητα υποβολής αιτήματος. Με την ευκαιρία θα ήθελα να ευχαριστήσω από καρδιάς τους ανθρώπους της ιστοσελίδας του φόρουμ που φιλοξένησε τις δημοσιεύσεις μου και με βοήθησε να πραγματοποιήσω κάτι που από παλιά επιθυμούσα διακαώς.

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by scouter View Post
    marilou. Αγαπητή μου φίλη η δική μου άποψη, μέχρις στιγμής τουλάχιστο, ειναιότι όταν τα φαινόμενα διαχωρίζονται από την ολότητα τους, οι αντιθέσεις που προκυπτουν( καλό, κακο , όμορφο -ασχημο, φως-σκοτος, χαρα-λυπη,ΚΟΚ) δημιουργούν φράγματα στη σκέψη που μας απομακρύνουν από την αλήθεια. Με αφορμή λοιπόν την αντιπαράθεση που υπήρξε εδω για το πρόβλημα μου, προσπαθώ να σύνθεσω τις διισταμενες απόψεις και να οδηγηθω στην δική μου αλήθεια. Αναφορικά τώρα με την παράθεση βιβλίων, θεωριών και επιστημόνων το επιθυμητό φρονω ότι είναι να παίρνουμε από τον καθένα αυτό που θεωρούμε εμείς ότι μας πηγαίνει εξελικτικά κάθε φορά κι ένα βήμα μπροστά.
    Καλημέρα !
    Από την στιγμή που θα μπεις σε μια τέτοια διαδικασία και αναφέρομαι φυσικά στην ομάδα που έχεις δημιουργήσει και που θα ηγείται ένας άνθρωπος που ίσως δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις ώστε να μπορέσει να το διαχειριστεί με το καλύτερο δυνατό τρόπο θα ήταν φρόνιμο να δεις λιγάκι και κάποια βιβλία που μιλάνε για αυτά τα θέματα .

    Πρέπει να έχεις σφαιρική άποψη για τα πάντα και όχι μόνο ότι κουμπώνει επάνω σου και να εστιάζεις μόνο στο δικό σου θέμα .
    εξού και όλα αυτά τα βιβλία που σου είπα ότι θα σε βοηθήσουν στην παρουσία σου στην ομάδα και όχι στο προσωπικό σου πρόβλημα .
    Να ξέρεις είναι πολύ δύσκολο να υιοθετήσεις δύο ρόλους ταυτόχρονα .

    Καλή συνέχεια και θα σου ξανά πω ότι καλό είναι οι πηγές των γνώσεών μας να είναι από έγκυρους και διακεκριμένους ανθρώπους του αντικειμένου γιατί πολύ συχνά η άγνοια μας μπορεί να ρίξει στα δίχτυα ανθρώπων που προβάλλοντας την ψυχολογία απώτερο σκοπό έχουν την οπαδοποίηση σε μια συγκεκριμένη ιδεολογία που δεν έχει καμία σχέση με την ψυχολογία .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #69
    Marilou. Ευχαριστώ πολυ! Το ενδιαφέρον και απόψεις σου αποτελούν μεγάλη βοηθεια για εμένα. Όμως, προκειμενου να τις αξιοποιήσω κατά το δυνατόν περισσότερο, θα ήθελα να ρωτησω αν μου επιτρέπεις το εξής: σε μια υποτιθέμενη κλίμακα " ανησυχίας" από το μηδέν έως το δέκα, ποιον αριθμό θα διαλεγες για εμένα ποιον για την ομάδα και ποιον για τα μέλη. Δηλαδή, να το κάνω πιο λιανα, πόσο ανησυχείς για εμένα, πόσο για την πορεία της ομάδας και πόσο για τα μέλη. Ευχαριστώ.

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by scouter View Post
    Marilou. Ευχαριστώ πολυ! Το ενδιαφέρον και απόψεις σου αποτελούν μεγάλη βοηθεια για εμένα. Όμως, προκειμενου να τις αξιοποιήσω κατά το δυνατόν περισσότερο, θα ήθελα να ρωτησω αν μου επιτρέπεις το εξής: σε μια υποτιθέμενη κλίμακα " ανησυχίας" από το μηδέν έως το δέκα, ποιον αριθμό θα διαλεγες για εμένα ποιον για την ομάδα και ποιον για τα μέλη. Δηλαδή, να το κάνω πιο λιανα, πόσο ανησυχείς για εμένα, πόσο για την πορεία της ομάδας και πόσο για τα μέλη. Ευχαριστώ.
    Να ανησυχώ ως προς τι ?
    Δεν κατάλαβα την ερώτηση σου

    Για την έκβαση της προσπάθειας αυτής ?
    Για το πώς θα μπορέσεις να την διαχειριστής με τον καλύτερο και το κυριότερο με τον πιο ήρεμο τρόπο ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #71
    Λοιπόν, αφού δεν κατάλαβες το εκλαμβάνω ως προσωπική αδυναμία έκφρασης μου μέσω του γραπτού λόγου. Όμως το να επαναλάβω με διαφορετικές λέξεις τις ιδιες σκέψεις ισως να διαφοροποιηθεί το πνεύμα τους.

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Χωρίς παρεξήγηση, αλλά νομίζω ότι σου αρέσει να φτιάχνεις περίτεχνές προτάσεις οι οποίες είναι λίγο πολύ κενές περιεχομένου. Είναι και αυτό μια στάση βέβαια.

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    ,......,.........
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by scouter View Post
    Λοιπόν, αφού δεν κατάλαβες το εκλαμβάνω ως προσωπική αδυναμία έκφρασης μου μέσω του γραπτού λόγου. Όμως το να επαναλάβω με διαφορετικές λέξεις τις ιδιες σκέψεις ισως να διαφοροποιηθεί το πνεύμα τους.
    Κοίταξε θέλω καταρχήν να καταλάβω πως θα μπορέσει ένας άνθρωπος να σταθεί μέσα σε μια ομάδα υιοθετώντας ένα παράλληλο ρόλο που ουσιαστικά δεν μπορεί να συμβαδίσει με όλο αυτό ..

    Πως θα μπορέσεις αυτόματα να διατυπώνεις τις προσωπικές σου απόψεις και ταυτόχρονα να τηρείς την ουδέτερη στάση απέναντι σε ένα σύνολο ανθρώπων που μέχρι να εναρμονιστούν θα περάσετε από πολλά στάδια ?

    Θέλω να μου πεις εσύ καθαρά προσωπικά .
    Αισθάνεσαι έτοιμος να αναλάβεις όλο αυτό το κομμάτι δίχως άμεσο αντίκτυπο την δική σου ήδη ευάλωτη ψυχολογία ?
    Πως μπορεί ένας άνθρωπος που βρίσκεται στην δίνη της προσωπικής του αναζήτησης να μπορεί ταυτόχρονα να έχει και την ωριμότητα που απαιτεί μια τέτοια διαχείριση ?
    Καθαρά και από θέμα ενέργειας να το πάρουμε είναι πολύ δύσκολο όλο αυτό να συν υπάρξει δεδομένου της σπατάλης που γίνεται κατά την διάρκεια που μπαίνει ένας άνθρωπος στο στάδιο της αυτογνωσίας ..

    Πραγματικά η περίπτωση σου με ενδιαφέρει πολύ και θέλω να παρακολουθώ το πώς τα πας εσύ μέσα σε αυτή την ομάδα με αυτό τον διπλό και πολύ δύσκολο ρόλο που έχεις διαλέξει ..
    Αν πιστεύεις οτι ένας ηγετικός ρόλος σου δίνει αυτόματα την αυτοπεποίθηση και την δύναμη να διαχειριστής παράλληλα και το δικό σου θέμα θα ήθελα πάρα πολύ να δω πως εξελίσσεται στην ζωή ενός ανθρώπου και μέχρι σε ποιο σημείο θα φτάσουν οι αντοχές του .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #75
    Εξαιρετική η τοποθέτηση σου, πραγματικά με έβγαλες από αρκετά δύσκολη θέση. Άκουσε αγαπητή μου φίλη, το θεμέλιο στο όλο εγχείρημα είναι ο αμοιβαίος σεβασμός. Δεν είμαι ηγέτης και ούτε πρόκειται να γίνω αφού δεν φαινεται να έχω τέτοια αποστολη. Έχω μάθει να σέβομαι όμως και επειδή αυτο δεν αποτελεί προσόν, μπορώ να το εμφυσησω δίχως να το επιβαλλω. Δεν χρειάζονται για το λόγο αυτο ούτε ικανότητες, ούτε πειθαναγκασμοι ούτε εξαγορές συνειδησεων. Αν λειτουργήσει για την ομάδα θα κάνει το ιδιο για τον καθενα. Το αντίτιμο είναι ότι ο σεβασμός ανοίγει τον δρόμο προς την συνειδητότητα. Και εκείνοι που αρχίζουν σιγά σιγά να την αποκτουν, δεν έχουν ανάγκη από ηγέτες.

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast

Similar Threads

  1. Risperdal και γυναικομαστια..
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 27-07-2020, 21:26
  2. Replies: 0
    Last Post: 31-08-2008, 23:20

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •